Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Insignis
Unnatural Causes
Ag2S

Czołowy brytyjski praktyk medycyny sądowej, dr Richard Shepherd, poświęcił swoją karierę zawodową odkrywaniu tajemnic śmierci. Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu prawie 25 tysięcy. Dzięki swoim...

Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu prawie 25 tysięcy. Dzięki swoim umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości dr Shepherd jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby?

Czy chodzi o seryjnego mordercę, czy o katastrofę naturalną; o zabójstwo doskonałe, czy o podejrzany wypadek – dr Shepherd nigdy nie zakłada niczego z góry, zawsze za to dąży do odkrycia prawdy. Wprawdzie był zaangażowany w najgłośniejsze sprawy, takie jak masakra w Hungerfordzie (1987), morderstwo Rachel Nickell (1992), a nawet śledztwo w sprawie wypadku księżnej Diany (1997) oraz ataku na World Trade Center (2001), lecz często to mniej głośne sprawy okazują się najbardziej zagadkowe, intrygujące, a nawet dziwaczne. Dowody przedstawione przez dr. Shepherda – zarówno w świetle jupiterów, jak i poza mediami – doprowadziły do skazania morderców, uniewinnienia osób fałszywie oskarżonych, a nawet do zaskakującego ponownego otwarcia dawno zamkniętych spraw.

Jednakże życie w cieniu śmierci, bycie naocznym świadkiem najgorszych okropieństw, co jakich zdolny jest człowiek, miało swój koszt. Dr Shepherd uczciwie opowiada, jaką cenę przyszło zapłacić jemu samemu i jego bliskim.

„Niewyjaśnione okoliczności” to fascynująca autobiografia, relacja nietuzinkowego człowieka, unikalny wgląd w niezwykły zawód, a przede wszystkim przejmujący i niosący otuchę testament tych, których życie zakończyło się przedwcześnie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Helluo_librorum książek: 1331

Tajemnice śmierci

Jakie procesy zachodzą w ludzkim ciele po śmierci? Na czym polega saponifikacja? Jak wyglądają zwłoki? Te i inne tajemnice odkrywa w swojej książce Richard Shepherd – jeden z najwybitniejszych medyków sądowych Wielkiej Brytanii, który przeprowadził ogromną liczbę autopsji, badając przyczyny śmierci tysięcy osób. Nierzadko były to ofiary zdarzeń opisywanych na pierwszych stronach gazet i takich, o których słyszał cały świat.

W książce autor odkrywa tajemnice swojej pracy, z zadziwiającą szczegółowością opisując badane na przestrzeni lat przypadki. Dzieli się nie tylko swą wiedzą na temat procesów zachodzących w ludzkim ciele po śmierci, ale także wspomina emocje, jakie towarzyszyły mu w trakcie autopsji. W publikacji nie brakuje również dialogów z towarzyszącymi doktorowi policjantami, dzięki czemu możemy poczuć się tak, jakbyśmy towarzyszyli autorowi na sali sekcyjnej.

Rozczarują się jednak ci, którzy oczekują po „Niewyjaśnionych okolicznościach” wyłącznie reportażu znad sekcyjnego stołu. Książka jest bowiem przede wszystkim autobiografią. Autor pomiędzy wspomnieniami przeprowadzonych sekcji dokonuje także autopsji własnego życia – przywołuje swoje dzieciństwo, żmudną drogę do spełnienia marzenia o zostaniu medykiem sądowym, a także pierwsze doświadczenia zawodowe. Ze szczerością opowiada o tym, że choć był znakomity w swoim fachu, w sferze prywatnej nie zawsze się sprawdzał. Wiele uwagi poświęca więc swoim relacjom rodzinnym, na których wykonywany zawód odcisnął piętno.

Książka doktora Shepherda jest, obok takich pozycji jak „Profil mordercy”, kolejną lekturą, która pokazuje czytelnikowi kulisy pracy osób uczestniczących w wykrywaniu sprawców przestępstw. W odróżnieniu jednak od książki Paula Brittona nie stanowi jedynie opisu prowadzonych przez autora spraw. Jest też okazją do poznania Richarda Shepherda nie tylko jako medyka sądowego, ale też syna, męża i ojca. Autor nie poprzestaje jednak na opisywaniu swojego życia prywatnego i zawodowego, lecz zapoznaje także czytelnika z sytuacją prawną przedstawicieli swojego zawodu – zarówno współcześnie, jak i wtedy, gdy zaczynał swoją karierę.

Pomimo tego, że książka nie zawiera drastycznych opisów, może wydawać się przytłaczająca. Śmierć co rusz wyzierająca z jej kart budzi przygnębienie, a ukojenia nie przynoszą nawet opisy życia rodzinnego autora. Niewątpliwie skłania ona do refleksji nad przemijaniem. Jest jednak obowiązkową pozycją dla fanów tematyki true crime i miłośników zagadek kryminalnych. Przypadnie do gustu także osobom chcącym poznać historię człowieka, który w pełni poświęcił się swojej pasji.

