Wyzwanie czytelnicze LC

Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

Tłumaczenie: Marek Krośniak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Brief answers to the big questions

Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami „Krótka historia czasu” pozostawił nam swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła? Stephen Hawking został uznany za jeden z największych...

Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla nas wszystkich. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem – zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.

W swojej ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem. Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy. Książka zawiera również przedmowę laureata Oscara Eddiego Redmayne'a, który grał postać Hawkinga w filmie „Teoria wszystkiego”, oraz posłowie napisane przez córkę Hawkinga, Lucy Hawking, a ponadto prywatne zdjęcia i inne materiały archiwalne.

źródło opisu: https://sklep.zysk.com.pl/krotkie-odpowiedzi-na-wielkie-pytania.html

źródło okładki: https://sklep.zysk.com.pl/krotkie-odpowiedzi-na-wielkie-pytania.html

Oficjalna recenzja
Aleksandra książek: 790

Wielki umysł i jego odwaga w rozważaniu wielkich pytań

Stephen Hawking był jednym z największych umysłów XX wieku, jeśli nie największym. Nazwanie go geniuszem nie jest w żadnym wypadku na wyrost, stanowi raczej wyraz uznania dla jego wielkiego dorobku naukowego i ogromnej inteligencji. Mimo postępującej i utrudniającej życie choroby brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny nie zamknął się nigdy w czterech ścianach gabinetu, ale szerzył nauki ścisłe wśród zwykłych ludzi. Nigdy nie zrezygnował też ze swoich badań i chęci popularyzowania fizyki w młodszych pokoleniach, wierząc, że to dzięki nim zostaną odkryte kolejne wielkie zjawiska fizyczne. Książka „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” została wydana już po śmierci Hawkinga, ale autor pracował nad nią niemal do ostatnich chwil. Stanowi spuściznę badacza i warto się z nią zapoznać, nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami nauk ścisłych.

„Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” to zbiór dziesięciu kwestii, na które odpowiedzi wcale nie są proste. Poruszane tu tematy to nie tylko czysta fizyka teoretyczna i kosmologia, ale też sprawy, które nurtują zwykłych zjadaczy chleba: „Czy istnieje Bóg? Jak to się wszystko zaczęło? Czy są inne istoty rozumne we wszechświecie? Czy da się przewidywać przyszłość? Co jest wewnątrz czarnej dziury? Czy możliwa jest podróż w czasie? Czy ludzkość przetrwa na Ziemi? Czy powinniśmy skolonizować kosmos? Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzką? Czy możemy kształtować naszą przyszłość?”.

Sami przyznajcie, że pewnie nie raz, nie dwa...

Sami przyznajcie, że pewnie nie raz, nie dwa zastanawialiście się nad tego typu kwestiami. Wykorzystując osiągnięcia naukowe naszych czasów, a także własne odkrycia, Hawking stara się wyjaśnić te problemy w sposób prosty i jasny, zrozumiały także dla laika. Myślę, że gdyby każdy z humanistów miał takiego nauczyciela w szkole, to chętnie dałby się wciągnąć w świat fizyki i astrofizyki. Książka jest napisana jasnym, zrozumiałym językiem, nie ma tu wydumanych, trudnych pojęć, a każda, nawet najbardziej skomplikowana, kwestia jest tłumaczona na przykładach z życia wziętych, dzięki czemu łatwiej ją pojąć. Nie jestem umysłem ścisłym, ale gdy się skupiłam na wywodach Hawkinga, byłam w stanie pojąć to, jak funkcjonują czarne dziury. Trzeba przyznać, że nawet odpowiadając na pytania tak z pozoru niemające nic wspólnego z fizyką czy kosmologią, potrafił je uargumentować w bardzo naukowy, a przede wszystkim logiczny sposób. Nie pozostawał jednak w tym wszystkim mniej ludzki, ponieważ często wykazywał się ogromnym humorem i dystansem do otaczającej go rzeczywistości.

To wszystko pokazuje, że Hawking był nie tylko niesamowitym umysłem, ale także zwykłym człowiekiem, na co dzień zmagającym z większymi trudnościami niż przeciętny człowiek. Gnębiony przez chorobę, nigdy nie przestał pracować, zadziwiając raz po raz świat swoimi badaniami na temat czarnych dziur i fizyki teoretycznej. Pozostaje nam żałować, że tego wielkiego człowieka nie ma już z nami, wszak tyle rzeczy pozostało jeszcze na świecie do odkrycia i zbadania.

