Странник

„Ludzkość musiała przejść przez czyściec, by wydać z siebie nowy podgatunek, który reprezentował teraz ten Wędrowiec. Jest czysty w swoich zamiarach. Szczery. Dobry. Niemal święty”. Moskiewskie metro, rok 2033. Po długiej wyprawie na powierzchnię stalker Siergiej Minimalny wraca na Tulską, swoją macierzystą stację. Tam staje się uczestnikiem tajemniczych wydarzeń, które zwiastują śmiertelne...

Moskiewskie metro, rok 2033. Po długiej wyprawie na powierzchnię stalker Siergiej Minimalny wraca na Tulską, swoją macierzystą stację. Tam staje się uczestnikiem tajemniczych wydarzeń, które zwiastują śmiertelne zagrożenie dla ocalałych pod ziemią i w ruinach Moskwy. Chcąc ich uratować, Minimalny – wraz z nieoczekiwanym partnerem – podejmuje się karkołomnej misji.

***

Wędrowca czyta się jednym tchem. Bohaterowie są tak autentyczni, że w kilka minut staną się twoimi najlepszymi kumplami. Powieść ma wyjątkowy klimat i wciąga niepowtarzalną fabułą; jest przy tym pełna akcji i zagadek. W metrze Surena, jak w życiu, jest wszystko: radości, zmartwienia, bolączki, lęki. To żywa i prawdziwa książka. Zaręczam, że wam się spodoba.

Dmitry Glukhovsky

Do każdego egzemplarza Wędrowca dołączany jest gratis – postapokaliptyczne opowiadanie Dmitrija Glukhovsky’ego Koniec drogi (w postaci osobnej książki).

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/wedrowiec/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

veinylover | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Daję aż sześć gwiazdek z kilku powodów.
1. Autor porusza się w świecie uniwersum metro dość wiernie wpisując się w klimat i wzorzec nakreślony przez pierwowzór. Dlatego też nie wypada mi narzekać na te nie wiadomo skąd, jak i dlaczego powstałe mutanty i potwory. Skoro mistrz Głuchowski te mutanty stworzył, to autor musiał dojść do wniosku, że odejście od absurdów tego typu zarazem przytłumiłoby oryginalność klimatu uniwersum.
2. Opowiedziana historia jest w miarę ciekawa, poprowadzona konsekwentnie i do końcowego rozstrzygnięcia.
3. Występują w tej książce aspekty optymistyczne, nie tylko beznadzieja i brak perspektyw.
To, co dla mnie jest minusem, to ruskie filozofowanie nad naturą człowieka. Mogę zrozumieć, że w społeczeństwie zdeprawowanym przez komunizm może być nadmierna liczba ludzi durnych i ukształtowanych w kierunku czegoś, co możemy nazwać złem, ale nie może to dotyczyć wszystkich. Jeśli ktoś próbuje mi wcisnąć jakiekolwiek filozoficzne rozważania nad naturą moralną...

Nozomi | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Największy plus: miejsce akcji - moskiewskie Metro.
Największy minus: postacie - ani główny bohater Siergiej, ani tytułowy Wędrowiec jakoś nie wzbudzili mojej sympatii.
Poza tym: motyw rozumnego pasożyta został moim zdaniem o wiele ciekawiej wykorzystany w książce "Intruz".
Insignis lepiej by zrobił, gdyby wydał książki Anny Kalinkiny. Też dzieją się w moskiewskim Metrze, lecz są znacznie ciekawsze. Ale pewnie ich nie wydadzą, bo się boją, że faceci nie chcieliby czytać książek o Metrze napisanych przez kobietę. Rosjanie jakoś nie mieli takich obaw.

Syn | 2018-03-25

"Dziedzictwo Przodków" Surena Cormudiana było według mnie najsłabszym z uniwersum Metro 2033.I moim zdaniem "Wędrowiec" jest tylko troszkę lepszy.
Mimo że jest tu więcej przwdziwego metra i co cieszy bardzo "moskiewskiego" ,czegos mi tu brakowało.
Postać Papiernika jak dla mnie trochę przerysowana i nieautentyczna.Wędrowiec to co innego, w sumie on najbardziej intrygował w tej powieści.Sam mozz wydaje sie być trochę oklepany jako arcywróg ...Na plus działają napewno lokacje i motywy metro-polityczne.
Być może gdybym czytał "Wędrowca" jako 5,6,10 z uniwersum ,ocena była by lepsza. Niestety miałem wrażenie że to już wszystko było.Może jestem przez to mniej obiektywny, ale tak ją odebrałem.
Mimo wszystko każdy fan Metra powinien sam ocenic,a dla kogos kto pierwszy raz wejdzie w Uniwersum ,może sie ona okazać bardzo dobrą;)
I tyle...

