Komornik II. Rewers

Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki LandsbergOn 2(12)/2023 Michał Gołkowski, Szymon Gospodarek, Piotr Jakubowski, Łukasz Karnacz, Joanna Łebkowska, Michał Narożniak, Mateusz Oszust, Redakcja magazynu LandsbergOn, Piotr Rosikowski, Aleksandra Sobkowiak, Mariusz Sobkowiak, Tomasz Żuk
LandsbergOn 2(... Michał Gołkowski,&n...

Peregrynacji Ezekiela ciąg dalszy. Nadal jest świetnie. I nadal Pan Pawlak rewelacyjnie czyta.
Opinia jak i przy pierwszym tomie koszerna.

Opinia jak i przy pierwszym tomie koszerna.

Apokalypmageddon po polsku: The Sequel.
Trzyma poziom poprzedniczki, czyli nadal jest gęsty klimat o szalonych pomysłach rodem z chińskich bajek okazjonalnie wymieszany z poczuciem humoru godnym 15-latka.

Apokalypmageddon po polsku: The Sequel.

2067

Niesamowita - nadal - wizja świata po nieudanym Armagedonie i źle oczytanej przepowiedni z iście słowiańskim dowcipem.

Czy po końcu świata ostały się jeszcze jakieś przyjazne ludziom miejsca?

Takich oaz próżno szukać w rzeczywiści, w której przyszło żyć Ezekielowi. Po spieprzonej Apokalipsie świat stał się niegościnnym miejscem pełnym Bożych służbistów, próbujących w każdy możliwy sposób eksterminować resztki ludzkości.

Rewers jest jeszcze gorszy.

Kraina skryta w cieniu, do której nie docierają choćby pojedyncze promienie słabnącego słońca, przyprawia o dreszcze nawet Komorników. Wieczna noc została opanowana przez plugawe stwory i żyjące cienie.

Z Maryam u boku podróż stanie się jeszcze trudniejsza.

W astralnym wymiarze dziewczyna świeci jak halogen, przyciągając anioły niczym ćmy. Co się dziwić, skoro stała się żywym cudem. W świecie, gdzie królowała beznadzieja i starano się jedynie przetrwać ona nosiła w sobie drugie życie.

Ezekiel mając na głowie zdziecinniałego byłego anioła śmierci i młodą dziewczynę w ciąży musi bezpiecznie dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Zadanie nie jest wcale tak proste jak mogłoby się wydawać, a Góra nie ma zamiaru bezczynnie przyglądać się ich wyprawie.

Jak zakończy się wspólna historia?

"Komornik. Rewers" to kolejny tom, w którym przemierzymy wyludnione połacie ziemi w towarzystwie Ezekiela. Tym razem przygoda zaserwowana przez Michała Gołkowskiego jest równie ciekawa jak w pierwszym tomie. W końcu nie codziennie mamy możliwości uczestniczenia w narodzinach Mesjasza. Wcześniej poznane postacie tym razem też się pojawiają. Spotkamy też całkiem nowe grono osób stające na drodze Komornikowi.

Po drugim tomie jestem bardzo pozytywnie nastawiona na kolejne przygody Ezekiela. Mam nadzieję, że tym razem Autor też pozytywnie mnie zaskoczy!

Czy po końcu świata ostały się jeszcze jakieś przyjazne ludziom miejsca?

Rewers jest jeszcze gorszy.

Kraina skryta w cieniu, do której nie...

Pierwszy tom mocno mnie zaintrygował. Co prawda nie zrobił na mnie spektakularnego wrażenia, ale spodobał mi się na tyle, że postanowiłam czytać dalej historię o Ezekielu uwikłanym w czarną robotę zabijania dłużników z woli niebios. Opowieść o świecie, który został niemalże doszczętnie zniszczony przez istoty niebiańskie oraz o walce o przetrwanie człowieka, który chce żyć za wszelką cenę pomimo trudności egzystencjalnych to interesujący materiał na fabułę. Bardzo zaciekawił mnie też opis z tyłu książki, ponieważ spodziewałam się mnóstwa okropności, mrożących krew w żyłach scen i jeszcze więcej akcji, na którą zwłaszcza liczyłam w tej części. Czy „Rewers” spełnił moje oczekiwania?
Raczej nie. Sam początek drugiego tomu jeszcze trzymał mnie w napięciu, głównie z powodu dreszczyku związanego z Rewersem, tajemniczą krainą owianą złą sławą i miejscem rozkwitu ciemności. Jednak wraz z rozwojem fabuły czułam się coraz bardziej zawiedziona. Miałam wrażenie, iż autor przygotował się do napisania tej części zaledwie po łebkach i nie miał pojęcia co zrobić dalej z tymi wszystkimi wydarzeniami, które nagle się na niego zwaliły. Od czasu do czasu akcja urozmaicana jest scenami walk z potworami, które szybko się ze sobą zlewają i niczym nie wyróżniają. Jak dla mnie wyzwanie związane z głównym wątkiem poszło też zbyt łatwo, spodziewałam się wyżej postawionej poprzeczki Ezekielowi przez autora i jak na tyle zawiłości w poprzedniej części, w tej poziom napięcia zbyt szybko się rozszedł. Jednak najbardziej irytujący wątek pojawił się później i był dla mnie tak absurdalny, że aż niemożliwy. Autor za bardzo zapędził się w schematach, pozbawił też Ezekiela zadziornego charakteru i jakoś tak nie udało się. Zamiast ciekawie wyszło dziwnie, mimo iż nie mam nic przeciwko pewnym udziwnieniom to jednak M. Gołkowski przekombinował, dając czytelnikowi komedię i to mało śmieszną.
Za to muszę pochwalić styl autora (każdy opis, dialogi i układ wydarzeń wydają się starannie dopieszczone),dobór słownictwa jest na dość wysokim poziomie, co bardzo mi odpowiadało. Również kreacja świata przedstawionego bardzo się wyróżnia, ale to w końcu postapo, jeden z moich ulubionych gatunków. Gołkowski ciekawie skonstruował różne potwory polujące na ludzi, także interesująco wymyślił Aniołów gnębiących człowieka, sama profesja Komornika potrafi przyciągnąć czytelnika na tyle, że książkę aż chce się czytać. Wszystko jednak blednie na tle fabuły, która nie powaliła mnie na kolana, przez co powstał średniaczek, który miał spory potencjał, ale jak to bywa w takim przypadku – nie został do końca dobrze wykorzystany i wyszło, co wyszło.
Zakończenie książki nie było jakieś wybitne, pełno w nim było absurdów, scen wyssanych z palca i jakoś do mnie nie przemówiło. Zakończyło się jednak w takim momencie, że raczej sięgnę po ostatnią część tej serii, bardziej jednak z ciekawości jak autor poprowadzi fabułę niż z samej chęci czytania.
Czy polecam? Mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to interesująca interpretacja historii biblijnej umieszczonej w postapokaliptycznym świecie, z drugiej autor naprawdę luźno podszedł do wydarzeń w tym tomie i uważam, iż jeśli nie macie potrzeby czytania tej serii to lepiej sięgnąć po inną lekturę.
EDIT: ponieważ recenzję pisałam już dawno i jestem po przeczytaniu większej liczby tomów, trochę zmieniłam zdanie o „Komorniku”. Warto się przemęczyć, ale druga część wypada gorzej na tle innych.

Ogólnie jest spoko, ale cały czas mam wrażenie, że coś mi nie gra w tej serii. Ciekawy zamysł, fajne pomysły na fabułę, postaci, humor ale całość jakby źle poprowadzona. Kurde, sama nie wiem o co mi chodzi:/
W 1 tomie pojawiło się sporo postaci/miejsc/zdarzeń wydawałoby się niepowiązanych, luźnych historii - teraz okazuje się, że jednak miało to znaczenie dla fabuły. Ok, nawet bardzo, bo lubię czuć, że autor miał plan na całość serii a nie improwizował (bo to zazwyczaj słabo wychodzi). Więc wracamy do poznanych już postaci, ale czasami jest to tak topornie poprowadzone... Tak, że ciężko uwierzyć w przypadkowość spotkania - a tak niby jest. Pewne rzeczy się dzieją, bo pasują do pchnięcia fabuły naprzód. Razi mnie to strasznie. Zabrakło hmm przemyślenia wszystkiego, jak napisać to, co chcę napisać, żeby to nie trzeszczało (czasami).
Ale dość narzekania! Jest fajnie, śmieszno, rubasznie, jest przepowiednia, plot twist, są latające flaki i inne kończyny, są kody na nieśmiertelność, więcej Azziego i ogólnie git. Po małej przerwie na inną książkę, jadę z 3 tomem.

