Wieża

Cykl: Nowa Polska (tom 2) | Seria: Uniwersum Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis
Maciek

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów. Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w...

Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.

Zanurz się w okrutny postapokaliptyczny świat – normalne życie jest tu niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają czystym przerażeniem. Wyrusz z Iskrą i Nauczycielem w najmroczniejsze, skrywające wiele tajemnic rejony Wrocławia roku 2033. Podziemne arterie tego miasta to miejsce, w którym śmierć wcale nie wydaje się najgorszym możliwym losem; przekonają się o tym na własnej skórze bohaterowie "Wieży".

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1694

Postapokaliptyczne pozdrowienia ze SkyTower

Projekt Dmitrija Glukhovsky'ego „Metro 2033”, dziejący się po światowej zagładzie w moskiewskim metrze, rozpoczął całą serię kontynuacji, które określane są mianem „Universum Metro 2033”. Dzieją się one w wielu miejscach na świecie, podobnie jak rosyjski pierwowzór, po katastrofie nuklearnej, gdzie ludzie zmuszeni są chować się pod ziemią, by nie być narażeni na śmiertelne promieniowanie. Choć pierwowzór całej serii nosi tytuł „Metro 2033” to polska kontynuacja postapokaliptycznej wizji, autorstwa Roberta J. Szmidta, nie dzieje się w metrze, tylko we wrocławskich kanałach.

„Wieża” to, po „Otchłani”, już drugie dzieło, które jest wizją świata po zagładzie, którą proponuje czytelnikom polski autor – po raz kolejny Robert J. Szmidt zaprasza do wrocławskich kanałów, gdzie toczą walkę prymitywne plemiona, które chcą jak najdłużej przetrwać w skażonej przestrzeni. Autor nie szczędzi odbiorcom sugestywnych opisów, gdzie rządzi ból i cierpienie, a ulubionym sportem ocalałych są pojedynki ze zmutowanymi potworami, wynurzającymi się z kanałów.

Najbardziej urzekła mnie prawda geograficzna. Wrocław, wiemy nie od dziś, ma swoje „genius loci”, które wykorzystał w swoich popularnych kryminałach o Eberhardzie Mocku Marek Krajewski. U Szmidta schodzimy do wrocławskich podziemi i jest to naprawdę upiorna wizja tych wszystkich nieprzyjemności, jakie nieść może za sobą zniszczenie cywilizacji. Ujmująca szczególnie jest tutaj wizja ruin SkyTower, najwyższego obecnie budynku w Polsce, który góruje nad „starym” Wrocławiem w zupełnie nieoczywisty wg mnie dla tego miasta sposób. W „Wieży” SkyTower to ruiny, kryjące wiele niebezpieczeństw i symbol tego, co pozostanie po pysze tego świata.

Robert J. Szmidt nie ukrywa, że tworzy powieść akcji. Każda strona książki atakuje czytelnika agresywnymi opisami. Jesteśmy w świecie, gdzie nie ma litości, każda chwila to walka o przetrwanie, a najlepszą formą rozrywki są tortury. Główny bohater książki, Nauczyciel, który pamięta jeszcze czasy sprzed kataklizmu, musi co chwila stawiać czoła pleniącemu się dokoła złu.

Jednak, mimo całej akcji, drastyczności i dramatyzmu, nie jest „Wieża” wolna od głębszej refleksji. Sam autor, podczas spotkania, na którym byłem obecny, przyznał, że inspirował go problem uchodźców, który żywo dziś istnieje w naszej wyobraźni. Ale ja szedłbym jeszcze dalej - „Wieża” może dziś być odczytywana jako powieść-ostrzeżenie, czym mogą skończyć się nasze nieodpowiedzialne zabawy i polityczne gierki. Robert J. Szmidt pyta czytelnika także o to, czy chcielibyśmy żyć w takim świecie. Odpowiedź jest aż nadto oczywista, ale przecież zdajemy się o tym zapominać.

