Człowiek obiecany

Cykl: O Jednomyślnych (tom 2) | Seria: Uniwersum Metro 2033
Wydawnictwo: Insignis
drepers

Paweł Majka, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, powraca do Uniwersum Metra 2033, by swoją nieokiełznaną wyobraźnią uchylić kolejne zasłony skrywające Kraków A.D. 2033! Horda jednomyślnych pod wodzą Króla dokończyła dzieła Pożogi. Zabrała ze sobą i poprowadziła ku zagładzie większość z tych, którym udało się przetrwać pierwszy kataklizm. Nowa Huta opustoszała –...

Horda jednomyślnych pod wodzą Króla dokończyła dzieła Pożogi. Zabrała ze sobą i poprowadziła ku zagładzie większość z tych, którym udało się przetrwać pierwszy kataklizm. Nowa Huta opustoszała – upadła Federacja i Muzeum. Kombinat poniósł ogromne straty, a ze wschodu, z radioaktywnej pustyni, ciągną nowe przerażające formy życia. Jedyną nadzieją jest nienarodzone dziecko Króla i Ewy – za wszelką cenę należy je sprowadzić do Kombinatu. Chętnych, by posiąść dziecko, jest jednak wielu, a najpotężniejsza z nich wydaje się istota żyjąca pod Wawelem.

"Paweł Majka zaprasza nas do przeżycia nowej przygody w ruinach postapokaliptycznego Krakowa – niegdyś miasta polskich królów. W roku 2033 ma ono zupełnie innych włodarzy… Nowa powieść Pawła Majki wciąga, zaskakuje i zwodzi – uważajcie! Wiele rzeczy wcale nie jest takimi, jakimi się wydają."
Dmitry Glukhovsky

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Zjedz lub zostań zjedzony!

To nie polityka doprowadziła do Pożogi, ale narastająca frustracja ludzi, którzy posiadali zbyt wiele, a wciąż byli przekonani, że mają za mało.

Od czasu kiedy w 2005 roku ukazało się „Metro 2033”, Dmitry Glukhovsky wywołał sporo zamieszania na światowym rynku literatury. Z jego inicjatywy powstał projekt mający na celu promowanie książek innych fantastów. Akcja każdej z nich toczy się w świecie wykreowanym przez Glukhovskiego. Projekt nosi nazwę „Uniwersum Metro 2033” i liczy kilkadziesiąt powieści. Mimo że początkowo był znany jedynie w Rosji, szybko zyskał na popularności min. w Niemczech, Polsce i na Węgrzech. W 2014 roku opublikowano pierwszą polską powieść z tej serii autorstwa dwukrotnego laureata Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Pawła Majki. Była to „Dzielnica obiecana”, której akcja rozgrywała się w krakowskiej Nowej Hucie i która teraz doczekała się kontynuacji w postaci „Człowieka obiecanego”.

Ludzkość wreszcie przekroczyła ostatnią granicę i w wyniku własnej zachłanności sama skazała się na niechybną zagładę. W świecie zniszczonym przez Pożogę, gdzie woda i powietrze są skażone radioaktywnym pyłem, człowieczeństwo jest poddawane nieustannym próbom. Ocalali ludzie podzielili się na różnorakie frakcje, skłaniające się ku różnym systemom społecznym i wyznaniowym. Niektórzy w akcie desperacji złamali tabu i stali się kanibalami. Jednak w praktycznie zniszczonym lecz odradzającym się na nowo świecie dawne wartości nie mają racji bytu. Przeżyją jedynie ci, którzy potrafią najlepiej się przystosować - zwłaszcza że człowiek wcale nie znajduje się na szczycie nowego łańcucha pokarmowego. W Krakowie bowiem pokazały się zupełnie nowe gatunki fauny i flory, które nie pogardzą ludzkim mięsem. Ocalali wychodzą więc z założenia w stylu zabij lub zgiń i zostań zjedzony, które tak naprawdę niespecjalnie różni się od rzeczywistego podejścia ludzi do pozostałych gatunków zwierząt.

