Jak zawsze


- Data wydania:
- 2017-11-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-01-01
- Liczba stron:
- 480
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328036079
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Kategoria:
- literatura piękna
- Tagi:
- dorosłość historia alternatywna lata 60. XX w. literatura polska miłość odmiana losu podróż w czasie Polska relacje damsko-męskie starość uczucie wspomnienia
- Data wydania:
- 2017-11-08
- Liczba stron:
- 480
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328036079
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Kategoria:
- literatura piękna
- Tagi:
- dorosłość historia alternatywna lata 60. XX w. literatura polska miłość odmiana losu podróż w czasie Polska relacje damsko-męskie starość uczucie wspomnienia
Komedia ironiczno-romantyczna o parze, która dostała szansę przeżycia jeszcze raz swojej miłości. I o narodzie, który dostał szansę przeżycia jeszcze raz swojej historii. I o tym, co z tego wynikło.
Nowa książka autora bestsellerów o Teodorze Szackim to opowieść o tym, czy potrafimy oszukać los. A może jesteśmy skazani na „jak zawsze”? Miłoszewski mistrzowsko eksploruje nowy gatunek literacki, pokazując, że niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał lub romans, zawsze umiejętnie przeplata osobiste losy bohaterów z historią Polski.
Kup książkę
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Recenzje oficjalnych recenzentów
Co by było, gdyby…
Co było, gdyby…? Nie ma na świecie chyba ani jednej osoby, która nie zadałaby sobie choć raz w życiu takiego pytania. Co by było, gdybym poszła na inne studia? Wybrała innego mężczyznę? Zmieniła pracę? Znany i ceniony nie tylko w Polsce Zygmunt Miłoszewski w swojej najnowszej książce stała się odpowiedzieć na pytanie o bardziej wzniosłym i historycznym znaczeniu - co by było, gdyby w powojennej Polsce nie było komuny?
Główni bohaterowie „Jak zawsze” to Ludwik i Grażyna, małżeństwo z wieloletnim stażem, które obchodzi 50 rocznicę pierwszego razu, kiedy się ze sobą kochali. Dokładnie tak – nie ślubu, randki czy nawet pocałunku. Seksu. Świętują tradycyjnie kurczakiem z rożna i seksem, na który po tylu latach wciąż jeszcze miewają ochotę, choć niekoniecznie już siły. Ku ogromnemu zaskoczeniu pary, po stosunku budzą się oni w pełni sił witalnych i w swoich ciałach sprzed lat. Zniknęły gdzieś zmarszczki, żylaki i wykrzywione paluchy, a ich sylwetki znowu stały się jędrne i szczupłe. Wkrótce domyślają się, że cofnęli się w czasie do pierwszej wspólnie spędzonej nocy, jednak wszystko wokół nich wydaje się inne niż to, co zapamiętali sprzed 50 lat. Szare mieszkanko w bloku z wielkiej płyty zamieniło się w przeszklony dwupoziomowy apartament w modernistycznym bloku, zaś komunistyczna Warszawa przypomina nieco nieudolną kopię francuskiej stolicy. Znajomi sprzed lat – choć teoretycznie wciąż tacy sami, różnią się jednak znacznie od tych ze wspomnień, a chodzenie na nowo w starych butach wcale nie jest takie łatwe. Tym bardziej że świat stanął na głowie i nic nie jest takie, jakie zawsze było.
Alternatywna rzeczywistość sprzed pięciu dekad, wyraziści bohaterowie, którym daleko do papierowych ideałów, a zdecydowanie bliżej do nas samych i wnikliwa analiza polskiego społeczeństwa, w której autor nie poskąpił nam odrobiny złośliwości i sporej garści ironii i sarkazmu to tylko wierzchołek lodowy góry zalet, jakie „Jak zawsze” posiada.