Sławomir Domański

Heisenberg | 2019-03-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niedawna lektura doskonałej „Otchłani” Roberta Szmidta wyostrzyła mi niesamowicie apetyt na kontynuację, czyli na opiniowaną „Wieżę”. Niestety, mój apetyt nie został zaspokojony… „Wieża” jest książką słabszą od swojej poprzedniczki, i to dość znacznie. Nie oznacza to że uważam ją za książkę słabą, ale „Otchań” ją kasuje totalnie. Przede wszystkim w moim odczuciu ta część jest przegadana. Pierwsza odsłona perypetii Nauczyciela dosłownie ‘żyła’, kartki przewracały się same. Pamiętamy że główny bohater zostaje zwerbowany przez Czystych, i dostaje od nich misję do spełnienia. I właśnie na tą misję liczyłem biorąc się za tę część. Tymczasem bez mała przez trzysta stron (z trzystu osiemdziesięciu czterech…) dzieje się niewiele, a mamy za to masę dialogów; ważnych, mniej ważnych, ale dialogów. Owszem, zdarzają się tam też przerywniki akcji, ale jak dla mnie jest ich stanowczo za mało. Dopiero po przekroczeniu tej ‘granicy’, czyli po trzechsetnej stronie zaczyna się dziać to, na co...

Magnis | 2017-12-27
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Robert J. Szmidt to autor wielu powieści i opowiadań, które zawsze lubiłem czytać. Pierwszą powieść z Uniwersum Metra 2033 jego autorstwa była powieść Otchłań jaka przeczytałem. Spodobała mi się bardzo i znów powróciłem do takich klimatów książka Wieża, będącą kontynuacją właśnie wymienionej przez ze mnie Otchłani. Byłem ciekawy i zarazem miałem pewne obawy, bo niekiedy kolejne części okazują się już nie tak dobre jak oczekuje się. Jednak wiedziałem czego się spodziewać po niej i dlatego z chęcią zabrałem się do czytania.
Nauczyciel po poprzedniej przygodzie zostaje zwerbowany przez Czystych, aby spróbować zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Zawsze działający na własną rękę i wykonujący misje według własnego uznania tym razem będzie również musiał korzystać z nabytych umiejętności. Zapobiec zbliżającej się wojnie z Lekterytami, wykonać misje w Wolnych Enklawach jak też dostać się do Wieży strzeżonej przez kanibali. Podczas podróży może się wszystko zdarzyć i nie wiadomo co...

Nozomi | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

Pan Szmidt naprawdę świetnie pisze, ma bardzo lekkie pióro i naturalny styl, czyta się to błyskawicznie. Jedno tylko mi zgrzytało: główny bohater, niby taki twardziel, a stale musiała go ratować z opresji trzynastolatka. To trochę takie... żałosne jest. Swoją drogą postać Iskry jest genialna, słusznie dali ją na okładkę.

książek: 2059
jamczyk | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Dalsza część "Otchłani". Równie krwiście, bezpardonowo i boleśnie, nie wiadomo, z której strony padnie cios. Walka o władzę, wpływy i przeżycie. Kontynuacja nic nie straciła na jakości i czekam na więcej.

słoneczko | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Po przeczytaniu „Otchłani” Robert J. Szmidta, która była całkiem dobra, postanowiłem przeczytać kontynuację, czyli „Wieżę”.
Tak jak w poprzedniej części głównymi bohaterami są Nauczyciel, jego syn Niemota oraz Iskra.
Post-apokaliptyczny świat wykreowany jest bardzo ciekawie. Może akcja nie dzieje się w metrze, ale klimat walki o przetrwanie w podziemiach (kanałach) Wrocławia został zachowany.
Walka poszczególnych grup o władzę , które chcą jak najdłużej przetrwać w skażonej przestrzeni opisana jest bardzo realistycznie. Ulubiona rozrywka i sport to – pojedynki ze zmutowanymi potworami.
Akcja prowadzona dynamicznie, ze zmianą otoczenia i celów jakie chcą osiągnąć bohaterowie – zażegnanie kryzysu w Nowym Watykanie, uniknięcie wojny z Lekterytami oraz akcja w wieży nad którą władzę sprawują Kanibale.
Mały minus to, jak dla mnie zbyt mało opisów mutantów oraz brak bardziej szczegółowego opisu miasta na powierzchni po katastrofie.
Ogółem książka dobra, warta przeczytania, szczególnie...

