Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Tłumaczenie: Monika Popławska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World - and Why Things Are Better Than You Think
literatura faktu
Bezimienna

Ile dziewcząt kończy szkołę podstawową w krajach o niskich dochodach? Jaka jest obecnie średnia długość życia? Ile dzieci będzie na świecie w roku 2100? To pytania, jakie na początku tej fascynującej książki stawia czytelnikowi autor, szwedzki profesor zdrowia publicznego i dyrektor Fundacji Gapminder, Hans Rosling. Wystarczy zrobić test z książki (dostępny tutaj:...

Wystarczy zrobić test z książki (dostępny tutaj: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11189/factfulness-dlaczego-swiat-jest-lepszy-niz-myslimy), żeby przekonać się, że warto przeczytać!

Autor dowodzi, że większość wykształconych ludzi, a nawet wybitnych naukowców czy wysokich rangą polityków – udziela na zadane pytania złej odpowiedzi.

W niezwykle zajmujący sposób wyjaśnia to zjawisko, opisując instynkty, które zakłócają nasz sposób widzenia świata i sprawiają, że widzimy go w czarnych barwach. Tymczasem z wielu niepodważalnych, realnych danych wynika, iż ze światem wcale nie jest tak źle jak myślimy. Książka, będąca prawdziwą kopalnią niezwykle ciekawych informacji i zestawień, jest pisana w porywający sposób, ukazując, jak możemy zmienić postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości, a co za tym idzie – zmienić świat!

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1668/Factfulness--Dla...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kasia | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Zanim opowiem o książce, przyznam się dlaczego ją kupiłam: jakiś czas temu Bill Gates (którego bardzo szanuję) zrobił prezent wszystkim absolwentom w USA i udostępnił każdemu e-book książki "Factfulness. Ten Reasons We're Wrong About The World - And Why Things Are Better Than You Think". Tytuł (a właściwie podtytuł) bardzo mnie zaintrygował i pomyślałam: "skoro może to przeczytać każdy amerykański student, może ja też zrobię sobie taki prezent?". I wiecie co? Było warto!

"Factfulness" napisana została przez Hansa Roslinga - współzałożyciela Fundacji Gapminder, z którą miałam już styczność na studiach na zajęciach ze statystyki i demografii. Jeśli chcecie zobaczyć, jak dynamicznie zmienia się nasz świat na przestrzeni ostatnich dekad, warto zajrzeć na gapminder.org i "pobawić" się fantastycznie opracowanymi danymi dotyczącymi zarówno historii, jak i prognoz odnośnie tego, w jakim kierunku (ekonomicznym, demograficznym, społecznym) zmierzamy jako ludzkość.

Książka zaczyna się od...

Salma | 2018-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2018

Cóż, wchodzę jako pierwsza z nie do końca przychylną opinią na temat tej książki, mimo że równie entuzjastycznie, jak moi przedmówcy, do niej podchodziłam i stwierdziłam, że muszę po prostu ją przeczytać, żeby stać się mądrzejszą, bardziej świadomą, otwartą na świat i w ogóle bardziej optymistyczną. Od razu zdradzam, że na 4 zadane z początku pytania odpowiedziałam błędnie, gdybym wzięła pod uwagę fakt, o czym jest ta książka oraz fakt, że próbuje obalić "nasze twierdzenia" na temat dramatycznej sytuacji świata, zapewne odpowiedziałabym na wszystkie testowe pytania prawidłowo. Nie, ja się tutaj nie chwalę swoją świadomością na temat kondycji świata, uważam, że wystarczy myśleć i analizować. Jeśli ktoś się interesuje czymkolwiek, poszukuje czasem rożnych informacji, analizuje wiadomości, które do niego docierają, to z łatwością odpowie prawidłowo na zadane z początku pytania. Wystarczy baczna obserwacja, w sumie autor książki nie robi wiele więcej, choć owszem posiada dostęp do...

GZal | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

[...]
Świata nie da się zrozumieć bez pomocy liczb. Nie da się też go zrozumieć jedynie przy ich użyciu.

To przesłanie pojawia się w książce Hansa Roslinga Factfulness nieustająco. Dobre dane pozwalają zrozumieć prawdę o świecie, dobra ich interepretacja jest do tego niezbędna. Musimy jednak pamiętać, że statystyka, wszelkie średnie, wskaźniki oraz indeksy są uproszczoną wizją rzeczywistości i nie możemy zapominać o jednostkowych przypadkach. To dlatego paleontolog Stephen Jay Gould po zachorowaniu na nowotwór napisał świetny tekst Średnia nie jest informacją (Median Isn’t a Message – oryginalny tekst do znalezienia w sieci), żeby pokazać, jak nieprawidłowo może być rozumiana statystyka.

Książka Roslinga to dane, dane, dane. Przedstawione w niezwykle przejrzysty i sugestywny sposób oraz szczegółowo omówione, aby pokazać, jak bardzo mylimy się w naszym postrzeganiu rzeczywistości. To swego rodzaju suplement do Zmierzchu przemocy S. Pinkera. Hans Rosling – lekarz, współpracujący z...

