Pasażerka

Cykl: Passenger (tom 1)
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Passenger
AMisz

Współczesna nastolatka i XVIII-wieczny pirat w szalonym wyścigu z czasem przez kontynenty i epoki. Etta Spencer, cudowne dziecko skrzypiec, pewnej nocy traci wszystko, co znała i kochała. W jednej chwili z bezpiecznego Nowego Jorku zostaje przeniesiona do miejsca oddalonego o wiele mil i… lat. Trafia do 1776 roku, a jej los zależy od Nicholasa Cartera, młodego korsarza związanego kontraktem...

Etta Spencer, cudowne dziecko skrzypiec, pewnej nocy traci wszystko, co znała i kochała. W jednej chwili z bezpiecznego Nowego Jorku zostaje przeniesiona do miejsca oddalonego o wiele mil i… lat. Trafia do 1776 roku, a jej los zależy od Nicholasa Cartera, młodego korsarza związanego kontraktem z potężną rodziną Ironwoodów.

Jedynie Etta może odzyskać pewien tajemniczy przedmiot o niewysłowionej wartości. Jeśli jej się powiedzie, zostanie odesłana do XXI wieku. Ona i Nicholas wyruszają w niebezpieczną podróż po egzotycznych miejscach i w poprzek czasu. Im bardziej zbliżają się do prawdy, tym większego tempa nabiera śmiertelna gra Ironwoodów. Etcie grozi nie tylko rozłąka z Nicholasem, ale i zamknięcie drogi powrotnej do domu… na zawsze.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2017

źródło okładki: www.czytampierwszy.pl

Oficjalna recenzja
Milena książek: 546

Podróże w czasie, prawdziwi piraci i sowita porcja intryg

Alexandra Bracken wraca z nową serią młodzieżową. Po dobrze przyjętym cyklu „Mroczne Umysły" autorka ponownie prezentuje historię dla nastolatków, ale tym razem w zupełnie innym klimacie. O ile pierwszy cykl był wizją dystopijną, w której młodzi ludzie pod wpływem tajemniczego wirusa zapadli na chorobą wywołującą nadprzyrodzone moce, o tyle „Pasażerka" proponuje inną podróż literacką. I to podróż w czasie; awanturniczą przygodę na przestrzeni wieków, w której świat współczesny splata się z wiekiem XVIII, a także innymi interesującymi okresami historycznymi.

Etta Spencer jest genialną osiemnastoletnią skrzypaczką, której debiutancki występ solowy zostaje brutalnie zakłócony przez otwarcie tunelu do innego czasu. Nieświadoma swoich zdolności dziewczyna trafia w okres baroku i zostaje wciągnięta w niebywałą intrygę oraz dowiaduje się, że ktoś czyha na żyje samej Etty oraz jej matki. Zatłoczony Nowy Jork zastąpiony zostaje piracką łajbą sprzed wieków, a młoda dziewczyna szybko musi nauczyć się odróżniać swoich wrogów od przyjaciół. Równolegle w powieści ważą się losy Nicholasa Cartera, również młodego podróżnika w czasie, będącego jednak zaprawionym w bojach korsarzem, który nie miał pojęcia, że istnieje przejście do XXI wieku.

Ta niezwykła para rzucona w wir niesamowitych przygód prowadzi czytelnika przez świat przepięknie stworzony piórem Alexandry Bracken. Autorka włożyła niemały wysiłek w kreację bohaterów i realiów społeczno-historycznych, z jakimi przyszło im się zmierzyć. Każda z epok oddana została w wyjątkowy i szczegółowy sposób, tak by czytelnik mógł poczuć atmosferę morskiej przygody, nalotu bombowego podczas II wojny światowej, wyprawy po Kambodży w roku 1685 czy Paryża wieku XIX.

„Pasażerka" to lekka, ale całkiem dobrze napisana, dynamiczna i pełna wartkiej akcji młodzieżówka, która pozwala oddać się przygodzie i po prostu dobrze bawić, o ile czytelnik nie będzie zbyt wnikliwy względem drobnych nieścisłości fabularnych oraz wykaże się cierpliwością w poznawaniu morskiej nomenklatury. W kategorii young adult powieść Bracken będzie jedną z lepszych pozycji literackich, która w bardzo przyjemny sposób pozwoli poznać historię powszechną i jej uroki.

Milena Buszkiewicz

FannyBrawne | 2018-08-24
Na półkach: Przeczytane, Romantyczne

,,Pasażerka” jest porównywana do młodzieżowej wersji ,,Obcej” Diany Gabaldon. Specjalnie wcześniej przeczytałam ,,Obcą”, żeby móc je sobie porównać. Jeśli czytaliście moją recenzję książki Gabaldon, wiecie, że nie do końca przypadła mi ona do gustu. A jak jest z ,,Pasażerką”?