Marek Adamkiewicz | 2016-07-01

Uniwersum Metro 2033 to projekt w znacznej mierze rosyjski. Nie ma w tym fakcie nic dziwnego, wszak z tego kraju pochodzi pomysłodawca powieści, która wszystko zapoczątkowała. Seria szybko stała się kulturowym fenomenem i to na tyle znaczącym, że swoich sił postanowili w niej spróbować także twórcy z innych zakątków świata. Polscy fani postapokalipsy czekali prawie dekadę na udział rodzimych autorów w tym przedsięwzięciu. Pierwszy wybór zaskoczył – Paweł Majka był na tamtą chwilę mało doświadczony w dłuższej formie, ostatecznie jednak sprostał zadaniu. Drugim polskim pisarzem, który mógł zmierzyć się z tematem okazał się Robert J. Szmidt. Otchłań zebrała w większości bardzo dobre recenzje, a autor zgrabnie powiązał ją ze swoją pierwszą powieścią w nurcie postapo, Apokalipsą według Pana Jana. Teraz nadszedł czas na kontynuację tej interesującej opowieści.

Otchłań dotyczyła wędrówki głównego bohatera przez kanały zdewastowanego Wrocławia. Kres tamtej podróży okazuje się początkiem...

Wilma | 2016-06-06

Grzechem byłoby nie przeczytać części drugiej, skoro pierwsza była tak udana i tak się podobała, mnie i synowi. Autor odsłania kulisy zarysowanego w Otchłani świata, przy okazji głębiej też pokazując swoich bohaterów. Nie radzę czytać osobom o słabym żołądkach i młodzieży poniżej 12 roku życia. Wieża przedstawia świat postapokalipsy niezwykle malowniczo - czuć zaduch kanałów, brud niemytych ludzi i ich cierpienie. Dzięki temu książka robi aż takie wrażenie. My z synem mieliśmy po lekturze wiele tematów do rozmowy. To dobrze, gdy książka zmusza do myślenia i zadawania ważnych pytań. Polecam z czystym sercem!

Krzysztof Baliński | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Przeczytałem drugą część cyklu „Otchłań” zatytułowana ”Wieża”, której autorem jest Robert J. Szmidt. Mamy tutaj dalszy ciąg rozważań dotyczących mieszkańców podziemnego Wrocławia jakieś 20 lat po nuklearnej apokalipsie. Ponadto, podobnie jak w pierwszej części wędrówkę po tunelach nad którymi znajduje się praktycznie zniszczone miasto, a po za miastem znajduje się dżungla, którą opanowały mutanty i zmutowane rośliny. Samo miasto przed dominacja mutantów się obroniło, przede wszystkim dlatego, że walczą z nimi, mięso niektórych z nich jest jadalne chociażby szarików, zmutowanych psów. W tej książce bardzo dużo dowiadujemy się o obyczajach ludzi, co jedzą, oprócz szarików, funkcjonują szczurze farmy, ciekawe, że to właśnie szczury są tutaj walutą, widać w koncepcji Szmidta naboje są towarem zbyt deficytowym, żeby mógł mieć do nich dostęp byle kto. Do diety mieszkańców podziemi należą wszelkie możliwe robaki. Interesującą kwestią jest fakt, że pojawia się motyw rozwarstwienia...

Madame Executioner | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Ciekawy tom, ale mam nadzieję, że nigdy go nie zekranizują. Zboczonego Szmidta poniosła wyobraźnia, dlatego wolę poprzedni porządniejszy tom. Okazuje się też, że ta część nie jest ostatnia i czeka mnie poszukiwanie kontynuacji, o ile już ją wydano.

jadche | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Tradycyjnie za radą siostry i siostrzeńca, ale też dlatego, że lubię fantastykę, nie gardząc polską fantastyką. Wieża to udane rozwinięcie Otchłani, która przeniosła czytelnika w świat wrocławskiego "metra"... czyli poniemieckich kanałów pod powierzchnią miasta, w którym przyszło żyć ludziom po wojnie nuklearnej. Rzadko kiedy rozwinięcie jest równie, a może nawet bardziej udane od pierwszej części, w tym wypadku jednak mamy do czynienia z takim właśnie przypadkiem. Książka wciąga i zmusza do myślenia, jeśli chodzi o ewolucję głównego bohatera. Może tylko okładka pasowałaby bardziej ta z pierwszego tomu, gdzie widnieje Sky Tower i twarz Nauczyciela, o którym przecież jest ta opowieść.