Gorączka w Hawanie

Cykl: Mario Conde (tom 1) | Seria: Kryminał Kubański
Wydawnictwo: Znak
Pasado perfecto
literatura kubańska

Porucznik Mario Conde, cyniczny policyjny detektyw, zostaje wezwany do rozwikłania zagadki zaginięcia Rafaela Morína, dyrektora Biura Importu i Eksportu w kubańskim Ministerstwie Przemysłu. Ze względu na pozycję zaginionego jest to sprawa najwyższej wagi państwowej. Pikanterii dodaje jej fakt, że porucznik jest starym znajomym Rafaela z czasów liceum. Conde rozpoczyna śledztwo, przesłuchując...

Conde rozpoczyna śledztwo, przesłuchując kolejnych świadków, w tym piękną żonę Rafaela i swoją największą licealną miłość, Tamarę, a także urzędników ministerstwa. Z ich opowieści wyłania się postać ambitnego urzędnika, doskonałego szefa i nienagannego obywatela Kuby. Żmudne śledztwo stopniowo prowadzi jednak do odkrycia wielkiej afery finansowej, w którą zamieszany był Morín.

Bohater hawańskiej serii, porucznik Mario Conde to człowiek o złożonej osobowości, pełen wątpliwości i kompleksów. Jest zaprzeczeniem stereotypu macho, w dodatku niespełnionym pisarzem, który przypadkiem został zwerbowany do szkoły policyjnej. Mając za sobą dwa nieudane małżeństwa, wybiera towarzystwo rybki bojownika, szklaneczki rumu i cygara, prowadząc śledztwa w niebanalny sposób.

źródło opisu: [Wydawnictwo Znak, 2009]

Kasia | 2015-03-31
Na półkach: Biblioteka, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 marca 2015

Książkę wypożyczyłam po wycieczce na Kubę. Pokazuje Kubę poza turystycznymi szlakami. Z jej rozwarstwieniem pomimo równości, problemami i marzeniami, które można znaleźć raczej pomiędzy wierszami. Do tego jest i kryminał. i polska zupa.
Ja czytałam wolno, chociaż może dlatego że usiłowałam zlokalizować miejsca z książki z miejscami z wycieczki.
Ogólnie wizytę na Kubie bardzo polecam, z opcją zerknięcia chociaż w miejsca prawdziwe, poza trasą turystyczną

Marlena | 2014-03-23
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2014

Z czym kojarzy Wam się Kuba? Ta wyspa położona nieopodal USA? Z cygarami, Murzynką siedzącą na stołku i zwijającą je dla Was? Z rumem, muzyką kubańską? Ze słońcem i wakacjami? A może z komunizmem, Fidelem Castro i jego rządami, sprawowanymi twardą ręką? Wszyscy macie dobre skojarzenia. Kuba to kraj niezwykły, który dalej znajduje się „pod opieką” wodza Fidela, a ostatnio jego brata Raula Castro. Nawet nie wiem jaka sytuacja jest tam obecnie, szczerze pisząc.

Darujmy sobie jednak szczegóły polityczne. Byliście kiedyś na Kubie? Ja nigdy jeszcze nie byłam, ale ponieważ jestem młoda i wszystko przede mną to wierzę, że kiedyś tam pojadę. Tymczasem zapraszam Was w podróż na Kubę z Leonardem Padurą i jego „Gorączką w Hawanie”. Nie wiem czy to sam autor określił swoją powieść jako kryminał kubański czy Czytelnicy czy Wydawca. Nie nazwałabym jej kryminałem tak do końca. Dlaczego? To może od początku.

Główny bohater, Mario Conde (czyt. Konde), to porucznik, a właściwie detektyw, którego...

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 30 sierpnia 2010

Mnie Hawana i Kuba nigdy nie kojarzyła się z wulkanem ("Kuba wyspa jak wulkan gorąca" - pamiętacie?) ani z ognistością, ani tym bardziej z gorączką. Zawsze myśląc "Kuba", myślałam o długich sjestach, cygarach leniwie wypalanych w zaciszach ciemnych gabinetów, spoconymi ciałami, dyszącymi z gorąca. Ale nie z ognistości i pożądania, tylko właśnie z duchoty i upału.

A tu proszę - na Kubie bywa też zimno! Akcja powieści rozgrywa się w czasie kubańskiej zimy. I uwaga - temperatura spadła poniżej 16 stopni! - zimno się zrobiło niemozliwie. Dobre, co? Dla nas, Polaków, takie rewelacje są zabawne, bo co powiedzieliby Kubańczycy, gdyby musieli przeżyć naszą zimę? Albo rosyjską?

Kryminał jest o tym, że zaginął pewien dygnitarz, trzeba go odnaleźć. Do poszukiwań oddelegowano jednego z policjantów śledczych, tak się złożyło, że byłego kolegę dygnitarza z lat szkolnych. I ta właśnie sytuacja jest tu kluczowa - śledztwo nabrało jakiegoś dziwnego charakteru. Mario kolegi nie lubił, był...

