Biegacz

Cykl: Bogdan Popiołek (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Bogdan Popiołek jest zwykłym czterdziestoczteroletnim nauczycielem historii, który w imię walki z nadwagą zaczyna biegać. W czasie oglądania wiadomości bohater rozpoznaje na materiale filmowym mężczyznę, którego spotkał podczas treningu. Okazuje się, że został on zamordowany. Popiołek zdaje sobie sprawę, że jest prawdopodobnie ostatnim człowiekiem, który widział go żywego. Może również mieć...

Popiołek zdaje sobie sprawę, że jest prawdopodobnie ostatnim człowiekiem, który widział go żywego. Może również mieć wskazówki, które pomogą w ujęciu mordercy. Ku zdumieniu Popiołka jego informacje zostają całkowicie zignorowane przez policję i uznane za bezwartościowe. Sprawa śmierci mężczyzny nie daje mu spokoju. Coraz bardziej zaintrygowany sprawą nauczyciel postanawia sam dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło tego feralnego dnia w poznańskim lasku. Nie ma pojęcia, że w ten sposób ściąga na siebie uwagę nieodpowiednich ludzi…

Polityczne brudy i przekręty, ekologiczna afera i mroczne tajemnice z przeszłości. Biegacz to trzymający w napięciu kryminał, którego akcja wraz z postępami tytułowego biegacza z każdą stroną nabiera tempa. Czy dotrzymasz mu kroku?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Giovanna | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

1/10 - Bogdan Popiołek nauczyciel historii, znak rozpoznawczy ciuchy marki Decathlon.
To moja pierwsza książka Piotra Bojarskiego i obawiam się, że ostania.
Główny bohater przeprowadzający śledztwo mam wrażenie, że bazował na dwóch autach "widzę, że można panu zaufać", oraz "nie jest pan z policji".
Język bardzo prosty wręcz czasami trywialny..
Jedna gwiazka ciekawy wątek zabójstwa kapłanów.
Niestety, ale książki nie polecam.

książek: 2059
jamczyk | 2017-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 12 listopada 2017

Gimnazjalny historyk kontra demony przeszłości. Książka do przeczytania w parę godzin, trochę bieżących obserwacji, trochę bliskiej historii, zagubiony bohater, który z braku ciekawszych zajęć próbuje być detektywem, i to by było chyba na tyle. Przeczytać można, choć to opowieść jedna z wielu.

Eli1605 | 2018-12-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Przyniosłam z biblioteki to i przeczytałam. Nie zachwyciłam się, trochę naciągane wydawało mi się, że nauczyciel prowadzi lepsze śledztwo niż przeszkolona do tego policja. Nie przepadam za książkami , które mocno nawiązują do czasów PRL-u. Uważam że, jak się pisze w aktualnym czasie to nie można pominąć aktualnej sytuacji politycznej i tzw " dobrej zmiany" i autor gdzieś tam do tego nawiązywał. Niektórym się to nie podobało a ja myślę, że bez tych odwołań książka byłaby niepełna.. Nie jestem zachwycona ale jeszcze dam szansę autorowi, jeżeli jakaś inna jego pozycja wpadnie mi w ręce.

emindflow | 2017-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Piotr Bojarski napisał tę powieść w stylu trochę przypominającym niektóre PRL-owskie kryminały i myślę, że to był dobry pomysł. Wprawdzie akcja rozgrywa się w 2016 r., ale korzenie zabójstwa będącego przedmiotem amatorskiego śledztwa prowadzonego przez nauczyciela historii Bogdana Popiołka sięgają mrocznych lat stanu wojennego.
Klimat lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia jest tu dominujący i jakoś zgrabnie wpasowuje się w niego pierwszoosobowa narracja nieco staroświeckiego belfra, który zresztą mentalnie pozostał jeszcze w minionej epoce. Nie ma tu epatowania brutalnością ani wulgaryzmami, a Popiołek zbliża się do rozwiązania zagadki mozolnie, krok po kroku, bez żadnych cudownych objawień ani technicznych fajerwerków. Jest może trochę przaśnie, ale czyta się znakomicie.
Na plus autorowi zaliczam umiejętnie wpleciony wątek historyczny dotyczący Służby Bezpieczeństwa, a właściwie jej tajnego komanda zajmującego się tzw. dezintegracją opozycji.
Mnie się podobało i już.

SIA | 2018-09-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 września 2018

Bieganie bywa niepewne. Kiedy biegasz, nigdy nie masz pewności, co lub kogo spotkasz na swojej drodze. „Biegacz” Piotra Bojarskiego to właśnie taki kryminał, który może sprawić, że każde kolejne wieczorne lub poranne bieganie nie będzie już takie oczywiste jak wcześniej.

Bogdan Popiołek, nauczyciel historii w gimnazjum, w końcu przełamuje swoją słabość i postanawia „iść pobiegać”. Na swojej trasie spotyka różnych ludzi, jedni biegają dość profesjonalnie, inni, tak jak on, są jeszcze amatorami w tej kwestii. Nie spodziewa się jedna, że jednego mężczyzna, którego spotka po drodze, niedługo zobaczy w telewizji – z informacją o znalezieniu jego zwłok. Bogdan Popiołek postanawia dowiedzieć się, co się stało i – trochę nieświadomie – rozpoczyna prywatne śledztwo w tej sprawie; próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci mężczyzny – redaktora lokalnej gazety, a wcześniej działacza Solidarności.