Aleksandra Kujawa

allison | 2018-11-28
Przeczytana: 26 listopada 2018

„Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” to ostatnia książka zmarłego w tym roku Stephena Hawkinga. Mimo iż podejmuje ona ważkie problemy, napisana jest w sposób przystępny nawet dla laika. Po lekturze stwierdziłam, że gdybym miała w liceum takich nauczycieli jak pan Hawking, może polubiłabym ścisłe przedmioty, a nawet poświęciłabym im swoją przyszłość.

Stephen Hawking jest jednym z najbardziej zasłużonych dla nauki kosmologów i fizyków. Nie zamknął się jednak w akademickim świecie, lecz przez lata popularyzował swoją naukową pasję wśród tzw. przeciętnych czytelników. Okazał się nie tylko geniuszem na miarę Einsteina (który był dla niego wielkim autorytetem), ale starał się przybliżyć wszystkim przełomowe idee, niepojęte dla zwykłych umysłów teorie i zagadnienia, które frapują ludzkość od początków jej istnienia.

Mimo iż był naukowcem z krwi i kości, potrafił łączyć zagadnienia naukowe z kwestiami etycznymi, historią świata i praktycznymi potrzebami ludzkości. Za to właśnie go...

Wojciech Gołębiewski | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Odpowiedzi nabierają szczególnego smaku w kontekście choroby i odejścia Uczonego
Stephen HAWKING - „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”
Będzie krótko, bo „nieczasowy” jestem i już nie bardzo przyswajam dzisiejsze mądrości. Do tej pory moim przewodnikiem był laureat Templetona – ks. prof. Michał Heller, którego 6 książek recenzowałem, a najwięcej przyswoiłem z „Filozofii kosmologii”. Hawkingiem się entuzjazmowałem, lecz po raz pierwszy czytam jego książkę, oczywiście popularnonaukową. Warto przypomnieć, że Heller we wspomnianej „Filozofii kosmosu” wyraził żal:
„… z przykrością czytam dziś popularne książki Hawkinga..”
……bo czas Geniusza poświęcony pisaniu ich, to niepowetowana strata dla nauki. W tym sensie niestety Heller miał rację, lecz my, zwykli czytelnicy, zyskaliśmy możliwość uzyskania odpowiedzi na najistotniejsze pytania z najbardziej kompetentnego źródła. ...

księgozbiór | 2019-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2019

Można nie mieć bladego pojęcia o fizyce teoretycznej, kosmologii, nie znać nazwiska żadnego współczesnego naukowca, ale Stephena Hawkinga znają niemal wszyscy. Jak sam twierdził, wielka w tym zasługa nieszczęścia jakie go spotkało pod postacią ciężkiej choroby, prowadzącej do pogłębiającego się paraliżu, i zmuszającej go z czasem do życia na wózku inwalidzkim i korzystania z zaawansowanego syntezatora mowy. Ale nie miałoby to żadnego znaczenia gdyby nie jego wiedza, sformułowane teorie, a przede wszystkim przebojowość i dar tłumaczenia fascynujących odkryć astrofizyki w sposób bardzo przystępny. Kultowa już "Krótka historia czasu" sprawiła, że wielu ludzi zostało zarażonych chęcią zdobywania wiedzy na temat wszechświata i uruchomiła ciekawą dyskusję na tematy kluczowe dla naszego istnienia. W ostatniej napisanej przez siebie książce (a w praktyce zredagowanej przez grono współpracowników), Stephen Hawking przedstawił nam swoje przemyślenia dotyczące kilku takich tematów.
Zanim...

chiara | 2018-12-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Papierowe
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Wspaniała lektura na zakończenie roku. Co za ulga, przeczytać coś tak pięknego w czasach, gdy jesteśmy świadkami globalnego buntu przeciwko autorytetom, zwłaszcza autorytetom naukowym. Trzeba dbać o nauczycieli, by potrafili inspirować młodzież i kształcić światłych ludzi. Ludzi, którzy będą kierować wzrok ku gwiazdom, a nie patrzeć na własne stopy. Kształt przyszłości zależy od nas.

Pavel | 2018-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2018

O książce Stephena Hawkinga mógłbym napisać wiele, ale byłoby to powieleniem znakomitej opinii, którą na LC zamieściła Allison (polecam). Więc nie pozostaje mi nic innego, tylko dodać kilka słów od siebie. Swoją bestselerową "Krótką Historią Czasu", którą przeczytałem dawno temu, Hawking zaszczepił we mnie chęć przyjrzenia się bliżej (hobby) fizyce współczesnej. Choć już od kilku lat mniej mnie ten temat interesuję, to większość zagadnień poruszanych w "Krótkich Odpowiedziach Na Wielkie Pytania" jest mi znana. To, że niewiele więcej się dowiedziałem, nie oznacza, że czytanie jej nie sprawiło mi przyjemności - wręcz przeciwnie - nie mogłem się od niej oderwać. Najbardziej spodobał mi się rozdział "Czy są inne istoty rozumne we wszechświecie?". Książka ta (jak i inne tego typu) skłoniła mnie do refleksji nad skomplikowaniem, abstrakcją czy też "szaleństwem" współczesnych teorii. Autor sądzi, że znalezienie teorii ostatecznej nastąpi przed końcem tego stulecia. Mój sceptycyzm...

