Z nienawiści do kobiet

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura faktu
beata

Książka najczęściej nagradzanej dziennikarki. Zbiór reportaży „Z nienawiści do kobiet” to historie o najważniejszych sprawach, którymi żyła cała Polska. Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst „Ksiądz pedofil odprawia dalej” to szokująca historia trzynastoletniej...

Książka najczęściej nagradzanej dziennikarki.

Książkę otwiera premierowa opowieść syna o Violetcie Villas, artystce, która odniosła ogromny sukces, była podziwiana przez miliony, a zmarła w samotności. Tekst „Ksiądz pedofil odprawia dalej” to szokująca historia trzynastoletniej dziewczynki podstępem wywiezionej od rodziców i gwałconej przez księdza, a reportaż „Z nienawiści do kobiet” pokazuje, jak wojsko zamiata pod dywan molestowanie seksualne kobiet przez wysokiej rangi oficera.

Z twórczości Justyny Kopińskiej wyłania się obraz nieskutecznego wymiaru sprawiedliwości i ludzi pozostawionych z poczuciem krzywdy. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/katalog-produkto...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Leśna_czytelnia książek: 450

W obliczu zła

Gdy ktoś mnie pyta, jaka książka zrobiła w ostatnim czasie na mnie największe wrażenie, bez wahania odpowiadam, że był to zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy”. Teksty poświęcone sprawom, którymi swojego czasu żyła cała Polska, dotknęły mnie w każdym calu. Odczuwałam fizyczny ból, rozdzierającą niemoc, złość, poczucie niesprawiedliwości, a w mojej głowie pojawiały się kolejne pytania, na które ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. A przy tym były to teksty pokazujące dziennikarski kunszt autorki, jej zaangażowanie, profesjonalizm i obiektywizm. Z tego powodu, gdy tylko ukazała się informacja o najnowszej publikacji Kopińskiej, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

„Z nienawiści do kobiet” to zbiór ośmiu reportaży w których podobnie jak poprzednio poruszone zostały sprawy, które wstrząsnęły opinią publiczną i mediami. Zbiór otwiera premierowy tekst o Violetcie Villas, historia jej życia opowiedziana przez syna i synową. O jej wspinaczce na szczyt i o bolesnym upadku na samo dno. O tym, jaką była córką, matką, kobietą, diwą. Tytuł książki i pierwszy tekst mogą nieco zmylić, albowiem reportaże nie dotyczą tylko kobiet i przemocy wobec nich. Kolejne reportaże poruszają między innymi kwestię pedofilii w kościele, mówią o tym, jak to jest być homoseksualistą, który chce żyć w zgodzie z naukami kościoła, o dyrektorze więzienia, schizofreniku, który dokonał brutalnego morderstwa, o trupach w szafie, czyli statystykach w policji. W zbiorze uwzględniona została również rozmowa z Leopoldem Kozłowskim, zwanym „ostatnim klezmerem Galicji”, który w obozie pracy musiał grać dla swoich oprawców. Książkę zamyka rozmowa przeprowadzona przez Szymona Jadczaka z autorką.

„Z nienawiści do kobiet” to dobra pozycja dla kogoś, kto zetknął się po raz pierwszy z dziennikarstwem Kopińskiej z pewnością może okazać się brutalna i dosadna. Ja jednak, mając w głowie poprzedni zbiór i emocje, jakie towarzyszyły mi podczas jego lektury, mam wrażenie, że ta książka jest „złagodzona”, nie chwyta za gardło, nie powoduje torsji, nie pozostaje w pamięci. Kopińska wysoko postawiła sobie poprzeczkę, ale wierzę, że wkrótce ją przeskoczy.

Karolina Purłan

Aneta Wiola | 2018-03-28
Przeczytana: 27 marca 2018

„Czy wszyscy pedofile i gwałciciele będą traktowani łagodniej, bo mają zaburzenia seksualne?”

Z NIENAWIŚCI DO KOBIET to zbiór ośmiu reportaży dziennikarki Justyny Kopińskiej.
W książce poruszane są trudne tematy. Fakt, że są opisane, przywraca chociaż cząstkę sprawiedliwości, ludziom, którym to odmówiono.

„Powtarzałam, że nie chcę, ale on robił to jeszcze mocniej. Czasem w trakcie krzyczał ‘I Bóg cię przestał kochać’”.

Mnie osobiście najbardziej poruszył reportaż „Ksiądz pedofil odprawia dalej”.
Szokująca prawda o hierarchi w Kościele, która to usprawiedliwiała postępowanie księdza krzywdzącego dziecko.
Nie powinno tak być, że jak dziecko, to koniecznie musi zmyślać, a jak człowiek szanowany, to niemożliwością jest popełnienie karygodnego czynu.
W głowie mi się nie mieści jak można być tak ślepym, albo po prostu dla wygody dalej udawać i nie widzieć oznak.
Bo zapytajmy siebie, czy chcesz przyjmować komunię od księdza pedofila?
Czy chcesz się u niego spowiadać, wyznając mu...

