Młody świat

Tłumaczenie: Olga Siara
Cykl: Młody świat (tom 1)
Wydawnictwo: Insignis
The Young World
fantastyka, dla młodzieży, postapo, sf

Witaj w Nowym Jorku – mieście rządzonym przez nastolatków Tajemnicza epidemia zmiotła z powierzchni Ziemi dorosłych i dzieci, oszczędzając jedynie nastolatków. By przetrwać w chylącym się ku upadkowi świecie, młodzi łączą się w plemiona. Jefferson, mimowolny przywódca grupy zamieszkującej okolice Placu Waszyngtona, oraz Donna – obiekt jego skrywanej miłości – każdego dnia stawiają czoła...

Witaj w Nowym Jorku – mieście rządzonym przez nastolatków

Tajemnicza epidemia zmiotła z powierzchni Ziemi dorosłych i dzieci, oszczędzając jedynie nastolatków. By przetrwać w chylącym się ku upadkowi świecie, młodzi łączą się w plemiona. Jefferson, mimowolny przywódca grupy zamieszkującej okolice Placu Waszyngtona, oraz Donna – obiekt jego skrywanej miłości – każdego dnia stawiają czoła niebezpieczeństwom postapokaliptycznego chaosu, świadomi, że ich dni są policzone.

Gdy jeden ze współplemieńców wpada na trop lekarstwa, które pozwoli im się wymknąć nieuchronnej śmierci, pięcioro nastolatków wyrusza na ryzykowną ekspedycję. W drodze do celu będą musieli pokonać terytoria opanowane przez gangi, fanatyków i bojówki; ich wędrówkę będą znaczyły wymiany ognia, ucieczki, cierpienie i śmierć. Czy młodym bohaterom uda się ocalić wymierającą populację? Jakie mroczne zakamarki ludzkiej psychiki odkryją podczas tej ryzykownej eskapady?

***

Wyjście za mury to zawsze ryzyko. Bywa, że wszystko idzie gładko. Wychodzisz, zgarniasz trochę jedzenia albo lekarstw i zarządzasz odwrót do domu. Ale czasem tam nie docierasz. Przez bandytów, dzikie psy, toksyczne opary albo nagły pożar. Przez niezrzeszonych, którym odbiło i już niczym się nie przejmują. Przez różnych narwańców, szaleńców. Słyszałem nawet o dzieciakach, które mordują dla zabawy. Dlaczego? A dlaczego nie?

Te dwa pytania w zasadzie podsumowują naszą obecną sytuację – najpierw wielkie DLACZEGO?, a zaraz potem ogromne: A DLACZEGO NIE?

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/mlody-swiat/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/mlody-swiat/

Łędina | 2017-11-29

"Młody świat: Młody świat" to debiutancka, pełnokrwista postapokaliptyczna książka Chrisa Weitza, budząca niemałe skrajności. Niejednokrotnie wzbudzająca salwę śmiechu, smutek, a nawet wzruszenie. Bezpretensjonalnie najlepsza debiutancka powieść obecnego roku. Żart. Ta książka to kompletna porażka.

Chris Weitz - producent, reżyser, scenarzysta i aktor, znany ze ścisłej współpracy z bratem, Paulem Weitzem. Urodził się w rodzinie o długich i bogatych tradycjach filmowych. Jego matka i babcia były aktorkami, z kolei dziadek i wuj trudnili się produkcją filmową. Rodzina ojca nie była związana z filmowym show-biznesem – tato był pisarzem i projektantem mody. Jego kariera jest nierozerwalnie związana z postacią brata. Debiutował jako autor scenariusza do głośnego, animowanego filmu „Mrówka Z”, który napisał wspólnie z bratem i z Toddem Alcottem. Do najsłynniejszych, wspólnych realizacji braci Weitzów należą komedie "American Pie” w reżyserii Paula, seriale: "Fantasy Island”,...

Wkp | 2017-10-16

ŻYJ SZYBKO, UMRZYJ MŁODO?

Gdybym miał się sugerować poleceniami na okładce tej powieści, chyba nigdy po nią bym nie sięgnął. James Patterson porównuje bowiem „Młody świat” do marnej i bezsensownej „Niezgodnej”, a to nie jest najlepsza reklama dla książki, a jakby tego było mało, z całkiem sporego dorobku kinowego jej autora wytłuszczono koszmarny „Księżyc w nowiu”. Pojawił się też hit w postaci „Łotra 1”, ale czemu pominięto „Był sobie chłopiec?”. Na szczęście „Młody świat” to niezła książka, którą naprawdę dobrze się czyta.

