Fatal Remedies
8373920021

Pewnej nocy dystyngowana pani w średnim wieku rozbija kamieniem witrynę weneckiego biura podróży. W taki właśnie spektakularny sposób Paola, żona komisarza Brunettiego, zbulwersowana doniesieniami na temat turystyki seksualnej, pragnie zwrócić uwagę społeczeństwa na haniebny i bezkarny proceder.

źródło opisu: https://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046555/don...(?)

źródło okładki: https://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046555/don...»

oliwa | 2017-08-16

Letni kryminał – i dlatego, że w sam raz na upały, i dlatego, że budzi letnie emocje.

Nie mam wielkich oczekiwań w stosunku do kryminałów Donny Leon. Jak dla mnie, ma się ona tak do Camillieriego, jak Martha Grimes do Agathy Christie - amerykańska podróbka, która nie umywa się do oryginału. U Donny Leon brak mi przede wszystkim porządnej intrygi, bo włoskie realia oddaje całkiem zgrabnie.

Żona komisarza Brunettiego ze szlachetnych pobudek, ale bez większego sensu, wybija szyby w biurze podróży, które sprzedaje wycieczki pedofilom. Ot, taki impuls córki bogatego hrabiego, choć już „dystyngowanej pani w średnim wieku” (okładka). Kiedy wywołuje tym niezłe zamieszanie, jest zaskoczona i przyznaje, że nie myślała o konsekwencjach. Nie pierwsza Donna Leon, która ze swojej bohaterki robi idiotkę, ewentualnie wariatkę, żeby zawiązać akcję. Gorzej, że potem żona komisarza potulnie się z akcji wycofuje, czekając, aż mąż z małą pomocą tatusia zrobią ze wszystkim porządek.

Jest to mój...

książek: 2041
jamczyk | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Wenecja i okolice, oraz rodzinne "problemy" Brunettiego. Razem ma to swój urok.

Puffin | 2012-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2012, Sensacja
Przeczytana: wrzesień 2012

Z jednej strony powieści Leon to klasyczne kryminały : jest trup ( albo i kilka ), jest komisarz prowadzący śledztwo, jest samo śledztwo , które prędzej czy później prowadzi do rozwiązania zagadki. Z drugiej strony : to raczej mini powieści społeczno obyczajowe, w których odpowiedź na pytanie "kto zabił " wydaje się najmniej istotna.
Bohaterem powieści jest Wenecja - miasto w którym trudno żyć bo i wody i turystów jest tu w nadmiarze. Bohaterami są Włosi, ze wszystkimi swoimi słabostkami, urokiem, oddaniem dla piękna i dobrego smaku. Bohaterem jest społeczeństwo i państwo ze swoim system, którego łamanie, nadużywanie lub też przemilczanie niewygodnych prawd prowadzi do największych niegodziwości. W każdej ze swoich książek Leon pokazuje inną "plagę" współczesnej cywilizacji, oczywiście charakterystycznej nie tylko dla Włoch i Włochów.
W tej akurat powieści , mam wrażenie , że Autorka chciała złapać za wiele tych srok za ogon, bo i seksturystykę , i wykorzystywanie nieletnich, i...

malina | 2011-11-12

Kryminały Donny Leon łączą w sobie wątek sensacyjny z wątkami, powiedzieć można, obyczajowymi - obrazki z życie rodzinnego komisarza Brunettiego, z życia towarzysko-zawodowego policjantów weneckiej questury i z życia Wenecji i wenecjan składają się na całość, którą czyta sie z przyjemnością i zainteresowaniem. Jedyne, co mi w tych książkach przeszkadza, to publicystyczne zacięcie autorki. W "Zgubnych środkach" wyeksponowane jest ono z wyjątkową silą, jako że w intryge wplątana zostaje Paola, żona Brunettiego. To jej działanie uruchamia lawinę..
Malo wiarygodny i irytujący pomysł, chociaż książka, jak zwykle, dobra.

scarbossa | 2012-09-15
Przeczytana: 13 września 2012

Kolejne przygody komisarza Brunettiego, tym razem na pierwszym planie mamy jego żonę Paolę. Bardzo mi się ta część podobała

Rademenes | 2018-08-11
Meowth | 2018-06-29