Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Kredziarz

Tłumaczenie: Piotr Kaliński
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Chalk Man
AMisz

W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej fascynujące koszmary i tajemnice. Rok 1986. Eddie i jego przyjaciele dorastają w sennym angielskim miasteczku. Spędzają czas, jeżdżąc na rowerach i szukając wrażeń. Porozumiewają się kodem: rysowanymi kredą ludzikami. Pewnego dnia jeden tajemniczy znak prowadzi ich do ludzkich zwłok. Od tej chwili wszystko zmienia się w ich...

Rok 1986. Eddie i jego przyjaciele dorastają w sennym angielskim miasteczku. Spędzają czas, jeżdżąc na rowerach i szukając wrażeń. Porozumiewają się kodem: rysowanymi kredą ludzikami. Pewnego dnia jeden tajemniczy znak prowadzi ich do ludzkich zwłok. Od tej chwili wszystko zmienia się w ich życiu.

Trzydzieści lat później Eddie i jego przyjaciele dostają listy z wiadomością napisaną tajemniczym kodem z dawnych lat. Uważają, że to żart do momentu, gdy jeden z nich nie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Do Eddiego dociera, że jedyną drogą do ocalenia siebie przed podobnym losem jest próba zrozumienia, co tak naprawdę stało się przed laty.

Kredziarz to najlepszy rodzaj suspense’u, w którym teraźniejszość doskonale współgra z reminiscencją, każda postać jest wyraźnie zarysowana i interesująca, żadna z zagadek nie pozostawia w czytelniku niedosytu, a zwroty akcji zaskoczą nawet najbardziej doświadczonego czytelnika.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2018

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/kredziarz,p493585735

Piotr | 2018-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2018

Czasami czytam książki debiutantów, w które trudno mi uwierzyć. To jest debiut? Naprawdę? Oryginalny pomysł, wspaniała narracja i cała ta otoczka, wywołująca ciekawość pomieszaną z napięciem i dreszczykiem.

"Kredziarz" to książka, której akcja toczy się dwutorowo. Mamy czasy współczesne i cofamy się trzydzieści lat. Przeplatanie czasowe ma wielki sens i jest celowe. Zaczyna się niewinnie. Grupa przyjaciół jeździ bez celu na rowerach. W miasteczku niewiele się dzieje, do czasu, kiedy zostają znalezione zwłoki, a właściwie ich fragment. Od tej pory nastolatkowie czują, że coś bezpowrotnie odeszło. Wchodzą na formę komunikowania się za pomocą znaków rysowanych kredą. Każdy z nich ma inny kolor, przyporządkowany tylko do siebie.

Po trzydziestu latach wszyscy otrzymują wiadomości z tajemniczym kodem, tylko im znanym. Żaden nie przyznaje się do ich wysłania. Koszmar wraca, a wraz z nim wspomnienia i wiedzą, że muszą stawić czoło czemuś, co nie ma prawa istnieć.

...

"Ludziom się wydaje, że życie dzieci jest beztroskie, ale to nieprawda. Jesteśmy mniejsi, więc nasze zmartwienia są większe."

Odkąd tylko usłyszałam o tej książce, coś mnie ku niej nieodparcie przyciągało... Nawet nie wiem co, na pewno nie opis fabuły, w którym nie dostrzegłam nic wyjątkowego. Porównywanie tej powieści do "To" Kinga również nie działało na jej korzyść, bo według mnie Mistrzowi nikt nie jest w stanie dorównać, więc niech nawet nie próbuje;)

Może miałam po prostu przeczucie, że ta historia będzie zawierała w sobie mrok, tajemnice, smutek i melancholię, które mnie zauroczą i pochłoną? To sprawiło też, że od początku miałam bardzo duże oczekiwania - zostały one spełnione z nawiązką.

"Kredziarz" to teoretycznie kryminał, ale tak naprawdę o wiele więcej. To historia dzieciństwa, które okazało się wcale nie takie radosne i beztroskie, jak powinno być, dzieciństwa, którego naiwność i niewinność zostały skonfrontowane ze złem i zbrodnią. Potem już nic nie było takie...

