Jak zawsze

W.A.B.
2017-11-08
2017-01-01
2019-05-09
dorosłość historia alternatywna lata 60. XX w. literatura polska miłość odmiana losu podróż w czasie Polska relacje damsko-męskie starość uczucie wspomnienia
Inne

Okładka książki Mierzeja 2. Ostatni przypływ Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Mierzeja 2. Os... Wojtek Miłoszewski,...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Co by było, gdyby…

"Pięćdziesiąta rocznica, seks, przebudzenie w alternatywnej Warszawie"
"Ten sen czy czymkolwiek to było, uświadomił mi jedną rzecz. Starość nie jest naturalną kontynuacją poprzedzających ją etapów życia dzieciństwa, młodości i dojrzałości. To jest zło. Zło, które trzeba wypalić żelazem"
Myślę, że właśnie te cytaty najlepiej opisują całą fabułę książki.
Co by było gdybyś mógł/mogła przeżyc swoją młodość jeszcze raz? No właśnie....pewnie coś by się zmieniło, parę spraw poprzestawiało. .a teraz wyobrazić sobie ze się cofasz masz umysł ale ciało młode, spotykasz ludzi których już nie ma ale nie możesz powiedzieć że jesteś starym człowiekiem w młodym ciele. Fajnie prawda?Achaaaaa...jedno utrudnienie budzisz się w swoim kraju, w swoim mieście ale wygląda ono inaczej, inaczej historia wygląda choć w pewnym momencie zaczyna się stykać.
Jedynie co męczyły mnie trochę sprawy polityczne jakoś nigdy mnie ten temat nie wciągał. Szkoda ze zakończenie takie jakby niedokończone....albo po prostu życie inaczej się potoczyło

"Pięćdziesiąta rocznica, seks, przebudzenie w alternatywnej Warszawie"
Myślę, że właśnie te cytaty najlepiej opisują całą fabułę książki.
Co by było gdybyś...

Książka podobała mi się, chociaż nie jest to gatunek mojego pierwszego wyboru. Jedynie zakończenie mnie dość zawiodło, i jeżeli nie będzie drugiej części to czuję niestety niedosyt, stąd tylko 7 gwiazdek.

No jakoś przebrnąłem przez tę powieść. Moja pierwsza styczność z książką pana Zygmunta. Nie czytało się lekko, szło nawet opornie. Sądziłem po opisie, że będzie jakiś wielki romans, który ma swój początek od wojny światowej do dziś, ale się myliłem. Także alternatywna wersja Polski jakoś mi się średnio podobała. Gierka i tak uważam za dobrego polityka, nie trzeba było go bardzo wybielać. Jednak Jaruzelski, gdyby nie ta komuna, to mógłby być mężem stanu, człowiekiem honoru.
Powieść to też opis, jak świat się rozwinął pod względem technicznym. Podróż w kosmos. Nie trzeba znać języka, aby zrozumieć coś napisanego po angielsku czy niemiecku. Telefon z wielkością pudełka na buty, nagle zmienił się na wielkość paczki papierosów, a w dodatku z ekranem dotykowym.

Nie uwiodła mnie ta powieść. Przepraszam bardzo. Jednak przeczytałem, chciałem, bo akurat pan Zygmunt ma niedługo w mojej okolicy spotkanie autorskie. No i trzeba lecieć po autograf, a najlepiej z jakimś jego dziełem.

Ciekawy pomysł na historię, na początku mnie wciągnęła, ale później momentami zaczęła nudzić. Zdecydowanie mogłaby być krótsza.

" ... Głowa do góry, wcześniej czy później będziemy razem. Jak zawsze.
( cytat końcowy z książki)

Na początku to niezła komedia, ukazanie starości w krzywym zwierciadle, potem pojawia się dużo ironii, zwłaszcza politycznej. Sporo w tej książce przemyśleń psychologicznych, roztrząsania ludzkich zachowań, wszak Ludwik jest psychiatrą i terapeutą. Do tego autor trafnie potrafił opisać kobiecą, skomplikowaną naturę kobiet. Pomysł fantasy w postaci alternatywnej polsko-francuskiej rzeczywistości z mężami opatrzności w postaci Gierka i Jaruzelskiego jest ciekawy, ale okresowo zbyt rozbudowany. Książka w pewnym sensie odczarowuje starość i na pewno skłania do przemyśleń dotyczących polskiej historii i osobowości wszystkich bohaterów, łącznie z Warszawą. Do tego niedopowiedziane zakończenie daje nadzieję na kontynuację, osobiście chętnie poznałabym dalszy ciąg.
Podczas czytania doznajemy wielu uczuć, czasem się dobrze bawimy a czasem po prostu nudzimy, niemniej warto ją przeczytać. Wszak każdy z nas czasem zadaje sobie pytanie, co by było gdyby...
Książkę polecam.

