Wieża

Seria: Uniwersum Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis
Maciek

Zwerbowany przez Czystych Nauczyciel otrzymuje zadanie: trzeba zażegnać kryzys w Nowym Watykanie. Nienawykły do wykonywania rozkazów, postanawia działać na własną rękę i próbuje udowodnić wszystkim, że mimo wielu lat bezczynności pozostał Czarnym Skorpionem, żywą legendą kanałów. Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w...

Mierzy też znacznie wyżej: jego prawdziwym celem jest zapobieżenie bliskiej już wojnie z Lekterytami, a misja w Wolnych Enklawach to tylko rozgrzewka przed prawdziwym wyzwaniem, jakim będzie wypad do okupowanej przez kanibali Wieży.

Zanurz się w okrutny postapokaliptyczny świat – normalne życie jest tu niewyobrażalnym koszmarem, a historie ludzi wybijających się ponad przeciętność napawają czystym przerażeniem. Wyrusz z Iskrą i Nauczycielem w najmroczniejsze, skrywające wiele tajemnic rejony Wrocławia roku 2033. Podziemne arterie tego miasta to miejsce, w którym śmierć wcale nie wydaje się najgorszym możliwym losem; przekonają się o tym na własnej skórze bohaterowie "Wieży".

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1596

Postapokaliptyczne pozdrowienia ze SkyTower

Projekt Dmitrija Glukhovsky'ego „Metro 2033”, dziejący się po światowej zagładzie w moskiewskim metrze, rozpoczął całą serię kontynuacji, które określane są mianem „Universum Metro 2033”. Dzieją się one w wielu miejscach na świecie, podobnie jak rosyjski pierwowzór, po katastrofie nuklearnej, gdzie ludzie zmuszeni są chować się pod ziemią, by nie być narażeni na śmiertelne promieniowanie. Choć pierwowzór całej serii nosi tytuł „Metro 2033” to polska kontynuacja postapokaliptycznej wizji, autorstwa Roberta J. Szmidta, nie dzieje się w metrze, tylko we wrocławskich kanałach.

„Wieża” to, po „Otchłani”, już drugie dzieło, które jest wizją świata po zagładzie, którą proponuje czytelnikom polski autor – po raz kolejny Robert J. Szmidt zaprasza do wrocławskich kanałów, gdzie toczą walkę prymitywne plemiona, które chcą jak najdłużej przetrwać w skażonej przestrzeni. Autor nie szczędzi odbiorcom sugestywnych opisów, gdzie rządzi ból i cierpienie, a ulubionym sportem ocalałych są pojedynki ze zmutowanymi potworami, wynurzającymi się z kanałów.

Najbardziej urzekła mnie prawda geograficzna. Wrocław, wiemy nie od dziś, ma swoje „genius loci”, które wykorzystał w swoich popularnych kryminałach o Eberhardzie Mocku Marek Krajewski. U Szmidta schodzimy do wrocławskich podziemi i jest to naprawdę upiorna wizja tych wszystkich nieprzyjemności, jakie nieść może za sobą zniszczenie cywilizacji. Ujmująca szczególnie jest tutaj wizja ruin SkyTower, najwyższego obecnie budynku w Polsce, który góruje nad „starym” Wrocławiem w zupełnie nieoczywisty wg mnie dla tego miasta sposób. W „Wieży” SkyTower to ruiny, kryjące wiele niebezpieczeństw i symbol tego, co pozostanie po pysze tego świata.

Robert J. Szmidt nie ukrywa, że tworzy powieść akcji. Każda strona książki atakuje czytelnika agresywnymi opisami. Jesteśmy w świecie, gdzie nie ma litości, każda chwila to walka o przetrwanie, a najlepszą formą rozrywki są tortury. Główny bohater książki, Nauczyciel, który pamięta jeszcze czasy sprzed kataklizmu, musi co chwila stawiać czoła pleniącemu się dokoła złu.

Jednak, mimo całej akcji, drastyczności i dramatyzmu, nie jest „Wieża” wolna od głębszej refleksji. Sam autor, podczas spotkania, na którym byłem obecny, przyznał, że inspirował go problem uchodźców, który żywo dziś istnieje w naszej wyobraźni. Ale ja szedłbym jeszcze dalej - „Wieża” może dziś być odczytywana jako powieść-ostrzeżenie, czym mogą skończyć się nasze nieodpowiedzialne zabawy i polityczne gierki. Robert J. Szmidt pyta czytelnika także o to, czy chcielibyśmy żyć w takim świecie. Odpowiedź jest aż nadto oczywista, ale przecież zdajemy się o tym zapominać.

Sławomir Domański

jamczyk | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Dalsza część "Otchłani". Równie krwiście, bezpardonowo i boleśnie, nie wiadomo, z której strony padnie cios. Walka o władzę, wpływy i przeżycie. Kontynuacja nic nie straciła na jakości i czekam na więcej.

