Stulecie kryminału

Okładka książki Stulecie kryminału Anna Bińkowska, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Sebastian Imielski, Margota Kott, Rafał Lewandowski, Robert Małecki, Rafał Pawlak, Grzegorz Skorupski, Ewa Spławska, Łukasz Szuster, Stefan Weisbrodt, Marcel Woźniak
Okładka książki Stulecie kryminału
Anna BińkowskaWojciech Chmielarz Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2020-04-15
2020-04-15
literatura polska

Okładka książki Nowa Fantastyka 328 (1/2010) Ewa Bury, Paweł Deptuch, Cory Doctorow, Sebastian Imielski, Magdalena Kozak, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... Ewa Bury, Paweł Dep...
Okładka książki Pokój do wynajęcia Sebastian Imielski, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Łukasz Radecki, Aleksandra Zielińska
Pokój do wynaj... Sebastian Imielski,...
Okładka książki Tajemnica Neptuna. Gdańskie opowiadania kryminalne Marek Adamkowicz, Tadeusz Charmuszko, Sebastian Imielski, Dariusz Rekosz, Katarzyna Rogińska
Tajemnica Nept... Marek Adamkowicz, T...

Zawsze powtarzam, że nie lubię opowiadań, ale zawsze znajdą się takie, które trafią w mój gust. Tak też było ze Stuleciem kryminału, jako fanka kryminałów, nie mogłam tego przeoczyć.
Opowiadania raczej na podobnym poziomie, niektóre lepsze, niektóre gorsze, ale nie było jakiegoś dramatu. Ale też nie znalazło się opowiadanie, które by mnie zachwyciło.

Muszę przyznać, że "Stulecie kryminału" pozytywnie mnie zaskoczyło. Dostaliśmy kilkanaście naprawdę różnych i ciekawych opowiadań, jedne lepsze, inne trochę gorsze, ale widać, że ktoś naprawdę przyłożył się do wybrania odpowiednich autorów.
Książka idealna na kilka wieczór, przez długość opowiadań każde z nich można komfortowo zakończyć i odłożyć na późniejsze czytanie. Z wielką chęcią przeczytałabym dłuższe wersje niektórych historii.

Ciekawa podróż w czasie pokazująca jak prowadzenie spraw kryminalnych mogło wyglądać kiedyś, wygląda obecnie i może wyglądać w niedalekiej przyszłości. Jedne historie podobały mi się bardziej inne mniej, mimo to książkę czytało mi się przyjemnie i szybko.

Ta antologia trochę się różni od innych. Przede wszystkim jest podzielona na 3 okresy. Dostajemy opowiadania kryminalne, które toczą się 100 lat temu, obecnie i za 100 lat. Ciekwie pokazane są sposoby zbierania dowodów, czy prowadzenia dochodzeń. W każdej "epoce" mimo podobieństw jest jednak wiele różnic.

Obecnie wszystko jest w bazie, ale przecież kiedyś trzeba było tę bazę stworzyć. Bardzo fajnie opisane są momenty kiedy dopiero dowiadywali się o odciskach palców czy kodzie DNA i o tym jak to można wykorzystać. I jak kobiety dopiero dochodziły do służby.

A także, w sposób ciekawy przedstawione są teorie na temat bazy danych w przyszłości. I bardzo możliwe że właśnie w taki sposób to będzie wyglądać. Trochę to przerażająca...

Książka dla każdego fana kryminałów, dla wszystkich co lubią ciekawostki i nowinki.

Plus jest taki, że niektóre opowiadania to historie konkursowe, napisane przez osoby które dopiero próbują pisać. A to naprawdę dobry ich start!

Obecnie wszystko jest w bazie, ale przecież kiedyś trzeba było tę...

Kryminały o różnym poziomie, od perełek do tych słabszych, zwłaszcza tych osadzonych w przyszłości.

Wiecie, że polski kryminał ma już 100 lat? W 1919 roku ogłoszono dekret o powołaniu Policji i tym samym w Polsce narodziła się kryminalistyka. Z tej okazji przedstawiam Wam - „Stulecie kryminału”, osiemnaście mistrzowskich opowiadań o zbrodni 100 lat temu, zbrodni dziś i wizji zbrodni za 100 lat. Jest to zbiór zwycięskich opowiadań wyłonionych w konkursie organizowanym przez Biuro Programu „Niepodległa” oraz Komendę Główną Policji. Zysk ze sprzedaży będzie przeznaczony na Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Przyznam bardzo szczerze - byłam bardzo podekscytowana, kiedy dostałam tę książkę do ręki. Czytałam o niej opisy, słuchałam jak powstawała, sprawdzałam autorów. Byłam szalenie ciekawa czego mogę się spodziewać, czy mi się spodoba, czy będę mogła ją Wam z czystym sumieniem polecić.
I mogę! Jaka ja jestem oczarowana tą antologią, to nie macie pojęcia! Jak usiadłam przy książce to nie mogłam się oderwać. Każde z opowiadań ma mniej więcej od 20 do 40 stron, czytałam je dosłownie jednym tchem. Jestem wprost zakochana w wizji zbrodni sprzed 100 lat, śmiałam się dosłownie na głos kiedy czytałam niektóre teksty i sceny.

Będę też całkowicie szczera - dla mnie całość tej doskonałej książki zepsuła wizja zbrodni z przyszłości, która kompletnie mi się nie podobała. Nie czułam jej ani trochę. Nie chodzi mi o sposób napisania, chodzi mi o raczej o samą wizję przyszłości przedstawioną w opowiadaniach. Uwielbiam sci-fi, ale to kompletnie nie mój klimat.

Podsumowując - jest to bardzo udany zbiór bardziej lub mniej znanych polskich autorów. Niczego bym w nim nie zmieniła, nie dodała nic ani nie ujęła. Wszystkie opowiadania choć są odrębnymi historiami - wszystkie grają ze sobą tak doskonale, że nie mogłam się oderwać i jak usiadłam z książką w dłoni - przepadałam za każdym razem. Jestem jednak mimo wszystko bardzo zadowolona z lektury i mogę ją z czystym sumieniem polecić.

Niektóre opowiadania bardzo mi się spodobały, a niektóre w ogóle. Niektórych autorów chętnie przeczytałabym gdyby napisali pełnowymiarową książkę.
Dla mnie bardzo ciekawe opowiadania i naprawdę rewelacyjne pomysły. Zwłaszcza te osadzone w przyszłości.

To, ta z tych przeczytanych i zapomnianych.
Sam nie wiem po co czytałem. ;)

To, ta z tych przeczytanych i zapomnianych.
Sam nie wiem po co czytałem. ;)

Niestety widać, że to opowiadania napisane na konkurs pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego...

Świetny zbiór 18-stu opowiadań, które pokazują historię kryminalistyki sto lat temu i obecnie, niektóre zahaczają także o przyszłość. Wszystkie się różnią, napisane w innym stylu, ale łączy je jedno: zbrodnia. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie 😊

• Kryminał

Sebastian Imielski Stulecie kryminału Zobacz więcej