Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
7,09 (2341 ocen i 318 opinii) Zobacz oceny
10
121
9
189
8
559
7
801
6
425
5
151
4
48
3
26
2
6
1
15
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377002827
liczba stron
296
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
EwelinaW

Dlaczego lekarze nie widzą w tobie człowieka? Paweł Reszka, wybitny dziennikarz, autor świetnie przyjętej książki „Chciwość“, opowieści o tym jak nas naciągają banki, tym razem wszedł za kulisy szpitali. Zatrudnił się jako sanitariusz. To, co tam usłyszał i to, co zobaczył przeraziło nawet jego. Obojętność wobec cierpienia jest wszechogarniająca.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4847)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3584
ZaaQazany | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

" Budujcie mosty od człowieka do człowieka, oczywiście zwodzone."
Stanisław Jerzy Lec

"Zapieprzam więcej niż inni i nie spotyka mnie za to żadna szczególna nagroda. Ratuję ludzkie życie, a gówno z tego mam. W związku z tym zacząłem się frustrować, bo tak nie powinno być. Dlaczego my, lekarze, właśnie tacy jesteśmy dla siebie i innych. Jacy? Jesteśmy źli, bo jest nam źle"
To pierwsze zdania z którymi spotkałem sie w książce i nad nimi się zatrzymałem, zastanawiając się nad tym co usłyszałem, co tak naprawdę zostało powiedziane. Komunikat mniej więcej brzmi tak: "To nie ja taki, to świat mnie takim uczynił". To nic innego jak pozbycie się odpowiedzialności. Są "efektem", "przyczyna" tkwi w innych. Już brzmi ciekawie, co będzie dalej?

Grupa wsparcia dla Anonimowych Lekarzy. Ogromne pokłady frustracji, większej niż światowe zasoby ropy naftowej. Mogę ironizować, ale w tej ironii jest spora dawka utożsamienia się i zrozumienia. To nawet nie jest empatia, współprzeżywanie, to jest...

książek: 4052
zaksięgowana | 2018-02-12
Na półkach: 2018, Przeczytane

Primum non nocere (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”)

Książkę Pawła Reszki można analizować z wielu perspektyw. W dużej mierze są to zebrane pretensje do systemu, rządu i kolegów z branży. Lekarze z małych miasteczek narzekają na tych z dużych, lekarze z SOR na tych z POZ, stażyści i rezydenci na etatowych pracowników, którzy od dawna pracują w danych ośrodkach, a ci starsi na młodszych, że są leniwi i pragną tylko pieniędzy. Swoje spostrzeżenia dokładają także członkowie władz Okręgowej Izby Lekarskiej i urzędnicy Ministerstwa Zdrowia.
Niezależnie od mroków każdej praktycznie branży, nie sposób jednak ze spokojem czytać tę książkę i nie przyznać w wielu miejscach autorowi racji. Kolejki do specjalistów (nie wiedziałam, że już zapisują na 2041 rok !! ha ha ha) to kompletna porażka NFZ.
Reszka momentami brutalnie obnaża luki i absurdy naszej służby zdrowia, bezlitośnie odziera ją z mitów i tabu. W sumie jest to bardzo smutna opowieść, daje wiele do myślenia, jednocześnie...

książek: 8004
miki24gr | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

O znieczulicy, która tak naprawdę nie jest znieczulicą, tylko ciężką chorobą całego polskiego systemu opieki zdrowotnej.
Książka przedstawia lekarzy w - niestety- prawdziwym świetle, ale na szczęście autorowi udało się w rzetelny sposób pokazać, co i dlaczego jest prawdziwą przyczyną takiego stanu rzeczy. Złożona z wypowiedzi wielu lekarzy i fragmentów wywiadów, co sprawia, że lektura jest ciekawa i daje poczucie realizmu. Końcowe wnioski są dość ponure...Patologia systemu sięga tak głęboko, że wydaje się niemożliwa do opanowania...
Gorąco polecam!!

