Złotowidząca. Schronienie

Tłumaczenie: Ewa Spirydowicz.
Cykl: Złotowidząca (tom 2)
Wydawnictwo: Jaguar
Like a River Glorious

Drugi tom przygodowo-awanturniczego fantasy pióra bestsellerowej autorki New York Timesa! Lee Westfall ma tajemnicę. Wyczuwa złoto w otaczającym ją świecie. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, jak potężnym i niebezpiecznym darem została obdarzona. Wie, że w każdej chwili ktoś może go ktoś może odkryć… Lee w końcu znalazła dom. Na terenie, który wybrała, korzystając ze swego niezwykłego daru. Nie...

została obdarzona. Wie, że w każdej chwili ktoś może go ktoś może odkryć…

Lee w końcu znalazła dom. Na terenie, który wybrała, korzystając ze swego niezwykłego daru. Nie tylko złota jest tu pod dostatkiem – w Kalifornii nie brak przyjaciół, którzy, jak ona, szukają swojego miejsca na ziemi, a także miłości. Jefferson, przyjaciel z dzieciństwa, nadal uparcie walczy o jej serce. A Lee stawia coraz mniej zdecydowany opór…

Nie spałam do rana, czytając tę książkę. Jest intensywna i niepowtarzalna. Zdecydowanie polecam.
– Veronica Roth

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/zlotowidzaca-tom-ii/

Oficjalna recenzja
ookami książek: 552

Pozycja obowiązkowa

Już po raz drugi mam przyjemność wejść do świata wykreowanego przez Rae Carson. Pierwszy tom jej fantastyczno-przygodowej serii „Złotowidząca” okazał się dla mnie niemałym zaskoczeniem: spodziewałam się kolejnej, do bólu stereotypowej opowiastki, a otrzymałam coś naprawdę interesującego i świeżego. Z tego powodu, do kontynuacji podeszłam ze znacznie większymi oczekiwaniami. Czy autorce udało się im sprostać?

Sam pomysł na fabułę jest zbliżony do tego znanego nam z poprzedniej części - podobnie jak w „Ucieczce", również w „Schronieniu” pojawia się motyw drogi, który tak urzekł mnie ostatnio. Lee wraz z Jeffersonem i resztą ich nowej „rodziny” znowu będą musieli podjąć wędrówkę, a w roli antagonisty po raz kolejny wystąpi wujek dziewczyny, Hiram - tym razem w nieco innej roli, bo nie jako widmowe, czające się w tle zagrożenie, ale człowiek z krwi i kości, którego będzie dane nam poznać.

Bardzo trudno jest mi jednoznacznie ocenić drugą część historii Lee. Zacznę może od tego, co zdecydowanie mi się podobało. Przede wszystkim: bohaterowie i ich rozwój. Żeby w pełni docenić zmiany, jakie zachodzą w ich osobowościach, trzeba cofnąć się nieco w przeszłość, do pierwszego tomu. Niesamowite, jak z nieznajomych, ledwie zarysowanych sylwetek, na przełomie obu powieści - bo rozwój postaci nie ogranicza się jedynie do „Ucieczki” - stają się prawdziwymi, pełnowymiarowymi ludźmi. Proces ich przemian trwa dalej, a na naszych oczach kształtują się charaktery, co szczególnie widoczne jest w przypadku Lee i Jeffersona. Każde z nich musiało dojrzeć i zmężnieć, by poradzić sobie ze zgotowanymi przez los wyzwaniami.

Kolejną rzeczą, która po raz kolejny mnie oczarowała, jest wspomniany już motyw drogi. Chociaż w tej części koncepcja ta ginie nieco pod innymi, nowymi pomysłami, nadal jest obecna - podobnie jak unoszący się nad kartkami powieści duch westernu i powieści przygody. Oprócz tego, Rae Carson wplotła kolejny wątek, na który także jestem szczególnie wrażliwa, a mianowicie - rodzina. Nie taka, w której człowiek rodzi się i dorasta, lecz gdzie więzy krwi nie grają żadnej roli. Przyjaźnie mozolnie zawierane i szlifowane w pierwszej części, pomimo (a może w wyniku) rozmaitych prób i przeciwności przeobraziły się w silne więzy. Ekipa Lee to naprawdę barwna i zgrana rodzinka, a co z tym idzie - łatwo tą zgraję polubić i kibicować ich poczynaniom.

