rozwiń zwiń
Andrzej

Profil użytkownika: Andrzej

Nie podano miasta Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 6 dni temu
57
Przeczytanych
książek
64
Książek
w biblioteczce
14
Opinii
27
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Mężczyzna
Dodane| 13 książek
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

Ilona Andrews to pseudonim literacki, a posługuje się nim małżeństwo. Razem napisali książkę „Magia kąsa”. Aktualnie seria z Kate Daniels liczy już kilkanaście tomów i ma wielu fanów na całym globie. Wszystko dzięki głównej bohaterce, która za pomocą magii pokonuje przeciwników w świecie rodem z urban fantasy.
Czym jest urban fantasy? Wystarczy zobaczyć film „Bright” w reżyserii Davida Ayera, gdzie w rolę policjanta wcielił się Will Smith, a wtedy już wciągnięcie się w te klimaty. Z jednej strony jest wielkie miasto, a z drugiej strony magia. Do zderzenia różnych rzeczywistości najbardziej przyzwyczajeni są wielbiciele komiksów i niektórych gier. W Polsce wielu czytelników nie zna jeszcze tego typu fantastyki, ale tym bardziej warto zacząć przygodę z literaturą urban fantasy właśnie od powieści „Magia kąsa”. Całość jest napisana w formie pamiętnika kobiety żyjącej w Atlancie.
Nasza bohaterka popija sobie drinka w kuchni, gdy nagle w jej domu pojawia się… wampir. Kate daje sobie z nim radę, ale przygniata ją informacja, że coś złego stało się z rycerzem-wróżbitą, który się nią opiekował. Postanawia znaleźć sprawcę, przez co pakuje się w ogromne tarapaty. Na szczęście ma miecz i zna zaklęcia. Czy to wystarczy? Tego dowiecie się sami, zapraszam do lektury.
Osobiście najbardziej urzekła mnie duża dawka humoru wplątana w fabułę. Zabawne są też wątki ocierające się o romans. Ciekawe są również nawiązania do mitologii słowiańskiej. Ta książka zainteresuje także miłośników opowiadań detektywistycznych, coś dla siebie znajdą tak samo fani horrorów. Główna bohaterka to postać tajemnicza, ale to motywuje do przeczytania następnych części. Polecam wszystkim.

Ilona Andrews to pseudonim literacki, a posługuje się nim małżeństwo. Razem napisali książkę „Magia kąsa”. Aktualnie seria z Kate Daniels liczy już kilkanaście tomów i ma wielu fanów na całym globie. Wszystko dzięki głównej bohaterce, która za pomocą magii pokonuje przeciwników w świecie rodem z urban fantasy.
Czym jest urban fantasy? Wystarczy zobaczyć film „Bright” w...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Miroslav Žamboch jest morawskim pisarzem urodzonym w miejscowości Hranice. Wspomniane miasto znajduje się blisko Śląska i jest znane dzięki najgłębszej na świecie podwodnej jaskini oraz uczelniom wojskowym, w których kształcili się późniejsi oficerowie polskiej armii. Być może z tego powodu Miroslav Žamboch w książce „Zakuty w stal” używa wojskowej terminologii, a główny bohater walczy z przeciwnikami za pomocą czołgu i różnego rodzaju broni. Autor studiował fizykę na wydziale inżynierii jądrowej, na stronach powieści widać jego naukowe zainteresowanie. Stworzył bardzo realistyczną wizję post-apokaliptyczną. Głównym motywem jest zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji. Stephen Hawking, Elon Musk i wiele innych znanych osób ostrzega przed AI (artificial intelligence). Z drugiej jednak strony miliardy dolarów od wielu lat są przeznaczane na badania naukowe, które mają doprowadzić do stworzenia odpowiednika ludzkiego mózgu (np. Human Brain Project). Czy to jest szansa dla ludzkości czy droga do zagłady?
Wydawnictwo Fabryka Słów już od wielu lat rozpowszechnia dorobek literacki tego twórcy literatury science-fiction. Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie ilustracje, które wykonał Przemysław Truściński, znany w świecie komiksowym rysownik („Super Boom!”, „AQQ” itd.). W pełni oddają mroczny klimat całości. A fabuła? Wszystko zaczyna się w mieście Postolov, w taniej knajpie, gdzie mechanik Sanders ze znajomym opija sukces finansowy. Daje się sprowokować do bójki i próbuje przeżyć. Dostaje propozycję nie do odrzucenia – praca w ekipie najemników albo brak ochrony przed tłumem pragnącym jego śmierci. Tak zaczyna się jego przygoda z konwojem, gdzie chodzi o przewiezienie tajemniczego ładunku. Nie wie, że trafia z deszczu pod rynnę…
Bardzo często typowe postapo ukazuje świat bardzo zdeformowany po ogromnej katastrofie, gdzie pojawiają się różne anomalia czasoprzestrzenne czy dziwne stwory. Tym razem mamy świat w miarę normalny, a zagrożeniami są toksyczne pozostałości po wojnie oraz bojowe roboty. Ludzkość nie wróciła do epoki kamienia łupanego, ale też nie potrafi w pełni korzystać z dawnych zdobyczy techniki. Niektórzy nawet czczą Rexexmachina czyli legendarną sztuczną inteligencję, ale czy to tylko zabobony? Tego dowiecie się sami podczas czytania. Na szczęście Miroslav Žamboch nie skupił się tylko na wątkach jedynie z zakresu fantastyki naukowej. Główny bohater jest człowiekiem z krwi i kości, więc znalazło się też miejsce na wątek miłosny. Czy mechanik ma szansę u córki bogatego handlowca? Czy będzie happy end? Tego nie zdradzę, ale podpowiem, że zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Polecam książkę, bo jest napisana bardzo fachowo, a przy okazji trzyma w napięciu. Szczególnie w połowie akcja bardzo przyspiesza, a wcześniej jesteśmy w stanie bardzo dobrze poznać realia wymyślonego przez pisarza świata. To jest powieść, którą warto znać.