Muszę przyznać, że Zygmunt Miłoszewski mnie zaskoczył. Bynajmniej nie tym, że książka okazała się świetna, a ja kolejny już raz utwierdziłam się w przekonaniu, że to niezwykle utalentowany pisarz. Zaskoczył mnie tym, że wciąż jeszcze można mnie zaskoczyć! Od dłuższego bowiem czasu mam poczucie, że napisano już wszystko, co można było napisać. Kolejne czytane przeze mnie książki powtarzają utarte już schematy, fabularne twisty tak naprawdę nie zaskakują, a każdy nowo poznany bohater przywołuje w pamięci postać z wcześniej przeczytanej już książki. I choć wciąż czyta się to wszystko z dużą dawką przyjemności i wciąż wciągam się w akcję, zarywając przy tym noce, to jednak brakuje mi powiewu świeżości i tego słynnego wow, które kiedyś wyrywało mi się z ust. A teraz znowu to poczułam!
„Jak zawsze” to książka, która zaskakuje. Pomysłem, fabułą i wielowymiarowością. Przez pryzmat Grażyny i Ludwika odkrywamy, jak mogła potoczyć się historia naszego kraju, ale też śledzimy losy dwójki ludzi, którzy spędzili ze sobą niemal całe życie i nagle mają możliwość zweryfikowania wszystkich swoich życiowych wyborów, a odpowiedzi na wcześniej zadawane sobie pytania wcale nie okazują się tak oczywiste, jak by się mogło wydawać.
I choć początkowo wydawało mi się, że tytuł książki zupełnie nie koresponduje z jej treścią, po zakończeniu lektury już się z tym nie zgodzę. Bo czasami, choćby wszystko było jak nigdy, to i tak kończy się jak zawsze.
Anna Szterleja
57 Popieram
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 5 044
- 3 253
- 1 216
- 522
- 260
- 114
- 103
- 62
- 51
- 46
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
- Zawsze się bronisz przed przeszłością, uciekasz do przodu. A to przeszłość decyduje o tym, kim jesteśmy i kim będziemy, czy to ci się podoba, czy nie.
Zobacz więcejPan Eugeniusz nalał zupełnie odruchowo, u Polaków w najstarszych strukturach mózgu, tuż obok ośrodków odpowiedzialnych za walkę i ucieczkę, zakodowany jest gest polania wódki w momencie wyją...
RozwińJak ktoś kogoś kocha, to go karmi.
Zobacz więcej
Opinie [728]
Całkiem sympatyczne, alternatywna wersja historii Polski zawsze mnie bawi :)
Pokaż mimo toPięknie opisane uczucie do drugiej osoby. Końcowe kilkadziesiąt stron pisanych jednak chyba na szybko, powieść wydaje się jakby urwana.
Pokaż mimo toJak bardzo nie chciałam kończyć tej książki! Powtarzałam to sobie za każdym razem jak po nią sięgałam, a ciężko było mi się powstrzymywać, ta powieść wciąga od pierwszych zdań. Przede wszystkim jest lekka, dialogi są zabawne, pomysłowa. Jest to swoisty spacer po Warszawie (nawet jeśli dokładnie taka nie istnieje) i spacer po czasach PRL-u, choć bardzo unowocześnionych....
więcejCiekawa i pomysłowa. W niektóre momenty są bardzo zabawne. Polecam.
Pokaż mimo toGdybym mogła zasugerować inny tytuł tej książki to moim zdaniem pasowałby "Tak sobie". Alternatywna rzeczywistość Polski lat 60. Pewnie zainteresowałaby osoby, które pamiętają tamte czasy. Ja nie pamiętam, więc może nie powinnam już nic więcej tutaj dodawać. Ale mogę jeszcze powiedzieć: Lektura dobra do poczytania w drodze do pracy, bez ryzyka, że przejedzie się swój...
więcejFantastyczna, piękna!!
Pokaż mimo toI daje sporo do myślenia... !
Swietny pomysl, dobrze napisana - rozczarowujace zakonczenie
Pokaż mimo toZabawna, a jednak też bardzo poważna powieść. O nas samych i naszym żałowaniu niewykorzystanych szans. Czy aby na pewno mamy czego żałować? W powieści bawią dialogi, w sentymentalny nastrój wprawiają obrazy z przeszłości, trwogą zaś osnuwa niemożność kontrolowania nawet tego co minione i co już od lat "nasze".
Pokaż mimo toUwielbiam książki opowiadające o alternatywnych wersjach historii.
Pokaż mimo toBardzo przyjemna, inteligentna, napisana językiem pełnym ciętego humory książka. Lekka lektura, która daje zwyczajną, prostą przyjemnosć czytania.
Pokaż mimo to