Szkoła na wzgórzu

Wydawnictwo: Sumptibus

Szkoła uczy i karze niepokornych. Posada w Zespole Szkół w Sławinie jest dla Sylwestra Cichego szansą na nowy początek po osobistych niepowodzeniach. Młody nauczyciel szybko przekonuje się, że życie na kaszubskiej prowincji dalekie jest od sielanki. Szkoła – zarządzana surową ręką przez małżeństwo Mechów – kryje w sobie wiele tajemnic. Bohater zagłębia się w nie, gdy w nieznanych okolicznościach przepada bez wieści jedna z uczennic. Wbrew dyrekcji szkoły Cichy angażuje się w poszukiwania. Analizuje historię placówki i odkrywa, że dwadzieścia pięć lat wcześniej zniknęła i nigdy nie została odnaleziona inna dziewczyna. Belfer przekonany, iż przypadki obu uczennic się łączą, prowadzi swoje dochodzenie. Pomaga mu dziennikarz trójmiejskiego brukowca Karol Zawada, przed laty zajmujący się sprawą zaginionej uczennicy.

źródło opisu: Sumptibus, 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Joymonsters | 2019-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Należy zacząć od tego, że ta powieść jest normalna.
W czasach gdy próbujący się wyróżnić autorzy serwują znudzonym czytelnikom coraz dziwniejsze historie, pełne bezsensownej brutalności i absurdalnych rozwiązań, człowiek czuje się wspaniale czytając zwykłą dobrą książkę.

Konstrukcja powieści jest stosunkowo prosta. Dostajemy kilka tajemniczych wątków - co się stało z zaginioną uczennicą? Co tę sprawę łączy z zaginięciem sprzed lat? Dlaczego zniknął ojciec głównego bohatera? I co ukrywają pracownicy szkoły?
Zakończenie jest zaskakujące, ale nie nieprawdopodobne. Całą sprawę udaje się rozwiązać (oczywiście) dzięki głównemu bohaterowi, który po drodze wyjaśnia także kilka innych zagadek.
Sylwester, bo tak mu na imię, uciekł na wieś od problemów. Nie jest człowiekiem wszechmocnym, tylko porzuconym przed ślubem mężczyzną; nauczycielem z odrobiną powołania. Czasem robi coś głupio bohaterskiego bo tak trzeba, a czasem zapomina o swoich ambicjach i gnuśnieje. To bardzo...

Roman Dłużniewski | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

Bardzo sympatycznie napisana książka.
Tak, właśnie sympatycznie.
Może trochę trąci "młodzieżówką", ale nie odbiera to przyjemności z lektury.
Dominująca nad mieściną szkoła a w niej mroczne tajemnice.
Bohater - opowiadacz jest taki zwyczajny. Ot, polonista trafiający na diament, który znika. Początkowe zaniepokojenie szybko przeradza się w "prawdziwe" śledztwo prowadzone z pomocą tabloidowego dziennikarza.
Sylwester jest momentami rozbrajająco naiwny, fabuła czasami fiksuje, zakończenie odrobinę karkołomne a mimo to odczuwam satysfakcję z przeczytania powieści Imielskiego.

Na słoneczne(?) wiosenne dni to fajna rozrywka.

Emes08 | 2019-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: maj 2019

Cała historia klimatem przypomina serial Belfer i jak nic, powinna zostać sfilmowania jako III seria. Nieznany autor, nieznane wydawnictwo, a tu taka perełka :) Ciekawa zagadka, fajni bohaterowie, dobre dialogi i na pewno nierozczarowujące zakończenie.

Jeśli ta, naprawdę bardzo dobra książka, zajęła dopiero II miejsce w konkursie na powieść kryminalną, to kto wygrał???? Na pewno to sprawdzę:)

bolognesi | 2019-05-09

Trafiłam na nią przypadkowo, bo kiedyś wyczytałam w internecie, że twórcy pierwszej serii "Belfra" otarli się o plagiat (tak, tak) i padł tytuł tej książki. Książka trafiła na konkurs literacki w 2014 roku i zdobyła 2. miejsce. Scenariusz 1. serii "Belfra" powstał później.