Fakt, że akcja dzieje się w tak świetnym miejscy ja Kuba - nie wystarczy, żeby napisać świetną książkę.

bewelka86 | 2013-04-23

Książka reklamowana jako kryminał może nieco zawieść fanów klasyki tego gatunku. "Gorączka w Hawanie" to bardziej powieść policyjna z kryminalnymi wątkami.

Bohater - Mario Conde - może nie przypaść nam do gustu, bo zazwyczaj główny detektyw nie jest życiowym nieudacznikiem, a tutaj mamy tego przykład. Nie wszystko mu się nie udaje, ale kłopoty to jego specjalność. Swoje smutki topi w rumie wypijanym w towarzystwie przyjaciela - Chudego (który tak naprawdę jest tak gruby, że ledwo się mieści w wózku inwalidzkim). W lepsze dni stołuje się w domu Chudego, w gorsze zaś nie ma w domu nic poza ... rumem, a i to nie zawsze.

Wątek kryminalny jednak jest i moim zdaniem poprowadzony jest ciekawie. Może bohatera nie polubimy od razu, ale wraz z lekturą kolejnych części ta początkowa antypatia mija. Szkoda tylko, że nie przetłumaczono wszystkich tomów, a i w oryginale ciężko dostać...

Mnie Leonardo Padura przekonał do siebie nie tylko książkami, ale i swoją osobą, gdyż miałam to szczęście...

Magdalena Szyszka | 2011-09-10
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

„Gorączka w Hawanie” to powieść kryminalna, której akcja rozgrywa się na Kubie. Już samo to zachęca bardzo do czytania, bo mamy tu i intrygujący wątek śledczy,
i egzotyczny karaibski klimat, z jakoś niepasującym do niego zupełnie komunizmem i jego znanymi powszechnie przywarami. Do tego głównym bohaterem jest
melancholijny policjant, niespełniony pisarz, bazujący chyba bardziej na swoich odczuciach, niż na logice.

Porucznika Mario Conde poznajemy w okolicznościach aż nader dobrze znanych z powieści kryminalnych. Oto bowiem w sobotni, styczniowy ranek, potężnie skacowanego
policjanta budzi uporczywe dzwonienie telefonu, które nie ustanie, póki bohater nie odbierze. Cóż może być tak bardzo ważnego w ten dzień, który miał być
dla niego wolnym? Okazuje się, że w tajemniczych okolicznościach zaginął dyrektor pewnego państwowego przedsiębiorstwa. Co więcej, porucznikowi jego nazwisko
nie jest obce. Powracają wspomnienia Rafaela Morina, który w liceum był zawsze na przedzie, zawsze...

toska1982 | 2013-02-09

To moja pierwsza książka (kryminał) tego autora a miałam przyjemność jej przeczytania dzięki Kalio u której to tę książkę wygrałam. Leonardo Padura to jeden z najsłynniejszych pisarzy kubańskich. W Polsce ukazała się część detektywistycznego cyklu Las cuatro estaciones (Cztery pory roku).
Bardzo byłam ciekawa tej książki, zwłaszcza po wielu pozytywnych opiniach, choć zdarzyło się też parę negatywnych. Ciekawiła mnie egzotyczność tego kraju, kraju komunistycznej dyktatury, biedy czy uprzywilejowanej władzy. Ale nie jest to typowy kryminał, jest to też powieść obyczajowa i psychologiczna.
Tym razem trup nie ściele się gęsto, jest za to jeden zaginiony, który nie wiadomo czy uciekł czy został zamordowany. To Rafael Morín Rodríguez – ważny dyrektor z kubańskiego Ministerstwa Przemysłu. Przepadł bez wieści w noc sylwestrową z 1988 na 1989 roku. Sprawę ma rozwiązać trzydziestoczteroletni, rozczarowany życiem, porucznik Mario Conde. Sprawę prowadzi dość niechętnie, ponieważ Rafaela zna...

Booka | 2010-11-21
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2010

Niech o moim zainteresowaniu książką świadczy fakt, że zaczęłam czytać w lipcu, a skończyłam w listopadzie. Najśmieszniejsze jest jednak to, że posiadam dwie kolejne części i nie mam ochoty po nie sięgać.

Co było złe? Detektyw. Conde jest typem, którego nie bardzo można lubić. Po drugie, był czas, że czytałam mnóstwo o Kubie, a ta książka nijak nie oddaje tego, jak ten kraj wygląda. Poza tym intryga kryminalna jest nieco naciągana.

martini49 | 2010-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2010

Mógłbym ocenić tę książkę jednym słowem: niespójna.
Moje wyobrażenie miasta jest inne na początku i całkiem inne na końcu, akcja poprzeplatana ciekawymi wstawkami z przeszłości bohatera, które są jednak niekiedy niedociągnięte do końca. W skrócie: różne rzeczy się dzieją, w sumie nie wiadomo dlaczego, chociaż czyta się całkiem nieźle.

andydufresne | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Mało kryminału w tym kryminale. Spodziewałem się też więcej klimatu Hawany, tymczasem całość okazała się trochę przegadana i nijaka.