Karabiny Avalonu

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Kroniki Amberu (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Guns of Avalon
Amber
nar

Corwin, prawowity władca Amberu, po ucieczce z więzienia postanawia podjąć walkę o tron. W tym celu musi udać się do Cienia po diamentowy proszek służący jako proch strzelniczy. W pełnej niebezpieczeństw wyprawie do Avalonu towarzyszy mu Ganelon – człowiek o niezbyt chlubnej przeszłości. Obaj docierają do czarnej drogi, którą przebywają do Amberu zastępy demonicznych morderców i potwory przywołane klątwą Corwina. Książę musi stoczyć walkę zarówno o ocalenie kraju przed zagładą, jak i o odzyskanie korony zagarniętej przez Eryka.

Kofi | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Nie zwykłem przerywać tak wcześnie czytanych sag, ale Kroniki Amberu mimo swej sławy i pochlebnych opinii w żaden sposób do mnie nie przemawiają, za dużo w nich nudy, a sama fabuła jest oklepana do bólu. Książkę ratują tylko bajeczne wizje Zelaznego i jej długość, która mimo przeciętności tekstu pozwala przebrnąć do końca.

Kryanka | 2015-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Tom drugi podobny jest do pierwszego: Corwin ma nowych sprzymierzeńców, przyjaciół i kochanki, nowy pomysł na odzyskanie tronu i prowadzi nowe bitwy. Niby nic szczególnego, ale zakończenie znów sprawia, że chcę poznać ciąg dalszy.

Maynard | 2012-09-04
Przeczytana: styczeń 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak widać, wraz z tomem drugim, saga rozkręca się i to na dobre. Zelazny wprowadza nowe wątki, kilka ważnych postaci (Dara, Ganelon), poznajemy również zaginionego brata - mistrza oręża, Benedykta, który zaszył się w krainie Avalon. Wraz z "Karabinami Avalonu" dostajemy kolejny kawałek puzzli związanych z tajemniczą przeszłością Corwina, który nieźle namieszał w swoim długowiecznym życiu. Autor zastosował również tutaj ciekawy zabieg wprowadzenia tzw. "Jeszcze gorszego wroga" przy którym uzurpator Eryk to pikuś (Pan Pikuś) oraz odświeżył, znany choćby z "Czarnoksiężnika z Archipelagu", motyw nieświadomego wywołania złych mocy. Na szczęście finał "Karabinów..." rozstrzyga konflikt Corwina z Erykiem i rozpoczyna nowy, wciągający wątek. Czując się wciągnięty rozpoczynam niniejszym "Znak Jednorożca". Polecam!

Grisznak | 2014-12-06

Pomysłowe, szczególnie patent najazdu krainy fantasy z bronią palną oraz motyw Dary przypadły mi tu do gustu. Miejscami ciut przegadane, ale dobre.

hemulen | 2014-09-12
Przeczytana: czerwiec 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jestem pewna oceny, którą powinnam przyznać tej pozycji. Z jednej strony dobrze byłoby zapoznać się z całą serią, żeby spojrzeć z odpowiedniej - pełnej perspektywy. Z drugiej, obawiam się, że może nie dojść do zapoznania się z całością.

Dużym plusem jest osadzenie świata; przeplatanie się światów, zaginanie czasoprzestrzeni ma ogromny potencjał, ale...
Nie do końca wiem co jest osią fabuły. Oczywiście nie można odkryć wszystkich kart w jednym rozdziale, ale odnoszę wrażenie, że momentami akcja dzieje się zbyt szybko. Wydawało mi się, że walka z Erykiem toczyć się będzie na kartach kilku części. A to tylko jeden z przykładów.

Seria nie wydaje mi się zła, możliwe, że zabrałam się za nią w złym momencie - zbyt późno. Trudno o wybitne pozycje z litaratury fantasy. Ta jest raczej dobra aczkolwiek daleka jestem od jednoznacznej opinii.

Nie wykluczam kolejnego podejścia. Być może wtedy zweryfikuję swoją opinię.

Siemomysła | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Wciągnęła nieco mniej niż poprzednia - pierwsza część Kronik - lecz i ją przeczytałam właściwie na jednym oddechu.
Autor nadal bawi się z czytelnikiem i z konwencją, wyciągając z niej klasyczne motywy w sympatycznie kpiący sposób.

"A potem usłyszeliśmy krzyk. Głos należał do kobiety. Czyżby stary numer z dziewicą w niebezpieczeństwie?"

Przemek Skoczyński | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Czytadło, nic wielkiego, nic ambitnego. Do bólu prosty przekaz, narracja równie "skomplikowana" co w "Hobbicie" czy "Opowieściach z Narnii". Miała być lektura dla rozrywki między kotletem, a zadaniem z angielskiego i jest.

ira | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 września 2014

Kawał dobrej fantastyki. Druga część cyklu o książętach Amberu. Wiemy coraz więcej, choć nie znaczy to, że sytuacja się wyjaśnia. Walka o Amber nabiera tempa, a końcówka tomu zapowiada smakowitą kolejną część...

Carpenter | 2015-11-10

Zdecydowanie najlepszy cykl Zelaznego. Mam pierwsze polskie wydanie, ale po 20 latach z ogromną przyjemnością wróciłem do Amberu - tym razem przesłuchałem audiobooka.

Marcin | 2011-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 grudnia 2011

Jeżeli lubicie bajki dla dorosłych to sięgnijcie po cały cykl książek o księstwie Amber. Czytam po raz drugi i się nie nudzę. No może troszeczkę przez opisy piekielnych rajdów. Zawsze można zrobić skip ;) Ogólnie polecam u mnie 2 cześć sagi ma 7 na 10.