#czytamwdomu – książki poleca Justyna Kopińska

LubimyCzytać
19.03.2020

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki przypominamy, że czytanie to doskonałe lekarstwo na bolączki dzisiejszego świata. Z tym stwierdzeniem zgadza się autorka książki „Lekarstwo dla duszy”, znana reportażystka i dziennikarka, laureatka European Press Prize. Dziś lekturę użytkownikom lubimyczytać.pl poleca Justyna Kopińska.

#czytamwdomu – książki poleca Justyna Kopińska
Reklama

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Książki na czas epidemii poleca: Justyna Kopińska

Inicjatywa #czytamwdomu jest jednym z najskuteczniejszych lekarstw na otaczający nas lęk. Literatura potrafi przenieść nas w miejsca emocji lub spokoju, potrafi panować nad myślami.

Z książek wypełnionych emocjami polecam państwu „List do nienarodzonego dziecka” Oriany Fallaci. To odważna literatura. Autorka nie bała się zmierzyć z największymi postaciami XX wieku. Nie bała się terrorystów i okrucieństw wojny. W swojej książce stawia ważne pytania o sens istnienia w świecie zdominowanym przez konflikt. Nienarodzone dziecko traktuje jak równorzędnego partnera do rozmowy. Może dzięki temu jest to książka o odpowiedzialności w nieskończonym pragnieniu wolności.

W czasie refleksji szczególnie polecam opowiadania Trumana Capote'a – „Brylantową gitarę” czy „Śniadanie u Tiffany’ego”. Capote potrafił mistrzowsko przejrzeć człowieka, opisać to, co dla wielu pozostaje ukryte. Bohaterowie opowiadań pisarza stają przed nami z obniżoną gardą. Czytając o ich życiu, lepiej poznajemy własne.

Justyna Kopińska

Justyna Kopińska – reporterka, socjolog. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i w Afryce. Jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?”, „Polska odwraca oczy”, „Z nienawiści do kobiet”, „Obłęd”, „Lekarstwo dla duszy”. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize, nagrodę zwaną europejskim Pulitzerem, w kategorii „Distinguished Writing Award”.

Fot. Justyny Kopińskiej: Zuza Krajewska

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2552
4
19.03.2020 15:17

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd