Z nienawiści do kobiet

Okładka książki Z nienawiści do kobiet Justyna Kopińska
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2018
Okładka książki Z nienawiści do kobiet
Justyna Kopińska
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2018
Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2018-03-05
2018-03-05
literatura faktu manipulacja nienawiść oszustwo poszukiwanie prawdy przemoc przemoc seksualna przestępstwo relacje międzyludzkie reportaż samotność zazdrość
Inne

W obliczu zła

Reportaże nigdy mi się nie znudzą. Czasem trafiam na słabsze, ale Justyna Kopińska jeszcze mnie nie zawiodła. "Z nienawiści do kobiet" to książka, którą czytałam z dużym zainteresowaniem.

Już pierwszy reportaż pokazuje trudne i dramatyczne życie na przykładzie znanej wszystkim Violetty Villas. Takich historii jest więcej. Dziewczynka molestowana przez księdza, żołnierki przez przełożonego, olimpijka zmagająca się ze schizofrenią. Są też mężczyźni, którzy pomimo popełnionej zbrodni otrzymują niską karę - niewspółmierną do winy.

Po przeczytaniu książki nasuwa się jeden wniosek: Polska jest krajem, w którym kobiety traktowane są jak ludzie gorszej kategorii. Cały czas muszą coś udowadniać, walczyć o swoje racje i prawa, szukać sprawiedliwości. Są ofiarami patriarchatu.

Na końcu tego wyjątkowego zbioru reportaży, znajduje się wywiad Szymona Jadczaka z autorką. Wywiad bardzo ciekawy, przybliżający postać Justyny Kopińskiej i odsłaniający kulisy jej pracy. Prawdziwa perełka dla fanów.

Spotkałam się z opiniami, że reportaże zamieszczone w książce "Z nienawiści dla kobiet" są powierzchowne i nie wyczerpują tematu. Być może tak jest, ale dla mnie nie ma to znaczenia. Czyta się po prostu świetnie. Polecam!

Bardzo ciekawe tematy. Bardzo ważne tematy. Bardzo wstrząsające tematy. Opisane w bardzo płytki i pobieżny sposób. Książka, która zyskała nagrodę PAP. Rozumiem wagę poruszonych w tej lekturze tematów. Niestety liczyłam na lepsze pióro. Każda z tych historii zainteresowała mnie. Niestety wykonanie jest rozczarowujące, a sam tytuł jest mylący. Książka rozpoczyna się historią Viletty Villas. A dokładnie wywiadu z jej synem oraz synową. Niestety jak wszystkie pozostałe historię, tak i ta jest opisana szybko, zwięźle i bez emocji. Po przeczytaniu książki nie poczułam absolutnie nic. Daję 5 gwiazdek za fakt podjęcia się opisania przedstawionych w niej tematów (gwałty w kościele, pedofilia, homofobia itp.). Liczę na to, że pozostałe 2 książki autorki zrobią na mnie lepsze wrażenie. Jeśli nie to niestety uznam, że z Panią Justyną (a raczej jej piórem) nie jest nam po drodze. Liczyłam na większy wstrząs. Od reportaży w ksiazkach oczekuje czegoś więcej niż informacji na miarę ekpresu reporterów, a dostałam właśnie mikrowycinek i podsumowanie wiadomości w jednym i to jeszcze w ekspresowym tempie. Nie wiem czy polecać te książkę. A szkoda. Jeśli chcecie wyrobić własne zdanie to nikogo przed tą lekturą nie powstrzymam. Ale radziłabym wypożyczyć z biblioteki lub pożyczyć od koleżanki/kolegi. A dopiero potem tym tytułem wyposażać domowa bibliotekę.

Moja ocena: 5/10 (5 gwiazdek za lekkie pióro i ważkość tematów)

Instagram: dozaczytania

Dałabym prawdopodobnie najwyższą ocenę, gdyby reportaże napisane były bardziej szczegółowo. Czytając książkę ma się wrażenie, że temat wcale nie jest wyczerpany. Ja praktycznie przy każdym rozdziale szukałam dalszych, bardziej szczegółowych informacji w internecie. Szkoda, bo tematy bardzo ciekawe, czyta się również szybko i z zapartym tchem.