„Z nienawiści do kobiet” to zbiór ośmiu reportaży oraz wywiadu. Justyna Kopińska, autorka niezwykle uznana i ceniona, wyspecjalizowała się w dziennikarstwie śledczym do perfekcji. Do swojej pracy podchodzi z właściwą zaciętością oraz empatią, czego efekty widać w przedstawionych historiach. Szczególnie imponująca jest u autorki umiejętność stawiania niewygodnych i kontrowersyjnych pytań, a także dalsze egzekwowanie reakcji na nie ze strony osób zainteresowanych. Dzięki swojej odwadze w dekonstruowaniu kłopotliwych wydarzeń, Kopińska dokonuje rzeczy niebywałej, porusza wyobraźnię i szarga emocjami czytelnika, niczego nowego nie odkrywając ani nie proponując jakiejś świeżej interpretacji opisywanych epizodów.

Recenzowana książka to odpowiednio wyważony zbiór nieznanych dotąd publikacji autorki oraz tekstów zamieszczonych wcześniej w Dużym Formacie. Jest to lektura zbudowana z polskich niedorzeczności i bolączek systemowych. Choć wachlarz poruszanych tematów jest całkiem okazały,...

ZaaQazany | 2018-03-22
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2018

Zrozumieć znaczy poczuć.

Pamiętam własny zachwyt zbiorem reportaży „Polska odwraca oczy”. Mocne, dopracowane, zdecydowane. Tamte reportaże i zrozumiałem i poczułem.
„Z nienawiści do kobiet” jest kolejnym zbiorem reportaży śledczych, które wyszły spod pióra Kopińskiej. W przypadku tego zbioru o wiele mniej poczułem i w konsekwencji mniej zrozumiałem. Jak nic pasują do Dużego Formatu, wypełniając strony cotygodniowego wydania. Pasują też do książki. Natomiast odbierane są przeze mnie z perspektywy poprzedniej. Przeczytany zbiór w moim mniemaniu jest bardziej chaotyczny, a tytuł ma się nijak do całości. Polemizowałbym czy artykuły dotyczące Violetty Villas lub Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana pasują do tytułu, a tytułowy reportaż „Z nienawiści do kobiet” zasługuje aż na tak mocną nazwę. Z ignorancji, z obojętności… Nienawiść jest wyrazem o bardzo mocnym ładunku emocjonalnym, a nie do końca tą nienawiść zobaczyłem. Osobiście mi kojarzy się ona bardziej z obozami koncentracyjnymi,...

gwiazdka | 2018-07-28
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2018

Moje pierwsze spotkanie z Kopińską więc o tyle łatwiej (trudniej) ocenić mi książkę, bo nie mam ustawionej żadnej poprzeczki. Ale sama forma, a już szczególnie treść, wcale nie ułatwia tego zadania. Dziennikarka, trzeba przyznać, ma lekki język, odwagę i poczucie misji. Reportaże zamieszczone w „Z nienawiści do kobiet” są w większości mocne i zrobiły na mnie wrażenie. Trochę bałam się, że będzie to na siłę poszukiwanie sensacji i brudów, na szczęście po lekturze mogę spokojnie zmienić zdanie. Według mnie bardzo dobry zbiór. Chyba najsłabiej w tym wszytki wypadł pierwszy reportaż o Violetcie Villas (chociaż zauważyłam, że dla wielu czytelników ten był jednym z lepszych), pozostawił po sobie poczucie, że temat jest urwany.

Alicja | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

"W sądach nie chodzi o to, kto ma rację, tylko kto ma lepszego adwokata" (str 65)
Kolejny zbiór reportaży, obnażających naturę ludzką, słabości, wynaturzenia, niesprawiedliwość, absurdy naszego społeczeństwa. Autorka przygotowywała się do pracy bardzo rzetelnie. Jest obiektywna, nie ocenia, przedstawia fakty, opierając się na różnych źródłach, dociera do ofiary i oprawcy, świadków i osób związanych z danym wydarzeniem.Zadaje pytania, drąży temat, choć często spotyka się ze zmową milczenia. Tematy reportaży są różne. Relacja syna wielkiej polskiej divy, molestowanie dziewczynek przez osobę duchowną, molestowanie kobiet w wojsku. Wykorzystywanie przewagi fizycznej i psychicznej przez oprawców, zastraszanie ofiar. Ich depresja, upokorzenie, bezradność, osamotnienie na polu walki.Problem homoseksualistów w stosunku do religii i stanowisko kościoła w tej sprawie. Dyrektor więzienia z depresją psychotyczną. Bulwersujące wyroki prokuratury, bezkarność i opieszałość w stosunku do...

