Wiara

Okładka książki Wiara Anna Kańtoch
Okładka książki Wiara
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Czarne Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Ze Strachem
Czarne
2017-06-14
2017-06-14
kryminał literatura polska niebezpieczeństwo strach śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna zaginięcie
Inne

Okładka książki Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowska, Piotr W. Cholewa, Grzegorz Chudy, Anna Hrycyszyn, Anna Kańtoch, Marta Magdalena Lasik, Joanna Nałęcz, Małgorzata Pudlik, Katarzyna Rupiewicz, Alicja Tempłowicz, Agnieszka Żak
Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowsk...

Koszmar minionego lata

To jedna z tych książek, które zaczynają się tak, że aż palisz się do czytania, ale potem okazuje się, że nie jest tak dobrze. To po prostu kryminał "jeden z wielu", choć może nie aż taki jeden z wielu.

Zacznijmy od plusów, a wśród nich jest klimat góralskiej wioski, tajemnicza śmierć i urok późnego PRL-u. Pod kątem atmosfery to wspaniała powieść, która dobrze oddaje ducha tamtych czasów i takiego miejsca. Od razu mówię - nie czuć tutaj roli państwa, choć mamy do czynienia z milicjantami. Jest to odpowiednio wyważone. Do tego, skoro jest góralska wioska, to mamy do czynienia z księżmi, którzy odegrają tutaj bardzo ważną rolę.

Co zatem nie zagrało? "Niedogrzanie akcji" i zakończenie. Wśród książek kryminalnych znajdziemy takie, w których jest duża dynamika, są też zrównoważone pozycje, w których co jakiś czas następuje przełom, ale też takie, które są spokojne, prawie usypiają czytelnika i "wybuchają" w określonych momentach. "Wiara" należy do tych ostatnich, przy czym mam wrażenie, że autorka zbyt mocno mnie uśpiła, przez co z ciekawości, jak to się rozwinie, przeszedłem do stanu "no dobra, dokończę to, ale mi się dłuży". Oczywiście, są po drodze ciekawe momenty, ale mam wrażenie, że czytałem nie 310 stron, tylko 500-600 - tak długo mi się to przeglądało.

Co do zakończenia, to mam wrażenie, że autorka nagle zaczęła wyjaśniać wiele rzeczy naraz i to w dodatku w tak zaskakujący sposób, że aż ociera się to o absurd i groteskę. Mimo że wszystko ma logiczne wytłumaczenie, to mam wrażenie, że rozwiązanie jest zbyt wydumane, abstrakcyjne i specjalnie ma zadziwić. Nie podobało mi się to, choć do klimatu pasuje.

Żeby nie było - to dobra książka i można przy niej miło spędzić czas. Technicznie jest bardzo dobrze napisana, ale tego spodziewałem się po autorce. Natomiast nie ukrywam, że zawiodłem się rozwojem akcji i rozwiązaniem. Tym niemniej, na pewno nie odradzam.

Klimatyczne, wciągające i nawet miejscami zaskakujące. Chyba się bliżej przyjrzę autorce. Jeszcze bliżej, bo w końcu już trzy książki zdążyłem przeczytać.

Po prostu bardzo dobry kryminał, który skupia się tylko na śledztwie bez rozszerzania wątków obyczajowych , politycznych i relacyjnych. Śledztwo jest prowadzone dwutorowo przez milicjanta i lokalnego księdza (wątek parafialny odgrywa tu ważną rolę)Pod koniec kapitan Witczak stał się zbyt jasnowidzący a rozwiązanie zbyt przekombinowane, ale to nadal bardzo dobrze napisany kryminał

Schyłek PRL, zabójstwo w wiosce gdzieś w Beskidach. W tle Czarnobyl i budowa jakiejś elektrowni, choć tu nie zrozumiałem, czy chodzi o atomową, czy jakiś literacki odpowiednik Zapory Czorsztyńskiej.

Bohaterowie? Jakiś ksiądz, jacyś milicjanci, ciemny lud, który swoje wie, młoda dziewczyna zabita na torach, przyjezdna. I tak to się żyje na tej wsi...

Całość jak dla mnie strasznie przegadana, ale intryga powiedzmy że się klei, co w przypadku kryminałów jest warunkiem koniecznym. Wolę jednak nowsze kryminały napisane przez Autorkę, ale im dalej, tym bardziej się wciągałem.

Całość jak dla mnie...

Ciekawa i tajemnicza historia, wciągająca, jednak najbardziej co mi się podoba, to klimat tamtych czasów. Szarobury i mroczny.

Świetna książka, pomysł z narracją (i śledztwem) prowadzoną przez kilku bohaterów bardzo udany, szczególnie polubiłam Hankę. Pokazanie tej dość zamkniętej społeczności z perspektywy różnych przyjezdnych osób, w tym też księdza - majstersztyk. Na każdym kroku czułam letnią duchotę, ale też gęstą atmosferę wokół niewygodnych tematów w tej wiosce. Minus za zakończenie - szczerze mówiąc czekam na kryminał, który będzie dotyczył banalnej sprawy, w której doszło do zabójstwa, ale żadne wierzenia, nawiedzenia, zabobony i generalnie choroby psychiczne nie będą wytłumaczeniem. Mam czasami wrażenie, że misją autora czy autorki kryminału jest wymyślić coś najbardziej absurdalnego a jednocześnie obrzydliwego.

Niejeden już raz miałam do czynienia z dobrą książką, która została "zepsuta" słabym zakończeniem. O ile trudno było mi wczuć się w klimat na samym początku o tyle później historia mnie pochłonęła. Niestety do pewnego momentu. To co dzieje się na samym końcu bardzo mnie rozczarowało. W mojej opinii rozwiązanie wątków i motywacja zachowania kluczowych bohaterów zakrawała na absurd.

Niby fajna fabuła, ale po namyśle – mało sensowna. Niby Kańtoch opisuje lata PRL-u, ale ma się to nijak do tego, jak było. Stary polonez? Protesty? Hippisi? Połączenia międzymiastowe z zapominanej przez Boga plebanii? Otwarty jubiler w dniu 22 lipca? Film z Chuckiem Norrisem w czwartkowy wieczór? To tylko najbardziej ordynarne i naciągane potknięcia. Autorka opisuje, jak wyobraża sobie rok 86 i to jej wyobrażenie ma się nijak do ówczesnej rzeczywistości.

zakończenie - niestety duży minus :)
było kilka momentów które nie pasowały do całości (nietypowe, patetyczne zachowania bohaterów)

na plus klimat wsi i prowadzenie fabuły

zakończenie - niestety duży minus :)

na plus klimat wsi i prowadzenie fabuły

Jestem przyzwyczajona, że jak kryminał to czyta się szybko, niecierpliwie przewracając kartki w gonitwie za rozwiązaniem zagadki. Ale są też inne kryminały. Toczą się niespiesznie a zamiast tempem akcji, naładowane są duszną atmosferą zła. Tak było tym razem. Anna Kańtoch drobiazgowo odwzorowała folklor wsi z jej tajemnicami i zabobonami. Całość jest barwna i spójna. Kunszt pióra sprawia, że wolne tempo nie przeszkadza w smakowaniu tej historii. Żałowałam jedynie tylko tego, że bardzo wcześnie wytypowałam mordercę i nie przekonały mnie liczne pułapki wątpliwości zastawione przez autorkę.

• Kryminał