Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu

Okładka książki Maria Czubaszek. Ostatni dymek Maria Czubaszek, Sergiusz Pinkwart
Maria Czubasze... Maria Czubaszek, Se...
Okładka książki Jakoś to będzie. Szczęście po polsku Beata Chomątowska, Dorota Gruszka
Jakoś to będzi... Beata Chomątowska,&...
Okładka książki Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Święte prawo. ... Iwona Szpala, Małgo...

Każdy niesie swój krzyż

Lektura skłania do refleksji na temat celibatu wśród księży. Świetne pierwsze rozdziały.

Zastanawiało mnie jedynie niekiedy, w jaki sposób autor zdobył na tyle zaufania rozmówców/rozmówczyń, że podzielili się oni z nim tak intymnymi, często dla nich wstydliwymi historiami. Zabrakło szerszego wyjaśnienia tej kwestii, chociażby we wstępie. Myślę, że wtedy pozycja zyskałaby wiarygodności wśród sceptyków.

Świetnie skonstruowany reportaż na temat wciąż żywy w dyskusjach. Autor przytacza prawdziwe historie, nie tylko z punktu widzenia księży (również prawosławnych) ale ich kobiet, żon, rodziny, znajomych. Podaje źródło celibatu i jego rozwój przez wieki, przytacza rożne poglądy na ten temat. Realistycznie, rzeczowo, bez oceny i nadęcia. Polecam!

Brutalnie szczery reportaż o celibacie, prawdziwym życiu księży i ministrantów. Książka opowiada o losach ludzi z krwi i kości, ich głębokiej wierze, ale też o drugiej stronie, niepewności, braku wiary, pożądaniu i zakłamaniu kościoła, biskupów.
Bardzo ciekawa, czyta się jednym tchem, otwiera oczy na różne strony celibatu.
Serdecznie polecam!

Bardzo ciekawa, czyta się jednym tchem, otwiera oczy na różne strony celibatu.
Serdecznie polecam!

Muszę przyznać, że była to najmocniejsza książka w tej tematyce, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Szczera, mocna i szokująca.

Luźne historie o zepsutych księżach bez żadnej puenty.

Luźne historie o zepsutych księżach bez żadnej puenty.

Podobała się. Może dla tego że potrzebowałem czegoś lżejszego. Idealna książka na wakacje. Pasuje idealnie przy leżaku i do osób, którym znudziły się na wakacjach kryminały i romanse. Polecam.

Książka była dobra, jednak w ogólnym rozrachunku nie wnosi nic do tematu, bo przeczytać można tam dokładnie to co już powszechnie wiadomo

Jestem zaskoczony tak niską oceną bo zdecydowanie zasługuje na więcej choć tytuł jest nieco mylący. Pojęcie celibatu jedynie spaja wszystkie historie w których przewija się sfera seksualna, homoseksualizm i inne grzechy kościoła. Co prawda autor stara się merytorycznie wyjaśnić czym jest celibat ale tak naprawdę każdemu kojarzy się ze wstrzemięźliwością ale prawda jest taka że naturę trudno oszukać. Autor nikogo nie obraża i nie atakuje jedynie przytacza wiele historii z ciemniejszej strony kościoła katolickiego (o wielu pewnie nigdy się nie dowiemy). Ja po lekturze tej książki jedynie utwierdzam się w przekonaniu, że instytucja KK jest zbędna (nie trzeba być członkiem KK aby wierzyć w Boga i być dobrym człowiekiem). Plus za lektora. Aż chciało się słuchać.

No cóż...ksiądz to też człowiek??... Sądzę, że każdy z nas ma ten temat własne zdanie. Jedno co nasuwa się nieodparcie, po co, dlaczego zostają osobami duchownymi po czym łamią wszelkie zasady. W wielu przypadkach jest to nieprzemyślane, nieodczuwane i dlatego skutki są jak każdy widzi. Smutne i tragiczne. Autor reportażu zebrał wiele historii, przedstawił je bezstronnie, pozostawiając nam ocenę postaw księży.

Autor zebrał opowieści seminarzystów i duchownych polskiego Kościoła oraz kobiet z nimi związanych. Są bardzo różne, ale większość z nich można traktować jako argumenty za zniesieniem celibatu. Przestrzeganie jego zasad, mimo chęci i starań, często przekracza możliwości ludzi i prowadzi do cierpienia, oszustw, rozładowania napięcia seksualnego poprzez alkohol, pornografię, kontakty homoseksualne i pedofilię. Przede wszystkim doprowadza do permanentnego życia w zakłamaniu. Niewielka część księży z powodu miłości decyduje się na opuszczenie stanu kapłańskiego, część tworzy nieformalne rodziny, latami ukrywając je przed światem i nigdy nie jest to łatwe dla nich, ich partnerek/partnerów i dzieci. Podobny obraz przedstawił już Wojciech Smarzowski w filmie „Kler” z 2018 roku.
Celibat to nie tylko pozbawienie mężczyzn możliwości zaspokajania potrzeb seksualnych, ale przede wszystkim samotność i „rezygnacja z budowania relacji bliskości z drugim człowiekiem, która to bliskość zarezerwowana jest dla relacji małżeńskiej” (s. 152)
Osobnym problemem w książce jest pokazanie życia w seminariach duchownych i na plebaniach, z wszystkimi wynaturzeniami, które mają tam miejsce, jak zakłamanie, pijaństwo, chciwość, pociąg do luksusu, molestowanie czy gnębienie młodych, zajmujących niższą pozycję w hierarchii kościelnej. Celibat na tym tle jest tylko jedną kwestią, która wymaga reformy. Walorem książki jest ogromna szczerość wypowiedzi, często współczułam bohaterom, czasami czułam duży niesmak.
Opowiadane historie te są bardzo różnorodne, nie pasuje do tematu ostatnia z nich, skądinąd niezwykle poruszająca, opowieść matuszki, żony księdza prawosławnego, która bardziej stanowi odsłonę bezdusznego patriarchatu i przemocy w rodzinie niż odnosi się do celibatu.
Wrażenie robią przytoczone (str. 44) liczby dotyczące polskich księży katolickich, m.in. 60% jest lub było w związku z kobietami, a 68% porzuciło kapłaństwo z powodu celibatu a 78% byłych księży chciałoby być nadal księżmi, będą jednocześnie żonatymi. Trudno mi ocenić na ile te liczby są prawdziwe. Myślę, że zniesienie celibatu nie rozwiąże wszystkich problemów, ale daje szansę na ograniczenie nieprawidłowości i patologii w społeczności duchownych katolickich w Polsce.
Suma zebranych relacji sugeruje, że opisane problemy dotyczą całkiem dużej grupy ludzi, którzy zostają pozbawieni szans na piękną miłość oraz szczęśliwe życie.
Nie jest to wielka literatura, ale mimo wszystko warta przeczytania. Kilku nowych rzeczy się dowiedziałam, kilka skłoniło mnie do przemyśleń.

• 2017
  • Reportaż