Sylwka | 2018-05-14
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Od mojej ostatniej „wycieczki” tunelami moskiewskiego metra minęło więcej niż półtora roku. Wtedy to w sentymentalną, choć niezbyt udaną podróż w Ciemne tunele zabrał mnie Siergiej Antonow. Z nieukrywaną przyjemnością i lekką nutką podekscytowania sięgnęłam więc po książkę Surena Cormudiana pod tytułem Wędrowiec i ponownie przeniosłam się do kolebki Uniwersum.

Siergiej Minimalny, pseudonim Papiernik.

Sergiej Minimalny wraca z wyprawy do „domu”, za który od dobrych kilku lat służy mu stacja moskiewskiego metra na Tulskiej. To właśnie na tej stacji dochodzi do kilku tajemniczych incydentów. Począwszy od przybycia cudacznych gości z dawno nieczynnej stacji, poprzez dziwną, nienaturalną śmierć jednego z nich, tajemnicze i brutalne śmierci mieszkańców metra, aż po wspólną wyprawę Papiernika z oryginalnym przybyszem (Wędrowcem). Ten jako jedyny zdaje się znać przyczynę wszystkich tajemniczych zgonów w metrze. Zgonów za które winą obarcza tajemniczy mozz.

Jest klimat, choć z...

Northman | 2018-04-08
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Powrót do Metra :)

Postapokalipsa powraca ;) I chyba każdy fan tego gatunku, i tej konkretnej serii którą jest Metro, powinien być usatysfakcjonowany ;) Tym bardziej, że od premiery ostatniej książki z tej serii minęło już trochę czasu.

W "Wędrowcu" dostajemy linię fabularną zbliżoną chronologicznie do wydarzeń z "Metra 2033"; podobne miejsca, wzmianki o nich, jak i o pewnych postaciach i wydarzeniach sugerują, że akcja "Wędrowca" rozgrywa się w chronologicznych okolicach wydarzeń z "Metra 2033".

Bohaterem pierwszoplanowym jest stalker Siergiej Minimalny. Poznaje on dziwnego nieznajomego, który wydaje się być nieco upośledzony (a już na pewno dziwny), którego nazwie tytułowym "Wędrowcem". W chwili gdy populację metra zaczyna dziesiątkować mozz, organiczny wirus obdarzony świadomością, okazuje się, że nieznajomy może być kluczem do pokonania zagrożenia. Obu bohaterów czeka w tym celu wyprawa na powierzchnię...

Seria "Metro" od lat zachwyca czytelników. Taki jej urok ;) Klimat...

Dużo czasu minęło od ostatniej premiery jakiejś książki z Uniwersum Metra. Dlatego moje oczekiwania były jeszcze większe i z niecierpliwością czekałam aż dostanę ją w ręce. Nowa powieść nosi tytuł „Wędrowiec” autorstwa Surena Cormudiana.

Można powiedzieć, że czas i miejsce w jakim dzieje się akcja, jest równoległy do głównej historii Metra 2033 Glukhovsky’ego. Mamy Polis, bibliotekę im. Lenina, przewija się wiele znajomych nazw ulic. Dodatkowo w trakcie akcji bohaterowie wspominają Młynarza, a nawet Czarnych.

Głównym bohaterem historii jest ok. 40-letni stalker: Siergiej Minimalny, pseudonim Papiernik lub po prostu Pap. Osoba ta twardo stąpa po ziemi, umie o siebie zadbać (dowodem są samotne wyprawy na powierzchnię). W chwili zagrożenia nie ucieka z podkulonym ogonem, lecz walczy i nieźle przy tym żartuje. Oczywiście jak każdy ma też swoje słabości, nosi ból i stratę w sercu, jednak stara się tego nie pokazywać.

Po powrocie z powierzchni, wraca na Tulską – swoją rodzinną...