Etta Spencer jest młodą, obiecującą skrzypaczką. W imię swojej pasji i talentu dziewczyna odpuściła sobie szkołę, przyjaźnie i chłopaka. Jednak w dzień jej debiutu cały jej świat wywraca się do góry nogami. Jej ukochana Alice opiekunka ginie, matka nagle znika, a sama Etta przenosi się… do 1776 roku na statek piracki. Tam dowiaduje się, że pochodzi z rodziny obdarzonej mocą podróży w czasie, a jej obowiązkiem ma być służenie tajemniczemu i bogatemu Ironwoodowi. Etta nie ma zamiaru być jednak niczyim pionkiem. Postanawia wrócić do swoich czasów oraz ocalić Alice. W jej podróży będzie towarzyszył jej czarnoskóry pirat, Nicholas Carter.

O dziwo, mimo że ,,Pasażerka” jest książką młodzieżową, a ,,Obca” jest...

Inżynier_Przygody | 2017-12-05

Na koniec listopada postanowiłem wybrać się w podróż w czasie i przestrzeni, więc oczywistym wyborem stała się zachwalana przez wszystkich „Pasażerka” Alexandry Bracken. Bez żadnej wiedzy o dotychczasowej twórczości autorki, mając w głowie tylko skrót fabuły i opinię czytelników, postanowiłem zabrać się za lekturę tego dzieła. Czy z tej podróży da się wrócić bezpiecznie do domu?

Książka opowiada o dobrze rokującej skrzypaczce, siedemnastoletniej Henriettcie, która w brutalny sposób zostaje uświadomiona o swoich niezwykłych umiejętnościach. Mafijna rodzina od podróży w czasie porywa jej rodzicielkę, zabija mentorkę i każe odnaleźć przedmiot, który rzekomo ukradła matka bohaterki. W misję poszukiwawczą wybiera się wraz z Ettą pirat, Nicholas Carter. Jednak czy osoba przyzwyczajona do rabunkowego stylu życia jest godna zaufania?

Historia opisana przez Panią Bracken z początku dłuży się i jest przewidywalna, jednak im dalej w fabule się posuwamy, tym staje się bardziej intrygująca....

justynka1987 | 2018-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Od razu chcę nadmienić, że bardzo lubię młodzieżówki i w ogóle podróże w czasie od dawna mnie interesują w książkach, ale ta jakoś mnie nie zachwyciła. Przeczytałam a i owszem, nie była zła, ale na kolana to ona mnie nie powaliła.

Chodząca-Parodia | 2018-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2018

Alexandra Bracken zachwyciła mnie serią "Mroczne umysły", która należy do jednych z moich ulubionych. Gdy zobaczyłam "Passenger" na zagranicznych stronach, wiedziałam, że będę musiała to przeczytać. Alex Bracken+ nowa książka+ podróże w czasie= mieszanka idealna- to była moja pierwsza myśl. Potem "Pasażerka" zaczęła pojawiać się na polskim booktubie i zyskiwała pochlebne opinie. Byłam wręcz wniebowzięta.

I znowu popełniłam ten sam błąd. Miałam za wysokie oczekiwania.

Nie powiem, żeby "Pasażerka" była zła, bo to nieprawda. To przygodówka z krwi i kości, ciągle coś się działo. Bardzo podobał mi się świat przedstawiony, ciągle zmiany miejsc czasu akcji. W każdej stronie czuło się nastrój danej epoki. Autorka studiowała historię i w tej książce widać, że zna się rzeczy. Podróże w czasie to temat, przy którym bardzo łatwo się poślizgnąć, ale, choć widziałam pewne niedociągnięcia, to Bracken bardzo dobrze sobie poradziła.
Z kolei główna bohaterka, Etta, bardzo często mnie pozytywnie...

coffeebooklover | 2018-04-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Dlaczego przeczytałam to dopiero teraz?!
To genialna opowieść, która łączy w sobie wszystkie cechy, które tak bardzo kocham w książkach. Mamy wspaniale wykreowanych bohaterów, romans, przygodę i zagadkę. Alexandra Bracken bardzo sprawnie ukazała dane światy i uchwyciła cechy charakterystyczne dla danej epoki i czasu. Podróże w czasie z Ettą i Nicholasem to istna przyjemność !
Z niecierpliwością czekam na kolejny tom!

Książkomaniacy | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Przed Ettą Spencer kariera skrzypaczki stoi otworem. Jej życie to skrzypce, skrzypce i jeszcze raz skrzypce. Nie ma czasu na nic innego, całkowicie oddaje się swojej pasji i próbuje sprostać ambicjom swoim i swoich rodziców. Jednak jej życie zmienia się o 180 stopni, gdy
z nowoczesnego, bogatego technologicznie Nowego Jorku zostaje przeniesiona do całkowicie innego miejsca. Nie byłoby w tym oczywiście nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miejsce, w którym teraz się znajduje oddalone jest od jej dotychczasowego domu o wiele mil, a o jeszcze wiele więcej lat! Dziewczyna trafia na statek, który płynie przez morze w roku 1776. Na statku ma wyjątkowo przystojnego towarzysza - Nicholasa Cartera, Wraz nim musi udać się w niebezpieczną podróż, pełną wspaniałych przygód, ale i ogromnych wyzwań. Okaże się, że odzyskanie tajemniczego przedmiotu nie należy do najłatwiejszych zadań, a im bliżej prawdy, tym gorzej...