To był rekordowo dobry rok dla padlinożerców, jak mówią ci, którym pozostało jeszcze nieco humoru – choćby i czarnego. Większość ludzkości zginęła. W wyniku dziwnej epidemii umarli wszyscy dorośli i wszystkie dzieci, pozostali jedynie nastolatkowie, a wśród nich dowodzący jedną z grup ocalałych zamieszkujących okolice Placu Waszyngtona Jefferson, i Donna, w której jest zakochany. Muszą żyć w świecie, gdzie jedzenie stało się największym dobrem, konsole do...

Karolina | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Postapokaliptyczny Nowy Jork. Nieznana choroba odebrała życie dorosłym oraz dzieciom; przetrwali jedynie nastolatkowie. Młodzi ludzie muszą stawić czoło nowej rzeczywistości i odnaleźć się w chaosie.

Przeciętna - tyle można powiedzieć o powieści "Młody świat".
Miejsce akcji, fabuła czy bohaterowie są dość pospolici; bez większych rewelacji. Brakuje czegoś co sprawi, że książka będzie się wyróżniać. Mam nieodparte wrażenie, że Chris Weitz zamiast powieści stworzył scenariusz do filmu. Maniera autora była często uciążliwa w trakcie czytania. Język, którym posługiwali się bohaterowie miejscami był wręcz żenujący. W polskim tłumaczeniu, niektóre zwroty lub całe zdania brzmiały nienaturalnie, po prostu śmiesznie.
Według mnie "Młody świat" zalicza się do grona książek, które nie wnoszą niczego nowego; powieść zniknie z naszej pamięci po krótkim czasie. Raczej nie sięgnę po kolejne tomy trylogii.

elenkaa | 2017-10-21
Przeczytana: 21 października 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/10/249-mody-swiat-chris-weitz.html

Chris Weitz jest znanym reżyserem oraz scenarzystą takich filmów jak np. "Łotr 1. Gwiezdne wojny", "Kopciuszek", "Złoty kompas", czy też "Był sobie chłopiec". Dopóki nie przeczytałam tego na okładce "Młodego świata", nie wiedziałam o tym. Jednak oprócz pisania scenariuszy, zapragnął dodatkowo stać się autorem książek. "Młody świat" to pierwszy tom trylogii o tej samej nazwie z gatunku sci-fi dla młodzieży.

"Młody świat" ukazuje wizję po Apokalipsie oczami nastolatków, których organizmy jako jedyne potrafiły przeciwstawić się nieznanemu wirusowi atakującemu ludzkość. Niestety blisko 18-ego roku życia nawet oni nie uchronią się od choroby - ma to związek z jakimś hormonem, który w tym wieku się stabilizuje i tym samym organizm staje się podatny na wirusa. Świat jest ogarnięty chaosem, brakuje prądu, żywności, wody, społeczeństwo podzieliło się na grupy, w których...

chocobuum | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Uwielbiam ten pomysł, uwielbiam klimat, ale ciąg przyczynowo-skutkowy nie istnieje w tej historii. Aby wymieniać absurdy i bezsensy fabuły nie ma miejsca i czasu. Powiem tylko, że gdyby autor popracował nad bazą, czyli nad opisem świata przedstawionego oraz zasad nim rządzących to byłaby to jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych serii na rynku, jeśli chodzi o ten gatunek.

Chodząca-Parodia | 2018-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

"Młody świat" swoim opisem i okładką jak najbardziej zachęcał do czytania. Spodziewałam się czegoś podobnego do genialnej serii Michaela Granta "Gone: Zniknęli", w końcu podobna tematyka: dorosłych już nie ma a dzieci/nastolatkowie muszą walczyć o przetrwanie i stworzyć funkcjonujące społeczeństwo od podstaw. Jednak dostałam coś, co książom Granta absolutnie nie dorasta do pięt.

Czułam się oszukana, gdy niektóre wątki, charaktery postaci i pomysły wręcz pokrywały się z tym, co napisał twórca "Gone". Rozumiem, podobieństwo podobieństwem, ale nie przesadzajmy. W czasie lektury momentami nie mogłam pozbyć się z mojej głowy obrazów z innej książki.

Do tego ten fatalny styl... Poważnie, chyba nigdy nie czytałam żadnej książki młodzieżowej, która była aż tak beznadziejnie napisana.
Na siłę wkładanie jak największej liczby słów związanych z nową technologią i social mediami. Wiem, że młodzi ludzie posługują się tym słownictwem, ale nie w takim stopniu. To wszystko było okropnie...

