Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Justyna Kopińska Wydawnictwo: Świat Książki literatura faktu
2018-04-10
2015-04-22
Świat Książki
literatura polska felieton reportaż sierociniec molestowanie przemoc dzieci Kościół prokurator prokuratura zakon zakonnice
literatura faktu
2018-04-10

Nie wszystkie książki czyta się dla przyjemności. Ta należy właśnie do takich czytanych z bólem serca. Jasne, że pojawia się pytanie po co je w takim razie czytać, ale jeśli chcę wiedzieć więcej, chcę dowiedzieć się czegoś o świecie, chcę poznać ofiary strasznego reżimu (w tym wypadku sióstr boromeuszek prowadzących dom dziecka w Zabrzu) oczywistym jest, że wśród lektur...

O sprawie siostry zamkniętej w więzieniu było głośno. Jednak zdawkowe były informacje na temat tego CO TAM się działo. O tym jak znęcały się nad dziećmi. Maluszkami, które miały zaledwie 4 latka.
Nie chciały jeść, wymiotowały i te wymiociny miały zjadać. Kiedy płakały były przez zakonnice podduszane dopóki nie ucichły.
Kiedy się posiusialy miały uprać prześcieradło i tak...

Książka przerażająca, budząca wiele emocji. Z jednej strony miałam ochotę rzucić nią o ścianę, a z drugiej nie mogłam się oderwać.

Bardzo lubię sięgać po reportaże tej autorki, ponieważ ukazują one mroczną stronę naszego społeczeństwa bez żadnego zatajniania faktów. Mimo, że poruszane przez dziennikarkę tematy są bardzo bolesne i czytając towarzyszą nam takie emocje jak wściekłość, bezradność, poczucie niesprawiedliwości to warto się z nimi zaznajomić.

Autorka, w pozbawiony ckliwości sposób, ujawnia obraz i mechanizmy patologii w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Sióstr św. Karola Boromeusza w Zabrzu.
Bardzo drastyczny reportaż aż nie chcę się wierzyć, że takie rzeczy działy się tyle lat. Warto przeczytać.

Cieniutka książeczka. Rozwinięcie reportażu, który pojawił się w jednym z wcześniejszych zbiorów Autorki. Moim zdaniem za mało treści jak na osobną książkę. Tekst rozwleczony tylko po to, żeby zająć więcej miejsca. To niestety normalne w książkach Kopińskiej.

Treściowo oszałamiający i wstrząsający. Pokazuje ogrom bezsilności człowieka, który mierzy się z autorytetem Kościoła.

Kawał bardzo dobrego reportażu. Temat bardzo ważny i przy tym bardzo ciekawie napisany. Jedyne, co po tej 230 stronnictowej drodze mnie denerwowało, to brak precyzji czasowej. Może to kwestia mojego skupienia, ale bardzo często przy datach nie było lat, tylko dzień i miesiąc i przez to ciężko było mi umiejscowić wydarzenie na osi czasu.

Bardzo dobry reportaż. Momentami wbijał w fotel. Bywało, że miałam potrzebę odłożyć książkę i przez chwilę przetrawić to, co przeczytałam. Jedyny minus - treść książki była doskonała, jednak sam styl pisania Pani Kopińskiej jakoś średnio do mnie przemawia, jego odbiór trochę męczy.

Właśnie skończyłam bardzo ciężką tematycznie książkę. Jestem w ogromnym szoku po tej lekturze. Nie potrafię sobie wyobrazić ogromu nieszczęścia i bólu tych biednych dzieci. Nie potrafię sobie wyobrazić tego co myślały te ,,siostrzyczki" robiąc takie rzeczy, pozwalając na takie okrucieństwo... Odnisłam niestety wrażenie, że współwinne osoby i instytucje nie poniosły żadnej...

Bardzo dobrze napisana książka. Bardzo szybko się czyta. Ale temat niesamowicie ciężki. Jest tu materiał na niezły thriller. Niestety strach pomyśleć, że to wszystko autentyczne historie.

Dyskusje

3 225