Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Okładka książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Justyna Kopińska
Okładka książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Justyna Kopińska Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2018-04-10
2015-04-22
literatura polska felieton reportaż sierociniec molestowanie przemoc dzieci Kościół prokurator prokuratura zakon zakonnice

Okładka książki Zatoka świń Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski
Zatoka świń Bożena Aksamit, Pio...
Okładka książki Dziewięć rozmów o aborcji Krystyna Romanowska, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Dziewięć rozmó... Krystyna Romanowska...
Okładka książki Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos Artur Nowak, Małgorzata Szewczyk-Nowak
Żeby nie było ... Artur Nowak, Małgor...

Sięgnąłem po tą książkę w efekcie wcześniejszej lektury "Polska odwraca oczy" tej samej autorki. Okazuje się jednak, że forma się nie sprawdziła. Konkretnie chodzi o... wielkość tej książki. Jeśli w "Polska odwraca oczy" mieliśmy mięsiste historie, z których każda była opisana na kilkudziesięciu stronach to w "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie" mamy jedną historię rozdętą do stron 200 podczas gdy z zebranych materiałów można by zrobić co najwyżej 30-40 stron by nie zmęczyć czytelnika i nie zmuszać go do czytania w koło tego samego (nie mówię nawet o wypowiedziach różnych osób mówiących podobne historie ale o powtarzaniu dokładnie tych samych zapisów!). W wielu miejscach brakuje także podejścia z innej strony, opinii czy wiedzy osób spoza grona zaangażowanych w sprawę, źródeł naukowych. Brakuje także obiektywizmu co bardzo negatywnie wpływa na odbiór nie pozwalając czytelnikowi samemu wyciągnąć wniosków.

Szkoda wielka, że tak wyszło bo temat ważny. Gdyby ktoś jednak bardzo chciał się zapoznać proponuję kilkanaście pierwszych i ostatnich stron. Powinno wystarczyć.

Czyste zło kryjące się pod pierzynką dobra.
Książka jest krótka i czyta się ją dość szybko. Jednak treść jest niezwykle ciężka - wywołuje mnóstwo emocji, w większości negatywne. Człowiek chciałby, żeby to była fikcja, bo jak tyle osób mogło nie reagować, przyzwalać na to i odwracać głowę w drugą stronę. Ile niewinnych dzieci musiało cierpieć i później kontynuować te cierpienia. I ta bezsilność i wściekłość na nasze organy ścigania... JAK TAK MOŻNA!

Czyste zło kryjące się pod pierzynką dobra.

Największym dramatem tej historii jest czas, jak to możliwe, że przez dekady nikt nie wyciągnął pomocnej dłoni do cierpiących dzieci. Wszyscy widzieli, że dzieje się coś złego, ale jak widać Kościołowi byle kto nie podskoczy. Tego co tam się działo nie powinni wybaczyć, ani ludzie(śmieszna kara),ani Bóg. Ta historia przypomina mi inną z książki 27 śmierci Tobby'ego Odeda, tylko tam skala jest większa.

wstrząsający reportaż o istocie zła pod przykrywką kościelnego pozornego dbania o dzieci. Dzieci przez wiele lat były bite gwalcone obrażone karane przez sadystyczne zakonnice i nikt z tym nic nie zrobił a na koniec wyrok żenująco niski

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciężka książka, ale jednocześnie bardzo dobry reportaż. To już kolejna książka, która pokazuje, że takie coś jak zakonny nie powinno istnieć. Siostry pracują z dziećmi, młodzieżą czy starszymi bez żadnego doświadczenia. Nie mają studiów, a dostają pracę, którą "normlana" osoba bez doświadczenia czy studiów by nie dostała. I potem są tego efekty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ile emocji ten reportaż daje człowiekowi to sobie nie można wyobrazić, aż musiałem wygooglować czy aby na pewno to jest prawdziwe, polecam serdecznie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wstrząsający reportaż. Nie zliczę, ile razy otwierał mi się nóż w kieszeni podczas czytania. Książka wybitna, potrzebna, ale też niepokojąca, denerwująca i powracająca do czytelnika - jak sceny z obejrzanego horroru. Brawa dla autorki za mierzenie się z tak trudnymi i kontrowersyjnymi tematami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wystawiłam ósemkę, ale ta książka nie jest "rewelacyjna". Jest okropna. Przerażająca. Niewygodna, brzydka i frustrująca.
Najbardziej przeraziły mnie nie opisy zachowań "opiekunek", ale to, jak bardzo ich zło spowszedniało nawet samym wychowankom. Może i biły, może i obrażały, ale przecież "to bardzo trudne dzieci". "Musiały utrzymać porządek". I to mówi ktoś, kto spędził "dzieciństwo" w tym ośrodku!

Myślę, że pasuje tu idealnie zaczerpnięta z Arendt "banalność zła".

To jest naprawdę dobry i mocny reportaż, ale to co jest w nim opisane nie dla każdego będzie do zniesienia. Dobrze, że jest TW na początku książki, choć niektóre sceny, nie zmyślone przecież na potrzeby fabuły, a opisujące prawdziwe wydarzenia z życia tych biednych dzieci przechodzą ludzkie pojęcie.

Nie wybaczy.

Nie wybaczy.