Kredziarz

2018-02-28
2018-02-28
2018-11-01
Piotr Kaliński
poszukiwanie prawdy szyfr tajemnica thriller ucieczka wspomnienia zabójstwo zemsta literatura angielska literatura brytyjska
Inne

Bardzo gładko i szybko mi się to czytało. Językowo ok, bohaterowie też. Cały czas coś mnie przyciągało, sama puenta najmniej istotna, ale jako historia życia pewnej grupy ludzi, myślę, że w porządku.

Chyba odkryłam swojego nowego ulubionego autora kryminałów. Co prawda z dużym opóźnionym zapłonem ale no co poradzić ....”kupka wstydu” do czytania już się nawet nie kolejkuje ...tam jest mega zator. Prosta fabuła z retrospekcją do dzieciństwa grupki bohaterów gdzie rozwiązanie zagadki morderstwa tkwi w teraźniejszości. Czyta się to bardzo sprawnie a co ciekawe mnie ta książka bardzo przypominała i sposobem narracji i prowadzeniem fabuły “TO” Kinga. Chociaż mnie co druga książka przypomina Kinga ... nie wiedzieć dlaczego? Podobny schemat z grupka dzieciaków tyle że tutaj zamiast horroru mamy kryminał. Mam wrażenie że ktoś tu się mógł lekko inspirować. Ale może dlatego mi się podobało albo raczej między innymi dlatego. Porządny kawałek czytadła z zasłużonymi wieloma dobrymi opiniami i recenzjami. Ja już wrzuciłam do poczekalni z promocjami kolejne tytuły spod szyldu tego autora.

[Audiobook]
3,75/5⭐️

Ta książka dała mi klimat takiego ponurego filmu/serialu, gdzie w małym miasteczku, w którym wszyscy się znają każdy ma jakieś tajemnice.
I to odkrywanie ich po kolei jest świetna zabawa.

Tutaj właśnie takie miałam odczucia, z każdym rozdziałem coraz lepiej mi się tego słuchało, ale niestety bohaterowie mnie jakoś do siebie nie przekonali.
W sensie no fajna paczka znajomych, ale jakoś tak słabo interesowało mnie ich życie 🤷🏼‍♀️

Ogólnie mam mieszane uczucia, bo nie jest to gatunek, po który zazwyczaj sięgam i trochę mi się dłużyło. Ale z drugiej strony podobało mi się więc chyba jeszcze po coś tego typu sięgnę

[Audiobook]
3,75/5⭐️

I to odkrywanie ich po kolei jest świetna zabawa.

W sensie no...

Bardzo dobry, wciągający po uszy kryminał. Dobra robota!

Bardzo dobry, wciągający po uszy kryminał. Dobra robota!

1966

Przyzwoity kryminał.

Przyzwoity kryminał.

Książka swego czasu bardzo dużo pojawiała się na różnych obserwowanych przeze mnie bookstagramach i właśnie skuszona pozytywnymi opiniami i ich ilością postanowiłam mieć ją również u siebie, a później przeczytać.

Mamy tutaj fabułę prowadzoną na dwóch liniach czasowych, przeszłość i teraźniejszość, które dzieli 30 lat. Lubię tego rodzaju zabiegi w książkach. Tytułowy kredziarz to morderca zostawiający na miejscu zbrodni narysowane kredą ludziki. Mamy określoną grupę bohaterów i raczej małą społeczność, więc klimat jest iście duszny.

Autor zadał sobie trud by co chwila gubić nas w domysłach co do tożsamości tytułowego kredziarza. Jednak mnie nie udało mu się zwieźć. Sama już nie potrafię sobie przypomnieć co naprowadziło mnie na dobry trop, nie mniej uważam, że książka jest dobra. Tak po prostu dobra. 👍

Klimatyczna, wyważona, wciągająca, dobra książka nie napisana jako "masówka"...lubię takie ;)

Poddałem się mniej więcej w połowie… Jakieś takie bezpłciowe to wszystko… wieje nudą.

Rok 1986. Eddie i jego przyjaciele dorastają w sennym angielskim miasteczku. Spędzają czas, jeżdżąc na rowerach i szukając wrażeń. Porozumiewają się kodem: rysowanymi kredą ludzikami. Pewnego dnia jeden tajemniczy znak prowadzi ich do ludzkich zwłok. Od tej chwili wszystko zmienia się w ich życiu.

Trzydzieści lat później Eddie i jego przyjaciele dostają listy z wiadomością napisaną tajemniczym kodem z dawnych lat. Uważają, że to żart do momentu, gdy jeden z nich nie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Do Eddiego dociera, że jedyną drogą do ocalenia siebie przed podobnym losem jest próba zrozumienia, co tak naprawdę stało się przed laty.....nie sposob oderwac sie od ksiazki,przeczytalam jednym tchem.

Trzydzieści lat później Eddie i jego przyjaciele dostają listy z wiadomością...

Trudna książka, którą łatwo się czyta. Dla mnie jedna z lepszych z gatunku, bo język jest niesamowicie wręcz prosty.

• Przeczytane w 2018