Gosia | 2018-02-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 lutego 2018

Kryminałów i thrillerów na rynku wydawniczym jest mnóstwo.
Cóż więc musi wyróżnić nową książkę, by dało się ją zauważyć?
Na pewno oryginalny pomysł na poprowadzenie fabuły. Jakiś haczyk, który zainteresuje czytelnika. Tutaj tę funkcję spełniają zwykłe dziecinne rysunki kredą. I to wystarczy.
Już sama okładka intryguje i przyciąga.
„Kredziarz” to debiutancka powieść C.J. Tudor.
Główni bohaterowie powieści to paczka przyjaciół: czterech chłopaków i dziewczyna.
Akcja toczy się dwutorowo.
W 1986 roku, gdy akcja się rozpoczyna, dzieciaki mają po 12 lat.
Współczesny ciąg dalszy wydarzeń z przeszłości ma miejsce w roku 2006. Warstwa fabularna bardzo mi się podobała. Małe, niczym nie wyróżniające się angielskie miasteczko, w którym splot nieszczęśliwych wypadków na zawsze zmieni życie kilku dzieci i dorosłych. Relacja opowiedziana z perspektywy dzieci wiele zyskuje na autentyczności.
Zwykła dziecięca zabawa z rysunkami kredą zaprowadzi ich do pobliskiego lasu, gdzie odkryją ludzkie...

Roman Dłużniewski | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Jak na debiut - rewelacja!! Sama w sobie powieść nie jest może najwspanialsza, ale ukazuje olbrzymi potencjał autorki. Dwutorowo prowadzona narracja sprawdza się, choć chwilami odnosiłem wrażenie, jakby autorka nieco się "zapętlała". Świetnie ukazane małe angielskie miasteczko, równie świetnie skrojone postacie bohaterów. Przebijające z powieści uniwersalne prawdy tylko podnoszą jej wartość.
Naprawdę warto przeczytać!!

„Kredziarz” to debiutancka powieść C.J. Tudor, autorki która swoje literackie szlify zdobywała jako copywriterka i prezenterka telewizyjna. Z pewnością doświadczenie w branży pozwoliło jej napisać thriller, który od samego początku przykuwał uwagę czytelników głodnych świeżych i niebanalnych intryg.
Jak to często bywa w tego typu książkach, na początek mamy trupa, który będzie pojawiał się w dalszej części powieści wielokrotnie. Przenosimy się do 1986 roku do małego miasteczka, gdzie grupa przyjaciół spędza wakacje na wałęsaniu się i trwonieniu czasu. Pewnego dnia, do miejscowości przyjeżdża wesołe miasteczko, stanowiące nie lada atrakcję dla rodzimej młodzieży. To właśnie tam dojdzie do wypadku, który splecie ze sobą losy głównego bohatera książki – Eddiego oraz Pana Hallorana, nauczyciela, tytułowego Kredziarza. To właśnie nauczyciel wspomniał w rozmowie z Eddiem o zabawie polegającej na porozumiewaniu się przy pomocy kodowanego języka kreślonego kredą, który posłuży w...

Villiana | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

„Ludzie zawsze będą oszukiwać i kłamać. Właśnie dlatego ważne jest, żeby wszystko poddawać w wątpliwość.”

Ocena tej książki będzie dla mnie sporym wyzwaniem. Nie czytuję kryminałów, jedynie oglądam, więc będę miała mizerną skalę porównawczą i zero wiedzy, jak to powinno wyglądać na papierze, mogę jedynie odnieść się do własnych odczuć podczas lektury, bez oceniania tego, czy pomysł jest świeży i dobry pośród morza kryminałów jakie pojawiają się na rynku. A sama lektura okazała się zaskakująco wciągająca i ciekawa. I nie piszę tego przez wzgląd na to, iż otrzymałam tę książkę za darmo i promocja zamydliła mi oczy. Po prostu miło spędziłam czas z tą książką.

O czym jest historia? W małym miasteczku w latach osiemdziesiątych wydarzyła się okropna zbrodnia, co rzadko przydarza się w takowych mieścinach. Miała ona ogromny wpływ na kilkoro młodych ludzi. Po trzydziestu latach wydarzenia zostają wyciągnięte na światło dzienne…

Ucieszyło mnie, że książka nie tylko nawiązuje do dawnych...