Amarisa | 2017-10-13
Przeczytana: 13 października 2017

"Bardzo często hasła promujące dany tytuł w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. W przypadku „Młodego Świata” Chrisa Weitza nie sposób się jednak nie zgodzić ze słowami Stephena Chbosky’ego – reżysera, scenarzysty, autora głośnej powieści „Charlie”, która została przeniesiona na ekrany kin. Wartka akcja, ciekawe i zaskakujące jej zwroty, nietuzinkowi bohaterowie, lekkie pióro autora i świetny pomysł na samą historię – to wszystko sprawia, że książka Weitza staje się naprawdę wyśmienitą lekturą, której nie sposób nie polecić i na kontynuację której wyglądać będę z wielką niecierpliwością."

Całość na moim blogu, zapraszam:

Zakładka | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Książka od początku bardzo intrygowała mnie swoim pomysłem na fabułę. Dawno nie miałam już w rękach czegoś w tym stylu, więc chętnie sięgnęłam po "Młody świat". Ale już po jakimś czasie zaczęła mi przypominać inną już znana mi serię.

Rozwój fabuły książki przypominał mi troszkę "Gone". Otóż w obu historiach, młode osoby zostały pozostawione same sobie, kiedy wszyscy dorośli zniknęli z ich życia. I tak oto musza sami radzić sobie z mnożącymi się problemami. Co więcej w społeczeństwie młodych powstaje kilka obozów/ugrupowań różniących się poglądami na sprawę, przywódcami i przede wszystkim rywalizujących. To główne elementy łączące obie te historie. Nie dziwnym jest więc chyba to, że automatycznie je ze sobą połączyłam. Niemniej jednak "Młody świat" ciekawie się rozwijał. Praktycznie ciągle coś się działo, nie było momentu, w którym bym się nudziła a wręcz przeciwnie. Na kilku etapach akcji czułam się tak zaaferowana tym co się dzieje, że nie mogłam się oderwać od...

Ilość stron: 360
To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stronie wydawnictwa. „Młody świat” to dzieło w którym bohaterami są nastolatki. Składa się z ich przygód w świecie gdzie nie ma praktycznie niczego. Sklepów, banków, telefonów, samochodów, korków, komputerów. Czy brakuje im tego wszystkiego? Nastolatki lubię korzystać z technologii, a tu nie mają do tego dostępu. Podobnie jak gdyby byli na bezludnej wyspie. Imiona głównych postaci to: Jefferson, Donna oraz Mózgowiec. Rozdziały opisane są zamiennie z punktu widzenia dwóch pierwszych. Jak skończy się ta historia? Czy przeżyją? Czy dorośli wrócą? Tego dowiecie się czytając. Polecam każdemu bez względu na wiek, kto lubi dobre powieści.

W treści znalazłam wiele ciekawych cytatów. Oto niektóre z nich:

„Ludzie ściemniają. Nie potrafią się powstrzymać. Zmieniają swoje wspomnienia na potrzeby historii, jaką o sobie opowiadają, bo w niej zawsze są w centrum wydarzeń, a świat tworzy się...

Puchatka | 2017-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2017

Chris Weitz daje nam świat i... nastolatków – tylko młodzi przeżyli; wyobrażacie sobie taką dawkę szalejących hormonów w jednym miejscu? Wszędzie! – epidemia o bliżej nieokreślonym pochodzeniu skutecznie unicestwia dorosłych i dzieci. Nikt nie wie, dlaczego się tak dzieje; nikt nie potrafi zrozumieć, dlaczego dni nastolatków są policzone, bowiem wraz z wejściem w dorosłość, czeka ich szybki, acz nieprzyjemny koniec.

W tym nowym świecie, w którym nie ma teraz żadnych zasad, bo przecież wszyscy dorośli, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia, nie mają już głosu – młodzi ludzie muszą sami jakoś się zorganizować, nauczyć żyć w nowej rzeczywistości: bez prądu i bieżącej wody, bez internetu!, z kończącymi się zapasami jedzenia i z terminem przydatności do działania – nie ma mowy o hucznym i beztroskim świętowaniu osiemnastki. Co więcej, okazuje się, że odtąd "bzykanie" nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji – ciąż nie stwierdzono. Czy w takim klimacie można w ogóle mówi o jakichkolwiek...