Gothabella | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Napisana przez lekarza, społecznika, badacza i wziętego wykładowcę książka łącząca zalety pozycji popularnonaukowej i poradnika.

Profesor Rosling w toku swojej kariery naukowej zaobserwował, że ludzie (niezależnie od poziomu wykształcenia i specjalizacji zawodowej, jak udowodniły testy) mają tendencję do postrzegania świata w czarnych barwach, a jeśli w swoich osądach opierają się na wiedzy ogólnej, to nierzadko będącej znacznie przestarzałą. Wraz z synem i synową postanowił więc wytropić i nazwać te prawdopodobnie ogólnoludzkie "instynkty", których produktami są błędne oszacowania, i zastanowić się, jak przezwyciężyć odruch myślowego chodzenia na skróty na rzecz bardziej obiektywnej oceny rzeczywistości - ostatecznie wszyscy chyba lubimy myśleć o sobie, że w swoich ocenach nie kierujemy się subiektywizmem, ale widzimy świat takim, jakim jest.

Efektem tej rodzinnej pracy zespołowej jest właśnie "Factfulness", czyli przejrzysta analiza potencjalnych przyczyn widzenia świata w...

Kuba Puchajda | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Uwielbiałem oglądać wykłady Hansa Roslinga na YT, a kiedyś byłem świadkiem na własne oczy zobaczyć jak pewien tuz z Wall Street, zadaje pytania Roslinga 50 wykształconym ludziom w sali konferencyjnej, a 90% z nich podaje błędne odpowiedzi. Książka to taki głębszy wykład Roslinga, z kilkoma barwnymi historiami z jego życia. Lektura może ukoić kilka lęków i pokazać, że nie jest z nami tak źle, jak większości z nas może się wydawać. Pokazuje, że świat zmierza w dobrym kierunku. Uzmysławia, że ludzie wszędzie są tacy sami, podobieństwa i różnice wynikają bardziej z dochodów, niż religii, czy szerokości geograficznej. BARDZO dobra!

Iza | 2018-12-06

Wystarczy zrobić test z książki (dostępny tutaj: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11189/factfulness-dlaczego-swiat-jest-lepszy-niz-myslimy), żeby się przekonać dlaczego warto ją przeczytać. Bardzo polecam.

Anna Zajączkowska | 2018-08-28
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Bardzo interesujaca ksiazka.
Jednak po przeczytaniu niedawno Homo Deus Harariego odnioslam wrazenie, ze chyba panuje "moda" na ksiazki opisujace wspolczesny swiat: gdzie jestesmy jako cywizlizacja, dokad zmierzamy itp.
Ogolny wydzwiek jest dosc optymistyczny, wrecz kojacy: wyglada na to, ze przyszlosc nie rysuje sie tak czarno.
Cieszy, ze Rosling probuje nas przekonac, zeby poslugiwac sie rozumem i analiza, zeby nie wpadac w jakies rojenia i czarnowidztwo.
Obawiam sie jednak do kogo trwafi taki przekaz. Niewielka garstka czytelnikow, a nie tzw. Mainstream prezcyta i sie zastanowi. Reszta bedzie sie poddawac "narracjii" dziennikarzy, politykow, ktorzy zeruja na naszych gadzich instynktach...
Tym bardziej polecam ksiazke wszystkim, ktorzy maja szczery zamiar stac sie madrzejsi.

Laszlo | 2018-10-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2018

To powinna być lektura w szkołach. Ba! Z chęcią widziałbym osobny przedmiot, który by traktował o Factfulness. Ważna lektura, poparta aktualnymi danymi, którą można pogłębić dzięki Gapminder i wykładom Roslinga. Czyta się szybko i łatwo przyswaja bo Gosling przeplata swoje osobiste przeżycia z faktami tak, aby lepiej unaocznić zachodzące zmiany. Książka może faktycznie tchnąć pozytywną wizją świata pomimo medialnej wizji totalnego załamania.

Kaś | 2018-11-20
Przeczytana: 11 listopada 2018

Zawsze instynktownie wiedziałam, że obraz świata, który przekazują nam media, jest znacznie bardziej dramatyczny niż rzeczywistość. Kiedy już zdarza mi się siedzieć przed telewizorem (niezmiernie rzadko), mam wrażenie, że jestem nieustannie bombardowana informacjami o tragediach, katastrofach, wojnach, klęskach żywiołowych, destabilizacjach politycznych, wypadkach, niesprawiedliwościach i ludzkich tragediach. Pierwszy przykład z brzegu – katastrofy lotnicze. Tym, które się zdarzają, poświęca się tak wiele uwagi, że zapominamy o tym, jak bezpiecznym środkiem transportu są samoloty. W 2016 roku z 40 milionów lotów pasażerskich tylko 10 zakończyło się katastrofą ze skutkiem śmiertelnym. Niezła skala, prawda?

Czy istnieje sposób, aby skutecznie filtrować takie informacje, a tym samym dbać o to, by mieć nieco bardziej realny obraz rzeczywistości? Hans Rosling przekonuje, że tak.

Idea "factfulness" łączy w sobie szereg działań, jakie możemy podjąć, aby nie wpadać w najczęstsze pułapki...

Łukasz | 2018-11-08

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych jakie wydano po polsku.