Powieść składa się z trzech części, z których pierwsze dwie opowiadają o losach dwóch niemających o sobie pojęcia grup. Pierwszą z nich tworzą mieszkańcy Nowej Huty. Część z tych, którzy przeżyli wydarzenia opisane w „Dzielnicy obiecanej”, wyrusza tropem Ewy i jej nienarodzonego dziecka. W trakcie wędrówki będą musieli pokonać nie tylko czyhające na nich zagrożenia, ale także wzajemną nieufność i (co chyba najtrudniejsze) konflikt interesów. Można zaobserwować zmiany zachodzące w znanych już postaciach, o których Majka też celowo wielokrotnie wspomina, dzięki czemu nawet osoby nieznające pierwszej części mogą wyrobić sobie solidną opinię na ich temat. I tak Marcin staje się bardziej niezależny i zdeterminowany, choć nadal nie wyzbył się dziecięcej naiwności, zaś Ewa przechodzi przemianę i kompletnie zatraca swoją silną osobowość w imię jednomyślności. Drugą grupę stanowi oddział żołnierzy, który w ramach niesubordynacji zostaje wysłany w obce sobie strony z niemal samobójczą misją. Tych ludzi łączy nie tylko armia, ale i ideologia. Zanim drogi tych dwóch ekip się skrzyżują, spotka ich wiele naprawdę paskudnych rzeczy. Co da im też wiele do myślenia.

Ogólne wrażenie psują liczne błędy gramatyczne i językowe. Choć akurat za to powinno wstydzić się wydawnictwo (z zespołem odpowiedzialnym za korektę na czele), bo jakoś nie chce mi się wierzyć żeby autor, będący dziennikarzem, popełnił aż tyle literówek.

Reasumując, „Człowiek obiecany” to książka dobra, prosząca się o ciąg dalszy. Choć akcja toczy się w świecie wymyślonym przez zupełnie inną osobę, to Majka przedstawił bardzo niepokojącą wizję Krakowa po Pożodze z dość wiarygodnymi postaciami. A śledząc jak w wyobraźni autora zmieniły się miejsca tak dobrze mi znane, nie mogłam nie zadać sobie pytania: a co jeśli to wydarzy się naprawdę?

Natalia Neisser

tomek10239 | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo słaba książka.
Papierowe postacie, baz żadnych mocnych motywacji. Bardzo często występują wybitnie słabe dialogi, wręcz wciskające nam w ręce argumenty za porzuceniem lektury i wykorzystaniem tego czegoś jako rozpałki do pieca.
Czytając dialogi można czasem odnieść całkiem wyraźne wrażenie, że autor sam nie rozumie motywacji postaci, jakby sam wiedział, że to co robią nie ma żadnego sensu. Pod koniec widać że sam się w tym pogubił.
W tej książce spotkałem także najbardziej irytującą postać jaką kiedykolwiek spotkałem w książkach- kapitana Pitalę. Już od pierwszego kontaktu z tym bohaterem miałem nadzieję, że szybko umrze, w możliwie największych mękach. Kiedy już wydawało mi się, że padnie, odczuwałem wręcz autentyczną radość. A niestety wytrzymał do końca...
Następne: autor chyba za mocno chciał być Glukhovskim. Bezkształtna masa przejmująca umysły- to już było. Osiłek rozwalający wszystko na swojej drodze, ginący w bohaterski sposób- to już było. Rzekomo ostatnia...

Waww | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

Druga część cyklu o jednomyślnych zaczęła się obiecująco, w pewnym momencie zaczęła mnie męczyć. Doczytałem do końca bez radości jaką miałem w sobie na początku lektury. Nie jest to zła pozycja, ale też nie jest książką, do której wrócę za rok, dwa. Na pewno jeszcze po nią sięgnę, ale musi upłynąć wiele lat. Pierwsza część zdecydowanie lepsza, konkretniejsza. Tu skupiono się na wyjaśnieniu wszystkich kwestii, zakończeniu całości. Czy na pewno? Może kiedyś doczekamy się trzeciej części, są ku temu poszlaki..