Pozycja słabsza od tomu pierwszego. Najbardziej interesująco robiło się w rewersie, reszta dość sztampowa.

Początkowo nic nie wskazywało na to, by drugi tom był lepszy od pierwszego, a jednak.

Zacznijmy od tego, że "Rewers" można by podzielić na dwie części. Pierwsza z nich to wyprawa w tytuowy Rewers, miejsce zimne i ciemne, będące siedliskiem Cieni; druga, według mnie dużo lepsza część kręci się wokół Maryam.

Pierwsza połowa początkowo podobała mi się nieco mniej od pierwszego tomu, nie na tyle, bym chciał dać niższą ocenę, ale jednak. Sam Rewest aż tak mocno mnie nie zaciekawił jak Blask. Może być to sprawka faktu, że wbrew tytułowi nie spędzamy tam tyle czasu, ile początkowo myślałem. Prawdopodobnie nie zdążyłem poczuć tego mrocznego, zimnego klimatu, bo gdy już zaczęło tam być ciekawie, Zek wrócił na, że tak to ujmę, stare śmieci.

Zrobiło się ciekawie i wtedy nadeszła druga połowa - drugi wątek - i zrobiło się jeszcze ciekawiej. Nie chcę mówić dużo, bo to byłby spoiler, ale nasz Komornik, za sprawą wspomnianej wcześniej Maryam wpadnie w takie kłopoty, o których mu się nawet nie śniło.

Całkiem podobała mi się zabawa znanymi wątkami z Biblii, ich przerabianie w ciekawy, niespotykany sposób. Fajnie łączy się to z historią, pozwala lepiej spojrzeć na to, co się w tym świecie wyrabia. Sama fabuła jakby też ruszyła na poważnie, a poczynania Ezekiela przestają być obojętne dla reszty świata.

Całościowo "Rewers" podobał mi się bardziej od poprzedniego tomu. Dostałem wszystko, czego się po tej książce spodziewałem a nawet odrobinę więcej i bawiłem się naprawdę dobrze. Od razu biorę się za "Kant" a potem, kto wie, może sięgnę po kolejne książki od Pana Gołkowskiego szybciej, niż początkowo myślałem?

Pierwsza połowa początkowo podobała mi się nieco mniej od...

Czytało się lepiej niż pierwszą część ale nadal brakuje jakichś opisów miejsc, szerszego przedstawienia postaci. Dwa główne wątki czyli wejście w cień i Mariam powodowały, że byłem ciekawy co dalej się wydarzy i byłem skłonny przeboleć pewne problemy które ma ta książka.

Postapo należy do tego rodzaju fantastyki, po który sięgam chętnie. Co tu ukrywać, to właśnie wizja świata po zagładzie od zawsze pobudzała i nadal pobudza wyobraźnię twórców i ich odbiorców. Zwłaszcza, że częściowo sztuka daje pewne odpowiedzi na nurtujące pytania. Jeśli do tego dołożyć biblijno - apokaliptyczne universum, to powstaje nie lada gratka. Taka, jaką na przykład proponuje Michał Gołkowski w serii Komornika, na który składa się Komornik, Komornik Rewers, Komornik Kant.

Poznajcie Ezekiela Siódmego, jednego z komorników znajdujących się w boskiej Ewidencji i powołanych do unicestwienia Dłużników. Wraz z częścią ocalałych przeżył Apokalipsę, potem do jego domu przybył Anioł Śmierci Azrael. Posłaniec zabił jego rodzinę, jego samego powołał na urząd i od tej pory wykonuje zlecenia na unicestwienie swego gatunku. Jednak to, które dostał dotyczące Jonasza, na zawsze zmieni jego dotychczasowe życie, wyobrażenie o boskim porządku świata, a zwłaszcza wystawi na najcięższe próby. Przemierza połacie zniszczonej ziemi, zmierzając do Rewers, gdzie ma dokonać się wyznaczone mu zadanie.