książek: 746
Magda | 2017-07-15

Paweł Reszka to dziennikarz śledczy i  publicysta. W latach 2003-2006 był  korespondentem „Rzeczpospolitej” w Moskwie. Ma na swoim koncie kilka reportaży. Paweł Reszka otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl tekstów napisanych z Michałem Majewskim o katastrofie smoleńskiej. W 2005 roku dziennikarz został uhonorowany Nagrodą im. Dariusza Fikusa. Od stycznia 2017 roku  Paweł Reszka pracuje w tygodniku Newsweek Polska. Autor postanowił napisać reportaż o lekarzach i  polskiej służbie zdrowia. Aby  tego dokonać i  poznać środowisko  lekarskie od podszewki  zatrudnił się jako sanitariusz w jednym ze szpitali. Osoba zajmująca to stanowisko  znajduje się na samym  dole medycznej hierarchii. Ciekawi jesteście efektu?

"Zauważyłem, że czasem pacjent staje się "numerkiem". Wyszedł 15, zaraz wejdzie 16, a po nim 17. Ilu tam jeszcze dzisiaj? Powołanie podobno traci się dość szybko. Na studiach mówią nam: "nie da się zjeść powołania". (...)"

Paweł Reszka obala mity....

książek: 1237
żurawie_origami | 2018-02-16
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 lutego 2018

Bardzo ciężko jest mi ocenić jednoznacznie tę książkę. Bo z jednej strony do lekarzy, jako grupy zawodowej miałam zawsze bardzo duży szacunek i zaufanie, z drugiej, z książki wyłania się obraz lekarza, który sam do końca nie wie czego chce: niby chodzi o dobro pacjenta, ale fajnie byłoby mieć audi a nie forda, skoro tyle się uczyłem i w moich rękach jest ludzkie życie.
Nie podoba mi się teza, że to "system" jest zły. Przecież system, to ludzie. Jestem świadoma, że najwięcej mają do powiedzenia ci, co są na samej górze drabiny "służby zdrowia" (notabene często oderwani od polskiej rzeczywistości i zwykłego, szarego pacjenta). I wydaje mi się, że gdyby lekarze, niezależnie od stażu pracy i doświadczenia, zaczęli mówić jednym głosem, sprzeciwiać się znieczulicy, stawiać zawsze dobro pacjenta na pierwszym miejscu, nie oglądając się na "system", mogli by coś ugrać. A tak to z książki wyłania mi się obraz sfrustrowanego lekarza, który owszem, czasem na wyrzuty sumienia, czasem dba...

książek: 556
Jeżynka | 2017-07-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 04 lipca 2017

Ta książka miała szansę odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania które dręczą nas, pacjentów: dlaczego polska służba zdrowia jest w tak opłakanym stanie i co należy zrobić aby uzdrowić ją na tyle aby wizja wizyty w przychodni lub zabiegu w szpitalu nie wywoływała na skurczu żołądka i poczucia niemocy.

"Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy" to wbrew tytułowi swoista laurka którą autor Paweł Reszka wystawia ciężko harującym, przepracowanym, źle opłacanym lekarzom którzy są tylko ofiarą "systemu". I to "system" jest winien obecnego stanu rzeczy. Jednak właściwie co to jest ten system? Odpowiedź na to pytanie jest już zdecydowanie trudniejsza. Ministerstwo? Możliwe. NFZ? Zapewne. Sami lekarze? O nie! Oni tak jak my pacjenci stawiają się po stronie ofiar. To właśnie "system" powoduje że popadają w marazm, automatyzm, znieczulicę co odbija się na nas pacjentach.
Nie zgadzam się z taką tezą bo każdy system to ludzie. System służby zdrowia to też ludzie: a lekarze, pielęgniarki,...

