Rdza

24/2024 moj pierwszy kontakt z twórczością Małeckiego. Polubiłam się ze sposobem pisania, historia.

To jest na pewno dobra książka, ale zdecydowanie nie miałam ochoty na lekturę o osieroconym siedmiolatku.

Rany, ale mnie zmieliła ta książka! Właśnie ją skończyłam i nawet nie wiem, co myśleć. Mam mętlik w głowie!

Samotność, strata, trauma, trudy zwykłego życia, cierpienie...

Czytając "Rdzę" już niemal od pierwszych słów miałam świeczki w oczach. To jest coś niesamowitego, żeby pisać w taki sposób! Ogromny talent... Niby zwykły tekst, zwykła historia, jak wiele innych, a od razu wzbudza w człowieku bardzo silne uczucia!

Ja już wiedziałam, że Jakub Małecki umie w takie książki, ale rany, trochę litości dla czytelników to nie zaszkodzi! Kompletnie nie spodziewałam się, że ta książka wywoła we mnie masę przeróżnych uczuć. Szczerze mówiąc, niektórych z nich nawet nie jestem w stanie nazwać, ale jedno wiem na pewno. Chyba nigdy w życiu nie przeczytałam smutniejszej książki. No ale czasami dobrze jest przeczytać coś takiego.

Niby spokojna opowieść, napisana niesamowitym językiem, a pełna wstrząsających wydarzeń! Po przeczytaniu mam wrażenie, że ta książka jest taka pełna. Niczego bym tu nie dodała i niczego mi nie brakowało!

Samotność, strata, trauma, trudy zwykłego życia, cierpienie...

Czytałam jedną książkę autora i jakoś nie wiedziałam po jaką sięgnąć w następnej kolejności. Ten tytuł dodałam w aplikacji do kolejki i przyszedł na nią czas. Czy było warto?

'Bo co to jest za wielka sztuka chodzić po ciemku, jak się ciemności nie boisz? Sztuka jest chodzić po ciemku, jak się od tego cały człowiek trzęsie. To jest wielkie szczęście, bać się. Tylko wtedy można pokazać, że się jest odważnym.'

Pewnego dnia siedmioletni Szymek dowiaduje się, że jego rodzice zginęli w wypadku. Dotychczasowe życie kończy się w mgnieniu oka, a od teraz chłopiec musi zamieszkać i żyć ze swoją babcią. Antonina w tym samym czasie wspomina i opowiada historię swojego życia. Czy te dwa skrajnie różne pokolenia dojdą do porozumienia i ułożą sobie wspólne życie na nowo?

Literatura piękna ma to do siebie, że od razu można ją poznać na tle innych. Wyróżnia się językiem, ale też poruszaną tematyką. W tym przypadku motywem przewodnim było po prostu życie i relacje międzyludzkie. I historia naprawdę mnie wciągnęła, nie mogłam przestać jej słuchać.

'Człowiek, który zabija w walce niedźwiedzia i człowiek, który nigdy z niedźwiedziem nie walczy, wyglądają na zdjęciu dokładnie tak samo i tak samo nic oprócz zdjęcia po nich nie zostaje.'

Piękna historia o życiu. Towarzyszymy Szymkowi od wczesnych lat dziecięcych i jesteśmy świadkami jego rozterek i podejmowanych decyzji. Jednocześnie poznajemy przeszłość jego babci i również jej towarzyszymy. Opowieść zostanie mi w głowie na dłużej. Wiem też, że jeśli chcę poznać piękną i wartościową historię to koniecznie muszę wtedy sięgnąć po kolejną z książek autora. Zdecydowanie warto!

'Teraz czuł, że zaczyna być kimś prawdziwym, że po raz pierwszy w życiu zrobił coś, do czego nie popchnęło go samo życie.'

Wiecie kto potrafi napisać zwyczajność w niezwykły sposób? Ująć w niewielkiej książce całe życie kilku osób? Opisać wielkie emocje, uczucia i przeżycia w banalnie prosty sposób? Przedstawić rzeczywistość w nierzeczywistych barwach? Małecki. A wiecie gdzie to zrobił? W minimalistycznej, piękniej ale i bolesnej "Rdzy".

Naprzemienne rozdziały, przeszłość i teraźniejszość. Dawne znajomości oraz zakorzenione w nich bóle i marzenia. Niepokój i nadzieja, że jeszcze wszystko będzie dobrze. Czy ta nadzieja była głupia?

Naprzemienne rozdziały, przeszłość i teraźniejszość....

Spalona stodoła i zlepki z torów, niby nic ich nie łączy, a łączy je znacznie więcej, niż moglibyśmy zdawać sobie z tego sprawę. Na przestrzeni dekad świat przemielił miliony istnień w kurz i proch. Zamknięty w sobie wnuczek i jego babcia z bolesnym piętnem na duszy. Teraźniejszość domykająca się w przeszłości i ona sama z biegiem czasu mająca wpływ na przyszłość. Historia, która nie ma początku i końca też nie ma, jednak gdy dotrzemy w lekturze do ostatniej strony chwilę później będziemy skłonni zacząć czytać od początku. (...)

Fajnie napisana, z jednej strony dzieje się dużo a z drugiej historia prowadzona jest bardzo spokojnie.
Z każdym kolejnym rozdziałem chce się poznać losy Tośki i małego Szymka.
Ciekawi bohaterowie których życie nie rozpieszcza, a tyczy się to nie tylko głównych bohaterów.
To książka o straconych szansach, o "drobnych" zdarzeniach które potrafią wpłynąć na całe życie człowieka i całkowicie je wywrócić.

Z każdym kolejnym rozdziałem chce się poznać losy Tośki i małego Szymka.

Piękne historie, piękny język. Bohaterowie rzeczywiści, a nie kukiełki odgrywające teatrzyk na kartach książki.

Ciekawa, ale na tle innych książek Małeckiego, które miałem okazję przeczytać, ta jawi się jako mniej wciągająca.

Sięgnęłam po tę książkę po lekturze "Święta ognia", oczarowana piórem Jakuba Małeckiego. Opowieść o Szymku i Tośce i ich zmaganiach z życiem, w którym niejednokrotnie wiatr wieje im bezlitośnie w twarze; o meandrach losu i jego przewrotności, o nieustannym budowaniu swoich dni na nowo, mimo przeciwności. Genialna rzecz, a czytana przez Filipa Kosiora dodatkowo zyskuje na uroku.