Kiwi_Agnik | 2018-08-03
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Solidny i rzetelnie napisany reportaż mocno osadzony w rzeczywistości.
Pani Kopińska nie boi się zadawania pytań.

Treść już mnie nie szokuje i nie zaskakuje.
Jednakże warto czytać takie książki.

Zuell_Zuell | 2018-09-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2018

Jak to dobrze, że są reportaże. I jak dobrze, że są reportażyści.
Justyna Kopińska jest mistrzynią.
Potrafi dotrzeć do najtrudniejszych tematów i przekazać je w sposób przystępny.
I wstrząsający.
Ma odwagę przekraczać granice - postrzegane jako granice etyki, czy bezpieczeństwa.
A wszystko dla prawdy, której jedni się wstydzą, a inni boją.
I dla opowieści tych, których nie chciano słuchać, których nie rozumiano, którym nie wierzono.
I dla pokazania ogromu zła, które dzięki temu może być pokonane.

deana | 2018-03-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2018

Reportaże Justyny Kopińskiej poznałam wcześniej za sprawą jej dziennikarskiego śledztwa poświęconego siostrze Bernadetcie oraz zbioru ,,Polska odwraca oczy". Gdy brałam do ręki ,,Z nienawiści do kobiet" wiedziałam mniej więcej czego mogę się spodziewać. Próbowałam przygotować się na ogrom emocji i przeżyć jakie mogą teksty zawarte w książce spowodować. Niestety, nie da się przygotować na szok, niedowierzanie i bezsilność.

Zbiór zaczyna się dosyć delikatnym tekstem poświęconym Violetcie Villas. Chyba miał na celu trochę odwrócić uwagę, sprawić, że czytelnik ma nadzieję, że dalej nie będzie aż tak źle. Jest jednak inaczej. Kolejne są dwa bardzo mocne, dosadne teksty skupiające się na temacie molestowania seksualnego kobiet. Są to teksty trudne, bolesne, pełne beznadziei i niedowierzania jak kulawo skonstruowane jest prawo, jak łatwo oprawcy jest uniknąć odpowiedzialności, ba wręcz wyjść obronną ręką. Kopińska oddaje głos ofiarom, pozwala im opowiadać sama chowając się w cieniu....

ChristinaL | 2018-03-18

Na końcu książki znajduje się krótki wywiad z autorka. Można z niego wnioskować, ze to osoba pracowita i dociekliwa, której głównym celem jest dochodzenie prawdy, obnażanie patologii w systemie sprawiedliwosci i ujawnianie jego niewydolności. Przede wszystkim zaś pomoc ludziom pokrzywdzonym. O tym generalnie traktuje większość „reportaży” z tego chaotycznego zbioru.
To są króciutkie, nie odbiegające od not bulwarowych gazet teksty. Nie sposób dociec co tytuł ma wspólnego z zawartością tej publikacji. Zagadką pozostanie dlaczego między rozdziałami o bieżących przestępstwach umieszczono opowieść ,Ostatni Klezmer’ - wstrząsające wspomnienia wojenne Leopolda Kozłowskiego i jedyna ciekawa rzecz w tej książce.
Żenująco słabe.

mclena | 2018-09-19
Na półkach: 2018 ✔, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2018

Przykro mi to pisać, ale gdybym miała tę książkę opisać jednym słowem, byłoby to słowo "rozczarowująca".
Dlaczego? Dlatego, że po raz kolejny tytuł ma się nijak do zawartości książki. Nie czepiałabym się gdyby słowa "Z nienawiści do kobiet" nie były bardzo ostrym... oskarżeniem wręcz. Oczekiwałam reportażów, które będą chociaż częściowo tę nienawiść odzwierciedlały, a tymczasem mamy tu misz-masz, gdzie mam wrażenie autorka wrzuciła, co tylko akurat pod ręką miała. Część reportaży bardzo pobudzajaca, zwłaszcza te ukazujące podwójne standardy i niesprawiedliwość Wymiaru Sprawiedliwości, ale pozostałe mimo, że dobre, nie były juz tak ciekawe.
Poza tym tematy były opisane wg mnie bardzo zwięźle, ledwie liźnięte, co również wyprowadziło mnie z równowagi, bo tego typu pióro nadaje sie bardziej do gazety niż do książki. Mimo wszystko cieszę się, że przeczytałam, ale nastepnym razem, wolałabym nie czuć się podstępnie oszukana.