Biorąc pod uwagę fakt, że wątek poboczny tej książki jest w części poświęcony ojcom...

joaśka | 2018-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Słabo. Bardzo słabo. Intryga kryminalna grubymi nićmi szyta. Genialny pan nauczyciel, co to jest oczywiście mądrzejszy od policji i cała grupa wokół, co to też są mądrzejsi od policji. Do tego nieprzystające do fabuły wtręty o Smoleńsku, Lechu Kaczyńskim, dobrej zmianie i gimnazjach.
Panie Bojarski, jeżeli chcę poczytać, co na te tematy sądzi GW to biorę ją do ręki. Jeżeli zaś mam ochotę czytać kryminał, to ma być kryminał, a nie elementy propagandowej broszurki.

franek_reads | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

No i nadszedł ten moment, kiedy to muszę przyznać, iż przeczytałem kryminalny gniot. Otóż bowiem, "Biegacz" Piotra Bojarskiego okazał się jak dotąd moim największym czytelniczym rozczarowaniem w 2017 roku.

Dlaczego? Poniżej moje największe zarzuty skierowane bezpośrednio do autora "Biegacza":

- polityczna propaganda, czyli największy minus tego kryminału. Ja rozumiem, że Pan Piotr Bojarski jest dziennikarzem "GW" i że akurat tej redakcji obecnie nie wiedze się dość najlepiej, ale żeby swoją złość i polityczne poglądy przelewać na fabułę powieści i podkreślać, co drugi rozdział, jak to w Polsce źle mają nauczyciele, bo likwidują gimnazja (naprawdę niedobrze mi się robiło gdy czytałem o tym po raz setny w tej książce ....). Poza tym liczne nawiązania do obecnego rządu, wzmianka o tragedii smoleńskiej (w dość niezręczny moim zdaniem sposób) oraz nieustanne podkreślanie nieudolności partii rządzącej - to wszystko rzutuje strasznie negatywnie na całą fabułę powieści.

- miejscem akcji...

Sandra Jasona | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Nauczyciel historyk Bogdan Popiołek podczas swojego pierwszego biegu dla zdrowia spotyka innego biegacza. Kilka dni później dowiaduje się, że w parku znaleziono zwłoki. Okazuje się, że właśnie ten drugi biegacz Kucharski został zamordowany, a Popiołek rozpoczyna prywatne śledztwo, gdyż na policji po prostu spławiają go jako świadka. Zbrodnia mimo, że dzieje się w 2016 roku (mamy dużo odniesień do polityki) łączy się z działalnością SB i polityką władzy wobec księży.
Druga powieść, która łączy historię PRL-u z rozliczeniami, sprawnie napisana, przybliżająca historię
Jest niestety jedno ale, mimo szczerych chęci jakoś nie pasował mi nauczyciel historyk jako detektyw, może z punktu widzenia fabuły, akurat miał rację bytu, ale bardziej bym widziała dziennikarza. Takie subiektywne odczucie :-)

Rudolfina | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

BIEG KRÓTKODYSTANSOWY
Piotr Bojarski wie, jak się zdobywa uwagę czytelnika. „Biegacz” prawie od pierwszej strony wciąga tak, że spokojnie da się go przeczytać na jednym wydechu (szczególnie, jeśli ma się nieprzewidziany dzień wolnego).
Autor, na szczęście, nie lubi lać wody, skupia się tylko na tym, co jest ważne dla akcji. Tempo akcji na pewno na tym zyskuje, ale czytelnik – nie do końca. Zwykle narzekam na słowotok polskich autorów, tym razem brakuje mi trochę barwniejszego przedstawienia bohatera. Dlaczego mając czterdzieści lat mieszka sam w wynajętym mieszkaniu? Gdzie są jego przyjaciele, rodzina? Ma (miał) jakąś żonę, dzieci? Czy woli jeść pizzę wegetariańską czy schabowego? Takie drobiazgi w opisie sprawiłyby, że Bogdan Popiołek byłby nam dużo bliższy.
Lubię opowieści o zwykłych ludziach wplątanych w niezwykłe sytuacje, więc stawiam autorowi dużego plusa za to, że detektywem uczynił nauczyciela historii z gimnazjum. Dzięki temu mamy opowieść w starym stylu, kiedy śledztwo...

Dama_Karo | 2017-05-18

Bogdan postanowił zacząć biegać, bo przecież kiedyś w końcu trzeba o siebie zadbać. Nie było to dla niego prostym przeżyciem - walka z oddechem i piwnym brzuszkiem nie mogła być przecież prosta. Sytuację najbardziej komplikuje jednak to, że tytułowy biegacz kogoś widział podczas swojej próby polepszenia formy, a jego spostrzeżenia mogą okazać się nie tylko istotne, ale również niebezpieczne...

Bogdan Popiołek podejmuje decyzję, by pójść na policję i opowiedzieć wszystko co widział, gdyż okazuje się, że mijany przez niego podczas biegu mężczyzna został wkrótce po tym zamordowany. Policja traktuje go pogardliwie, więc mężczyzna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i poprowadzić własne śledztwo. Co z tego, że wcześniej nie znał tego sprawnie biegającego dziennikarza? Szczerze mówiąc trochę zazdrościłam bohaterowi tej detektywistycznej przygody! Sama z radością rozwiązałabym jakaś zagadkę, chociaż wolałabym uniknąć narażania życia... Bohater jest stuprocentowym amatorem, więc łatwo...