Mierzeja 2. Ostatni przypływ

Okładka książki Pomiędzy Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Pomiędzy Wojtek Miłoszewski,...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Niestety... za dużo, za szybko... ilość nieprawdopodobnych historii przeraża... Nie podobało mi się

No niestety ekstremalne przegięcie. Akcja wartko się toczy, ale ilość niemożliwego jest zbyt duża, żeby nie psuło to zzabawy. Przy tym opowieść Bondzie to jak relacja z kolacji w domu spokojnej starości. Moim zdaniem psuje to zabawę. Jakby to był pastisz, to okej, ale to nie jest pastisz.

Skoro chętnie wysłuchałam części pierwszej, równie chętnie posłuchałam dwójki.
Bracia-autorzy trzymają poziom, świetna obsada aktorska robi swoje i nawet nie wiem, kiedy audiobook się skończył.
Bardzo dobra alternatywa dla mojego Kindelka, kiedy bateryjka mu siada :)

Skoro chętnie wysłuchałam części pierwszej, równie chętnie posłuchałam dwójki.
Bardzo dobra alternatywa dla mojego Kindelka, kiedy bateryjka mu siada :)

Po wysłuchaniu pierwszej części serialu audio na podstawie scenariusza panów Wojtka i Zygmunta Miłoszewskich obiecałem sobie, że nie sięgnę po kolejną część. Niestety ciekawość zwyciężyła. Od razu piszę, ciekawość nie dotyczyła dalszego ciągu wydarzeń rozpoczętych na Helu ale czy kontynuacja również będzie taka słaba.
Ciekawość wygrała a ja przegrałem. 8 odcinków wydumanej, przewidywalnej i nie wciągającej pogoni z Helu przez Kaliningrad, Skandynawię, Danie, Niemcy, Ukrainę do Rosji przy wciąż rosnącej ilości kolejnych morderstw a wszystko aby ocalić Roberta któremu w pierwszej części wstrzyknięto tajemnicze znalezisko z czasów II Wojny Światowej. Całość dopełniają „pomysłowe smaczki sic!” jak próba powstrzymania największej rosyjskiej atomowej łodzi podwodnej wyłowioną bombą głębinową z czasów wojennych czy pojawianie się coraz to nowych dziwnych osób ratujących bohaterów w beznadziejnych wydawałoby się sytuacjach. Fabuły nie ratują żarciki w styli – lotnisko im. papieża wszechczasów Świętego Jana Pawła II dawniej Szopena.
Słuchowisko powinno otrzymać 2 całkowicie różne oceny. Za produkcję, realizacje ogólnie za sprawy warsztatowe to bez wątpienia 10 ale niestety za fabułę tylko 4.
Ostatecznie wystawiam więc tę niższą ocenę dla całości.

Ciekawość wygrała a ja przegrałem. 8 odcinków wydumanej,...

Żeby sięgnąć po drugą część Mierzei koniecznie trzeba zapoznać się z pierwszą częścią, jest to bezpośrednia kontynuacja. Tajemnicza substancja znaleziona w pierwszej części zostaje wstrzyknięta Robertowi ( świetna rola Mateusza Damięckiego ) zaczyna się wyścig z czasem, ci którym zależy na substancji chcą jak najszybciej przebadać jej wpływ na człowieka, tym którym zależy na życiu Roberta chcą jak najszybciej go odnaleźć. Akcja jest dość mocno osadzona w tym co aktualnie dzieje się na świecie, wojna na Ukrainie i rosyjskie służby robiące wszystko żeby wejść w posiadanie substancji, ta mogłaby im pomóc wygrać wojnę. Większość akcji nadal dzieje się na wodach morza bałtyckiego, ale już nie na Helu.

Bracia Miłoszewscy tworząc tą część, dali słuchaczowi jeszcze więcej emocji niż w części pierwszej. Do tego doskonała gra aktorska, niesamowite efekty dźwiękowe, wszystko to wciąga i okazuje się że 8 odcinków to stanowczo za mało, po cichu liczę na to, że powstanie trzecie część.

Serialu możecie wysłuchać na @empikgo dostępne są wszystkie odcinki jak i sezon pierwszy.
Serdecznie polecam i wierzę, że tak samo Was wciągnie jak mnie.

To drugi tom słuchowiska produkcji EmpikGo.
Jest ściśle powiązana z częścią pierwszą, więc słuchanie jej bez znajomości wcześniejszej jest trochę bez sensu.
Mam trochę problem z oceną tej produkcji, bo pod względem warsztatowym tj. udźwiękowienia, bohaterów (no może poza irytującą Zosią),długości odcinków jest naprawdę okej. Natomiast fabuła szczerze mówiąc mnie nie porwała. Generalnie muzyka i dźwięk przeważył nad głosem bohaterów i czasami miałam wrażenie, że ktoś mi wyłączył obraz w średnim filmie sensacyjnym. Może dla jednych to jest akurat plus, ale mnie to jakoś nie przekonało. No i temat wojny w Ukrainie, motyw Rosji - za dużo tego w mediach, a jeszcze w audiobooku? No nie kupuję tego.