Wilma | 2016-06-06

Grzechem byłoby nie przeczytać części drugiej, skoro pierwsza była tak udana i tak się podobała, mnie i synowi. Autor odsłania kulisy zarysowanego w Otchłani świata, przy okazji głębiej też pokazując swoich bohaterów. Nie radzę czytać osobom o słabym żołądkach i młodzieży poniżej 12 roku życia. Wieża przedstawia świat postapokalipsy niezwykle malowniczo - czuć zaduch kanałów, brud niemytych ludzi i ich cierpienie. Dzięki temu książka robi aż takie wrażenie. My z synem mieliśmy po lekturze wiele tematów do rozmowy. To dobrze, gdy książka zmusza do myślenia i zadawania ważnych pytań. Polecam z czystym sercem!

słoneczko | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Po przeczytaniu „Otchłani” Robert J. Szmidta, która była całkiem dobra, postanowiłem przeczytać kontynuację, czyli „Wieżę”.
Tak jak w poprzedniej części głównymi bohaterami są Nauczyciel, jego syn Niemota oraz Iskra.
Post-apokaliptyczny świat wykreowany jest bardzo ciekawie. Może akcja nie dzieje się w metrze, ale klimat walki o przetrwanie w podziemiach (kanałach) Wrocławia został zachowany.
Walka poszczególnych grup o władzę , które chcą jak najdłużej przetrwać w skażonej przestrzeni opisana jest bardzo realistycznie. Ulubiona rozrywka i sport to – pojedynki ze zmutowanymi potworami.
Akcja prowadzona dynamicznie, ze zmianą otoczenia i celów jakie chcą osiągnąć bohaterowie – zażegnanie kryzysu w Nowym Watykanie, uniknięcie wojny z Lekterytami oraz akcja w wieży nad którą władzę sprawują Kanibale.
Mały minus to, jak dla mnie zbyt mało opisów mutantów oraz brak bardziej szczegółowego opisu miasta na powierzchni po katastrofie.
Ogółem książka dobra, warta przeczytania, szczególnie...

jadche | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Tradycyjnie za radą siostry i siostrzeńca, ale też dlatego, że lubię fantastykę, nie gardząc polską fantastyką. Wieża to udane rozwinięcie Otchłani, która przeniosła czytelnika w świat wrocławskiego "metra"... czyli poniemieckich kanałów pod powierzchnią miasta, w którym przyszło żyć ludziom po wojnie nuklearnej. Rzadko kiedy rozwinięcie jest równie, a może nawet bardziej udane od pierwszej części, w tym wypadku jednak mamy do czynienia z takim właśnie przypadkiem. Książka wciąga i zmusza do myślenia, jeśli chodzi o ewolucję głównego bohatera. Może tylko okładka pasowałaby bardziej ta z pierwszego tomu, gdzie widnieje Sky Tower i twarz Nauczyciela, o którym przecież jest ta opowieść.

Marek Adamkiewicz | 2016-07-01

Uniwersum Metro 2033 to projekt w znacznej mierze rosyjski. Nie ma w tym fakcie nic dziwnego, wszak z tego kraju pochodzi pomysłodawca powieści, która wszystko zapoczątkowała. Seria szybko stała się kulturowym fenomenem i to na tyle znaczącym, że swoich sił postanowili w niej spróbować także twórcy z innych zakątków świata. Polscy fani postapokalipsy czekali prawie dekadę na udział rodzimych autorów w tym przedsięwzięciu. Pierwszy wybór zaskoczył – Paweł Majka był na tamtą chwilę mało doświadczony w dłuższej formie, ostatecznie jednak sprostał zadaniu. Drugim polskim pisarzem, który mógł zmierzyć się z tematem okazał się Robert J. Szmidt. Otchłań zebrała w większości bardzo dobre recenzje, a autor zgrabnie powiązał ją ze swoją pierwszą powieścią w nurcie postapo, Apokalipsą według Pana Jana. Teraz nadszedł czas na kontynuację tej interesującej opowieści.

Otchłań dotyczyła wędrówki głównego bohatera przez kanały zdewastowanego Wrocławia. Kres tamtej podróży okazuje się początkiem...

Wojtek_Grabowski | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Jestem po lekturze Otchłani, trylogii Glukhowsky'ego i większości jej klonów, ale muszę powiedzieć, że najbardziej podobają mi się polskie wizje postapokalipsy w świecie Metra. Wieża jest dojrzalsza, bardziej dorosła od Otchłani i nawet Metra2033, ale tak samo zaskakuje jak pierwsza część. Fabuła poprowadzona jest konsekwentnie, choć zaskakująco w wielu miejscach, a świat nabrał głębi dzięki szczegółóm i nietuzinkowym bohaterom... i bohaterkom. Dziewczyna na okładce to nie przypadek. Rosyjskie wizje mnie znużyły, ale Robert J. Szmidt uratował w moich oczach Metro2033 od zapomnienia. Chwała mu za to.