Jednakże - nie wszystkie zmiany wprowadzone przez autorkę spotkały się z moją aprobatą. I chociaż Rae Carson wykonała dobrą robotę wprowadzając więcej elementów zaskoczenia, to niestety, prędkość wydarzeń bywała mocno nierówna. Te bardziej dynamiczne fragmenty rzeczywiście czyta się świetnie, jednak napięcie nieustannie jest rozładowywane przez przemyślenia i emocjonalne rozterki Lee. Pierwszy tom mocno zaplusował u mnie brakiem wyraźniejszego wątku romantycznego, co stanowiło też o jego oryginalności. W „Schronieniu” autorka niestety postanowiła zagrać mocno wyświechtanym schematem. W wyniku tego decyzje Lee zaczęły trącić irracjonalnością, a ona sama (pomimo wspomnianego wcześniej rozwoju charakteru i ogólnej dojrzałości) zachowywała się momentami nierozważnie, jakby czasami traciła swój moralny kręgosłup, którzy dopiero co zdążyła w sobie wypracować. Ponadto, autorka postanowiła też trochę pogmatwać wątek fantastyczny, związany z mocą Lee. Nie mogę zdradzić, co dokładnie się zmieniło, jednak osobiście ten konkretny zwrot akcji nie wzbudził mojego zachwytu - a raczej sprawił, że zaczęłam kręcić nosem, zastanawiając się, jak ten twist wpłynie na dalsze losy bohaterów.

Mimo wszystko, po raz kolejny lektura „Złotowidzącej” dostarczyła mi wiele pozytywnych emocji. Z prawdziwą przyjemnością przeniosłam się w czasie i przestrzeni do XIX-wiecznej Ameryki. Lekkie, bardzo plastyczne pióro Rae Carson sprawiło, że byłam skłonna uwierzyć w każde jej słowo; jakby ta alternatywna historia Stanów Zjednoczonych była czymś więcej niż zwykłą fikcją literacką. Niemniej, pojawiło się kilka elementów, które irytowały i zniechęcały do lektury. Jedno jest pewne: dla czytelników pierwszej części jest to pozycja obowiązkowa.

Karolina Antczak

Łędina | 2017-12-23

"Złotowidząca: Schronienie", autorstwa Rae Carson, to drugi tom sagi o dziewczynie, obdarzonej niezwykłym darem wyczuwania złota, o jej niebezpiecznych przygodach w ogarniętej gorączką złota Kalifornii.

Rae Carson - amerykańska pisarka fantasy. Jej debiutancka powieść "Dziewczyna ognia i cierni" została wydana w 2011 roku. Seria, którą otwiera, została bestsellerem New York Timesa. Powieści pisarki są pełne przygód, magii i bystrych dziewczyn, które dokonują (zazwyczaj) mądrych wyborów. Rae Carson, rodowita Kalifornijka, mieszka dzisiaj z mężem w Arizonie.

Po ciężkiej podróży na zachód, do Kalifornii, Lee Westfall w końcu znajduje dom. Wznosi się on na złotodajnym terenie, który sama wyszukała, kierując się swoją mocą. Nie tylko złota jest tu pod dostatkiem – nie brak też dobrych ludzi, którzy tak jak Lee szukają własnego miejsca na ziemi. Jefferson, przyjaciel z lat dziecinnych, nadal uparcie walczy o jej serce. A opór dziewczyny coraz bardziej słabnie…

Wuj Hiram wciąż nie daje...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stronie wydawnictwa oraz tytuł. Wszystko razem zapowiadało interesująca treść. Jest to księga druga, ale ja lubię czytać od razu do zakończenia, a nie czekać na ciąg dalszy.
„Złotowidząca, Schronienie” czyta się dobrze. Nie brakuje wątków sensacyjnych, romantycznych, walki o złoto.
Główną bohaterką jest Lee Westfall, jej wuj, który jej nie lubi. Gdy zostaje porwana jest torturowana, ale się nie poddaje. Ma swojego przyjaciela – Jeffersona, którego lubi od bardzo dawna. Pod koniec treści on się jej oświadcza. Co z tego wyniknie? Czy Lee zostanie uwolniona? Zakończenie jest interesujące, trochę się można domyślić, ale przeczytać warto. Sugeruje dalsze przygody bohaterów. Polecam fanom różnego rodzaju powieści, których zaciekawi wątek złotowidzącej.

