Z nienawiści do kobiet

Okładka książki Z nienawiści do kobiet Justyna Kopińska
Zwycięzca w plebiscycie 2018
Okładka książki Z nienawiści do kobiet
Justyna Kopińska Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2018-03-05
2018-03-05
literatura faktu manipulacja nienawiść oszustwo poszukiwanie prawdy przemoc przemoc seksualna przestępstwo relacje międzyludzkie reportaż samotność zazdrość
Inne

Oficjalne recenzje i

W obliczu zła

Link do recenzji

555 264 42

Czyli, że by zostać bestsellerowym autorem, wystarczy napisać zbiór wypracowań na poziomie licealnym o wyświechtanych tematach i nadać im jakiś kontrowersyjny tytuł, który zresztą nie ma nic wspólnego z treścią? Sweet, good to know.

Zbiór krótkich reportaży, trochę dołujących, trochę szokujących. Ciekawie prowadzona narracja, bez opiniotwórczych komentarzy i wciskania czytelnikowi poglądów autorki. Na pewno sięgnę po inne pozycje.

Bardzo dobra książka, szybko się ją czyta, pozostał jednak pewien niedosyt - chęć samodzielnego poszperania w Internecie o dalszych losach co niektórych postaci, ale to chyba plus tej książki, gdyż czytelnik bardzo angażuje się w historie osób. Co do tytułu - tyczy się on jednego wśród kilku reportaży o różnej tematyce. Liczyłam na to, że wszystkie reportaże będą dotyczyć kobiet ale i tak nie żałuję sięgnięcia po egzemplarz. Polecam.

To moje pierwsze spotkanie z reportażem Justyny Kopińskiej i wygląda na to, że nie ostatnie. Świetne reporterskie pióro, dobrze dobrane felietony. W zasadzie prawie każda historia mnie wciągnęła. Mimo, że część wydarzeń nie była mi obca, z zaciekawieniem zagłębiłam się w jej odmęty. Podobała mi się nieustępliwość reporterska i pozwolenie czytelnikowi na własny osąd bez przeszczepionych emocji autorki. Dobre puenty poszczególnych historii pozwoliły dodatkowo wygrzmieć bulwersacji.

ciekawa...bardzo

ciekawa...bardzo

Wbrew temu, co nam sugeruje tytuł, to zbiór reportaży nie tylko o nienawiści do kobiet. Nawiązuje także do niechęci wobec homoseksualistów w polskim Kościele, żydów czy osób ponadprzeciętnych, takich jak nieżyjąca już Violetta Villas.
Przede wszystkim, ta krótka książka pokazuje nam ogromną niesprawiedliwość i stronniczość polskich sądów. Jak mówi jeden z komentatorów reportażu "Dyrektor więzienia, który chciał być więźniem": "[...] jeśli jesteś funkcjonariuszem publicznym, masz znajomości, to aparat sprawiedliwości nie tylko cię nie skaże, ale jeszcze utuli."
Po przeczytaniu reportażu można poczuć straszną złość i bezsilność, zwłaszcza, że wmawia nam się, że żyjemy w kraju prawa i ponoć sprawiedliwości.

Największe zastrzeżenie z mojej strony to to, że (moim zdaniem) tytuł nijak się ma do tematyki reportaży.

Ciekawy zbiór reportaży, mam wrażenie że nie są ze sobą powiązane (jest to moja pierwsza książka autorki, na pewno nie ostatnia), język fantastyczny i mimo że domyślam się jakie autorka ma poglądy, czyta się to dobrze.

Tytuł nie za bardzo obrazuje to co jest treścią książki.Jest to zbiór reportaży,o Wiollecie Villas oczyma jej syna,ksiądz pedofil,zboczony podoficer,geje w kościele,zabójstwo więźnia ,żydowski grajek,nie kompetencja policji,niepełnosprawność w sporcie.Przejawia się niesprawiedliwość ,znajomości pozwalają uniknąć kary,dziennikarka stara się dowiedzieć dlaczego tak się dzieje .

Świetnie napisane, rzetelne reportaże głównie o kobietach, które były wykorzystywane, gnębione. A których oprawcy nie ponieśli kar adekwatnych do przestępstw dzięki swej pozycji, znajomościom, pełnionym funkcjom...