Adrian F | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Jednowątkowa fabuła, postacie poboczne niezbyt rozbudowane, poza tym dosyć przewidywalny rozwój sytuacji. Trup ściele się gęsto, mnóstwo bardziej lub mniej bezsensownych śmierci. Ciekawe, ile dni zajęłaby Duchowi i reszcie eksterminacja wszystkich mieszkańców wrocławskich kanałów. Mimo prostej konstrukcji ta książka jest świetna. Przygody Pamiętającego i Iskry, która w tej części naprawdę da się lubić, wciągają jeszcze bardziej niż w pierwszym tomie. Poza tym najlepszy moim zdaniem fragment: opis zniszczonego Sky Tower - dla mnie majstersztyk, czułem się jakbym tak był. Moim zdaniem "Wieża" pobiła oryginalne "Metro". Pozostaje nam tylko czekać z niecierpliwością na kolejną część. Zwłaszcza, że poziom epickości jest coraz większy; w pierwszym tomie Duch ocalił syna, w drugim cały podziemny Wrocław, w trzecim będzie to zapewne przynajmniej cały Dolny Śląsk.

Chyba za bardzo się napaliłam na tę książkę. bo, owszem, podobała mi się - ale bez przesady. a spodziewałam się czegoś duzo lepszego. nie znaczy to że książka jest zła. jest bardzo dobra - tylko moje oczekiwania widocznie były zbyt duze:) i wydaje mi się że jednak część pierwsza była lepsza. ale to moja subiektywna opinia:) i tak z niecierpliwością czekam na część trzecią:) polecam:)

Wiedźminka | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Tytuł: "Wieża".
Autor: Robert J. Szmidt
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 488
Data premiery: 18-05-2016

W moje ręce wreszcie dostała się długo wyczekiwana, najnowsza powieść z cyklu Uniwersum Metro 2033 pt: „Wieża” autorstwa Roberta J. Schimdta. Jest to druga część, czyli kontynuacja „Otchłani”, która przedstawia dalsze losy wrocławskiego Metra po wybuchu bomb atomowych.
Znowu dane Nam będzie przeczytać o przygodach Nauczyciela – ostatniego Czarnego Skorpiona oraz pyskatej, niepełnoletniej Iskry. Książka zaczyna się od tajemniczego prologu, w którym niejaki Nieistotny zleca zadanie polegające na zlikwidowaniu Naszego bohatera. W trakcie rozwijania się akcji powoli można zapomnieć, że na Ducha ktoś poluje, ale muszę przyznać, że z wypiekami na twarzy czekałam na ostateczny pojedynek z bossem. I nie zawiodłam się…

Jeśli chodzi o główną fabułę wygląda ona następująco: Nauczyciel dostaje od Czystych zadanie. Polega ono na zażegnaniu kryzysu w Nowym Watykanie. Jak się dowiemy...

eR_ | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Postapokaliptyczna rzeczywistość wzbudza, ostatnimi czasy pewien renesans.Opowieści o czasach, gdy-ludzkość w niedalekiej przyszłości, w wyniku, jakiejś globalnej katastrofy, zostaje poddana próbie, która ma wykazać, czy pozostało w niej jakieś człowieczeństwo, zyskują na popularności.
Są to dzieła, nie tylko naszych rodzimych twórców, ale i w literatury obcej, można coś znaleźć w tym temacie.Chodzi, tu przede wszystkim o ciekawy cykl "Metro 2033", a "Wieża", nawiązuje niejako do wydarzeń, ze wspomnianej przeze mnie powieści.

A cała akcja koncentruje się wokół postaci Nauczyciela, który zwerbowany przez Nowy Watykan, ma zapobiec, coraz liczniejszym zamieszkom, a jednocześnie, ma przeprowadzić, grupkę ludzi, na tereny, do tej chwili objęte kwarantanną.Już na początku, ktoś usiłuje zabić naszego bohatera, a sprawa, która, początkowo, wydawała się względnie prosta, urasta do rangi niebotycznej.Osoby, którym, ufał w minimalnym stopniu, nie są warte tego zaufania, a mimowolni...

Patronaty tygodnia

Dobra majowa passa czytelników wciąż trwa: polecamy kolejne nowości wydawnicze, które ukazały się pod patronatem LC. W najbliższych dniach możecie szukać ich w księgarniach.

Kontynuacja „Otchłani” już w księgarniach

„Wieża” Roberta J. Szmidta, najnowsza książka w Uniwersum Metra 2033, kontynuacja bestsellerowej „Otchłani”, już w księgarniach! Dzisiaj także premiera teledysku do utworu „Pociąg do piekła bram” zespołu Lux Perpetua.