Jak zawsze

2017-11-08
2017-01-01
Data 1. wydania:
2019-05-09
dorosłość historia alternatywna lata 60. XX w. literatura polska miłość odmiana losu podróż w czasie Polska relacje damsko-męskie starość uczucie wspomnienia
Inne

Oficjalne recenzje i

Co by było, gdyby…

Link do recenzji

956 141 38

Przede wszystkim: ogromny plus za motyw przewodni powieści! Mam wrażenie, że o istnieniu piosenki "Comme d'habitude" Claude'a François, która posłużyła jako inspiracja do stworzenia "My way", w Polsce mało kto wie, a może kilka osób przesłucha jej po przeczytaniu "Jak zawsze".
Na początku zraziły mnie dość naturalistyczne opisy stosunku starszych państwa, ale z drugiej strony – Miłoszewski musiał rozmawiać z wieloma osobami, by móc tak wiernie oddać realia życia pary osiemdziesięciolatków, więc owe opisy są z pewnością zabiegiem świadomym, mającym na celu uwrażliwienie czytelnika. Jeśli chodzi o całokształt powieści, wizja Polski pod francuskimi wpływami została stworzona w bardzo szczegółowy i wiarygodny sposób. Jednak ostateczny wydźwięk "Jak zawsze" – okazuje się, że przyzwyczajenie do drugiego człowieka i wzajemny pociąg seksualny liczą się w życiu bardziej niż cokolwiek innego – wydał mi się trochę banalny. Nie zmienia to jednak faktu, że czytając powieść, zaangażowałam się w losy bohaterów.

Ciekawa historia, dobry humor, jednak nie miałam parcia, żeby ją czytać, momentami była nużąca i koniec dosyć mnie rozczarował

Sam pomysł na fabułę bardzo ciekawy ale dla mnie w tej książce jest za dużo polityki dlatego od połowy tylko ją przekartkowalam żeby dowiedzieć się jak ta historia się zakończyła.

Trochę się męczyłam czytając tą książkę. Niby nie jest okropna, ale nie miałam ochoty jej czytać. Jest napisana ciekawie, ale sama historia mnie nie porwała.

Rewelacyjna, świetny pomysł na książkę, polecam

Rewelacyjna, świetny pomysł na książkę, polecam

O seksie ludzi w różnym wieku w różnych czasach.
Poza tym ciekawa zmiana perspektywy.
I te spadające klejnoty :D Kwintesencja ludzkiej durnoty w każdym czasie.

O seksie ludzi w różnym wieku w różnych czasach.
Poza tym ciekawa zmiana perspektywy.
I te spadające klejnoty :D Kwintesencja ludzkiej durnoty w każdym czasie.

Jestem pod wrażeniem lekkości, dobrego humoru i samego pomysłu. Bardzo wciągająca!

Wciąga i szybko się czyta.Fenomenalny pomysł z alternatywną wersją historii. A jednak coś poszło nie tak.Głównych bohaterów ciężko polubić. Uparcie powielają stare błędy chociaż całą książkę podkreślają posiadanie życiowej mądrości 80 latkow;).Zakończenie trochę jakby autorowi się już nie chciało;)

Pan Miłoszewski jak zwykle niezwodny. Tym razem sięgnął po prozę i również i tym razem "jak zawsze" nie zawiodłam się. Bohaterowie, temat, prowadzenie fabuły. Wszystko było na swoim miejscu. Bez zbędnego przerysowania i ozodobników.

Książka zostawiła mnie z miłym niedosytem, a umówmy się - przy prawie pięciuset stronach to nie lada wyczyn! Jeśli lubisz w książkach to fajne domyślanie się co będzie to tu jest go mnóstwo, a przy tym jest sporo fajnej refleksji na temat nas jako Państwa no i przede wszystkim wciągająca historia pary ludzi, których ja osobiście bardzo szybko polubiłem. "Jak zawsze" posyłam w świat znajomych i rodziny, a nie robię tego z każdą książką.