Pokój do wynajęcia

Okładka książki Pokój do wynajęcia Sebastian Imielski, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska
Okładka książki Pokój do wynajęcia
Sebastian ImielskiKazimierz Kyrcz jr Wydawnictwo: Red Horse horror
horror
Red Horse
2008-01-01
2008-01-01
978-83-60504-94-9
Pokój do wynajęcia Pokój horror

Okładka książki Kamerdyner Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski
Kamerdyner Marek Klat, Paweł P...
Okładka książki Eksplozje Igor Brejdygant, A.J. Gabryel, Tomasz Jastrun, Jacek Melchior, Daniel Odija, Paweł Paliński, Ahsan Ridha Hassan, Alek Rogoziński, Janusz Leon Wiśniewski
Eksplozje Igor Brejdygant, A....
Okładka książki Nowa Fantastyka 395 (8/2015) Jake Kerr, Ken Liu, Marcin Luściński, Paweł Paliński, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Shearman, Marcin Staszak, Michael Swanwick
Nowa Fantastyk... Jake Kerr, Ken Liu,...
Okładka książki Szortal na wynos - wydanie specjalne - Zima 2014 Wołodymyr Arieniew, Bartłomiej Balcerzak, Krzysztof Baranowski, Sylwia Błach, Aleksandra Brożek, Michał Cetnarowski, Rafał Cywicki, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Rafał Dębski, Marek Dryjer, Tomasz Duszyński, Bartłomiej Dzik, Piotr Gociek, Anna Gołębiowska, Mark Gorton, Agnieszka Hałas, Jacek Inglot, Grzegorz Janusz, Konrad Jaskólski, Darynda Jones, Dawid Kain, Anna Klejzerowicz, Aleksander Kowarz, Małgorzata Lewandowska, Joanna Maciejewska, Krzysztof Maciejewski, Jan Maszczyszyn, Karol Mitka, Paweł Paliński, Romuald Pawlak, Jacek M. Rostocki, Robert Rusik, Marcin Rusnak, Rafał Sala, Andrzej W. Sawicki, Tomasz Semik, Duncan Shields, Tomasz Siwiec, Kamil Śmiałkowski, Konrad Staszewski, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary, Caesar Voghan, Marcin Wełnicki, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak, Wiktor Żwikiewicz, autor nieznany
Szortal na wyn... Wołodymyr Arieniew,...

Jak to w antologiach: poziom bardzo nierówny, dość jednak powiedzieć, że zaraz po skończeniu zbioru większość opowiadań wyparowała mi z pamięci. Większość pozycji cierpi tu na problem autora z pomysłem, ale bez warsztatu.

Następna pozycja z opowiadaniami. Fantastycznie akcja, a opisy brr straszne do szpiku kości. Polecam :-)

Jak to w antalogii, trafiły się zarówno ciekawe pozycje, jak i zbuki, ale formuła opowiadania ma też swój najwiekszy atutu, jeśli nie jest zbyt dobre i tak szybko się kończy i można następnie trafić na lepsze. Utrzymane głównie w stylizacji horroru, lub opowiadania grozy. Zbiór wydany w 2008 ale dotychczas nie zauważyłem, aby którykolwiek z autorów pojawił się na dłużej na scenie literackiej, co też o czymś świadczy…

Czytając liczne niepochlebne opinie na temat tej książki myślałam ,,eee tam! Przecież nie może być aż tak źle!". Jednak rzeczywiście- ze zbioru liczącego 16 opowiadań, warte uwagi były może 3. Zdecydowanie jest to przeciętniak, przez który bardziej przebrnęłam na siłę, niż przeczytałam go z zapartym tchem