To drugi tom słuchowiska produkcji EmpikGo.

Dobrze słuchająca się "bajeczka" dla dorosłych.

Dobrze słuchająca się "bajeczka" dla dorosłych.

Mierzeja 2 to bezpośrednia kontynuacja pierwszej części audioserialu braci Miłoszewskich. Bohaterzy zaangażowani w odnalezienie niebezpiecznej substancji, walczą o to aby uchronić ją przed trafieniem w niepowołane ręce. Zadanie utrudnia fakt, że substancja płynie we krwi Roberta porwanego przez Feliksa. Z jakimi skutkami ubocznymi będzie się zmagał? I kto może być zainteresowany wykorzystaniem działania tej płynnej zagadki?

Często jest tak, że pierwsze części/tomy/sezony książki czy serialu podobają nam się bardziej niż kolejne. Jednak nie tym razem! Muszę przyznać, że drugi sezon audioserialu Mierzeja okazał się dużo lepszy niż pierwszy. Główną zaletą są perfekcyjnie dopracowane efekty dźwiękowe. Momentami czułam się jakbym uczestniczyła w akcji. W pierwszym sezonie przytłoczyła mnie ilość postaci i miałam problem z rozpoznaniem kogo dotyczy akcja w danym momencie. Tym razem bohaterowie są tak charakterystyczni, że łatwo ich rozpoznać.

Historia jest świetna, dotyczy aktualnej sytuacji geopolitycznej więc ciekawi i fascynuje. Kto wie, jakie intrygi polityczne rozgrywają się wokół nas? Dla mnie szczególnie dużo emocji wywołały momenty, w których akcja toczyła się w miejscach doskonale mi znanych. Opowieść staje się wtedy bliższa mojemu sercu :)

Podsumowując, świetna historia podana w dopracowanej formie! Polecam :)

Świetnie się słuchało, czekam na kolejne części.
Na plus:
+ akcja jest wartka i pełna przygód
+ ciekawi bohaterowie, szczególnie Franio i Eryk są świetni
+ dźwięk w przypadku tej części jest dopracowany i świetny
+ smaczki w postaci "Lotnisko im. papieża wszechczasów św. Jana Pawła II"
+ podoba mi się powiązanie akcji z aktualnym konfliktem w Ukrainie
+ piosenka przewodnia

Na minus:
- postać Żanety, mam wrażenie, że słabo poprowadzona ta postać
- kilka dziur fabularnych np. Loża

Świetnie się słuchało, czekam na kolejne części.
Na plus:
+ akcja jest wartka i pełna przygód
+ ciekawi bohaterowie, szczególnie Franio i Eryk są świetni
+ dźwięk w przypadku tej części jest dopracowany i świetny
+ smaczki w postaci "Lotnisko im. papieża wszechczasów św. Jana Pawła II"
+ podoba mi się powiązanie akcji z aktualnym konfliktem w Ukrainie
+ piosenka przewodnia...

Mierzeja 2 to bezpośrednia kontynuacja pierwszej części, więc znajomość jej będzie niezbędna, by zorientować się co w ogóle się dzieje. Wysłuchałam więc jeszcze w sierpniu obu części i mogę Wam pokrótce przedstawić cały pomysł na ten serial.
Akcja rozpoczyna się na Helu, gdzie pewnego dnia rybacy wyławiają chorego morświna. Wkrótce po tym stacjonująca w mieście marynarka wojenna zarządza kwarantannę i odcina półwysep od reszty lądu. Mieszkańcy oraz turyści przebywający na Helu nie mogą wyjechać. Czy mieszkańcom zagraża nieznany wirus, czy też jakaś broń biologiczna spoczywającą w Bałtyku?

Przyznam, że mnogość postaci w pierwszej części trochę mnie męczyła, gdyż ciężko mi się było w niektórych momentach połapać kto kim jest i gdzie aktualnie przebywa. Musiałam poświęcić więcej uwagi dialogom, z których wyłapywałam najważniejsze informacje.
Na szczęście druga część Mierzei ogranicza liczbę bohaterów i skupiamy się na tych najważniejszych, co jest dużym plusem.
Bracia Miłoszewscy dostarczają nam dużą porcję akcji. W napięciu słuchałam jak moi ulubieńcy wybrną z kłopotów, zwłaszcza, że akcja przenosi się także do Ukrainy i nawet jeszcze dalej.
Zakończenie jest satysfakcjonujące, jednak nie obraziłabym się, gdyby jeszcze kiedyś powstała kolejna część z głównymi bohaterami tego serialu audio 😊

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023
  • Empik Go
  • AUDIOBOOK

Dodaj cytat z książki Mierzeja 2. Ostatni przypływ