Planeta śmierci

Cykl: Planeta śmierci (tom 1) | Seria: Galaktyka Gutenberga
Wydawnictwo: Solaris
Deathworld
Oceansoul

Książka dostępna wyłącznie w księgarni Solarisnet.pl Najlepsza powieść klasyka SF - Harry'ego Harrisona. Jason dinAlt jest międzygwiezdnym szulerem i hazardzistą. Do oszustw wykorzystuje swoje zdolności psi. Kiedy dostaje propozycję zagrania o wielkie pieniądze, w dodatku na koszt zleceniodawcy, nie waha się ani sekundy. W dodatku zadanie go intryguje, bo zleceniodawca wydaje się być najniebezpieczniejszym człowiekiem, jakiego dinAlt kiedykolwiek spotkał.

Decyzja ta rzuca Jasona w wir przygód, które zaprowadzą go na śmiertelnie niebezpieczną planetę Pyrrus. Planetę, gdzie każda roślina i zwierzę wydają się mieć tylko jeden priorytet - wymazać ludzi ze swojej powierzchni. Jason dinAlt staje wobec największej tajemnicy i zagadki, z jaką się zetknął w swoim życiu.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

Adrian Jeżak | 2019-09-25
Przeczytana: 25 września 2019

Ciekawe spojrzenie na ludzi i ich możliwości przystosowawcze. Ludzie zamieszkujący nowy świat, w którym tak naprawdę to oni stanowią źródło głównego zagrożenia dla planety przystosowują się do nieustannej walki o przetrwanie. Stają się szybsi, zręczniejsi, bardziej drapieżczy i bardziej bezmyślni. Żyją na swój sposób w tym ich nowym domu aż pojawia się wśród nich nasz główny bohater...
Oceńcie sami,
Adrian Jeżak

JoankaH | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Ciekawa przygodówka sci-fi. Nieco trącąca myszką, ale całkiem nieźle daje radę. Wymowa ewidentnie pacyfistyczna.

Mario | 2019-05-14

Kolejna powtórka lektury sprzed lat, a raczej kolejne spotkanie z klasyczną sf, i kolejna konstatacja, że to naprawdę dobra literatura i jednocześnie dobra rozrywka w jak najpochlebniejszym znaczeniu tego słowa. I kolejne (obiecuję, że używam tego słowa ostatni raz w tym tekście) westchnienie, że dziś już nie można pisać tak naiwnie, tzn. tak wprost o oczywistościach: że wojna niszczy, a pokój buduje, że długotrwałe pozostawanie w stanie wojny zmienia ludzi na gorsze, że zwykle widzimy przyczynę złego w przeciwniku, nigdy w nas samych, oraz że na zwycięstwo składają się liczne porażki.
Czytając te rozpasane, prawie niczym nieograniczone wizje z lat 50. i 60. ma się wrażenie, jakby wtedy pisarze zagrzewali czytelników do boju, jakby z wiarą powtarzali: idźmy naprzód, odkrywajmy, poszerzajmy nasz świat, szukajmy nowego, eksplorujmy! Później gdzieś ta energia się rozproszyła, a nasza wyobraźnia zszarzała - a może tylko tak mi się wydaje, bo ostatnio chyba znów rozmach powraca do...

MarcinS | 2018-12-18

Książka, która była dla mnie swoistym odkryciem i zaraziła mnie anglosaską przygodową SF. Na dodatek, o czym z pewnym zdziwieniem przekonałem się niedawno, całkiem ładnie się zestarzała. Jeśli przymknąć oko na te międzygwiezdne okręty o napędzie atomowym, co w chwili, gdy Harrison pisał tę powieść wydawało się jak najbardziej logicznym i naukowym podejściem do fantastyki, dostajemy świetną opowieść przygodową z łajdakiem o dość uczciwym sercu, który musi zmierzyć się z sekretem tytułowej planety. Być może wynika to z tego, że autor nie serwuje nam pseudonaukowego bełkotu, tylko od razu rzuca w wir przygody. Kolejne części cyklu są słabsze, typowe odcinanie kuponów od sukcesu pierwszej książki, ale jako retro-rozrywkowy cykl dają radę.

StefanGJ | 2018-02-07
Przeczytana: luty 2018

Nieco moralizatorska.

ehh | 2018-01-07
Przeczytana: 03 lipca 2013

nie ma co się rozpisywać gdyż opis wszystko wyjaśnia ,dobra książka polecam

Czytamy | 2017-09-08
Przeczytana: lipiec 2017

Przygodowa, dobrze napisana, z klarownie przedstawionym bohaterem (Jason DinAlt).
Klasyka SF. Pozycja obowiązkowa!

Shefo | 2016-10-02
Przeczytana: 01 lutego 2015

Świetna książka z zaskakującą fabułą i z wyrazistymi bohaterami. Przenosi w inny, złowrogi świat. Przede wszystkim w świat science-fiction, całkowicie spójny i sensowny.

Radek | 2016-05-10

Nie wiem czy można tę książkę nazwać "klasyką gatunku", ale na pewno jest klasyką mojej młodości. Jest pewnie też klasyką młodości wielu ludzi, którzy młodzi byli w latach 90'.

Przyjemne wspomnienia po lekturze zostały do dziś, stąd ocena wysoka.

twzaczytany | 2015-12-30

Bardzo ciekawa książka. Co do wydania to GG nim nie zachwyca.