Biała Róża

Cykl: Czarna Kompania (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
The White Rose
8371201192
Konował

Biała Róża jest ostatnią nadzieją ludzkości w walce ze Złą Panią - potężną boginią zła. Po wielu perypetiach Czarna Kompania odnajduje Białą Różę i walczy razem z nią po stronie dobra. Jednak niespodziewanie pojawia się Dominator - kolejna mroczna siła, przy której Zła Pani wydaje się wręcz dobrym duszkiem. Nowy najeźdźca morduje bez litości i pustoszy wszystko wokół. Czy Czarnej Kompanii uda się pokonać tę złowieszczą siłę, zanim cały świat zmieni się w wielką krainę cieni?

Krzysztof | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Biała Róża, trzeci tom Kronik Czarnej Kompanii jest może lepszym tomem od poprzedniego, ale wciąż jest to bardzo rozczarowująca lektura, a magia, latające dywany i wieloryby już nawet nie budzą śmiechu. Całość coraz bardziej mi się nie podoba, na szczęście ten tom zamyka pewien etap i kieruje historie na zupełnie nowe tory, dzięki czemu można sagę odstawić na pewien czas, co chyba sam zrobię.

comodsuda | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Po cieniu w ukryciu byłem nieco zawiedziony początkiem. Akcja dość długo się zawiązuje, ale jak to już zrobi to nie można się oderwać od lektury. Dużo zaskakujących wątków i zwrotów akcji. Z części na część autor coraz bardziej mnie zaskakuje, a wątki z pierwszego tomu jakby porzucone, zostają wyjaśnione w bardzo ciekawy sposób. Polecam, zapraszam też na mojego bloga http://czytajmyrazem.blog.pl/czarna-kompania/biala-roza-03/

Pablos | 2012-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2012

Trzeci tom Kronik Czarnej Kompanii znowu ukazuje historię w dość ciekawy sposób, tym razem jednak zamiast dwóch niezależnych narratorów mamy troje. Pierwszym oczywiście pozostaje Konował, opowiadający kolejne losy kompanii z własnej perspektywy, w pierwszej osobie. Drugim jest narrator “wszechwiedzący”, przedstawiający kompletnie inną historię, która w dodatku wydarzyła się nieco wcześniej, a trzecim opowiadającym jest tajemniczy ktoś, kto przysyła Konowałowi listy. Pomysł o tyle ciekawy, że mamy do czynienia z trzema odrębnymi opowieściami, które z czasem zaczynają się zazębiać, a dzięki różnej narracji mamy okazję spojrzeć na całość z różnych perspektyw i polubić (lub nie) kolejne postaci.

Według mnie historia tu przedstawiona niestety traci nieco impet, którym uderzała czytelnika w tomach poprzednich. Wynika to jednak z faktu, że od samego początku opowieści wiemy dobrze, że wiele rzeczy się wyjaśni tu ostatecznie, panuje specyficzny klimat końca. Za to Glen Cook daje się...

Krzysztof Kamiński | 2016-07-08

Jednym z głównych elementów tej książki jest dążenie do czegoś. Autor pokazuje bohaterów którzy całe życie próbują coś osiągnąć, małymi kroczkami zbliżają się do swojego celu, ale gdy już nadchodzi starość i cel jest w zasięgu ręki, zdają oni sobie sprawę, że tak naprawdę ich życie to droga, to gonitwa za przysłowiowym króliczkiem, a samo złapanie go chyba nie ma już sensu. Motyw ten pojawił się również poprzedniej części, ale tutaj jest już aż zbytnio uwypuklony.
Nadaje to jednak powieści głębszego dna, nie tylko rozrywki o latających wielorybach, ale również poszukiwania sensu życia.

Gorąco polecam

kris81CK | 2015-08-12
Przeczytana: sierpień 2015

Jestem odmiennego zdania niż niektórzy Czytający i uważam, że ta część jest równie dobra (o ile nie lepsza) co poprzednich części. Po pierwsze wyjaśnia wiele niejasności oraz kontynuuje pewne wątki rozpoczęte w dwóch pierwszych tomach. Po drugie jest dla mnie nowatorska - 3 narratorów w 3 różnych płaszczyznach czasowych (nie spotkałem się wcześniej z takim tworem). Po trzecie - zaskakuje (pewnych historii się domyślałem np. losów Kruka, jednak niespodziewane zwroty akcji sprawiają, że aż nie można oderwać się od czytania).

Alan Węcławik | 2014-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Trzeci tom jakoś tak wydaję mi się delikatnie słabszy od poprzednich. W tej części autor postanowił zastosować retrospekcję i przedstawić świat oraz wydarzenia z czasu kiedy uwolniona została "Pani" oraz Schwytani. Zobrazowane jest to na zasadzie listów wysyłanych do Konowała w których opisane jest życie i działania czarownika Bomanza, który się do tego bezpośrednio przyczynia. Sama Czarna Kompania ukrywa się na równinach strachu i jest niejako w odwrocie, jednakże w wyniku pewnych działań nawiązuje się przedziwny sojusz mający na celu zawieszenie broni i wspólne pokonanie "Dominatora" W sumie widać że pewne rzeczy są trochę naciągane jak na przykład drzewo strażnik. Jednakże muszę przyznać że przyjemnie mi się czytało tę pozycję, dalej jednak pozostaje istotne pytanie, skoro już prawie wszystko zostało rozwiązane jeżeli chodzi o Kompanię to co autor chce pokazać w kolejnych tomach? Zakończenie tradycyjnie informuje o kontynuacji i ze względu na to, iż nie wiem co autor jeszcze...

Mateusz Wróbel | 2015-02-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 lutego 2015

Kolejny sentymentalny powrót do Kronik. Biała Róża przedstawia nam wspaniały świat Równin Strachu i historię uwolnienia Pani, z którą mamy do czynienia już od pierwszego tomu.
Niestety książka nie jest tak dobra jak poprzedni tom. Przez pierwszą połowę, przeplatające się trzy historie są momentami nużące. Akcja rozciąga się w czasie przez co mamy wrażenie stagnacji.
Na szczęście koło wydarzeń zaczyna toczyć się co raz szybciej, aż w pewnym momencie nie daje nam wytchnienia, pochłaniając bez reszty.

nie oceniam bo nie czuję się na siłach za mało udało mi się przeczytać choć chciałam i się zabierałam za to, lubię fantastykę, nieważne że to tom 3ci serii taki dostałam w gratisie, jest dość trudno dostępny więc myślałam że mnie zaciekawi saga nie dla mnie

Moridin | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Książka super jedna z moich ulubionych Lubie tego autora

Ksiądz | 2015-01-09
Przeczytana: styczeń 2015

Jestem rozczarowany kolejną częścią tej sagi zwłaszcza w odniesieniu to świetnego "Cienia...". Odnoszę wrażenie że rozbicie treści książki na trzy różne wątki (mimo że splatają się one w końcu) nie było dobrym pomysłem. W rezultacie skacząc z wątku na wątek, z przygód jednego bohatera na przygody innego jakoś nie mogłem skupić mojej uwagi na treści.