Szczerze? Po przeczytaniu "Szkoły na wzgórzu" nie mam wątliwości, że "podobieństwa" nie są jedynie dziełem przypadku. Wierzę w przypadki, ale nie takie i nie w takiej kumulacji.
Nauczyciel polonista z Gdańska (w serialu - z Warszawy) przyjeżdża na prowincję - Kaszuby (Mazury) z powodów osobistych. Wynajmuje pokój u przyjaznej, starszej kobiety i zaczyna pracę w szkole. Pojawia się konflikt z uczniem - synem miejscowego bogacza-cwaniaka. Zaczyna się kumplować u historykiem (w serialu - wuefistą). Ginie zdolna dziewczyna-uczennica szkoły. Nauczyciel rozpoczyna prywatne śledztwo przy pomocy sponiewieranego przez życie dziennikarza. Czym głębiej kopie tym bardziej ryzykuje swoim życiem.

Brzmi znajomo?

Na...

Galfryd | 2018-11-19
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 19 września 2018

Znakomity kryminał, bardzo dobrze wymyślony i napisany, zaskakująco wręcz podobny fabularnie do popularnego ale PÓŹNIEJSZEGO serialu "Belfer". Z jednej strony wątpię, czy scenarzyści Belfra mieli okazję poznać niszową książkę Imielskiego, z drugiej podobieństwa są tak duże, że aż momentami zaczynam wątpić w czystość intencji....

Do niewielkiego kaszubskiego miasteczka przybywa, chcąc zaleczyć rany po rozpadzie narzeczeństwa, nowy nauczyciel polskiego. Zwraca on uwagę na szczególnie zdolną nastolatkę, ta jednak wkrótce znika bez wieści. Okazuje się, że dziewczyna prowadziła badania dotyczące historii miejscowego liceum. Przed laty w szkole doszło do podobnego zdarzenia - tragicznego zaginięcia uczennicy. Tajemnica nie została wyjaśniona do dziś.

Nauczyciel rozpoczyna prywatne śledztwo, w którym pomaga mu dziennikarz z pomorskiego tabloidu, niegdyś zajmujący się tą sprawą. Podejrzenia obu mężczyzn zaczynają krążyć coraz bardziej wokół obecnego dyrektora liceum, przy okazji...

martuska | 2018-10-20

82/2018

Czytam_bo_lubie | 2018-08-13
Przeczytana: sierpień 2018

Świetny kryminał. Ogromna szkoda, że książka jest tak mało rozpowszechniona, gdyby nie jedna z opinii nt. przereklamowanego Czerwonego Pająka na tym portalu (link poniżej) to nigdy bym na nią nie trafiła (sprawdziłam, nie ma jej w żadnej okolicznej bibliotece). Książka jest bardzo dobrze napisana, akcja, choć prowadzona niespiesznie, poukładana i spójna. Opowieść ze strony na stronę wciąga coraz bardziej. Brawo dla autora za tak udany debiut.

Anna | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

O powieści dowiedziałam się przy okazji czytania opinii nt. przereklamowanego Czerwonego pająka. Jeden z czytelników zwrócił uwagę na debiutujacego pisarza i w zasadzie brak wkładu wydawnictwa w promocje jego powieści, jak to się ma np. w przypadku p. Bondy i innych miernych pisarzy i ich "dzieł" - skutek jest taki że fajne, wciągające, nietuzinkowe historie zalegają gdzieś na dolnych półkach w księgarniach, a nas "atakują" zewsząd wspomniane miernoty czy przecietniaki. Wracając do "Szkoły na wzgórzu" - przeczytałam w jeden dzień, trudno się oderwać, dla wielbicieli historii detektywistycznych absolutnie do przeczytania. Panie autorze: czekamy na kolejne powieści!!!

kawa | 2018-08-05

Nieznany autor, nieznane wydawnictwo i takie zaskoczenie.
Bardzo interesująca powieść kryminalna. Wartka akcja, sprawna narracja, ciekawy wątek kryminalny, wniknięcie w środowisko szkolne - to wszystko sprawiło, że czytało się bardzo dobrze. I bardzo mocny element zaskoczenia. Polecam, nie zniechęcajcie się okładką.

yohoo | 2018-07-12

Nie powaliła mnie ta książka, może spodziewałam się czegoś więcej? Aczkolwiek bardzo polecam, przyjemny kryminał, trochę odskocznia, bo w książce nie ma tła politycznego, teorii spiskowych i innych niepotrzebnych spraw, które obecnie wplątane są wszędzie. To bardzo duży plus. Polecam wszystkim, którym znudziły się "bestsellerowe" kryminały, w których tak na prawdę nie wiadomo o co chodzi.