Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów

Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Jaga

Co się stanie, kiedy lewicująca, zbuntowana studentka z Antwerpii, mieszkająca ze swoim irańskim chłopakiem, trafi do domu ortodoksyjnej żydowskiej rodziny, która żyje zamknięta we własnym świecie, na obrzeżach belgijskiego społeczeństwa? Czy bezpośrednia, trochę zadziorna dziewczyna może się odnaleźć w środowisku, pielęgnującym zwyczaje, które nie zmieniły się od setek lat? Margot przez...

Margot przez sześć lat spędzała popołudnia w domu Schneiderów, pomagając ich dzieciom w nauce. Jej metody dydaktyczne bywały całkiem nieortodoksyjne – stosowała między innymi prowokacyjne pytania, obcesowe komentarze i dużo śmiechu. Okazało się, że w niektórych sprawach dogaduje się z uczniami znakomicie, na przykład w interesach (razem ze średnim synem Schneiderów, Jakovem, przez kilka lat prowadzili wspólny biznes – ona pisała jego kolegom wypracowania, on zajmował się logistyką i zgarniał procent). W innych kwestiach, jak podejście do mody czy seksu, różnice były większe. Nie przeszkodziło to jednak Margot i jej uczniom konfrontować się z wzajemną odmiennością i co dzień przekraczać dzielące ich granice. Choć pierwsze zetknięcie dwóch skrajnie różnych światów i światopoglądów było gwałtowne, z czasem wśród gaf i pomyłek początkowa nieufność zmieniła się w niezwykłą przyjaźń, która przetrwała lata.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/mazel-tow

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Leśna_czytelnia książek: 424

Mazel tow!

J.S. Margot jeszcze jako studentka studiów translatorskich Wyższego Instytutu Tłumaczy w latach 1987-1993 podjęła pracę korepetytorki w rodzinie Schneiderów. Wydawać by się mogło, że będzie to jedna z tych dorywczych prac, które pozwolą załatać dziurę w studenckim budżecie. Tymczasem okazało się, że było to spotkanie z zupełnym innym światem, w którym kobiecie nie podaje się ręki, nie odwiedza gości w piątek, a tradycja aranżowanych małżeństw wciąż jest żywa. Rodzina Schneiderów, małżeństwo z czwórką dzieci w wieku od ośmiu do szesnastu lat, była ortodoksyjną żydowską rodziną, która zdecydowała się na wpuszczenie do swojego domu intruza.

J.S. Margot, a właściwie Margot Vanderstraeten, podczas pracy w domu Schneiderów najwięcej czasu spędzała z dwójką dzieci – wygadanym, trochę cwaniaczkowatym Jakovem, chętnie podejmującym dyskusję po to, by ostatnio słowo mogło należeć do niego, oraz z wycofaną i cierpiącą na dyspraksję Elzirą. Poznawali się wzajemnie, próbowali zaakceptować swoje poglądy, w rozmowach przekraczali granice i łamali tabu. Tematem wokół którego narastało najwięcej napięć, również z głową rodziny, panem Scheinderem, były różnice religijne i stan cywilny Margot. Wychowana w katolicyzmie, choć niewierząca, żyła pod jednym dachem z Nimą, uchodźcą politycznym z Iranu, muzułmaninem, który „miał zbyt lewicowe poglądy, żeby być osobą religijną”. Mimo wszystkich różnic, często niemożliwych do pogodzenia, ze zderzenia tych dwóch światów nawiązała się przyjaźń, która przetrwała wiele lat.

Niemal trzy dekady później od poznania rodziny Scheinderów, J.S. Margot, już jako dziennikarka i pisarka mająca na koncie kilka powieści, postanowiła opisać swoje doświadczenia. Książka „Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów” jest jej pierwszą powieścią opartą na faktach. I tutaj ostrzeżenie, żebyście nie popełnili tego błędu co ja. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, a wiadomo - jak Czarne to reportaż. Tym razem tak nie jest, książka nie jest czysta gatunkowo, podchodzę do niej raczej jak do fabularyzowanego reportażu, w którym ciężko oddzielić fikcję od faktów, zwłaszcza w przypadku odtworzenia rozmów, które odbyły się wiele lat wcześniej. Mimo to „Mazel tow” uważam za ciekawą pozycję, która nie straciła na aktualności. Myślę, że to jeden z powodów dla których tytuł został dobrze przyjęty i kilkukrotnie nagrodzony. Mazel tow!

Karolina Purłan

megii-b | 2018-07-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2018

Świetna książka, polecam z czystym sercem wszystkim ciekawym otaczającego nas świata.Zderzenie obyczajowe, kulturowe, zupełnie odmienne postawy, oczekiwania wobec życia. Młoda, w mojej opinii mocno zagubiona jeszcze młoda dziewczyna rozpoczyna pracę jako korepetytorka w domu ortodoksyjnych Żydów. Ona-ateistka,wyzwolona, mieszkająca bez ślubu ze swoim chłopakiem Irańczykiem, co więcej: nie chce zakładać rodziny, nie chce mieć dzieci to dla ortodoksyjnej rodziny Schnaiderów nie do przełknięcia:) rozmowa kwalifikacyjna nie poszła dobrze, ale gdy kolejni mniej szokujący kandydaci rezygnują z pracy, po trzech tygodniach Schnaiderowie daja szansę ostatniej kandydatce, którą jest Margot.Zderzenie odmiennych kultur, światopogladów, sposobu życia jest nieuniknione, jednak początkowy lęk, zdziwienie przeradza się we wzajemną tolerancję i szacunek. W tle poruszana historia holokaustu, antysemityzm, kontrowersyjna polityka Izraela wobec Palestyńczyków.Polecam przeczytać.

Edmo | 2018-07-20
Na półkach: 2018, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lipca 2018

Muszę przyznać, że po powieść sięgnęłam zupełnie w ciemno. Moje opinie i chęć przeczytania opierały się jedynie na tym, co znalazłam na tylnej stronie okładki i w opisach księgarń. To, jak widać wystarczyło. Zrodziły się jednak już pewne oczekiwania wobec książki.
Z czasem okazało się że był to strzał w dziesiątkę. Powieść wprost urzekła mnie swoją oryginalnością. Duże znaczenie miał też fakt, iż autorka oparła ją na własnych doświadczeniach z czasów, kiedy pracowała, jako korepetytorka w rodzinie żydowskich ortodoksów.
„Mazel tow” to naprawdę świetnie napisana książka, bez zbędnego sentymentalizmu, obiektywna, zwięzła i na temat. Powieść odważna, z ważnym głosem wobec ówcześnie piętrzących się problemów i konfliktów na świecie.
Wielką strata byłoby pominięcie tej pozycji w kanonie książek szczególnie istotnych dla światopoglądu i moralności społecznej.
Więcej szczegółów znajdziecie na:

marika reads | 2018-07-24

Jeśli chcecie się dowiedzieć co się dzieje za drzwiami ortodoksyjnych Żydów to koniecznie przeczytajcie „Mazel tow” J.S. Margot. Autorka w trakcie studiów była korepetytorką dzieci rodziny nowoczesnych ortodoksów. Jej lewicowy, wyzwolony i feministyczny światopogląd zderzył się z kulturą, w której religia przenika do niemal wszystkich aspektów życia. Pomimo różnic spędziła ze Schneiderami kawał czasu i wniknęła do ich życia bardzo głeboko, stając się prawie jedną z nich, czego wynikiem jest spisany reportaż.
„Mazel tow” nie jest jednak klasycznym utworem tego gatunku, napisany jest raczej jak wspomnienia. O świecie pobożnych Żydów, którzy dopasowują się do nowoczesności panującej wkoło. O ciągłym antysemityzmie i dyskryminacji, ale też o izolacji, wywyższaniu i zamykaniu się wyznawców Mojżesza na świat nieżydowski. To też opowieść o wielokulturowości i uprzedzeniach oraz ciagłym strachu przed obcymi, ukazującym się z każdej ze stron.
Ja sama od dawna jestem zafascynowana kulturą...

Anna | 2018-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2018

Czytałam książkę J.S. Margot ze wzrastającym zainteresowaniem. Autorka nie tylko opowiada o ortodoksyjnej żydowskiej rodzinie, w której pomaga dzieciom w nauce, zaprzyjaźniając się z nimi, ale równolegle mówi też o swoim życiu. Ona najbardziej ceni sobie wolność wyborów, jest otwarta i tolerancyjna, zaś rodzina Schneiderów bez wysiłku przestrzega 613 przykazań zapisanych w Torze. Toczą żywe dyskusje, a z czasem pozostając sobą, coraz bardziej się rozumieją. Narratorka konfrontuje poglądy Schneiderów z opiniami i reakcjami swojego chłopaka Nimy, uciekiniera z Iranu, a także z własnymi doświadczeniami związanymi z emigrantami, doświadczając także poczucia wyobcowania. Ciekawe spostrzeżenia autorki zderzają się ze stereotypowymi opiniami jej znajomych o Żydach, Arabach czy homoseksualistach. Książka jest tak skomponowana, że każdy rozdział przynosi jakieś nowe oświetlenie problemu emigracji, zachowania własnej tożsamości i wzajemnego zrozumienia czy braku porozumienia między różnymi...

