Znajomi na stanowiskach

Cykl: Komisarz Brunetti (tom 9)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Friends in High Places
Alicja

U komisarza Guida Brunettiego zjawia się niespodziewanie młody urzędnik weneckiego katastru i zaczyna go wypytywać o zezwolenie na budowę mieszkania, w którym komisarz mieszka z rodziną i które zostało wybudowane prawie pięćdziesiąt lat wcześniej. Kiedy się okazuje, że komisarz owego zezwolenia nie posiada, wobec czego mieszkaniu może grozić rozbiórka, pierwszym odruchem złapanego w pułapkę administracji Brunettiego jest rozejrzeć się za znajomymi, którzy mogliby w jego interesie wywrzeć presję w odpowiednim urzędzie. Lecz kiedy rzeczony urzędnik dzwoni do niego do pracy, najwyraźniej czymś przestraszony, a następnie przechodnie znajdują go martwego pod rusztowaniem opuszczonego budynku, okazuje się, że los mieszkania komisarza jest zaledwie kroplą w morzu innych, dużo poważniejszych problemów weneckiej codzienności. Brunetti odrzuca sugestię administracji i zwierzchników, jakoby śmierć młodego urzędnika była przypadkowa. W trakcie śledztwa, rozpoczętego na własną rękę, wkracza na nieznane mu tereny narkotyków i lichwiarstwa; żeby nie stracić orientacji, musi poruszyć sprężyny wszystkich posiadanych znajomości.
Za tę powieść Donna Leon otrzymała w roku 2000 Nagrodę Srebrnego Sztyletu (Nagroda Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnych Wielkiej Brytanii).

źródło opisu: Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Meli | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, 2013, Jez niemiecki
Przeczytana: 14 lipca 2013

No i znowu się nie zawiodłam! Mimo, że wszystkie książki o komisarzu Brunettim są podobnie zbudowane, do tej pory jeszcze mi się nie znudziły. Już rozpoczęłam następną ;-)
Jak zwykle autorka oddaje wspaniale klimat fantastycznej Wenecji.

mojewloskieimpresje | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

„Znajomi na stanowiskach” to dziewiąta z kolei powieść kryminalna przekładu amerykańskiej pisarki Donny Leon wydana w ciągu sześciu lat, do tej pory ukazało się już chyba czternaście jej autorstwa. Pisarka mieszka od wielu lat w Wenecji i zna dobrze realia życia codziennego wenecjan. Akcja wszystkich książek rozgrywa się więc w pięknej Wenecji. I chociaż kryminały nie są moim ulubionym gatunkiem literackim, to książka mnie wciągnęła, Znalazłam w niej wiele osobliwości życia społeczno- obyczajowego Wenecji. Główny bohater (ogniwo spajające wszystkie powieści) komisarz Guido Brunetti, inteligentny hedonista z zasadami, budzi sympatię, więc chętnie towarzyszyłam mu poprzez kolejne rozdziały w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek i w odkrywaniu czarnej rzeczywistości. Obok fabuły kryminalnej ważne jest w książce tło społeczne opisywanych wydarzeń. Pisarka krytykuje między innymi włoską biurokrację i skorumpowaną klasę polityczną, a w szczególności lichwiarstwo, rynek...

Lynnka | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Książki Donny Leon mają w sobie to "coś", co sprawia, że pomimo niezbyt zawiłej fabuły, czy powtarzalnego schematu akcji, ciągle chcemy więcej i więcej. Aż się boję, co będzie, kiedy przeczytam ostatnią książkę z tej serii. Komisarz Brunetti i jego ferajna już na dobre zdobyli moje serducho i żal się będzie z nimi rozstawać, bo są to postacie bardzo żywe i realistyczne. Klimatyczna Wenecja także urzeka :)
Jedyne, co mnie irytuje w tych powieściach to to, że winnym prawie zawsze udaje się wywinąć od odpowiedzialności...

jamczyk | 2016-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2016

Wenecki(włoski) świat przysług i znajomości pomocny w pracy komisarza Brunettiego

Monika | 2016-10-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2016

To są lekkie i szybkie książki. Takie na plażę czy podróż :). Ale czasami chce się właśnie takiej literatury.

Evangelista Niemcov | 2016-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2016