Na półkach: , , , , , ,

Ten niewielki zbiorek opowiadań przeczytałem ponad rok temu, więc przed napisaniem ten opinii postanowiłem jeszcze raz go przejrzeć, tak pobieżnie, żeby przypomnieć sobie ,,co i jak". I tak go przeglądałem, że ponownie przeczytałem go od deski do deski i parę razy lektura przyprawiła mnie o problemy z zaśnięciem. Osobiście nie jestem fanem książkowych horrorów które zwyczajnie do mnie nie przemawiają, ale w ,,Pokoju do wynajęcia" autorzy postawili na zupełnie inny sposób oddziaływania na czytelnika, niż ociekająca krwią bestia wyskakująca zza szafy (z jednym małym wyjątkiem). Zbiór ten tworzy 16 różnorodnych (w paru wypadkach bardzo krótkich) opowiadań, poprzedzonych krótkimi biografiami autorów. Ich teksty są bardzo różnorodne, jednak we wszystkich napięcie jest budowane stopniowo i z wyczuciem. Nieco irytujące mogą okazać się te zmiany klimatu, np. ,,Tylko ciało" jest typowym sensacyjnym fantasy, po czym następuje króciutki, chociaż zgrabny kryminał ,,Worek", a trzecie z kolei opowiadanie ,,Pokój do wynajęcia" jest już typowym thrillerem. Niestety, po pierwszych kilku opowiadaniach klimat bardzo słabnie i o ile nie mam nic przeciwko wątkom humorystycznym (,,Potwór", ,,Zmysły") to niektóre z opowiadań są zwyczajnie przeciętne (,,Powrót do domu", ,,2:31") i gorsza - najdłuższe. Mimo tego, moje ogólne odczucia z lektury są najbardziej pozytywne, raz nawet miałem przez nią problem z zaśnięciem.

Bardzo mile zaskoczył mnie ten zbiór. Opowiadania świetne, różnorodne, każde wciągające i niepowtarzalne. Nie są to typowe klimaty horroru, po trosze tu grozy, fantastyki, legend. Nawet wybredny czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Polecam, zwłaszcza na ciemne, zamglone wieczory;)

Kilka razy nacięłam się na zbiory opowiadań - były po prostu kiepskie. Tym razem też podeszłam do tego zbioru z wielką rezerwą, ale.. zostałam wręcz mile zaskoczona. Siedemnaście opowiadań, osiemnastu autorów, w tym jeden duet, i siedemnaście pomysłów na motyw. Wiadomo, każda z opowieści jest totalnie inna, jedne są lepsze, inne trochę gorsze, ale całość czyta się dobrze i szybko.
Szczególne wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie "Worek". Mimo, że miało dosłownie kilka stron, to myślę, że długo je będę pamiętać. Może dlatego, że lubię być zaskakiwana? Tutaj autorowi się udało.
Polecam także opowiadanie "2:31", "Zmysły" i "Królowa jednego wieczoru". Zdecydowanie odradzam "Tylko ciało" i "Nie oglądaj się za siebie". Te typy to nie mój klimat, jednak to tylko moja subiektywna ocena, każdy musi dokonać własnej.
Myślę, że w tej antologii każdy znajdzie coś dla siebie - i ci, którzy lubią zombie i ci, którzy lubią krew, a także ci, którzy lubią zdecydowanie lżejsze strachy.

Książkę wziąłem do ręki przypadkowo , po prostu okładka mi się spodobała . Jednak co do treści muszę powiedzieć ,że mam mieszane uczucia , większość opowiadań przeciętna , może 2 na całą książkę były dobre , a jedno było na poziomie ucznia gimnazjum . Mimo to czyta się ją o dziwo bardzo przyjemnie , jednak jeśli miałbym wybierać między zakupem "pokoju do wynajecia " ,a czymkolwiek innym,to zdecydowanie wybrałbym tę drugą opcję.

X 2014

X 2014

Zbiorek przeciętnych w sumie opowiadań, ale miejscami straszy na tyle, że oto ja - weteranka horrorów wszelkiej klasy - czytałam go tylko w dzień. :D Osobiście ostrzegam, że czytanie po zmroku "2:31" i tytułowego "Pokoju do wynajęcia" może grozić ciarkami na widok własnego telefonu i dziwną awersją do wyglądania przez okno.:D

• Horror
  • Antologie
  • Zbiory opowiadań
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Pokój do wynajęcia