Read_like_a_girl | 2018-08-05
Przeczytana: sierpień 2018

Historia Margot i państwa Schneiderów to prosta opowieść przede wszystkim o szacunku. Właśnie w prostocie tkwi największa siła tej książki. Jak przez dziurkę od klucza zaglądamy do świata, który jest intrygujący i tajemniczy. Dostajemy jedyną w swoim rodzaju szansę, na zobaczenie jak między autorką, a jej pracodawcami powstaje więź. Relacja, której fundamentam jest szacunek i ciekawość. Ta książka jest ciągiem pytań o to czym jest tolerancja oraz o to, jak zamknięte i ortodoksyjne społeczności mają funkcjonować w dążącym do otwartości świecie. Jednym z najciekawszych fragmentów jest dla mnie rozmowa Jakova z J.S. Margot o miłości do języka, sile narodu żydowskiego i znaczeniu tradycji z życiu jego rodziny.

Szybko wspólne lekcje stają się czasem wzajemnej nauki. Konfrontowania swoich poglądów, szkołą empatii i nauką nie osądzania. A wszystko to bez zadęcia z dużym poczuciem humoru, w serdecznej atmosferze wzajemnej życzliwości. Bardzo ważną rolę odrywa w tej książce motyw rodziny....

Riahnon | 2018-07-31

Najciekawsze dyskusje toczy się na granicy poglądów, emocji, kultur. W Mazel Tow jest to wszystko, nowoczesna studentka zderzyła się z kulturą, gdzie historia i tradycja to wszystko.
Przez lata kontaktów bohaterowie z dwóch różnych światów poznali się i nawet zaprzyjaźnili, autorka ciekawie i wnikliwie zaprezentowała obserwowane różnice kulturowe, ale w zabrakło w niej puenty.
Same stwierdzenie, że ludzie się różnią i nie zawsze ich decyzje nam się podobają, to według mnie za mało. Nie ma w książce refleksji czy takie decyzje są słuszne, czy różnice mogą nas połączyć, czy jednak bardziej podzielą. Jest tylko suchy opis przyjaźni kilkorga ludzi, a spodziewałam się czegoś więcej.

Książka niezła, ale nie nadzwyczajna.

lulusiowa | 2018-07-28
Przeczytana: 23 lipca 2018

Czy rodzina ortodoksyjnych Żydów będzie w stanie zaakceptować dziewczynę, która nosi krótkie spódniczki, obcisłe spodnie i mieszka bez ślubu ze swoim irańskim chłopakiem?

Studentka w instytucie tłumaczy szuka dodatkowej pracy. Na tablicy znajduje ogłoszenie o poszukiwanej korepetytorce i w ten sposób trafia do rodziny ortodoksyjnych Żydów, małżeństwa i ich czwórki dzieci. Zadaniem bohaterki jest pomoc głównie starszej córce, później również młodszemu synowi w nauce i odrabianiu lekcji. Korepetytorka i jej uczniowie wzajemnie uczą się swoich światów, z jednej strony sąsiadujących ze sobą, z drugiej zupełnie odmiennych. Trudno uwierzyć, że tak dwa różne światy mogą znajdować się w tym samym miasteczku.

Książka przybliża nam codzienne życie ortodoksyjnych Żydów i ich wiarę, ale również życie irańskiego imigranta.

Vinzounette | 2018-08-11
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Lekka i przyjemna książka, w sposób nienachalny, nienaukowy pokazująca odmienność kultury żydowskiej. Wyjątkowo ciekawy obraz funkcjonowania ortodoksyjnych praw w nowoczesnym świecie. Sama tytułowa bohaterka (autorka) bywa jednak momentami bardzo pretensjonalna. Jej przemyślenia polityczne w ogóle nie pasowały do książki. Szczerze mówiąc były najnudniejszymi fragmentami całej książki, nie pełniącymi w niej żadnej dodatkowej roli.

bijelodugme | 2018-08-05
Na półkach: 2018, Przeczytane

Obyczajowa, nieco chaotyczna, czasami zabawna. Często razi jednak pretensjonalność samej autorki.

kina | 2018-08-05
Na półkach: Przeczytane, Ebook