978-83-7489-214-8
Gdańsk, kryminał
dona

Pięciu autorów, pięć opowiadań, pięć zbrodni: wyrafinowane zabójstwo sprzed lat, tajemnicze zniknięcie uczennicy, głowa znaleziona na trawniku, niezwykle sprytna kradzież, groteskowa komedia śmiertelnych pomyłek. W tle Gdańsk, ten z lat trzydziestych XX wieku, i ten całkiem współczesny. Gdańsk - dobre miejsce do snucia kryminalnych intryg. Inicjatywa ogłoszenia ogólnopolskiego konkursu na kryminał gdański narodziła się w Oliwskim Klubie Kryminału. Zrzeszeni w nim miłośnicy literatury kryminalnej i sensacyjnej zapragnęli, by jak wiele miast w Polsce, również i Gdańsk posiadał swój kryminał. Wyszli więc z propozycją współpracy do Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, by wsparło ono ten pomysł. Efektem tego było ogłoszenie 27 września 2007 roku wspomnianego konkursu.
„Twórczość o charakterze sensacyjno-kryminalnym — napisał prof. J. Samp — ma bogatą tradycję, odległy rodowód i należy do najpoczytniejszych gatunków beletrystycznych, niezależnie od wieku odbiorców. Niełatwo nawiązać do klasyków tego gatunku, tak w skali międzynarodowej, jak i krajowej, tym bardziej że wedle koncepcji organizatorów obecnego eksperymentu, którego efekty stanowią źródło niniejszej oceny, w grę wchodzi przestrzeń trójmiejska — nieczęsto dotąd obecna w literaturze tego nurtu”. Tym bardziej docenić należy wysiłek i umiejętności wszystkich uczestników konkursu, którzy w liczbie 98 zgłosili swoje prace. Nadesłane opowiadania były bardzo zróżnicowane pod względem treści, stopnia wykorzystania topografii gdańskiej oraz umiejętności pisarskich ich autorów. Jak można sobie wyobrazić, niełatwo było wytypować finalistów. Jury w składzie: prof. Jerzy Samp, prof.Anna Martuszewska, Jolanta Świetlikowska oraz Barbara Kacprzak wyłoniło zwycięzców, których opowiadania zostały opublikowane w tym tomie.

Pożeracz | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Pięciu autorów, pięć opowiadań, motyw łączący - Gdańsk i oczywiście kryminalne zagadki.
Do zbiorów opowiadań podchodzę różnie - zawsze jest to jakaś niespodzianka, gdy poznajemy nowych autorów, różne spojrzenia, style. Lubię zbiory fantastyczne, jeszcze bardziej grozę, kryminalnych - poza niedoścignionym Conan Doyle'em - dotychczas czytałem jeden - Mordercze miasta, z których w pamięci utkwiły mi szczególnie opowiadania Agnieszki Krawczyk z Wesołowskim i Nowakiem. Z tych wszystkich powodów Tajemnica Neptuna czekała długo na swoją kolej. Niesłusznie - opowiadania ciekawe, a znajomość - choćby ogólna - miejsc akcji pozwala łatwiej umiejscowić fabułę i wczuć się w nią. Bardziej szczegółowo:
- Adamkowicz - ciekawa intryga, duży plus za niuanse przedwojennego Gdańska i oddech historii pachnący fajczanym dymem i pięknymi meblami
- Charmuszko - trochę nie moja dziedzina, problemy obyczajowe, opisy trochę nie pasujące (wszystkie te namiętne uniesienia, no i czy "cholera" jest siarczystym...

literackakanciapa | 2012-11-21
Przeczytana: 2012 rok