książek: 1539
joaśka | 2017-08-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Odczuwam złość, gdyż w moim odczuciu duży potencjał książki został po prostu zmarnowany. Po pierwsze, autor chyba powinien się zdecydować, czy jego książka to wywiady z lekarzami i pracownikami słuzby zdrowia czy też pamiętnik z odbytego przez niego eksperymentu. Niestety, zlepił te obydwie rzeczy w całość i powstał chaos. Sam pamiętnik był dla mnie rozczarowaniem. Spodziewałam się bardziej bogatej narracji a tu pojawiły się tylko krótkie etiudy. Może autor był za krótko w szpitalu? Jeżeli tak to powinien w ogóle zrezygnować z tej części, bo ona nic nie wnosi. Wywiady niestety też bez składu i ładu. Po lekturze n-tego utyskiwania na system dałam sobie spokój. Po trzecie, grupa dobrana przez P. Reszkę wydaje mi się zbyt jednorodna. Na palcach jednej ręki były obecne głosy zadowolonych pracowników. A tak.. jeden, wielki potok narzekań. Po czwarte, nieraz byłam w państwowych ośrodkach zdrowia i trafiałam na świetnych, uśmiechniętych i serdecznych lekarzy. Łącznie z tym osławionym...

książek: 845
Marta Ginter | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Największy plus bycia singielką? Czas na czytanie książek :D


Kiedyś pewien lekarz powiedział mi, że wciąż mu dokładają obowiązków i myśli on o przekwalifikowaniu się. Zapytałam go, kim chciałby zostać, a on na to, że archeologiem albo maszynistą. Dlaczego maszynistą? Bo uwielbia podróżować.

Czytałam "Małych bogów" pełna emocji. Czułam smutek, momentami przerażenie czy rozczarowanie systemem. Przez moją pracę mam styczność na co dzień z lekarzami i widzę, że wielu z nich jest naprawdę przepracowanych. Widzę, jak wypalają się zawodowo, mają dość, stają się opryskliwi, ale są też tacy, którzy tak łatwo nie tracą powołania i pracują kosztem odpoczynku.

Myślę, że ta książka długo mi zapadnie w pamięci.

książek: 4400
Krystian P | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest napisana dobrze, fajnie się ją czyta. Stąd mój dylemat jak ją ocenić? Od tej strony dałbym jej 6.
Niestety teza jaką wysnuwa i do jakiej dochodzi autor to już totalna brednia.
Mianowicie receptą na fatalną służbę zdrowia ma być uwaga... zabranie Ci więcej środków na nią pod przymusem, czyli dofinansowanie z podatków.
Jestem głęboko rozczarowany ta pozycją. Spodziewałem sie od kogoś kto tyle czasu poświęcił dla tego tematu, że poprawnie zdefiniuje problem. Jak wiemy nic co państwowe nie działa dobrze, poza łapówkami i kolesiostwem.
Niestety po niemal śmiertelnym wypadku samochodowy trafiłem do szpitala powiatowego i powinienem domagać się zadośćuczynienia za to co tam mnie spotkało.
Wcześniej przez lata chodziłem prywatnie i miałem tez prywatną operację.To absolutna przepaś zarówno jeśli chodzi o klienta (w publicznym jesteś przeszkodą), jak i prace w tych miejscach (atmosfera, sprzęt, organizacja, ludzie na poziomie).
W listopadzie trafiłem też z 42 st gorączką do...

książek: 2383
andzia12 | 2018-03-31
Przeczytana: 28 marca 2018

Jeden z lepszych reportaży, jaki do tej pory czytałam.
Autor pokazuje całą prawdę o lekarzach, ich życiu podejściu do pacjentów, ale jednocześnie przedstawia całą prawdę polskim systemie opieki zdrowotnej...
teraz bardziej jestem w stanie zrozumieć niektórych lekarzy i ich podejście do pacjentów...skąd to się bierze...

Polecam!

zobacz kolejne z 4837 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd