Obłęd

2019-10-16
literatura polska reportaż
Inne

więcej Więcej

Podobało mi się trochę mniej, niż poprzednia pozycja autorki, którą czytałam.
Obłęd przypomina reportaż ukryty pod pozorem powieści. Z tego, co wyczytałam, wiele informacji zawartych w książce jest prawdą, której nijak nie dało się opowiedzieć inaczej. Obraz oddziału, jaki jest tu przedstawiony, jest wstrząsający. Ciężko pomieścić w głowie, jakie potworności przeżywają...

Kolejny wstrząsający reportaż tej autorki. Tym razem opisuje historię Adama, reportera, który na prośbę jednego z ojców, bada rzeczywistość szpitala psychiatrycznego, którego ordynatorem jest znana osobistość. Szokujące metody karania i nagradzania, szokujące zachowania personelu. A wszystko to posiada etiologię, która jest nie do pomyślenia.
Ciekawy, ale nie porywający.

Książkę przeczytałam na jednym wdechu. Porusza trudny temat, według mnie jest warta polecenia.

Ciężko się oderwać,świetna jak każda Pani Justyny,czuć że ma dużo wspólnego z prawdą której autorka nie może opisać wprost.

Przerażający świat i sposób myślenia "bohaterów".
Co jest normą? Kto jest normalny?
I jakie znaczenie ma w naszym życiu rodzina?
Dobrze, ze to świat fikcyjny.

Szokująca książka którą w zasadzie czyta się na raz, książka pokazująca jak wiele okrucieństwa i tragedii dzieje się wokół nas, jak łatwo je zamieść pod dywan, czy też akceptować tylko dlatego że oprawca jest ubrany w kitel i lepiej wie czego nam trzeba. Książka pozostawiająca dziwne poczucie bezradności. Czy warto przeczytać? Zdecydowanie TAK. Bardzo polecam reportaże Pani...

"Obłęd" chwyciłam do czytania od razu, kiedy tylko przywiozłam do domu z biblioteki, robiąc przerwę od Elizabeth George. Nie mogłam się powstrzymać będąc dopiero co po lekturze dwóch zbiorów reportaży Kopińskiej "Polska odwraca oczy" i "Z nienawiści do kobiet". Lekturze, której się nie zapomina, poruszającej każdy nerw ciała.

Tym razem jednak to nie reportaż, a...

,,Obłęd'' odbiega od pozostałych książek Justyny Kopińskiej. Przyznam, że spodziewałam się znakomitego reportażu na temat opieki psychiatrycznej w kraju. Zamiast tego dostałam pełną zagadek opowieść. Czyta się to bardzo przyjemnie i szybko, jednak na samym końcu pozostaje pytanie: okej, ale co dalej?
Fajny pomysł, jednak po przeczytaniu pozostaje niedosyt.

Nic mnie tu nie zaciekawiło ani nie wciągnęło, pod koniec już się wyłączałam.
Nie ma jakiegoś ciekawszego stylu, nie ma "flow", bardzo to wszystko suche, postacie w gruncie rzeczy są nudne i niewyraziste, pomimo umieszczenia fabuły w szpitalu psychiatrycznym.
Ani z nikim nie da się choćby po części utożsamić, ani nie da się współczuć. Żadnej ze stron. Skończyłam tylko...

Bardzo dziwnie napisana książka, a uwielbiam reportaże.

1 887
    1 225