Z nienawiści do kobiet

Nominacja w plebiscycie 2018

Oficjalne recenzje i

W obliczu zła

[ 36 ] Link do recenzji

Justyna Kopińska to moja ulubiona dziennikarka. Wcześniej przeczytałam "Polska odwraca oczy" i moim zdaniem tamten zbiór reportaży jest lepszy niż "Z nienawiści do kobiet". Niemniej jednak, ta również jest bardzo dobra i warta przeczytania. Reportaże dotykają różnych tematów - wbrew temu, co może sugerować tytuł.

Czytałam dokument Justyny Kopińskiej traktujący o siostrze Bernadecie i dalszych losach jej tzw. podopiecznych. Bardzo mi się podobał i mnie dogłębnie poruszył. Ten zbiór reportaży, z wyjątkiem kilku, już nie zrobił na mnie takiego wrażenia. Nie można go jednak nazwać złym. W porównaniu z poprzednią książką oceniam go jednak jako przeciętny.

Kopińska to znakomita reportażystka - ten tom najlepszym dowodem

Wbrew temu co sugeruje tytuł książka nie skupia się na kobietach. Reportaże niby ciekawe ale nie szokujące. Brak sprawiedliwości dla osób wyżej postawionych i kulejący system to żadna nowość, ale mimo tego można to było lepiej zrealizować i skupić się na 2-3 głównych tematach a nie na 8 totalnie od czapy.

Rzadko kiedy sięgam po reportaże, jakoś zawsze ciężko mi się je czyta, ale w tym przypadku było wręcz przeciwnie!

"Z Nienawiści Do Kobiet" to zbiór reportaży skupiający się głównie wokół tematu wykorzystywania kobiet w wojskach, o księdzu pedofilu wykorzystującym 13-letnią dziewczynkę czy również poznamy historię głośnego morderstwa z naszych polskich ziem oraz premierową...

Zbiór reportaży. O Violetcie Villas. O księże pedofilu. O zabójcach par na przestrzeni dziesięciu lat. O molestowaniu seksualnym. O powojennych wspomnieniach i życiu słynnego trubadura z getta. O zabójstwie w więzieniu przez samego dyrektora placówki. W końcu wywiad z samą autorką.
Dużo tu bezsilności, goryczy, żalu i nieudolności wielu organów, które odpowiadają za...

Otwiera oczy. Opisuje historie gwałtów, zabójstw. Nie jest to na pewno książka lekka, ale warta uwagi. Zgadzam się z z opiniami, że reportaż o Villas jest nudnawy, a wywiad z autorką zwyczajnie nie potrzebny ale w książce przeważają te ciekawe, wartościowe reportaże

Bardzo słaby zbiór reportaży. Tak jak pisało już wiele osób w swoich opiniach, najbardziej denerwuje fakt, że tytuł nie ma zbyt wiele wspólnego z treścią książki. Jest to raczej zbieranina przypadkowych artykułów niż przemyślany tekst o kobietach. Poza tym książka mogła być dużo krótsza, ponieważ duża czcionka i wielkie przerwy między akapitami to tylko pompowanie...

Dziś przychodzę z książką królowej polskiego reportażu - Justyny Kopińskiej. "Z nienawiści do kobiet" była ostatnią pozycją autorki, jaka pozostała mi jeszcze do nadrobienia. O ile średnio polubiłam powieściową propozycję pani Justyny ("Obłęd"), to wszystkie reportaże, które wyszły spod jej pióra są naprawdę niesamowite. Ale o tym pewnie sami doskonale wiecie.⠀

Po...

Wbrew temu, co może zasugerować tytuł – nie są to reportaże wyłącznie o kobietach, chociaż te wydają mi się "najlepsze" – z braku trafniejszego określenia. Mam wrażenie, że wiele z nich było po prostu nijakich i bez żadnej puenty. Są, bo są, niby mają szokować, ale nawet nie są zbyt zaskakujące. Autorka nakreśla znany chyba powszechnie obraz kulejącej sprawiedliwości w...

Dyskusje

5 723