Amarisa | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Jeśli jesteście fanami serii Uniwersum Metro 2033, musicie sięgnąć po „Wędrowca” Surena Cormudiana. To jedna z lepszych historii osadzonych w postapokaliptycznej rzeczywistości wykreowanej przez Dmitry’ego Glukhovsky’ego, jaką dane mi było dotąd przeczytać. „Wędrowiec” oferuje czytelnikowi intrygującą i wciągającą historię, nieoczekiwane zwroty akcji i nietuzinkowych bohaterów, a przy tym wszystkim wywołuje szereg różnych emocji podczas lektury – potrafi zarówno rozbawić, jak też zmusić do refleksji nad istotą naszego człowieczeństwa i tego, w jakim kierunku zmierzamy. Czegóż chcieć więcej?

Całość: http://magicznyswiatksiazki.pl/wedrowiec-suren-cormudian/

KobieceRecenzje365 | 2018-04-07

Z uniwersum Metro 2033 jak i podstawą znam się od dawna, moja miłość zaczeła się od przeczytania właśnie Metro 2033 Dimitra Glukhowskiego. Świat który wykreował był idealną, zaspokojającą moje destrukcyjne zapędy historią. Tak właśnie sie to zaczęło, potem poznałam rozrastające się uniwersum metra i właśnie jedną z tych książek się zajmiemy. Ostatnio od wydawnictwa Insignis dostałam książkę Surena Cormudiana - Wędrowiec. Musicie wiedzieć, że to nie jest pierwsza książka tego autora, która została wydana na polskim rynku. "Dziedzictwo przodków" bo taki nosił tytuł poprzednia książki, którą również miałam okazje czytać, kiedy jeszcze nie dotykałam recenzyjnego światka, była ciekawa, wciągająca i ogólnie bardzo mi się podobała... Musze tutaj od razu nadmienić, że w rosyjskich wydaniach to "Wędrowiec", o którym będzie dzisiaj mowa został wydany jako pierwszy, a nie "Dziedzictwo przodków" jak to u nas właśnie się stało. Nie przynudzając więcej zapraszam Was na recenzję...

wasilka | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Kilkanaście lat temu Dmitry Glukhovsky rozpoczął publikować w internecie swoją powieść "Metro 2033". Czy spodziewał się tego, że da początek niezwykłemu projektowi, który przysporzy mu sławy, ale także pozwoli innym autorom na stworzenie universum nawiązującego do wizji świata po zagładzie? Jedno jest pewne, międzynarodowy projekt Uniwersum Metro 2033 skupił wokół siebie autorów i czytelników zafascynowanych wizją świata po zagładzie.
Jednym z takich autorów jest Suren Cormudian - rosyjski pisarz pochodzenia ormiańskiego. Ma na swoim koncie dziewięć powieści, najlepiej czuje się w gatunku post-apokaliptycznego Sience Fiction. W 2010 roku ukazała się jego powieść "Wędrowiec", rekomendowana przez Dmitry Glukhovsky'ego jako historia z niepowtarzalną fabułą i wyjątkowym klimatem. Polska premiera tej książki miała miejsce w lutym bieżącego roku.
Powieść Surena Cormudiana nawiązuje bezpośrednio do podwalin, na których oparta została cała seria opowieści o stalkerach żyjących w...

Languorous_Maiar | 2018-03-18

Wędrowiec w Rosji został wydany aż 8 lat temu, ale nadal stanowi bardzo dobry kawałek metrowej literatury. Nie prezentuje żadnych udziwnień, naleciałości z innych gatunków, swoistych skoków w bok – jest esencją świata Metro. Od początku do końca, a biorąc pod uwagę wpływ Głuchowskiego jako redaktora, jest to powieść najbliższa Metro 2033, jeżeli chodzi o formę i przekaz. Czy to mu coś ujmuje? Wręcz przeciwnie, zwłaszcza że mamy możliwość przeczytać Wędrowca po uprzednim zagłębieniu się w Uniwersum Metro 2033. Zobaczyliśmy wiele różnych wizji i pomysłów, więc powrót do źródła na pewno zrobi dobrze każdemu fanowi Metro 2033. A jeżeli nawet nie czytałeś żadnych książek z serii – Wędrowiec jest zdecydowanie jedną z najlepszych pozycji na start. Jest to książka niezależna, która zawiera wszystkie najważniejsze elementy naszego wspaniałego świata.

Jednak mówiąc o tej powieści trudno nie mówić o jej największej zalecie – czyli stylu, w jakim została napisana. A jest on krótko mówiąc:...