Czy Ettę i Nicholasa połączy uczucie? Czy...

LifeOnMars | 2018-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2018

Bardzo trudno było mi się wgryźć w tę powieść. Być może jestem już za stara na piratów, podróże w czasie i tajemnicze przedmioty zmieniające wszystko. Na pewno nie pomógł mi też fakt, że praktycznie wcale nie czytuję książek tego gatunku i o takiej tematyce. Być może czytelnicy młodsi ode mnie szybciej wczują się w opowiadaną historię.
Rzeczą, którą zaliczam raczej do minusów, jest to, że w sposobie wypowiedzi osób z XVI, XVII, XVIII, XIX, XX i XXI wieku nie widać żadnej różnicy.
Najbardziej nie podobało mi się to, w jaki sposób kończy się powieść. Rozumiem, że gdy w planach jest napisanie kolejnej części książki, musi pozostać jakiś rąbek tajemnicy, coś nieodkrytego, co sprawi, że czytelnicy będą chcieli (i musieli) sięgnąć po kontynuację. Ale "Pasażerka" urywa się naprawdę w połowie historii. Nie odpowiada mi to ;)

No to teraz miłe słowa na temat "Pasażerki".
Po pierwsze: cudna okładka, która zauroczyła mnie w pierwszym momencie, gdy ją zobaczyłam. Aż słyszałam jak krzyczy:...

bookmoment | 2017-10-05
Przeczytana: 04 października 2017

„Pasażerka” jawi się jako zlepek powieści przygodowej z wyraźnym akcentem fantastycznym. Wyjście fabularne jest zbudowane spójnie. Alexandra Bracken ostrożnie stąpa po cienkim gruncie, pilnując aby nie wpaść w sidła własnej historii, która notabene wyróżnia się nietuzinkowymi i wielowątkowymi fragmentami. Każda wersja płaszczyzny czasowej rządzi się swoimi prawami, a mnogość epok i miejsc nie ułatwia zadania. I choć nie obyło się bez kilku potknięć – sprowadzających się zazwyczaj do lekkiego chaosu, którego źródło leży zazwyczaj po stronie zmienności wątków – tak autorka stworzyła dość oryginalną i interesującą konstrukcję powieści.

Zestawiając ze sobą dwa różne światy Alexandra Bracken stworzyła dość stereotypowy pierwszoplanowy duet. Młoda skrzypaczka jest odważna, zdeterminowana, nie straszne jej wyzwania. Jednak w tym wszystkim denerwuje infantylnością, nie zważa na konsekwencje własnych czynów. Postać męska niestety również nie wypada dobrze. Chłopak potrafi wywołać w...

Olga | 2017-11-28
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 listopada 2017

jestem naprawdę zafascynowana pomysłem na tę książkę, wyjątkowo przypadł mi do gustu. to zupełnie nowe podejście do "podróży w czasie" - moim zdaniem udane. ciekawe są również opisy miejsc, które odwiedzała Etta, a także różne ciekawostki historyczne, ale mogłoby być ich więcej. jak na literaturę młodzieżową jest to naprawdę dobra pozycja, chociaż możliwe, że wysoka ocena wynika z faktu, że bardzo lubię książki przygodowe (:

ZaczytanaOlaa | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Dziś chcę napisać kilka słów o nowej książce, którą miałam przyjemność przeczytać dzięki portalowi CzytamPierwszy.pl.

Książka ta przedstawia losy młodej Etty Spencer, która ma wielki talent muzyczny i gra na skrzypcach, niestety pewnej nocy traci wszytko,co znała i kochała. Z współczesnego Nowego Jorku dziewczyna zostaje przeniesiona do 1776 roku na statek piratów. Etta jest przerażona, nie wie co ma robić, nie wie gdzie jest i dlaczego przeniosła się w czasie. Poznaje tam Nicholasa, który od razu polubił dziewczynę i obiecuje jej pomóc wszystko zrozumieć.
Etta musi odzyskać tajemniczy przedmiot o wielkiej wartości, ale niestety jeśli jej się nie uda dziewczyna już nigdy nie będzie mogła wrócić do swojego domu i czasów które zna najlepiej. Dlatego ona i Nicholas wyruszają w podróż po różnych epokach i miejscach starając się odnaleźć ten tajemniczy przedmiot oraz uratować mamę Etty. Czy to się im uda? Dowiecie się, gdy przeczytacie tą książkę.

Po pierwsze muszę pochwalić piękną...