Mężczyzna, który gonił swój cień

Okładka książki Mężczyzna, który gonił swój cień David Lagercrantz Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 5)
Mannen som sökte sin skugga
Czarna Owca
2017-09-07
2017-09-06
Maciej Muszalski
dziennikarz haker kryminał literatura szwedzka naukowiec skandynawski kryminał Sztokholm sztuczna inteligencja Szwecja śledztwo XX w. zabójstwo zagadka kryminalna zaginięcie
Inne

Druga szansa

Drugi tom kontynuacji serii Millennium. Lisbeth odsiaduje krótki wyrok w więzieniu. Tam spotyka młodą kobietę , której rodzina pochodzi z Bangladeszu. Dziewczyna oskarżona o zabójstwo nadal obawia się swojej rodziny. Lisbeth próbuje jej pomóc i wplątuje się w kłopoty. Nadal szuka prawdy o swojej przeszłości. Oboje z Mikaelem Blomkvistem trafiają na ślady dziwnej organizacji nadużywającej władzy wobec dzieci.

Książka ciekawa mimo ,że nie pisał jej sam Stieg Larsson.
Autor uniósł poprzeczkę swojego poprzednika i stworzył ciekawą kontynuację losów Liesbeth Salanger.
Akcja wartka zaskakująca i wciągającą nie odczułam aby klimat książki odstawał od pióra Stiega. Polecam dla fanów poprzedniej trylogii👍

Książka ciekawa mimo ,że nie pisał jej sam Stieg Larsson.

Dobrze napisana. Akcja się nie nudzi. Kolejna część z życia Salander. Dobra.

Dobrze napisana. Akcja się nie nudzi. Kolejna część z życia Salander. Dobra.

David Lagercrantz kontynuuje losy dziennikarza śledczego Mikaela Blomkvista oraz hakerki Lisbeth Salander. niestety piąta część jest już bardzo mocno naciągana i przez to nie jest już tak dobra jak poprzednie. Mam nadzieję, że kolejne części będą lepsze

47/52/2023
„Mężczyzna, który gonił swój cień” (kontynuacja trylogii „Millenium” Stiega Larssona) („Mannem som sokte sin skugga”) Davida Lagercrantza, przełożył Maciej Muszalski, Wydawnictwo Czarna Owca 2017, wysłuchane: Legimi
1. Dlaczego?
Chciałam przeczytać dobry kryminał. I tak szukałam na półkach Legimi… I czytałam recenzje… I zawsze sortując „od najniższej oceny”… I wszystkie były słabe… I przestałam czytać opinie… I obiecuję, że się poprawię, będę czytać! Opinie, bo nie wiem, co z kryminałami…
2. I jak?
Przeciętne. A „Millenium”, choć za długie, nudne i przegadane bardzo mi się podobało. Lisbeth Salander walczy o dobro słabych i pokrzywdzonych. Jeśli się coś zaczyna, to fajnie ciągnąć wątek. Co z fizyką kwantową? Mikael Blomkvist się snuje. Nie ma magii. Można, ale nie trzeba.
3. Dokąd mnie to prowadzi?
Czytać kolejne tomy?

47/52/2023
1. Dlaczego?

David Lagercrantz kontynuuje losy Lisbeth Salander. Po tym jak uratowała dziecko z opresji, trafia do więzienia. Tam musi się zmierzyć z kolejnymi problemami jakimi jest zmierzenie się z jedną z więźniarek, która tylko czyha na moment żeby ją zabić. Jakby tego wszystkiego było mało to jej dawny opiekun Holger znajduje dokumenty, które mogą jej pomóc bo dotyczą jej przeszłości. Dodatkowo pojawia się problem rozdzielania bliźniaków jedno i dwu-jajowych. Autor przemyca wątek islamski jakim jest ubezwłasnowolnienie kobiet w krajach arabskich. Jak w każdym tomie autor powraca do tematu przemocy wobec kobiet.
Na ponad 400 stronach przemycone zostało kilkanaście wątków i miałam wrażenie, że jest ich troszkę za dużo. Nie mogę powiedzieć żeby czytało się źle bo przenikały się one nawzajem. Jednak miałam trochę odczucie, że są one traktowane po macoszemu. Gdyby może skupić się na połowie z nich to wyszłaby naprawdę świetna książka a tak to wyszła tylko dobra.
Trzeba na pewno zauważyć, że w tej części samej Lisbeth jest najwięcej jak dotychczas. Gdy tomy pisał Stieg Larsson Lisbeth się pojawiała i znikała. Gdy pałeczkę przejął David Lagercrantz Lisbeth jest bardzo dużo i wszystko praktycznie toczy się wokół niej. To ona wiedzie główny prym i skupia na sobie całą akcję. Zanika natomiast postać komisarza Bublanskiego- pojawia się on epizodycznie i już nie ma tych jego filozoficznych wypowiedzi, które tak zdobiły poprzednie części.
Mam wrażenie, że ta piąta część to jest przygotowywanie czytelnika na ostatni szósty tom. Piąty tom okazał się średnio ciekawy ale wydaje mi się, że już szósty tom będzie takim wieńczeniem całej serii i może przynieść wiele emocji i nieźle czytelnika zaskoczyć. Mam nadzieję, że się nie pomylę i szósty tom okaże się wisienką na "torcie".

Najtrudniejszy pierwszy krok - z kolejnym tomem „Millenium” autorstwa Lagercrantza poszło juz łatwiej. Wiedziałam, czego się spodziewać. Dlatego nie zaskoczyło mnie, że Kalle już mnie energiczny i z przytępionym pazurem, że Lisbeth bardziej społeczna (dojrzała). Ale nadal tak samo smakuje odkrywanie nowych spisków i tajemnic z przeszłości.
No i miło było się znowu spotkać z komisarzem Bublanskim.
Zaraz zabieram się z kolejną część, tym bardziej, że do drzwi puka już „Krzyk orła”...zupełnie nowego autorstwa.

No i miło było się znowu spotkać z...

Przeczytałam po 10 latach od trylogii i nadal fajnie się wraca do świata bohaterów.
Fabuła ciekawa i wartka akcja.

Fabuła ciekawa i wartka akcja.

Zazwyczaj mam coś do napisania o przeczytanej książce. Przy tym tytule jednak wyjątkowo zero przemyśleń i refleksji. Zadziwiające, jak bardzo "Mężczyzna, który gonił swój cień" był średni. Po prostu. Stąd 5/10 jest wskazana. Dla jasności - czytanie nie było złe. Od książek jednak wymagam czegoś więcej, niż tylko żeby jakiś tytuł nie był zły. Larssona wspominam z wielkim sentymentem, to był dopiero mistrz kryminału skandynawskiego! Seria jest dalej ciągnięta przez innych autorów i nie krytykuję tego. Miło znowu spotkać się ze starymi bohaterami, natomiast to już zdecydowanie nie jest ten sam poziom.

Nadal kontynuacja bardzo dobra. Polecam

Nadal kontynuacja bardzo dobra. Polecam