Znalazłam kilka ciekawych cytatów:

„Złoto łatwo przychodzi, łatwo odchodzi...” (str 55)

„”Złoto jest moim sługą, jest mi posłuszne, reaguje na...

Czytaczyk | 2017-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2017

Kalifornia. Po ciężkiej i męczącej podróży, Lee w końcu osiąga zamierzony cel. Odnajduje dom w miejscu, gdzie ziemia naszpikowana jest złotem. Dziewczyna natrafia na wielu sprzyjających jej ludzi, jak i na dawnego przyjaciel, który ponawia starania o podbicie jej serca. Tym razem i Leah zaczyna zbliżać się do Jeffersona. Spokój przerywa pojawienie się wuja Hirama, który pożąda jej daru złoto widzenia. Mężczyzna nie cofnie się przed niczym, by spróbować wykorzystać tę niecodzienną i cenną zdolność. Przed niezwykłą dziewczyną ustawiają się kolejne trudne wyzwania.
Rae Carson wniosła powiew świeżości w literaturę młodzieżową i stworzyła nowatorską historię. Mamy tutaj ciekawą przygotówkę, z czającą się w zakamarkach fantastyką. Niepowtarzalna – to słowo, które odwzorowuje tę serię.
Odczuwalny klimat epoki i rasowego westernu. Autorka wiernie i szczerze oddała ówczesne realia. Traktowanie kobiet, obowiązujące konwenanse, namacalna wrogość wobec odmiennych ras ludzi, niewolnictwo....

Schronienie to powieść, w której pełno jest akcji, która nie raz i nie da przyprawiała mnie o zawał serca.
Przy lekturze tej książki, zdałam sobie sprawę, jak bardzo Lee potrafi poświęcić się dla tych, na których jej zależy. Żeby ochronić swoich przyjaciół z osady, wyrusza na spotkanie z wujem, którego nienawidzi. Jednak czego nie robi się dla bliskich?

Jest to jedna z moich ulubionych bohaterek, nawet nie wiem czy nie zostanie tą jedną jedyną ulubioną. Jej postawa jest moim zdaniem godna naśladowania. Ta dziewczyna nie rozczulała się nad tym, jaka jest biedna, że nikt jej nie pomoże. Ona po prostu podnosiła się i próbowała robić cokolwiek, byleby się uwolnić... Chyba napisałam za dużo, ups.

Żeby nie było, że jest tu sama magia i poświęcenie. Gdzieś tam, między tym wszystkim kiełkuje miłość, która jest starannie ukrywana pod maską troski i przyjaźni. Za to również należy się medal dla autorki. Wątek miłości jest zepchnięty na drugi plan, ale gdzieś tam chwilami się on przebija na...

zaczytanasowka | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Powiem szczerze że już dawno nie męczyłam się tak bardzo z książką.
Tak jak pierwszy tom mnie oczarował, i byłam zachwycona tak drugi pisany jest tak bardzo na siłę że aż boli .
Skoro główna bohaterka cały pierwszy tom ucieka od wujka Hirama po jakiego dziada w drugim tomie sama do niego wraca ? Jej powody są tak słabe że aż kręciło się w głowie ... ze względu na bezpieczeństwo przyjaciół. Boziu nie ..
Cały ten tom to dla mnie porażka... Główna bohaterka z ostrej i rozsądnej dziewczyny zamienia się w warzywną papkę.
Mówię nie
www.zaczytanasowka.pl

Vagabunda | 2018-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2018

Książka moim zdaniem dorównuje poprzedniej części a może nawet i jest od niej lepsza. Jefferson moją miłością<3 Jestem niesamowicie ciekawa jak wszystko dalej potoczy się w części trzeciej. Jeżeli książka zostanie przetłumaczona na pewno ją przeczytam. Polecam.

bookwormpl | 2018-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2018

Oryginał recenzji na blogu: https://bookwormpl.blogspot.com/2018/11/115-zotowidzaca-schronienie-rae-carson.html