Co tu dużo ukrywać fantastyka, zwłaszcza ta rodzima stanowi w moim przypadku totalnie całkowicie obce terytorium, do którego udaje się sporadycznie. Za każdym jednak razem potrafi zaskoczyć niezwykle pozytywnie. A w świecie stworzonym przez Michała Gołkowskiego przepadałem zupełnie bez reszty. Sedno cyklu o Komorniku stanowi odwołanie się do najbardziej znanych czytelnikowi nawiązań, a skojarzenia pojawiają się zupełnie same. I tak mamy przedziwnego sfinksa, który z miejsca potrafi zdobyć naszą sympatię i przede wszystkim próżno w jego przypadku szukać odniesień do znanych z kultury antycznej wyobrażeń. Wszystko zaś bazuje na historiach biblijnych, i to na ich podstawie budowane jest całe universum. Przy czym to wykreowane przez Gołkowskiego, nie każdemu przypadnie do gustu. Powód jest prosty. Całymi garściami sięga do Biblii, aby ją zupełnie rozmontować i zbudować coś niby podobnego, a jednak zupełnie nowego. Tak oto powstaje zbudowana nie tylko obrazoburcza, ale wręcz bluźniercza wizja. W osiągnięciu swego zamiaru, nie ma dla niego najmniejszych granic i jest w stanie posunąć się bardzo, ale to bardzo daleko. Nawet do pokazania historii Jezusa, jako historii samego Lucyfera. To chyba najbardziej szokujące, a takich zabiegów jest o wiele wiele więcej. Dlatego ostrzegam lojalnie, że nie jest to pozycja dla każdego. Osoby szczególnie wrażliwe na tle wiary katolickiej z pewnością nie powinny sięgać po te powieści. Jednak w universum Michała Gołkowskiego jest coś, co przyciąga niczym magnes. Tu święci stają się bardziej bliżsi nam samym. Mają swoje wady, słabości i nie stronią od uciech światowych. Niektórzy są pyszni, wyniośli, inni na odwrót z chęcią robią z ludźmi swoistego rodzaju interesy. Nie brakuje w ich gronie również niechęci i szyderstw. To na tym ostatnim bazuje humor, a ten jest pierwszorzędny. Gołkowski potrafi rozbawić do łez. Jego dialogi wypełnione są cynizmem i szyderstwem. Natomiast najmocniejsze ogniwo cyklu stanowi tytułowy Komornik. Wcale nie jest zachwycony swoją funkcją, swego nadzorcę Azraela traktuje wręcz z wrogością. W swym sposobie bycia, co prawda jest nawet nie tyle szorstki, co wręcz bezczelny i absolutnie nie zwraca uwagi na to, z kim spotyka się i rozmawia. Ma jeden cel wypełnić misję i przede wszystkim przetrwać w świecie brutalnym i o wiele gorszym od tego, który znał przed Zagładą. W nowej rzeczywistości rządzą twarde prawa nadane przez Najwyższego, którego ludzkość dawno przestała obchodzić. Dla istot zaś wyższego rzędu, ludzie są niczym robaki. W tej brutalnej rzeczywistości przetrwają jedynie najsilniejsi.

Komornik opiera się na brutalności, okrucieństwie i pewnego rodzaju makabresce. Przeraża w nim wizja świata po Apokalipsie, na którą zresztą Stwórca spóźnił się, ale od czego ma speców od brudnej roboty, a ci swych własnych wykonawców. Aniołowie dalecy są od powszechnych wyobrażeń, widzimy ich w roli okrutnych istot, wyzutych z wszelkich wzniosłych uczuć. Ludzie są dla tych z Góry niczym nie znaczącym wabikiem. Natomiast wszystko to oddane zostaje w formie groteski, swoistej satyry, która nie tylko pozwala łatwiej łyknąć wizję Gołkowskiego, ale nieco też łagodzi jej wydźwięk. Autor ponadto snuje niezwykle niespieszną opowieść, nie brakuje dłużyzn, ale dzięki temu łatwiej wejść w to universum, zanurzyć się i dokładniej jemu przyjrzeć. Pierwszy tom to pewnego rodzaju wprowadzenie, on też zdecydowanie jest tym najgrzeczniejszym. W drugim akcja powoli się rozkręca, co pewien czas pojawiają się rzeczy zaskakujące, których z pewnością byśmy się nie spodziewali, tak samo, jak zaskoczony nimi jest sam Ezekiel próbujący zrozumieć to, z czym styka się. Trzecia część to domknięcie pierwotnego cyklu i przygotowuje pod koniec na sequel.

Jedno trzeba oddać serii Komornik stanowi ona doskonałą rozrywkę na parę wieczorów, przy której można się zrelaksować, odpocząć. Idealna dla tych, którzy oczekują lekkiej opowieści.

• Mistrzowie Polskiej Fantastyki