Wieża

Okładka książki Wieża Robert J. Szmidt Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Wieża
Robert J. Szmidt Wydawnictwo: Insignis Cykl: Nowa Polska (tom 2) Seria: Uniwersum Metro 2033 fantasy, science fiction
Nowa Polska (tom 2)
Inne

Postapokaliptyczne pozdrowienia ze SkyTower

Zanudziło

Zanudziło

Trochę inny klimat od poprzedniej części. Więcej tutaj opisów życia i rzeczywistości a mniej dynamicznej akcji. Mam wrażenie, że Nauczyciel uczestniczy w coraz bardziej niewiarygodnych przygodach, które są bardzo naciągane. Jednak... czyta się to naprawdę dobrze. A już szczególnie końcówkę, która wróży naprawdę dobry finał.

Klimat nieco inny niż 1 część, ale końcówka daje radę :)

Klimat nieco inny niż 1 część, ale końcówka daje radę :)

Trzyma poziom pierwszej części. Dobrze się czyta :) ale tutaj jedna gwiazdka mniej - to że Duch co trzecia stronę dostawał bęcki a potem szedł na miasto walczyć dalej niczym Seagal za dawnych dobrych lat to już lekkie przecięcie ;)

Okazuje się, że głównego bohatera też można zabić... żeby go wskrzesić kilka stron dalej. Ciutkę przesadzona nieśmiertelność Nauczyciela, po takiej serii gdzie ledwo przeżył wyrusza naglę na akcję, no cóż ale to główny bohater, który znowu ma kupę szczęścia. Ogólnie książka lepsza od pierwszej części - rozwija się główna zagadka i zawiązuje. Czyta się przyjemnie i wciąga nawet, oraz są mocne plot twisty. Zaczynam trzecią część bo jako lekki odmużdżacz ta seria jest idealna.

Druga część historii postapokaliptycznego Wrocławia, która pozwala nam poznać dalsze losy Nauczyciela, który trafił do tajemniczej Otchłani. Do miejsca i ludzi owianych legendą. Czy okażą się oni sojusznikami, czy może dbają tylko o własne wzgledy?
Robert Szmidt znów popisał się stylem pisania, który potrafi wciągnąć czytelnika i pozwala zanurzyć się w świat zniszczonego Wrocławia, wielu kast, nacji, które powstały po wybuchu bomb atomowych. Po przeczytaniu 2 części mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że jest to cykl warty przeczytania na równym poziomie jak oryginalny trójksiąg Metro.

"Wieża", to po "Otchłani" kolejna część przygód Nauczyciela oraz Iskry autorstwa Roberta Szmidta rozgrywająca się w postapokaliptycznym Wrocławiu w ramach uniwersum Metro 2033. Tym razem nasz bohater jest na usługach Czystych i musi zapobiec kolejnej wojnie w mieście, przy okazji robiąc wypad to tytułowej wieży, na której szczycie nocą płonie światło. Jak łatwo się domyślić, zachowany został klimat poprzedniego tomu, mamy sporo wędrówki tunelami, budynkami czy po powierzchni, są też kolejne spotkania z Dresami i Pasami. Jest też oczywiście sporo intryg, trochę walk z mutantami, parę fajnych rozwiązań w kwestii życia w zniszczonym świecie. Trzeba też oddać Szmidtowi, że nie pieprzy się w tańcu, książka zawiera całkiem sporo brutalności, nie brak tutaj tortur, zabijania, trup ścielę się naprawdę gęsto, ale w sumie taka konwencja pasuje do serii i mi jak najbardziej ona odpowiada. Trzeba też powiedzieć, że w powieści naprawdę dużo się dzieje, nie ma tutaj przegadanych rozdziałów, jest sporo akcji i czyta się to naprawdę przyjemnie, no i do tego całkiem dobra fabuła bez wątków miłosnych czy innych zapychaczy.

„Kolejna część nieco bardziej obfita”
Druga część cyklu o Wrocławiu trafionym głowicą atomową wydaje się bardziej dopracowaną od pierwszej. Jest pełniejsza w opisy życia mieszkańców i mniej w niej akcji. Całość nieco zwolniła. Główny bohater nadal cudem wymyka się śmierci i czasami niektóre rozwiązania, są nieco przekombinowane. Zręby świata z pierwszej części zostały rozbudowane o nowe lokacje. Są one ciekawe i dobrze, się je zwiedza. Do tego umiejętnie budowane napięcie i zagadki (chociaż sposób prowadzenia dochodzenia – to głównie długie rozmowy).
Mimo wszystko nadal czyta się to lekko i przyjemnie, bez większych zgrzytów. Mamy dobrą rzemieślniczą robotę, bez ambicji bycia arcydziełem literatury. Książka znakomicie wypełnia czas i pozwala się rozerwać. To jest jej najważniejsza zaleta.
Na resztę można przymknąć oko. Z mojej strony zachęcam…

„Kolejna część nieco bardziej obfita”

Nie porwała mnie.

Nie porwała mnie.

Dobre postapo z uniwersum Metro i niezła kontynuacja pierwszego tomu cyklu. Bardziej rozbudowany świat podziemnego Wrocławia, kilku interesujących, nowych bohaterów. Do tego ciekawa intryga i jeszcze ciekawsze zakończenie nieźle wróżące na finał.

• Uniwersum Metro 2033
  • Metro