Z ogromną przyjemnością powróciłam do historii Leah. Jak już wiecie po recenzji I tomu ("Złotowidząca. Ucieczka") bardzo przypadł mi do gustu pomysł na fabułę jaką zdecydowała się stworzyć Rae Carson. Gorączka złota i Dziki Zachód. Wątki historyczne zgrabnie zaplecione w fabułę z nutkę fantasy. Zdecydowanie coś nowego i nieszablonowego. Kalifornia ukazuje się nam w oczach osadników, którzy dopiero postanawiają tworzyć nowe miasta i walczą o prawa do ziemi. Każdy pragnie być właścicielem tych ziem, które są najbogatsze i mają ogromne złoża złota. Tu nikt nie może czuć się pewny, zwłaszcza Leah i jej sekret a także otaczający ją przyjaciele. Akcja jest spójnie skonstruowana, lecz tu bliżej poznajemy Leah i jej sposób myślenia. Bohaterka nabiera jak dotąd nieznanych nam barw, łatwiej nam zrozumieć jej decyzje.
Motyw fantasy nie zdominował tej książki, jest jakby pobocznym...

GlimGlam | 2018-05-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 maja 2018

Druga część równie zaskoczyła mnie jak pierwsza,było o wiele ciekawiej,fabuła się rozkręciła,wiele się wydarzyło,choć zakończenie było inne,niż się spodziewałam,zakończyło się w taki łatwy,prosty,zwykły sposób,ale dobrze jest jak jest.Książka bardzo mi się podobała.
Nie zabrakło w niej tego,co było w części poprzedniej,doszło do spotkania Lee z wujem Hiramem,okrutnym do szpiku kości zimnym człowiekiem,który tylko chciał dostać Leah w swoje ręce i traktować ją jak swoją własność,że zrobi z niej wielką,piękną damę i będzie kontrolował,rządził jej życiem,jakby doskonale od początku sam wiedział,co dla niej będzie dobre.
Rozwinie się wątek romantyczny między Leah a Jeffersonem,pojawią się nowe postacie,ale do Lee i reszty przyjaciół dołączą dwie nowe osoby,niezwykła zdolność Lee,czyli złotowidzenie ewoluuje.
Poruszone są też tu ważne tematy(a uważam to za wielki i mocny plus w książce) takie jak prawo własności ziemi,traktowanie kobiet,Indian,niewolnictwo,a poza tym w książce nie...

Lee Westfall razem ze swoimi przyjaciółmi zakłada osadę na złotodajnym terenie i wydaje się, że już nic nikomu nie grozi. Dzięki jej niesamowitym darze złotowidzenia wszyscy mają pod dostatkiem złota. Jefferson, jej najbliższy przyjaciel nadal uparcie walczy o serce dziewczyny. Lee ma wokół siebie samych dobrych ludzi, na których zawsze może liczyć. Wuj Hiram nie daje jednak za wygraną. Cały czas poszukuje swojej krewnej, żeby korzystać z jej daru wyszukiwania złota. Nie wie jeszcze, że dar Lee rośnie w siłę, a ona sama nie tylko umie znaleźć złoto, lecz także ma nad nim władzę. Czy ta umiejętność wystarczy, by pozbyć się okrutnego wuja i ochronić swoich przyjaciół? "Złotowidząca. Schronienie" to świetna kontynuacja książki o dzielnej dziewczynie, jej niesamowitym darze i sile przyjaźni.

Olga | 2017-10-29
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 października 2017

druga część "Złotowidzącej" jest zdecydowanie gorsza, niż pierwsza. dużo się w niej dzieje, ale tempo powieści jest nierówne, a wszystko się kończy, zanim się na dobre rozwinie. pierwszy tom urzekł mnie typową historią drogi i tym, że autorka skupiła się na rozmaitych emocjach towarzyszących Leah. teraz jedyne, o czym myśli nasza bohaterka, to chłopak - tak jakby dziecinniała, zamiast poważnieć. wydarzenia w tle są co prawda okrutne i bolesne, ale ich ciężaru nie da się odczuć, bo na pierwszym planie są rozterki miłosne. mam nadzieję, że trzeci tom będzie dojrzalszy.