Z polecenia przeczytałam książkę ale czuję duży niedosyt. Reportaże moim zdaniem zdecydowanie są zbyt mało szczegółowe. Często po przeczytaniu jednego z reportaży szukałam więcej informacji w sieci. Dodatkowo bardzo mylący tytuł, ponieważ jedynie część reportaży dotyczy kobiet więc nie rozumiem czym autoka kierowała się przy wyborze. Jest to wręcz wprowadzanie czytelnika w błąd.

Mimo wielu dobrych opinii na temat samej autorki myślę, że drugi raz nie sięgnę po jej treści.

Książka „Z nienawiści do kobiet” zawiodła moje nadzieje. Darujmy już sobie zwodniczy tytuł, który może się odnieść do zaledwie kilku reportaży z tego zbioru. Bardziej zawiodły mnie właśnie reportaże. Ten zbiór wygląda jak jakieś „the best of”, kolaż tego co najlepsze w twórczości autorki. Ale ze względu na ilość reportaży cierpi ich jakość. Owszem, dotykają one ważnych i poważnych tematów o których należy głośno mówić, pisać i je nagłaśniać. Ale jak dla mnie było tam za mało treści. Wszystkie reportaże bowiem były krótkie, pobieżne i ledwie ocierające się o temat. Zabrakło mi głębi, wniosków, przemyśleń, komentarzy, czegoś, co zazwyczaj zawiera długi, „pełnometrażowy” reportaż. Owszem, gdybym jeden z tych reportaży z tego zbioru przeczytał np. w gazecie to mój odbiór byłby inny ale tu mówimy jednak o książce. A na książkę to niestety za mało.

Wiele dobrego się nasłuchałem i naczytałem o autorce. Ponoć jest jedną z najbardziej i najczęściej nagradzanych dziennikarek, pisze i mawia się o niej, że to klasa sama w sobie a każdy jej tekst to niemal wydarzenie. Cóż… Albo zacząłem przygodę z Kopińską od niewłaściwej książki albo wszystko to były słowa na wyrost. Tak czy siak po inne pozycje autorki już nie sięgnę.

Wow i jeszcze raz wow!
Mocne reportaże, czasami zbyt krótkie, pozostawiające niedosyt, ale dopracowane w każdym calu. Dawno nic mnie tak nie poruszyło jak historia księdza, który praktycznie uniknął kary za brutalne wykorzystywanie dziewczynki w ciężkiej sytuacji rodzinnej. Koniecznie muszę nadrobić pozostałe książki autorki. Rozmowa z Panią Justyną na końcu książki też świetna a głos Pani Czubówny w audiobooku tylko powiększał ciarki na ciele.

Wow i jeszcze raz wow!

Bardzo dobre i ważne reportaże, jednak często zostawiają niedosyt.

Bardzo dobre i ważne reportaże, jednak często zostawiają niedosyt.

Trzeba przeczytać, trzeba wiedzieć, mówić. Gdyby nie tacy autorzy jak Justyna Kopińska, opiniotwórczy, otwierający oczy i politykom i przeciętnym ludziom, to niestety nic nie zmieniałoby się na lepsze. Ważna książka!

Bardzo dobrze się czyta, przy niektórych reportażach czuć niedosyt

Bardzo dobrze się czyta, przy niektórych reportażach czuć niedosyt

Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej opowiadających wprost historie piekła kobiet. Kopińska pokazuje nam życie po gwałcie, życie bez matki, życie w otoczeniu mężczyzn, którzy krzywdzą i nikt absolutnie nikt nie pomaga. Nawet w wymierzeniu sprawiedliwej kary. Warto przeczytać i uświadomić sobie, w jakim kraju żyjemy. W kraju, który nienawidzi kobiet. Trzeba to sobie jasno i wyraźnie powiedzieć. Jeśli to już do nas dotrze, warto pomyśleć nad rozwiązaniem tych problemów, nad ulepszeniem wszystkich tych systemów a szczególnie prawa i całego systemu sądowniczego. Wstrząsająca momentami książka o polskich realiach, z jakimi bardzo często stykają się Polacy. Doceniam autorkę za obiektywne pokazanie faktów a szczególnie za jej rozmowy z mordercami, które jak się domyślam, musiały być bardzo trudne. POLECAM

• Reportaż