Znajomi na stanowiskach

Cykl: Komisarz Brunetti (tom 9)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Friends in High Places
Alicja

U komisarza Guida Brunettiego zjawia się niespodziewanie młody urzędnik weneckiego katastru i zaczyna go wypytywać o zezwolenie na budowę mieszkania, w którym komisarz mieszka z rodziną i które zostało wybudowane prawie pięćdziesiąt lat wcześniej. Kiedy się okazuje, że komisarz owego zezwolenia nie posiada, wobec czego mieszkaniu może grozić rozbiórka, pierwszym odruchem złapanego w pułapkę administracji Brunettiego jest rozejrzeć się za znajomymi, którzy mogliby w jego interesie wywrzeć presję w odpowiednim urzędzie. Lecz kiedy rzeczony urzędnik dzwoni do niego do pracy, najwyraźniej czymś przestraszony, a następnie przechodnie znajdują go martwego pod rusztowaniem opuszczonego budynku, okazuje się, że los mieszkania komisarza jest zaledwie kroplą w morzu innych, dużo poważniejszych problemów weneckiej codzienności. Brunetti odrzuca sugestię administracji i zwierzchników, jakoby śmierć młodego urzędnika była przypadkowa. W trakcie śledztwa, rozpoczętego na własną rękę, wkracza na nieznane mu tereny narkotyków i lichwiarstwa; żeby nie stracić orientacji, musi poruszyć sprężyny wszystkich posiadanych znajomości.
Za tę powieść Donna Leon otrzymała w roku 2000 Nagrodę Srebrnego Sztyletu (Nagroda Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych Wielkiej Brytanii).

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Monika | 2018-04-29

Uwielbiam Brunettiego! (nie wierzę, że on i Wallander nie istnieją naprawdę;-)).

Ale...sądząc po nielicznych opiniach na temat kryminałów Donny Leon, jestem dość odosobniona w mojej miłości do weneckiego komisarza.
W sumie nawet to rozumiem. Cykl książek Donny Leon, to może nawet nie są kryminały w ścisłym rozumieniu tego słowa. Owszem, jest trup...ale tu mam wrażenie chodzi o coś innego. O pokazanie jakiegoś problemu społecznego, o zastanowienie nad kondycją społeczeństwa (tu- włoskiego, ale przecież można to odnieść i do innych narodowości). Ja wiem, wiem, takim pisaniem raczej nie zachęcę do sięgnięcia po ten cykl. Ale proszę się nie bać. Trup jest, jest fantastyczna Wenecja, jest nietypowy komisarz. Nietypowy, bo taki zwyczajny. Mąż, ojciec, miłośnik jedzenia i swojego miasta. Jest naprawdę ciekawie!

Szczerze zachęcam do sięgnięcia po kryminały Donny Leon!

książek: 2026
jamczyk | 2016-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2016

Wenecki(włoski) świat przysług i znajomości pomocny w pracy komisarza Brunettiego

mojewloskieimpresje | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

„Znajomi na stanowiskach” to dziewiąta z kolei powieść kryminalna przekładu amerykańskiej pisarki Donny Leon wydana w ciągu sześciu lat, do tej pory ukazało się już chyba czternaście jej autorstwa. Pisarka mieszka od wielu lat w Wenecji i zna dobrze realia życia codziennego wenecjan. Akcja wszystkich książek rozgrywa się więc w pięknej Wenecji. I chociaż kryminały nie są moim ulubionym gatunkiem literackim, to książka mnie wciągnęła, Znalazłam w niej wiele osobliwości życia społeczno- obyczajowego Wenecji. Główny bohater (ogniwo spajające wszystkie powieści) komisarz Guido Brunetti, inteligentny hedonista z zasadami, budzi sympatię, więc chętnie towarzyszyłam mu poprzez kolejne rozdziały w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek i w odkrywaniu czarnej rzeczywistości. Obok fabuły kryminalnej ważne jest w książce tło społeczne opisywanych wydarzeń. Pisarka krytykuje między innymi włoską biurokrację i skorumpowaną klasę polityczną, a w szczególności lichwiarstwo, rynek...

Meli | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2013, Jez niemiecki
Przeczytana: 14 lipca 2013

No i znowu się nie zawiodłam! Mimo, że wszystkie książki o komisarzu Brunettim są podobnie zbudowane, do tej pory jeszcze mi się nie znudziły. Już rozpoczęłam następną ;-)
Jak zwykle autorka oddaje wspaniale klimat fantastycznej Wenecji.

Lynnka | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Książki Donny Leon mają w sobie to "coś", co sprawia, że pomimo niezbyt zawiłej fabuły, czy powtarzalnego schematu akcji, ciągle chcemy więcej i więcej. Aż się boję, co będzie, kiedy przeczytam ostatnią książkę z tej serii. Komisarz Brunetti i jego ferajna już na dobre zdobyli moje serducho i żal się będzie z nimi rozstawać, bo są to postacie bardzo żywe i realistyczne. Klimatyczna Wenecja także urzeka :)
Jedyne, co mnie irytuje w tych powieściach to to, że winnym prawie zawsze udaje się wywinąć od odpowiedzialności...

Monika | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 października 2016

To są lekkie i szybkie książki. Takie na plażę czy podróż :). Ale czasami chce się właśnie takiej literatury.

magy | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017