Jak zawsze

2017-01-01
Data 1. wydania:
2019-05-09
W.A.B.
dorosłość historia alternatywna lata 60. XX w. literatura polska miłość odmiana losu podróż w czasie Polska relacje damsko-męskie starość uczucie wspomnienia

Oficjalne recenzje i

Co by było, gdyby…

[ 64 ] Link do recenzji

Dość zabawna książka, ciekawy pomysł na fabułę. Jednak jak dla mnie zdecydowanie za dużo polityki.

Łatwa i przyjemna

Byłam rozczarowana książką jej fabuła była bardzo ciekawa, ale kiepsko napisana. Miałam wrażenie, że ta powieść tak naprawdę jest o niczym. Ciężko się ją czytało. Dla mnie zasługuje na 4 gwiazdki.

Pomysł na fabułę intrygujący. Ciekawe spojrzenie na lata 60 XX. wieku z perspektywy drugiej dekady XXI. W audiobooku dużą zaletą jest czytanie przez kilka osób zależnie od czasu i perspektywy postaci. Mimo wszystko druga część trochę przegadana i rozwleczona, a zakończenie.... cóż jak dla mnie takie nie w porę. Równie dobrze w ten sam sposób historia mogła zakończyć się...

Historia ciekawa, zaskakująca, wzruszająca, jednak momentami niestety trochę się dłuży.

A gdyby tak ktoś dał Ci szansę cofnięcia kilka dobrych lat Twojego życia, ale pozostawił dzisiejszą świadomość- podjęłabyś/podjąłbyś takie takie same decyzje? Z tymi samymi ludźmi, mając całkiem inną perspektywę przyszłości?
Taką szansę dostaje małżeństwo 80-latków świętujących swoją bardzo prywatną rocznicę- 50 lat po pierwszym seksie.
Cofają się do roku 1967 i mogą ze...

Zdecydowanie materiał na krótką formę, a nie na powieść. Po lekturze poprzednich książek Miłoszewskiego byłam zawiedziona.

Małżeństwo w 2013 roku obchodzi 50 rocznicę ślubu. Po świętowaniu budzą się rano pięć dekad wcześniej. Warszawa, rok 1963. Niby wszystko znajome ale jednak jest jakoś inaczej. W tej alternatywnej rzeczywistości Polska ma sojusz z Francją a nie z ZSRR. Mają szansę zupełnie inaczej przeżyć swoje życie. Czy im się uda? Czy będzie jak zawsze?

1940

Choć Zygmunt Miłoszewski znany jest polskim czytelnikom raczej jako autor kryminałów, to dla mnie „Jak zawsze” było pierwszym spotkaniem z tym pisarzem. Nie miałam zatem żadnych oczekiwań co do tego, jak mógłby on prowadzić tę historię, nie były mi też znane żadne zabiegi stosowane przez niego w swoich książkach. No, tyle tytułem wstępu.

Ludwik i Grażyna to dwójka...

konkretna

Dyskusje