Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Tysiąc odłamków ciebie

Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Cykl: Firebird (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
A Thousand Pieces of You
TinTincia

Rodzice Marguerite Caine są słynni ze swoich przełomowych odkryć w dziedzinie fizyki. Światło dzienne ujrzał właśnie najbardziej niezwykły z ich wynalazków, pozwalający przeskakiwać pomiędzy wymiarami i mogący zrewolucjonizować naukę. Wtedy jednak ojciec Marguerite zostaje zamordowany, zaś sprawca – jego przystojny, małomówny asystent Paul – ucieka do innego wymiaru. Margueritenie zamierza...

Margueritenie zamierza pozwolić, by człowiekowi, który zniszczył jej rodzinę, uszło to na sucho. Wyrusza w pościg za Paulem przez różne wszechświaty, za każdym razem przeskakując do innej wersji samej siebie. Ale po drodze spotyka alternatywne wersje dobrze znajomych ludzi – w tym Paula, którego życie coraz ściślej splata się z jej życiem. Niebawem będzie musiała zacząć się zastanawiać, czy Paul naprawdę jest winny – i co czuje jej własne serce. Później zaś odkryje, że prawda o śmierci jej ojca jest o wiele bardziej złowroga niż się tego spodziewała. Tysiąc odłamków Ciebie zabiera czytelników w podróż po zachwycająco złożonych wszechświatach, gdzie los jest nieunikniony, prawda jest nieuchwytna, zaś miłość pozostaje największą z tajemnic.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1873

Za jednym wszechświatem drugi wszechświat

Wyobraź sobie, że twój świat nie jest jedyny, że wiedziesz jeden z wariantów swojego życia, że jesteś zaledwie jedną z tysięcy wersji siebie. Brzmi przerażająco? Marguerite Caine doświadcza tego, przeskakując między równoległymi wszechświatami w poszukiwaniu mordercy swojego ojca.

Rodzice głównej bohaterki odkryli wielowymiarową budowę świata i skonstruowali medalion pozwalający przenosić się do nich. Oczywiście taka technologia musi wzbudzać kontrowersje. Znajdą się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy, oraz tacy, którzy chcieliby zatrzymać ją tylko dla siebie. Marguerite uświadamia to sobie, gdy jej tata zostaje zamordowany przez Paula, jednego z jego najbliższych współpracowników. Dziewczyna, motywowana pragnieniem zemsty, rzuca się w nieznany, sąsiedni wymiar, w którym Paul próbuje ukryć się przed sprawiedliwością.

Claudia Gray jest autorką m.in. poczytnego cyklu dla młodzieży „Wieczna noc”, będącego typowym romansem z domieszką fantastyki. W najnowszej serii, rozpoczętej „Tysiącem odłamków ciebie”, próbuje swoich sił w gatunku science fiction. Z dwojakim skutkiem. Wątek romansowy jest dość interesujący, choć w moim odczuciu zbyt szybko został wyprowadzony na jeden tor. Byłoby znacznie ciekawiej, gdyby autorka nie odkryła w pierwszym tomie wszystkich kart Paula. Natomiast strona fantastyczno-naukowa opiera się na intrygującym koncepcie z ogromnym potencjałem, jednak kuleje jego wykorzystanie. Podróżowanie między wymiarami – zaawansowanym technologicznie Londynem, carską Rosją u progu rewolucji przemysłowej i światem, w którym cywilizacja przenosi się pod wodę – daje rewelacyjne możliwości popuszczenia wodzy fantazji i wciągnięcia czytelnika w fantastyczne rzeczywistości. Niestety, Gray poświęciła kreację świata przedstawionego na rzecz miłosnych rozterek głównej bohaterki.

Klasyczny trójkąt Marguerite–Paul–Theo został pomnożony o równoległe wersje postaci, co utrudnia czytelnikowi rozeznanie się w akcji. Rozumiem, że to skutek przewodniego motywu powieści, jednak mam nadzieję, że autorka nie będzie go rozbudowywać w kolejnych częściach do niebotycznych rozmiarów, w czym sama może zacząć się gubić. Po tym, jak na koniec wszystkie zagadki zostały rozwiązane, można odnieść wrażenie, że w „Tysiącu odłamków ciebie” zawiera się schemat fabularny całego cyklu, który będzie się dalej komplikować i nawarstwiać. Więc na drugi tom czekam z lekkim niepokojem.

Książka została napisana dla nastoletniego czytelnika, dlatego też nie jest naszpikowana technicznymi szczegółami i teoriami naukowymi. Dzięki temu lektura nie wymaga pełnego skupienia, czyta się ją szybko i przyjemnie. Mimo kilku wad naprawdę wciąga. Główną bohaterkę da się lubić, towarzyszący jej chłopcy irytują w granicach rozsądku, akcja rozwija się logicznie i interesująco. Nie powiem, że czas spędzony na lekturze był stracony. Z chęcią sięgnę po kontynuację.

