Obłęd

Justyna Kopińska
literatura faktu 224 str.
Świat Książki
literatura faktu
literatura polska reportaż

Świat Książki
literatura faktu
literatura polska reportaż

Kup książkę

Jak widać jest narawde cinka granica, między zdrowiem psychicznym a obłędem. Każdy z nas może ją przekroczy, a może nawet już przekroczył?

Bałam się tematyki tej książek z drugiej strony, trochę mnie zniechęcała. Szpital psychiatryczny, sadystyczna lekarka to jest to co mnie przyprawia oszybsze bicie serca, ale obawy okazały się bezpodstawne a sama tematyka wciągnęła mnie bez reszty.

Jeśli pod pozorami troski o pacjenta i rehabilitacji stosuje się takie wynaturzone praktyki maltretowania psychicznego jak przedstawiła to w swojej książce autorka, to chyba trzeba zabrać się za ta instytucje.

Każdy z nas ma jakieś problemy psychiczne, specyficzne stany w których się znajduje. Nie ma jednoznacznej definicji normalności. Bohaterowie książki zostali uznani za nienormalnych, wielu z nich samemu zakwalifikowało się do tej grupy. Można śmiało powiedzić że historia Pani Kopińskiej to potencjalnie historia każdego z nas która nas czeka być może jutro.

"Obłęd" daje możliwość zajrzenia za zamknięte drzwi oddziału psychiatrycznego. Jednak Zaglądając do innego świata trzeba się przygotować na szok. Ludzie żyją tu według zupełnie innych zasad i miar niż na wolności. Pacjenci żyją w strachu, bólu i zagubieniu. Muszą podporządkowywać się narzuconym im zasadom które nie zawsze wydają się sensowne. Alce co tu jest sensowne ...

Pani Justyno, niech się Pani nie zmienia i nie boi się krytyki. "Obłęd" podobnie ja Pani poprzednie książki jest absolutnie przerażający swoją realnością.

Dla tych, którzy nie są w stanie zrozumieć ludzi w depresji (a chcą), książka może okazać się przydatna, o ile uwierzą w jej prawdziwość, a nie potraktują jak mocno przesadzoną fikcję literacką.

Książka inna niż wszystkie, przede wszystkim dlatego, że porusza trudny temat, a dodatkowo jest napisana w sposób ciekawy, który dla mnie był zaskoczeniem. Czytałam już reportaże autorki, ale żaden nie był pisany w formie opowieści, dzięki temu zabiegowi staje się wiarygodna i pozwala czytelnikowi wczuć się i bliżej poznać postacie dramatu.

Wiele osób przede mną napisało już niemal to samo. Trudno. Nie będę oryginalna, ale i osamotniona.

Justyna Kopińska to kobieta petarda. Ma moc słowa walącego Prawdą przez duże P prosto między oczy. Jej reportaże to swoista misja uczłowieczania ludzi, nadawania im właściwych kształtów, z których wrażliwość, empatia i szeroko otwarte oczy na ludzką krzywdę - to najważnie...

Cóż...kocham reportaże Kopińskiej. Absolutnie je uwielbiam.

ALE

ta książka zupełnie mnie nie przekonała. Wydała mi się tak bardzo sztampowa, sam pomysł na wprowadzenie reportera jako głównego bohatera...no nie. Historia dosyć ciekawa, ale kończy się jak film z udziałem Leonardo DiCaprio, niby ma zaskakiwać i zwalać z nóg, ale czegoś zabrakło do efektu WOW. To ...

Dyskusje

Justyna Kopińska Obłęd