Kiwi_Agnik | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

"Jesteśmy nie tym, co da się w nas zmienić, lecz tym, na co nic nie możemy poradzić"

Powieść przywodzi mi na myśl, dreszczowiec z mojego dzieciństwa pt. "Gęsia skórka" - dociekliwe i nieustraszone dzieciaki wkraczające w nastoletniość, przemieszczające się na rowerach, senne miasteczko, w którym dorośli nie rozumieją, że dzieci wiele rozumieją, tajemnice i sekrety, które za wszelką cenę trzeba zachować dla siebie itp.

Bardzo podobało mi się, że książka pisana jest z perspektyw dwóch ram czasowych: spostrzeżeniem dzieciaka wchodzącego w wiek dojrzewania, jak i mężczyznę w wieku średnim.
Dobrze budowane napięcie, świetnie oddany klimat, dobry język, efektowne wątki poboczne.
Finał mnie trochę rozczarował, a potencjał historii nie do końca został wykorzystany, za dużo filozofii, za mało akcji, niemniej jednak powieść ta "czyta się sama" (praktycznie "pochłonęłam" książkę w jeden wieczór) i mimo niedociągnięć jest ciekawa, intrygująca i wciągająca.

Przez jakiś czas będę o niej...

kryminalnakuchnia | 2018-03-17

„Przecieram oczy ze zdumienia, bo takiego debiutu nie powstydziłby się niejeden z czołówki światowych autorów”

Z niektórymi książkami mam tak jak z miłością od pierwszego wejrzenia. Chce ją mieć, mimo iż nie wiem co jest w środku. Tak też było w przypadku książki, brytyjskiej autorki C.J.Tudor i jej debiutu pt: „Kredziarz”. Niemal od pierwszych stron książki, załapałam chemię z głównymi bohaterami, a historia opowiadana przez autorkę wciągnęła mnie jak nurt rwącej rzeki.

Mój wygodny fotel przeniósł mnie w czasie, niczym samochód DeLorean w „Powrocie do przeszłości”, do małego angielskiego miasteczka, gdzie wraz z małoletnimi bohaterami próbowałam rozwikłać tajemniczą zagadkę śmierci lokalnej dziewczyny.

Niewątpliwie smaczku tej historii dodaje fakt, że akcja książki toczy się dwutorowo. Historia sprzed lat ma swój wydźwięk w teraźniejszości, co pozwala nam, nie tylko lepiej poznać bohaterów, ich charaktery, zachowania i postawy, ale przede wszystkim rozwikłać zagadkę zabójstwa...

Karol | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

Jest to całkiem zgrabnie napisana książka, biorąc pod uwagę fakt że jest to debiut pisarski Pani Tudor. Aczkolwiek nie jest to dzieło wolne od wad i momentami da się zauważyć że autorka nie zawsze wie jak wybrnąć z kąta do którego sama się wpędziła.

Zaczynając od zalet - książka ma bardzo intrygujący klimat. Małe miasteczko, grupka dzieci, tajemnicze morderstwo, nie jest to może zbyt oryginalne, ale gdy jest to odpowiednio rozegrane to nie ma się do czego przyczepić. I w tym aspekcie warto przyklasnąć autorce która wykreowała tą rzeczywistość i bez większego trudu wciąga w nią czytelnika.

We wciągnięcie się w akcje pomaga sposób w jaki poznajemy całą historię przeskakując pomiędzy przeszłością w której doszło do morderstwa, a czasami teraźniejszymi gdzie staramy się wszystko poukładać w jedną całość. Dzięki temu, pomimo tego że na początku nie dzieje się wiele to mamy już jakieś pojęcie o sytuacji i czekamy na dalsze informacje.

Niestety z czasem na wierzch wychodzi brak...

Łędina | 2018-02-04

"Kredziarz", debiutancki thriller, autorstwa C.J. Tudor. W mrocznych zakamarkach ludzkiego umysłu kryją się najbardziej fascynujące koszmary i tajemnice.

C.J. Tudor - pracowała jako copywriterka, prezenterka w telewizji i lektorka. Teraz całkowicie poświęca się pisaniu. Mieszka w Nottingham z partnerem i ich córką.

W rekomendacjach...