Miroslav Žamboch jest morawskim pisarzem urodzonym w miejscowości Hranice. Wspomniane miasto znajduje się blisko Śląska i jest znane dzięki najgłębszej na świecie podwodnej jaskini oraz uczelniom wojskowym, w których kształcili się późniejsi oficerowie polskiej armii. Być może z tego powodu Miroslav Žamboch w książce „Zakuty w stal” używa wojskowej terminologii, a główny...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Znajdziemy tutaj motywy typowe dla fantastyki postapo: wszędzie czyhają groźne istoty z piekła rodem, magia jest na porządku dziennym, a śmierć zbiera bogate żniwo. Warto na początku przeczytać książkę „Sopel”, a dopiero potem powieść „Śliski”. Dzięki temu łatwiej wszystko zrozumiemy.
Z pewnością każdy z nas słyszał powiedzonko: „jak boli, to znaczy, że żyjesz”. Rozdział pierwszy zaczyna się właśnie od narastającego bólu, który budzi Śliskiego. Nasz bohater dochodzi do wniosku, że przeleżał w zaspie kilka miesięcy lub stracił pamięć. Wyrusza więc przed siebie, ale szybko zostaje zaatakowany przez Śnieżnych Ludzi i próbuje obronić się, lecz nie potrafi użyć swoich zdolności magicznych. Uchodzi z życiem z tej przygody i wkrótce dowiaduje się, że chyba ma sobowtóra. Poza tym okazuje się, że bardzo wiele zmian zaszło w Przygraniczu. W następnych rozdziałach robi się coraz ciekawiej. Śliski daje się namówić na spotkanie z sektą. Szybko się przekonuje, że posiadają oni bardzo dobre uzbrojenie i nad wyraz świetnie wyszkolonych żołnierzy, którzy zwalczają dilerów najnowszych narkotyków. Proponują, żeby został konduktorem i bynajmniej nie chodzi o pracę na kolei… Więcej nie zdradzę.
Paweł Kornew jest pisarzem urodzonym w 1978 roku w Czelabińsku. W czasie drugiej wojny światowej było to miasto czołgów, a teraz jest ośrodkiem hutnictwa żelaza i cynku. Cztery lata temu przeleciał nad Czelabińskiem meteor ważący 10 ton. To wymarzone warunki dla pisarza science fiction. Paweł Kornew jest autorem kilkudziesięciu opowiadań i wielu powieści. W książce „Śliski” widać jego znakomity kunszt literacki, świetną narrację i budowanie odpowiedniego napięcia. Szczególnie ujęło mnie bardzo umiejętne pokazanie fikcyjnego świata oczami głównego bohatera. Możemy poczuć się jak osoby, które potrafią czytać w myślach Śliskiego. Polecam wszystkim miłośnikom dobrej literatury.

Znajdziemy tutaj motywy typowe dla fantastyki postapo: wszędzie czyhają groźne istoty z piekła rodem, magia jest na porządku dziennym, a śmierć zbiera bogate żniwo. Warto na początku przeczytać książkę „Sopel”, a dopiero potem powieść „Śliski”. Dzięki temu łatwiej wszystko zrozumiemy.
Z pewnością każdy z nas słyszał powiedzonko: „jak boli, to znaczy, że żyjesz”. Rozdział...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Andrzej Mazur

z ostatnich 3 m-cy
Andrzej Mazur
2024-03-19 19:06:21
Andrzej Mazur ocenił książkę Zapisany zeszyt na
10 / 10
2024-03-19 19:06:21
Andrzej Mazur ocenił książkę Zapisany zeszyt na
10 / 10
Zapisany zeszyt Renata Mazur
Średnia ocena:
10 / 10
5 ocen

ulubieni autorzy [10]

Magdalena Marków
Ocena książek:
7,8 / 10
3 książki
1 cykl
2 fanów
Feranos
Ocena książek:
7,4 / 10
6 książek
1 cykl
Pisze książki z:
8 fanów
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Ocena książek:
9,2 / 10
10 książek
0 cykli
Pisze książki z:
49 fanów
Feranos Spowiedź Abysalu Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
57
książek
Średnio w roku
przeczytane
6
książek
Opinie były
pomocne
27
razy
W sumie
wystawione
54
oceny ze średnią 9,4

Spędzone
na czytaniu
190
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
4
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
13
książek [+ Dodaj]