słoneczko | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Kontynuacja „Dzielnicy obiecanej” chyba nawet lepsza niż poprzedniczka.
Ogólnie coraz bardziej lubię literaturę postapo.
Plusy:
- ciekawa wizja świata po zagładzie, walka ludzi o przetrwanie;
- umiejscowienie akcji w ruinach Krakowa oraz w klasztorze w Tyńcu;
- dużo więcej dynamicznej akcji;
- poszukiwania Ewy, noszącej dziecko Króla;
- wyprawa w celu zabicia stwora posługującego się jednomyśleniem;
- koncepcja dwóch wątków, które łączą się w finale;
- dobrze wykreowane postacie Halnego, Pitali, Szarego i Marcina;
- wątek batalionu Umarłych na czele z postaciami Kamili i Dalii;
- przemyślane w opisie wynaturzone stworzenia;
- ciekawy pomysł z użyciem „ziarenka”;
- nawet po zagładzie ludzie będą podzieleni na frakcje, nawzajem się zwalczające;
- zakończenie sugerujące że cdn ….
Minusy:
- na początku zbyt dużo dywagacji filozoficznych;
- słabo przedstawiona postać poszukiwanej Ewy.
Ogółem książka dobra.

bonethugs | 2018-08-22

Ponownie zaznaczę, że jako rodowity Krakus i jeszcze rodowitszy Nowohucianin, pewnie nie jestem w stu procentach obiektywny w ocenie tej książki.
Można powiedzieć jedno - nietypowo, ale tym razem druga część jest lepsza od oryginału. Nie wiem czy to przypadek czy autor wziął sobie do serca jakieś mniej pochlebne opinie i recenzje, ale "Człowiek obiecany" jest napisany lepiej. Przede wszystkim Paweł Majka powiększył przedstawiony przez siebie zniszczony przez wojnę nuklearną Kraków o nowe regiony, co oczywiście wyszło powieści na plus.
Pojawiły się także nowe postacie, znacznie ciekawsze od głównych bohaterów pierwszej części i to kolejny, duży plus powieści. Bardzo podobała mi się postać stalkera Halnego, który ma jakieś dziwne napady szału, kiedy wieje wiatr z gór, od którego zyskał swój przydomek.
Fabularnie też jest znacznie ciekawiej, może po prostu Majka się bardziej wkręcił w ten świat i przyłożył do pisania.
W każdym razie polecam fanom uniwersum i Krakusom :)

radwan88 | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Lepsza od dobrej Dzielnicy Obiecanej. Majka wziął wszystko co najlepsze z pierwszej części, rozwinął i ulepszył. Najlepszym przykładem świetnie rozwinięta postać Szurniętego Stacha. W ogóle jedna z najlepszych części Uniwersum Metro 2033 jak dla mnie.

Borsuk | 2018-05-05

Jak to z kontynuacjami bywa tak i ta jest słabsza od Dzielnicy obiecanej, ale warto przeczytać.

McRap1972 | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2018
Przeczytana: 16 lutego 2018

Raczej przeciętna książka. Owszem ma naprawdę niezłe momenty ale też fragmenty przegadane i nudne. Nie zostanę raczej fanem pana Majki. Chociaż nie pisze najgorzej. Jednak ze wszystkim polskich części Uniwersum "Metro 2033" ta jest najsłabsza.

Magnat | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Gdybym posłuchał na głos wewnętrzny który krzyczał NIEEE....
Wartość tej książki to cena....39.99 zł...
Szkoda papieru.
Książka wędruje do biblioteki...może znajdzie się jakiś fan masochista.....
Poległem po 30 stronach.....nie da się czytać.

Corvus | 2017-11-07
Przeczytana: 2017 rok

Książka swietna jak jej poprzedniczka. Wśród "starych znajomych" z "Dzielnicy obiecanej" pojawiają się nowi bohaterowie, kolejne ugrupowania, nowe lokacje co w połączeniu ze wciągającą fabułą daje bardzo dobrą lekturę dla fana postapo i nie tylko.

prezencikpan | 2017-10-14
Przeczytana: sierpień 2017

Nie do końca podoba mi się wątek niespełna rozumu popielnego. W pierwszej części był postacią kompletnie poboczną, do tego całkowicie odrealnioną. W drugiej części nagle robi się z niego sprytny jegomość. Pierwsza część wydawała mi się bardziej wciągająca, choć i tę czyta się lekko i szybko. Zakończenie pozostawia otwartą furtkę dla autora, można przypuszczać, że to jeszcze nie ostatnie słowo Pawła Majki odnośnie przygód Marcina.