Ewa Jemioł

Ruthless_Woman | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Na początku chciałabym zaznaczyć, że okładka jest przecudowna!
Dla takiej sroki okładkowej jak ja to ogromny plus.
Wbrew zróżnicowanym opiniom książka bardzo mi się podobała.
Z tyloma zagadkami dawno nie miałam do czynienia. Nieprzewidywalna, ciekawa i dynamiczna fabuła sprawia, że trudno się oderwać od lektury. Z przyjemnością sięgnę po kontynuację.

Przebudzona | 2017-07-04
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z panią Gray, bo bodajże w latach nastoletnich, bądź jak już byłam po 20stce sięgnęłam po cykl "Wieczna noc", który przyznam oczarował mnie i wczułam się w historię, aż tak, że do teraz sięgając po nowy cykl pisarki ciepełko na serduszko poczułam, że mogę ponownie tym razem w innej odsłonie poczuć te przyjemne wibracje :).

A czy się zawiodłam?

NIE! :D i to najbardziej cieszy. Wiedziałam, że będzie lekko, bo w końcu to literatura młodzieżowa i że a nuż będzie i romantycznie i było ach było szczególnie w JEDNYM DOMINUJĄCYM wymiarze, który dużo zamieszał w życiu naszej bohaterki.

Sam temat - podróże między wymiarowe - FAJOWY, co nie? A jak jeszcze przychodzi dylemat moralny w postaci jak to się naprawdę odbywa, to dodaje to całości smaczku - nie powiem wam jak, bo bym popsuła całą niespodziankę, ALE mi się te rozterki podobały, które towarzyszyły bohaterce :).

POLECAM całym serduszkiem i myślę, że romantycznym duszyczkom mogłoby się spodobać,...

izazmatfiza | 2018-08-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Marguerite Caine ma genialnych rodziców, którzy odkryli, że istnieją alternatywne wszechświaty i że można podróżować między nimi. W ten sposób powstał Firebird, który pozwala na przenoszenie się w inne wymiary.

Ojciec Marguerite ginie w wypadku, o co podejrzewa się Paula (chłopaka, który współpracował razem z Cainami), który uciekł razem z urządzeniem do innego wymiaru. Theo (on też współpracował z nimi) wraz z dziewczyną postanawiają go ścigać i zabić...

Motyw podróży między wymiarami znałam jedynie z filmu "Fineasz i Ferb - podróż w drugim wymiarze", który mi się bardzo podobał. Kiedy dowiedziałam się, że jest książka, która też porusza ten temat, postanowiłam, że kiedyś to przeczytam. I nadszedł ten moment. Co o tym myślę?

Opisy, które wprowadzały mnie w ten świat były tak naukowo przedstawione, że często miałam wrażenie, że te wymiary mogą istnieć naprawdę i można podróżować między nimi. Fajnie było poznać te wymiary i zobaczyć, jakie one są różne i ile jest możliwości...

Katarzyna Matus | 2017-06-08

Jestem zauroczona książką. Chyba to co sprawia, że powieść wciąga nas od pierwszych stron to tematy, które aktualnie nas interesują. Mnie ostatnio pasjonuje temat światów równoległych lub innych linii zdarzeń. Sądzę, że gdybym trafiła na nią w innym momencie swojego życia byłaby dla mnie trochę nudnawa. Zagadka kryminalna niestety dość przewidywalna i większość czytelników zaznajomiona z bardziej rozbudowanymi kryminałami i thrillerami nie będzie zaskoczona zakończeniem.

chocounicornxx | 2015-05-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 maja 2015

Tysiąc Kawałków Ciebie, czy tak brzmiałaby polska wersja? Nie wiem czy kiedykolwiek się o tym przekonamy, a chciałabym i to bardzo. Chyba jestem jedną z nielicznych osób, które tę książkę miały możliwość przeczytać, a myślę, że dużej części ta książka skradłaby u nas serce i to nie tylko okładką.

Tytuł dość tajemniczy biorąc pod uwagę okładkę, nieprawdaż? Co on dokładnie oznacza, przekonałam się dopiero na końcu. Tysiąc żyć, tysiąc możliwości, jedno przeznaczenie. Ale chyba warto zacząć od początku.

Marguerite Caine, córka dwójki fizyków, zakochanych w teorii istnienia innych wymiarów. Przez całe życie fizyka była obecna w jej domu, lecz ona uważała, że w pewnym sensie nie pasuje do tej rodziny. Nie interesowała jej możliwość podróżowania do innych rzeczywistości. Żyła tu i teraz, zatrzymując chwile na obrazach. Kiedy jej siostra Josie chciała podążać za rodzicami, Meg marzyła o Akademii Sztuki. Mimo że nie miała wielu przyjaciół, nie mogła narzekać na brak towarzystwa, ponieważ...