" ... Głowa do góry, wcześniej czy później będziemy razem. Jak zawsze.
( cytat końcowy z książki)

Początek mnie rozbawił i zaintrygował. Niestety z każdą kolejną kartką moja ciekawość powolutku słabła, aż - gdzieś w połowie lektury - zgasła całkowicie. Książkę skończyłam wymęczona i znudzona. Intrygujący pomysł został skutecznie zabity pompatyczną "myślą polityczną". Mogło być pięknie, a wyszło "Jak zawsze"... Ratuje ją tylko fakt, że bohaterowie przenosza się w czasie zimą, czyli pasuje do wyzwania na styczeń 2024 😜

Zaskakująco dobrze się bawiłam czytając tę książkę.
Świetna idea zmiany biegu historii.
Kapitalne przyjęcie pryzmatu człowieku starszego z całymi tego konsekwencjami. Starość wciąż jest tematem, w który po prostu wygodnie nie wchodzić. Tutaj w sposób bezpieczny (bo narratorzy będę mięli wkrótce jedynie umysły starszuszków, ciała z upragnionej młodosci) możemy zajrzeć za kurtynę.
Lekka lektura po kiepskim dniu.

Zaskakująco dobrze się bawiłam czytając tę książkę.
Świetna idea zmiany biegu historii.

może momentami się męczyłam przy tej książce, może nie zawsze była taka wartka jak się jej zdarzało często być, ale i tak daję wysoką ocenę, bo mnie ta książka skłoniła do paru istotnych refleksji, a to cenna rzecz; poza tym, postaci Grażyny i Ludwika, przecudowne, starość w jakiś sposób została odczarowana, w tych starszych pomarszczonych ciałach dalej są ludzie, zabawni, chętni na różne przeżycia, dalej mimo wszystko ciekawi świata..;
no i ten dowcip, nie jest łatwo rozbawić czytelnika, a na pewno nie mnie:) czekam na książkę/komedię pana Miłoszewskiego, może być sarkastyczna :)

Przeleżało to u mnie dość długo, a potem jak zaczęłam czytać - zwariowałam! Dawno nie czytałam czegoś tak innego, ożywczego, śmiesznego! A byłam/jestem do tej pory fanką trylogii Szackiego i nie myślałam że p.Miłoszewski potrafi tak trafnia opisać kobiecą naturę - bo to ujęło mnie najbardziej. Więcej takich książek ludzie!

Zygmunt Miłoszewski jest pisarzem i współautorem scenariuszy, największą popularność zdobył trylogią kryminalną o prokuratorze Teodorze Szackim, laureat wielu nagród, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Paszportu Polityki.
“Jak zawsze” to opowieść o małżeństwie - Grażynie i Ludwiku, którzy po świętowaniu swojej pięćdziesiątej rocznicy seksu, budzą się w nowej rzeczywistości w Warszawie w latach sześćdziesiątych. Jednak ta rzeczywistość jest inna, wynikająca przede wszystkim z innego ustroju politycznego, a ich ciała są młodsze o pięćdziesiąt lat. Próbują przeżyć swoje życie na nowo, dokonując innych wyborów, ale czy na pewno…? Jest to opowieść o miłości, podążaniu swoją drogą, ze spokojem i pokorą, ale też pewnością siebie.
Zygmunt Miłoszewski w mądry, złośliwy, ironiczny, ale też emocjonalny i ujmujący sposób pokazuje alternatywną możliwość przeżycia swojego życie na nowo, mając doświadczenie i wiedzę osoby starszej. Jest to spekulowanie czy można zmienić swoje wybory, naprawić popełnione błędy, tak żeby to życie było lepsze i bardziej szczęśliwe.
“Jak zawsze” przeczytałam będąc w grudniu w Warszawie i to pozwoliło poczuć energię, piękno i słabości tego miasta i zastanowić się nad rozterkami bohaterów. Ta książka sprowokowała mnie również do refleksji na temat swojego życia i mam taką myśl, że podążanie za swoją intuicją i sercem nie spowoduje, że będzie lżej, ale to życie będzie spełnione i będzie miało sens.

• Przeczytane 2018