Andronika Sawicka

Blanka | 2018-12-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 grudnia 2018

„Niewyjaśnione okoliczności” to autobiografia dr Richarda Shepherda – brytyjskiego lekarza medycyny sądowej. W swoim życiu przeprowadził około 25 tysięcy autopsji, a niektóre sprawy, w które był zaangażowany, obserwował cały świat np. masakra w Hungerfordzie, wypadek księżnej Diany czy atak na World Trade Center.

„- Od tylu lat wykonuje pan zawód, o którym większość ludzi woli nawet nie myśleć. I ta praca wciąż pana fascynuje, poznaje to po pańskim zachowaniu. Tutaj mamy jakiegoś idiotę, który wyciągnął nogi, bo prawdopodobnie wywalił się przy sikaniu po pijaku. Tamta kobieta była beznadziejnym przypadkiem alkoholiczki, na którą śmierć i tak ostrzyła sobie kosę. A pan się nimi przejmuje. Bez względu na wszystko dba pan o to, aby być uczciwym”. (s.451)

Książka to połączenie opisów różnych spraw ze wspomnieniami dotyczącymi życia prywatnego lekarza. Bardzo mi się taki zabieg podobał, ponieważ czytelnik może zobaczyć jakie koszty ponosił dr Richard Shepherd i jego rodzina w związku...

Sabcia100 | 2018-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Miałam spore oczekiwania sięgając po "Niewyjaśnione okoliczności", spodziewałam się naprawdę znakomitej pozycji. Medycyna sądowa już sama w sobie jest niezwykle intrygującą dziedziną nauki, a zwłaszcza dla kogoś, kto interesuje się kryminalistyką i szeroko pojętą tematyką zbrodni. Chciałam dowiedzieć się jak najwięcej o pracy koronera i przeczytać ciekawe historie "znad stołu sekcyjnego". Zachęcona jakże pozytywnymi opiniami czytelników (które dosłownie zalały internet!) byłam przekonana, że lektury o tak niebanalnej tematyce nie da się zepsuć. A jednak!

Historie zawarte w książce są opisane w wyjątkowo nudny i rozwleczony sposób, dosłownie ciągną się w nieskończoność, czasami przyprawiając o ból głowy nadmiarem nieistotnych szczegółów. Ale nie to jest jeszcze najgorsze! Najgorsze jest NOTORYCZNE NAWRACANIE do omówionych już wcześniej spraw, które powinny zostać wyczerpane w danym rozdziale od A do Zet, żeby w kolejnych nie robić zbędnych powtórzeń i nie serwować czytelnikowi...

Ewelina | 2018-12-03

Świetna, bo opisuje nie tylko przeżycia wybitnego lekarza sądowego, ale i człowieka, który bardzo często przeżywa dramatyczne okoliczności zgonów, którymi się zajmuje. Wciągająca, arcyciekawa i pełna ciekawostek, przeczytałam jednym tchem!

joaśka | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Nie zdołałam dokończyć tej książki. Mimo chwytliwego i już z założenia ciekawego tematu została ona napisana w tak nudny, rozwlekły sposób, że wszystkiego się odechciewa. Liczne, zbędne dygresje, które nie wnoszą kompletnie NIC, mętne wynurzenia autora skłaniają do wniosku, że może lepiej byłoby jakby zlecił napisanie powieści komuś innemu? ;) Władanie skalpelem idzie panu doktorowi znakomicie. Pisanie niekoniecznie.

Zacznę może od minusów, bo tych było zdecydowanie mniej. Po pierwsze - język. Czytałam książkę w tłumaczeniu i zdaję sobie sprawę, że tu może leżeć główna przyczyna swoistej toporności i czasami nudnej (komiczne, patrząc jak bardzo fascynowała mnie treść tej pozycji) narracji. Z drugiej strony może to być wina samego stylu autora, który jawi mi się jako typowy brytyjski gentleman z papierosem w jednej dłoni a skalpelem w drugiej - to jest, jako osoba z lekka flegmatyczna. Kolejny zarzut mam do troszkę chaotycznego i mało szczegółowego przedstawienia niektórych wydarzeń. Chociaż nie powinnam tego traktować jako czegoś negatywnego, mając w świadomości to, że pisanie tego tomiszcza, było częścią terapii Doktora i trzeba być wdzięcznym za to, że miał w sobie tyle odwagi, ażeby rozprawić się z demonami przeszłości, wspomnieniami rozkładających się ciał pod lodem, czy szczątek o których identyfikację było bardzo trudno.
A teraz pozytywy. Bardzo żałuję, że książka nie trafiła w moje...

rude_recenzuje | 2018-10-30

Mam wrażenie, że polski rynek wydawniczy dopiero budzi się na tematykę kryminalną, ale jeżeli wydawcy zaczynają od wydawania tak dobrych książek, to ja będę pierwsza w kolejce, żeby to czytać. Z pewnością nie jest to książka dla wszystkich, bo nie brakuje w niej brutalnych i bardzo obrazowych opisów, ale jest też pisana ciężkim językiem – jeszcze nie naukowym, ale już na pewno nie potocznym. Poza tym sama forma jest też inna, bo dr Richard Shepherd łączy tu historię swojego życia i doświadczeń prywatnych z pracą lekarza medycyny sądowej i pojęciami z pogranicza medycyny i kryminalistyki. Ale ja chcę czytać takie książki, biorę je w ciemno.

