Nie będę Francuzem (choćbym nie wiem jak się starał)

Tłumaczenie: Teresa Tomczyńska
Wydawnictwo: Świat Książki
I'll never be French (no matter what I do)
Ag2S

Kiedy Greenside - mieszkający w Kalifornii nowojorczyk, zasiedziały sceptyk i niewierny (a przynajmniej nieufny) Tomasz - pojechał z dziewczyną na wakacje do niewielkiej celtyckiej wsi w Finistere, jego życie wywróciło się do góry nogami. Dowcipnie, ciepło, z sympatią dla Bretończyków, Greenside opowiada, jak się urządził w kraju, którego języka nie znał, ani nie wiedział, jak w nim cokolwiek funkcjonuje. A wszystko było inaczej niż w USA. Wbrew swoim przekonaniom zaufał mieszkańcom miasteczka - sąsiadom, pracownikom i przygodnym znajomym. I choć pokonał codzienne trudności, otworzył konto w banku, kupił dom i pozbył się roju os z komina - ciągle coś go zaskakiwało.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

keybe | 2019-02-23

Mega dużo humorystycznych sytuacji, kilka nieznanych mi prawd o Francuzach i Francji, napisana rzutkim językiem i godna polecenia :)

zosia_bm | 2018-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Pozycja, którą zamierzałam przeczytać od kilku miesięcy. W końcu trafiła na letnie upały
i dobry nastrój, w którym mnie podtrzymywała. Lekka, zabawna, nieskomplikowana.
Główny bohater Mark – nowojorczyk - za namową swojej dziewczyny wybiera się na lato
do Francji (Bretanii), do niewielkiej miejscowości, aby w spokoju pisać książkę. Spotyka go tu szereg zaskakujących zdarzeń, którym ciągle się dziwi w sposób niemal chłopięcy, ponieważ jest zupełnie inaczej niż w Stanach Zjednoczonych. Inaczej zachowują się sąsiedzi, inaczej obsługują w sklepach, inaczej działają fachowcy, ubezpieczyciele, banki. Inne są domy, inne jedzenie, inaczej żyje społeczność lokalna. Zakochał się w tym miejscu i kupił dom.
Mark jest momentami irytujący w swojej nieporadności i zagubieniu. Wzbudza jednak wiele sympatii dzięki temu, że ma do siebie wiele dystansu. Potrafi sam z siebie żartować. Dzięki jego opisom podejściu do życia w Bretanii, sama poczułam dużo sympatii do tamtego miejsca i ludzi.
Polecam...

Notabene | 2018-03-05
Przeczytana: luty 2018

Zabawna i lekka opowieść o kulturze, stereotypach oraz blaskach i cieniach życia w Bretanii. Trochę jak felieton pisany z potężną dawką autoironii.

djadamus | 2018-02-01
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Zmęczyła mnie ta książka. Początek obiecujący: pierwsze dni w Bretanii, opis widoczków, francuskich przysmaków. Dla mnie wspaniały powrót do ubiegłorocznych wakacji we Francji. Potem to już głównie opis bohatera ze zmaganiami z facetem od pieca, podłogi itp, które i tak za każdym razem kończą się pozytywnie. Wolałbym żeby wyszedł więcej ze swojego domu i pochodził po wiosce, w której kupił dom i poopowiadał, co tam widzi. Opisy doskonale mu wychodziły.

Olaf Koprowicz | 2017-12-17

piękna Bretania, choć ciężko się czyta ze względu na bzdurne poglądy autora

Czyżyk | 2017-08-10
Na półkach: Przeczytane, Kiedyś

Chociaż arogancja i ignorancja Amerykanów znane są od dawna i nikogo już nie dziwią, to i tak każde zetknięcie z nimi i ich pozornym umiłowaniem wolności podnosi ciśnienie. Zawsze bowiem uważałam, że obowiązkiem każdego obcokrajowca jest stosować się do reguł i zasad obowiązujących w danym kraju.
Dlatego właśnie bohater nie wzbudził mojej sympatii, raczej drażni. Ale mimo to książka mi się podobała, bo choć nie znam Bretanii, to lubię Francję i Francuzów.

Jeż_Książkowy | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

„Nie będę Francuzem” (choćbym nie wiem jak się starał)… a serio się starasz? Cóż, nie sądzę, Panie Greenside i chyba nie ja jedna.
Książka Marka Greenside’a była dla mnie miłą odskocznią od codzienności, ale również lekkim rozczarowaniem. Podobnie jak autor, miałam okazję mieszkać we Francji i zwiedzić zapierającą dech w piersiach swoim pięknem Bretanię i stwierdzam, że autor, siląc się na jakiś uogólniony portret psychologiczny Francuzów, zmarnował potencjał swojej osobistej historii. Trzy miesiące wakacji, nie wspomniawszy już o okresie studiów we Francji, wystarczyły mi, aby zgromadzić doświadczenia oraz poczynić obserwacje na dwutomową książkę, w której to opisy wymiany kotła na olej, pomiaru podłogi, czy naprawy pralki zajęłyby może po jednym akapicie, a nie po grubym rozdziale każdy.
Nie twierdzę, że książka pozbawiona jest humoru. A owszem – nie raz i nie dwa się uśmiechnęłam, a może nawet uśmiałam, ale o wiele częściej ulegałam irytacji, czytając o zwykłych życiowych...

joly_fh | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

No tak, przyjeżdża Amerykanin do Francji i wszystkiemu się dziwi. Zachowuje się tak, jakby Francja była skansenem albo wręcz jakąś inną planetą. Najbardziej dziwi go to, że ludzie ze sobą rozmawiają i sobie pomagają (w małej mieścinie). Jak już ktoś tu napisał, niewiele to mówi o Francji, a wiele o autorze tej książki i o kraju, z którego przybył. Prawie 50 lat, a pożycza pieniądze od mamy, myśli jak nastolatek, a nauczenie się języka kraju, w którym posiada dom (i ubezpieczenie) przerasta jego wszystkie możliwości. Porażka. No i ile można pisać o naprawianiu pralki.

MajaHassan | 2016-01-14
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Czy Francuzi są kosmitami? Dla autora tej książki wyraźnie sprawiają takie wrażenie. Ciągłe dziwienie się tym, w jaki sposób ludzie się wobec siebie zachowują i jakie mają przyzwyczajenia w życiu codziennym, jak dla mnie jest trochę męczące. Ameryka to niewątpliwie wielokulturowy kraj, a mimo to sami Amerykanie często wydają się skonsternowani tym co dzieje się na Starym Kontynencie. Tak na prawdę jest to książka o niczym konkretnym. To już druga pozycja z tego gatunku literatury i zdecydowanie stwierdzam, że nie dla mnie.

bosoba | 2015-12-19
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Kto lubi Francję i zna uroki Bretanii, może czytać z sentymentem. Osobiście połknąłem lekko i z apetytem jak ostrygę. Szkoda, że nie mogę sobie pozwolić na dajmy na to rok życia w Bretanii. I tak nie będę jak autor Francuzem. C'est la vie.