Niewyjaśnione okoliczności

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Insignis
Unnatural Causes
Ag2S

Czołowy brytyjski praktyk medycyny sądowej, dr Richard Shepherd, poświęcił swoją karierę zawodową odkrywaniu tajemnic śmierci. Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu prawie 25 tysięcy. Dzięki swoim umiejętnościom,...

Gdy ktoś umrze śmiercią gwałtowną lub z niewyjaśnionych przyczyn, zadaniem dr. Shepherda jest ustalić przyczynę zgonu. Każda sekcja zwłok to swego rodzaju zagadka kryminalna – a dr Shepherd przeprowadził ich w swoim życiu prawie 25 tysięcy. Dzięki swoim umiejętnościom, oddaniu i wnikliwości dr Shepherd jest w stanie odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych pytań: jak doszło do śmierci danej osoby?
Czy chodzi o seryjnego mordercę, czy o katastrofę naturalną; o zabójstwo doskonałe, czy o podejrzany wypadek – dr Shepherd nigdy nie zakłada niczego z góry, zawsze za to dąży do odkrycia prawdy. Wprawdzie był zaangażowany w najgłośniejsze sprawy, takie jak masakra w Hungerfordzie (1987), morderstwo Rachel Nickell (1992), a nawet śledztwo w sprawie wypadku księżnej Diany (1997) oraz ataku na World Trade Center (2001), lecz często to mniej głośne sprawy okazują się najbardziej zagadkowe, intrygujące, a nawet dziwaczne. Dowody przedstawione przez dr. Shepherda – zarówno w świetle jupiterów, jak i poza mediami – doprowadziły do skazania morderców, uniewinnienia osób fałszywie oskarżonych, a nawet do zaskakującego ponownego otwarcia dawno zamkniętych spraw.
Jednakże życie w cieniu śmierci, bycie naocznym świadkiem najgorszych okropieństw, co jakich zdolny jest człowiek, miało swój koszt. Dr Shepherd uczciwie opowiada, jaką cenę przyszło zapłacić jemu samemu i jego bliskim.
„Niewyjaśnione okoliczności” to fascynująca autobiografia, relacja nietuzinkowego człowieka, unikalny wgląd w niezwykły zawód, a przede wszystkim przejmujący i niosący otuchę testament tych, których życie zakończyło się przedwcześnie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

rude_recenzuje | 2018-10-30

Mam wrażenie, że polski rynek wydawniczy dopiero budzi się na tematykę kryminalną, ale jeżeli wydawcy zaczynają od wydawania tak dobrych książek, to ja będę pierwsza w kolejce, żeby to czytać. Z pewnością nie jest to książka dla wszystkich, bo nie brakuje w niej brutalnych i bardzo obrazowych opisów, ale jest też pisana ciężkim językiem – jeszcze nie naukowym, ale już na pewno nie potocznym. Poza tym sama forma jest też inna, bo dr Richard Shepherd łączy tu historię swojego życia i doświadczeń prywatnych z pracą lekarza medycyny sądowej i pojęciami z pogranicza medycyny i kryminalistyki. Ale ja chcę czytać takie książki, biorę je w ciemno.

Dagmara | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Wydawnictwo Insignis Media nie próżnuje.

Po świetnej pozycji "Będzie bolało", która latem tego roku pokazała ścieżkę kariery młodego lekarza w brytyjskiej służbie zdrowia, dzisiaj dostajemy kolejną mocną pozycję. Tym razem mamy niesamowitą okazję zajrzeć przez ramię patologa sądowego i poznać jego pracę od środka (jakkolwiek w tym przypadku brzmi to dwuznacznie). Pracę, która budzi w ludziach wiele sprzecznych ze sobą odczuć: od fascynacji przez niezrozumienie, po odrazę.

Niezależnie do której grupy należysz, ta książka może pozostać z Tobą na długo.

Richard Shepherd autor książki "Niewyjaśnione okoliczności" to patolog sądowy z długoletnim stażem. Książka pisana jest chronologicznie, dzięki czemu przez całą pozycję poznajemy kolejne kroki w karierze patologa. Jesteśmy z nim przy jego pierwszej sekcji zwłok, przy pierwszych sukcesach, wielkich sprawach, pierwszych wątpliwościach. Towarzyszymy mu przy sekcji zwłok osób, które zginęły w zamachu z 11 września na World Trade Center...

Lady Margot | 2018-10-31

LADYMARGOT.PL

Rok 2018 przyniósł nam wysyp pozycji medycznych, w główniej mierze tych dotyczących pracy lekarza. Niesamowite jak bardzo lubimy obserwować ją z ukrycia, przez dziurkę od klucza. Łykamy kontrowersyjne smaczki, jednocześnie uświadamiając sobie, że lekarz też człowiek, co być może z trudem mieści nam się w głowach. I oto przed Wami kolejna, według mnie najciekawsza, tegoroczna premiera medyczna, „Niewyjaśnione okoliczności” autorstwa czołowego brytyjskiego lekarza medycyny… sądowej. Jak więc możecie się domyślać, może być ciekawie i ciężko, dobrze przecież wiemy, z czym to się je. Krwawe kryminały nigdy nie były tak rozchwytywane jak obecnie, lubujemy się w poćwiartowanych ciałach i z dziką przyjemnością towarzyszymy detektywom w dociekaniu „kto zabił?”. Jednak na nic zdałyby się wszystkie dywagacje, gdyby nie postać drugoplanowa: lekarz medycyny sądowej. To on ustala, w jaki sposób zginęła ofiara, zgłębia okoliczności jej śmierci. I tym razem to on będzie bohaterem...

narwanka | 2018-11-10
Maciej Januszewski | 2018-11-09