Majka | 2018-11-28
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2018

Spodziewałam się bardziej reportażu z sali sekcyjnej, a tymczasem jest to w zasadzie biografia Richarda Shepherda - lekarza medycyny sądowej. Oczywiście głównym wątkiem jest jego praca, ale dowiadujemy się także sporo o jego rodzinie, przejściach zupełnie prywatnych oraz wpływie zawodu na sytuację w domu. Shepherd odsłania przed nami tajniki swojej pracy, przywołuje wiele
przykładów przypadków, z jakimi miał do czynienia - przeprowadza nas po kolei nie tylko przez sekcje, ale cały proces związany z daną osobą. Nierzadko opowiada o swoich wystąpieniach w sądzie jako biegły.

Książka jest bardzo dobra, wciągająca, nie powiedziałabym nawet że specjalnie drastyczna czy szczegółowa. Wręcz przeciwnie - spodziewałam się i właściwie oczekiwałam więcej szczegółów z autopsji.
I nie chodzi o jakieś okropne opisy obrażeń, przy których trzeba odwracać na chwilę oczy, ale raczej po prostu o typowo medyczne opisy - jak zmieniają się poszczególne narządy pod wpływem różnych chorób czy zdarzeń,...

Northman | 2018-12-17
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Biografia nietuzinkowa...

A co jeśli by tak pozwolić przemówić... zmarłym? Tym, którzy odeszli niespodziewanie, a ich śmierć była gwałtowna, zagadkowa, czasem budząca wątpliwości? Sposobem na to jest oddanie głosu komuś, kto jest w stanie dociec prawdy. Dr Richard Shepherd, lekarz medycyny sądowej, jest właśnie takim kimś.

Medycyna sądowa, fach koronera, patologa zwłok... profesje, o których się na co dzień (raczej) nie mówi. Jeśli ma się zaś z nimi styczność, to tylko w niezbyt pożądanych okolicznościach - zarówno patrząc z perspektywy bycia kimś bliskim dla zmarłego, jak również (co oczywiste) z perspektywy bycia nieboszczykiem... Tak czy inaczej, są to profesje od których się stroni, aczkolwiek mogą one być źródłem arcyciekawych historii.

Dr Richard Shepherd to uznany autorytet jeśli chodzi o w/w profesje. Brał udział w wyjaśnieniu wielu zarówno tajemniczych, zagadkowych, jak również co najmniej dziwnych spraw. Może to niezbyt poetyckie - choć trafne - stwierdzenie, ale...

Lady Margot | 2018-10-31

LADYMARGOT.PL

Rok 2018 przyniósł nam wysyp pozycji medycznych, w główniej mierze tych dotyczących pracy lekarza. Niesamowite jak bardzo lubimy obserwować ją z ukrycia, przez dziurkę od klucza. Łykamy kontrowersyjne smaczki, jednocześnie uświadamiając sobie, że lekarz też człowiek, co być może z trudem mieści nam się w głowach. I oto przed Wami kolejna, według mnie najciekawsza, tegoroczna premiera medyczna, „Niewyjaśnione okoliczności” autorstwa czołowego brytyjskiego lekarza medycyny… sądowej. Jak więc możecie się domyślać, może być ciekawie i ciężko, dobrze przecież wiemy, z czym to się je. Krwawe kryminały nigdy nie były tak rozchwytywane jak obecnie, lubujemy się w poćwiartowanych ciałach i z dziką przyjemnością towarzyszymy detektywom w dociekaniu „kto zabił?”. Jednak na nic zdałyby się wszystkie dywagacje, gdyby nie postać drugoplanowa: lekarz medycyny sądowej. To on ustala, w jaki sposób zginęła ofiara, zgłębia okoliczności jej śmierci. I tym razem to on będzie bohaterem...

Olanzapine | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Dla mnie jako medyka ta książka jest wyjątkowo dobra. Lubię czytać dzieła z dziedziny medycyny i nie łapać się za głowę, co za głupoty mijające się z rzeczywistością są tam powypisywane, a często się tak zdarza, gdy za te tematy biorą się zwykli pisarze, z zawodu - pisarze. Spodziewałam się wymyślonej fabuły, a nie opartej na faktach historii medyka sądowego, ale nie zawiodłam się. Opisane przypadki są ciekawe, a nieraz nie mogłam się doczekać rozwiązania zagadki, którą ów medyk się zajmował. Napisana składnie, przyjemna w czytaniu. Zawiera wiele cennych uwag dotyczących procesu umierania i tym, co dzieje się z ciałem po śmierci. Jak najbardziej polecam.