ira | 2018-12-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 grudnia 2018

Trudno mi ocenić tę książkę.
Brak mi odpowiedniej wiedzy, żeby ocenić zamysł autora. Jednocześnie doświadczenie czytelnicze mam na tyle duże, że potrafię ponarzekać, że mnie nie porwała. Wstęp Redmayne'a to kompletne nieporozumienie, niezależnie od tego, czy napisał go sam, czy ktoś zrobił to za niego, czytałam go z uczuciem zażenowania.
Niestety.

Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Z Stephenem Hawkingiem jest tak, że gdy już skończysz jedną z jego książek, na tej jednej się nie skończy. Będziesz chciał przeczytać całą jego twórczość i słusznie. Tak właśnie było w moim wypadku, jednak nie żałuję, a właściwie cieszę się z takiego obrotu spraw. Jeżeli więc, jesteście ciekawi mojej opinii, zachęcam was do zapoznania się z resztą recenzji.

Z fizyką jest tak, że mimo iż nie wszyscy ją rozumieją, potrafi ona pobudzić naszą ciekawość i zmusić nas do zastanowienia się nad obejmującymi ją tematami, które mimo iż są obszerne, okazują się jednocześnie naprawdę interesujące.

Dotychczas miałam okazję jednokrotnie spotkać się z twórczością Stephena Hawkinga, czego nie żałuję i cieszę się, że udało mi się przeczytać jeszcze jedną z jego książek. To jeden z najsłynniejszych współczesnych fizyków, który do tej pory wydał wiele ciekawych lektur wyjaśniających w dość naukowy, lecz nie monotonny sposób czym tak naprawdę jest fizyka i jak należy ją rozumieć.

Nie bójcie się,...

Krystian Ozon | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

“Pamiętacie zatem, aby kierować wzrok ku gwiazdom, a nie patrzeć na własne stopy”.

W dobie polityków mylących węgiel z węglowodanami przyjemnie poczytać kogoś mądrego. Hawking był mądry w sposób wyjątkowy. Jego otwarty umysł i niezwykły zmysł pedagogiczny sprawiają, że zagadnienia fizyki teoretycznej są równie fascynujące, jak historie science-fiction. Książka w sposób przystępny (na ile pozwala tematyka) opisuje sprawy ważne i ciekawe. Czy istnieje Bóg? Jak wszystko się zaczęło i jak się skończy? Czy kosmos jest pusty? Jest wiele ważnych pytań, które jako cywilizacja musimy zadać. Hawking ma rację, nie możemy przestać pytać.

Arabeska | 2019-01-13
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Bardzo inspirująca lektura. Skończyłam ją czytać kilka dni temu, a jednak nie przestaję do niej wracać myślami. Świetnie napisana, skierowana do szerszego grona odbiorców, jakkolwiek bez wykształcenia przyrodniczego może być trudno zrozumieć niektóre z poruszanych zagadnień.
Stephen Hawking odpowiada na pytania, które każdy z nas zadaje sobie na pewnym etapie życia np. czy istnieje Bóg, jak powstał wszechświat i czy jesteśmy w nim sami. Odpowiedzi są bardzo precyzyjne. Poznajemy stan obecnej wiedzy oraz osobiste opinie autora.
Jestem pod wielkim wrażeniem jego niespotykanej erudycji, ciekawości i determinacji w próbach zrozumienia wszechświata.
Bardzo polecam, szczególnie teraz, kiedy zbliża się pierwsza rocznica śmierci autora.

Zaskakująco przystępna, fascynująca książka autorstwa Stephena Hawkinga. Jest to jednocześnie moje pierwsze spotkanie z naukowcem, choć jego karierę śledziłam już dużo wcześniej i był on dla mnie niezwykle inspirujący. Hawking odpowiada (lub nie) na pytania zadane w formie rozdziałów, analizując je z wielu perspektyw i odkrywając przed czytelnikiem aspekty, o których być może w ogóle by nie pomyślał. Choć nie wszystkie wydają się optymistyczną perspektywą, jednak jego przemyślenia pobudzają wyobraźnię. Dodatkowym atutem są słowa jego bliskich, rozpoczynające lub kończące książkę, a dodane już po śmierci naukowca. Zdecydowanie polecam. :)