Drzewo Janczarów

Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Janissary Tree
historia przygoda Turcja

Stambuł, lata trzydzieste XIX wieku. Na dworze sułtana Mahmuda II giną perły jego matki, a w tajemniczych okolicznościach zostaje uduszona piękna odaliska. W tym samym czasie młody żołnierz zostaje zamordowany na ulicach miasta. Czy między tymi wydarzeniami istnieje jakiś związek? Są to czasy, kiedy turecki władca podejmuje próbę modernizacji państwa. Wydaje się, że plany te budzą sprzeciw pewnych ludzi. Nie cofną się oni przed niczym, byle tylko ochronić stare tradycje. Niewyjaśnione morderstwa w gwardii sułtana następują jedno po drugim… Każde z nich niezwykle brutalne…
Zapuszczając się w kręte uliczki Stambułu, a jeszcze głębiej w przeszłość tego starożytnego miasta, Jeszim, zaufany człowiek sułtana do specjalnych poruczeń i ważnych misji, ma dziesięć dni na rozwiązanie kryminalnej zagadki. Intryga okazuje się być bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać na początku: są w nią wplątani m.in. Rosjanie, Anglicy, Albańczycy, Grecy, pałacowi eunuchowie… Wszystkie nitki zdają się prowadzić do sułtańskiego pałacu, którym rządzi Valide - matka sułtana, Kreolka porwana niegdyś z francuskiego statku przez piratów i ofiarowana tureckiemu władcy…

źródło opisu: http://www.empik.com/szukaj/ksiazki?c=ksiazki-lite...(?)

Dobrze napisany kryminał .Tłem jest XIX - wieczny Stambuł i panujące tam zwyczaje.Warto przeczytać.

stilben | 2011-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2011

Stambuł początków XIX stulecia.
Eunuch, pełniący funkcję lali (specjalnego oficera, strażnika), prowadzi dwa śledztwa - jedno związane z zaginięciem trzech gwardzistów i drugie, związane z morderstwem dziewczyny z sułtańskiego haremu. Oczywiście dwie sprawy wiążą się ze sobą i prowadzą do zawiłej intrygi, mogącej zmienić losy imperium.
Plusem powieści nie jest sama zagadka, ale niezwykły, oryginalny bohater. Jeszim jest bardzo nietypowym detektywem i nie tylko dlatego, że pozbawiono go jajec. Praca oficera śledczego na sułtańskim dworze wymaga nietypowych umiejętności i sprytu. Do tego niezwykłe otoczenie, XIX wiecznego Konstantynopola, odmalowanego z niesamowitą dbałością o szczegóły, powoduje, że czytelnik ma wrażenie czytania powieści dziejącej się w innym świecie. Odmienność obyczajowości i kultury jest olbrzymia.
Jeszmowi towarzysza plejada niezwykłych bohaterów drugoplanowych, w tym postaci historycznych, jak pochodzącej z Francji żony sułtana, czy samego Padyszacha. Eunuch...

Patrycja | 2011-11-18

Bardzo ciekawa książka nie tyle ze względu na intrygę kryminalną co na egzotykę otoczenia i ciekawe czasy.
Rzecz dzieje się w Turcji, w latach 30 XIX wieku. Sympatyczny bohater, "agent" tureckiego wywiadu wraca z misji do Stambułu i zostaje zaangażowany do wyjaśnienia dwóch nietypowych spraw - uprowadzenia i morderstwa kadetów nowej, zeuropeizowanej tureckiej armii oraz nałożnicy sułtana.
Akcja toczy się na targach, w łaźniach, w haremie sułtana i innych nieznanych człowiekowi zachodu miejscach i nadaje tej książce specyficzny smak a ze napisana jest przez europejczyka jej styl jest bliski nam kulturowo.
Jest także miły akcent polski w postaci przyjaciela głównego bohatera - Stanisława Palewskiego - wielce ekscentrycznego ambasadora nieistniejącego państwa.

Kolejnym plusem jest łatwość z jaką autor przedstawia historię Turcji - wydarzenia związane z akcją książki przedstawia w sposób czytelny, nie nużący i sprawia, że nawet laik będzie wiedział o co chodzi.

Karolina | 2010-08-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

wartka akcja i klimaty orientalne

Joanna | 2011-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 listopada 2011

Wczesniej nie czytałam nic Goodwina, ale spodziewałam się naprawdę dobrej pozycji. Muszę przyznać, że się zawiodłam. Od autora, który ma wiele wspólnego z tematem, spodziewałam się czegoś więcej.
Książka dotyczy przygód eunucha Jaszima, któremu zastało powierzone zadanie znalezienia mordercy i zapobiegnięcia kolejnym zabójstwom. W powieści nie brakuje oryginalnych momentów, jednak fabuła jest często nużaca. Podział na któtkie rozdziały skutkuje tym, że czytelnik z czasem zaczyna się irytować i tracić zainteresowanie.
Język oryginału dosyć trudny, nie wiem jak przekład polski. Ciężko mi ocenić realia historyczne, bo nie mam dużej wiedzy na ten temat, jednak "Drzewo Janczarów" nie zachęciło mnie do sięgnięcia po podręcznik. Tak samo nie zachęciło mnie do przeczytania kolejnej częsci przygód Jaszima.

Małgorzata | 2011-01-29
Przeczytana: 2010 rok

Rewelacja. Cudowna opowieść o XIX Turcji i Stambule ze swiomi pachnącymi bazarami oraz obyczajach na skrzyżowaniu kultur ,powiązaniach z Polską a wszystko przepelcione wątkiem kryminalnym.

a_linq | 2012-03-23
Przeczytana: 24 marca 2012

Turcja to mój ukochany kierunek na wakacje. Egzotyka, piękno, owoce ale przede wszystkim warstwy historii i kultury obecne wszędzie fascynują mnie i zapraszają.

W tej książce mamy wiele elementów, tego co lubię. Historia, która podmywała nasze polskie brzegi jest opowiedziana ustami "pohańca". Turcy jako naród cywilizowany, ba... wyrafinowany i bohaterski nieco odbiegają od sienkiewiczowskiego stereotypu. Janczarzy, kastraci i haremy powoli przemijają i w książce widzimy raczej schyłek tej kultury. Turcja stara się przykroić do europejskiej modły. Co dziwne mniej więcej w tym samym czasie w Europie panuje moda na egzotykę i Orient.

Ciekawy początek: przypominająca nieco Imię róży Eco śmierć oficera gwardii sułtańskiej w olbrzymiej kadzi, informacje historyczne dotyczące janczarów zarówno ze świetnej swej ery jak i upadku, postać detektywa eunucha Jeszima, całkiem potoczysta akcja.

Kryminał i trochę historii - spróbujmy spojrzeć na harem jako instytucję, a na "chrześcijaństwo"...

Triceratops | 2010-10-22

Ciekawy rozwój fabuły, interesujący bohater i... trochę banalne zakończenie. Natomiast wydanie jest naprawdę ładne. Pasuje na półkę! :-)

polityk | 2016-11-21
Utuhengal | 2016-09-19