ElaF | 2018-03-31

Podobał mi się pomysł na firebird.
Światy jakie zostały opisane w tej książce są takie ciekawe i to jest największy plus tej książki.

Amarisa | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

"Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Nie da się ukryć, iż jest to historia skierowana przede wszystkim do nastoletniego czytelnika. Nie oznacza to oczywiście, że i ci starsi nie spędzą kilku przyjemnych godzin podczas jej lektury. Jest przygoda. Jest tajemnica. Jest morderstwo. A przede wszystkim gorący romans. Jeśli poczuliście się zainteresowani i chcielibyście przeczytać coś naprawdę lekkiego, nie zmuszającego do większego skupienia podczas lektury, pozwalającego po prostu odpocząć po cięższym dniu, sięgnijcie po „Tysiąc odłamków ciebie” Claudii Gray."

Pełna recenzja na moim blogu, zapraszam:

Agata | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Kupiłam, bo książka ma naprawdę ładną okładkę (nie należy oceniac książki po okładce!). Spodziewałam się science-fiction z elementami kryminału/zagadek (córka dwóch wybitnych naukowców ściga zabójcę swojego ojca przez alternatywne rzeczywistości). Dostałam kiepski romans z maleńkimi (maciupeńkimi) elementami science-fiction i to bardziej fiction niż science.
Główna bohaterka wykazuje zerowe zainteresowanie otaczającym ją światem czy też raczej światami, więc nie ma co liczyć na fascynujące opisy alternatywnych wymiarów. A przecież to takie pole dla wyobraźni. Niby po krótce mamy wyjaśnione czym dany świat różni się od naszego, ale to za mało, żeby zadowolić trochę bardziej wymagajacego czytelnika (czyli mnie). Najciekawsza z tego wszystkiego była część dziejąca się w Rosji, która w głównej mierze opierała się właśnie na romansie. Może gdyby autorka była konsekwenta i została po prostu przy tej historii miłosnej, książce wyszło by to na lepsze. A tak mamy trochę tego, trochę...

kogellmogell | 2017-05-20
Przeczytana: 17 maja 2017

Wyobraźcie sobie, że Wszechświat składa się z różnych warstw alternatywnej rzeczywistości i że istnieje urządzenie, dzięki któremu mamy możliwość przeskakiwania do innych równoległych wymiarów. Taki jest właśnie główny motyw w książce "Tysiąc odłamków ciebie", w której rodzice Marguerite wynaleźli Firebirda, który umożliwia podróżowanie między równoległymi wymiarami. Ale zacznijmy od początku. Akcja książki zaczyna się w momencie, w którym ojciec Marguerite zostaje zamordowany i wszystkie poszlaki prowadzą do jego asystenta i przyjaciela domu - studenta Paula Markova. Zrozpaczona dziewczyna, razem z drugim fizykiem - Theo, przeskakuje pomiędzy kolejnymi wymiarami i różnymi wersjami siebie w pogoni za mordercą ojca. Przeniesienie się do innej rzeczywistości możliwe jest tylko pod warunkiem, że i w tym świecie Marguerite żyje, ponieważ na czas pobytu w innym wymiarze może przenieść się tylko w swoje ciało. Każde z naszej trójki podróżujących musi się liczyć z tym, że może być...

KobieceRecenzje365 | 2017-10-08

„Tysiąc odłamków ciebie” Claudii Gray to powieść, która oczarowała mnie swoją tajemniczą okładką. Nawet nie czytałam opisu, po prostu wzięłam ją w ciemno, mając nadzieję, że i wnętrze mnie zauroczy. Czy miałam rację? Czy to książka, która wywarła na mnie pozytywne wrażenie? O tym dowiecie się, czytając moją recenzję.

„Tysiąc istnień
Tysiąc możliwości
Jedno przeznaczenie”

Marguerite Caine to córka wybitnych fizyków. Jej matka wynalazła zdumiewające urządzenie, które umożliwiało przeskakiwanie do innych rzeczywistości i „wcielanie się w inne wersje swojej osoby”. Gdy jej ojciec został zamordowany, wszystkie poszlaki wskazywały, że dokonał tego jeden z jego młodych asystentów – Paul Markov. Jednak nim dopadła go sprawiedliwość, chłopak wykorzystał Firebirda i przeskoczył do innego wymiaru, by uniknąć kary. Tylko że Marguerite i Theo, drugi asystent jej ojca postanowili nie dopuścić, by chłopaka ominęła kara i ruszyli za nim w pościg, skacząc za nim pomiędzy różnymi światami i...