Pierścień

Wydawnictwo: Amber
Ringworld
Hugo, Locus, Nebula, Niven, Ringworld
corrum

"Pierścień" Larry'ego Nivena, uhonorowany prestiżowymi nagrodami Hugo i Nebuli, to jedna z najbardziej udanych w historii fantastyki naukowej prób połączenia hard s.f. i space opery. Fascynująca naukowa koncepcja, precyzja technologicznych opisów, zapierająca dech w piersi akcja, nietuzinkowość bohaterów i poczucie humoru tworzą niepowtarzalną całość.

vattghern76 | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 marca 2014

Podczas lektury mocno utytułowanego przed laty "Pierścienia" L. Nivena znajdziemy NIESAMOWITY pomysł Autora na intrygującą i pełną przygód historię, okraszoną solidną dawką twardych, świetnych teorii na wielorakie SFantastyczne tematy.

Nad wszystkim tym góruje ewidentnie sama idea GIGANTYCZNEGO poza ludzkie wyobrażenie, sztucznego, monumentalnego świata o formie tytułowego pierścienia otaczającego lokalne słońce - celu wyprawy czterech dość oryginalnych i całkiem ciekawie rozrysowanych postaci.

Idee owe oraz pomysły Nivena są wielkie, atrakcyjne i intrygujące poznawczo prawdziwie! Sama forma tej opowieści jednak już takowa do końca nie jest. Jest DOBRA. Nijak zła, acz nie da się faktycznie ukryć, iż mogłaby być znacznie lepsza i sprawniej napisana. Samej przygodzie co prawda wiele to nie przeszkadza - jest SMACZNA!

Zachwycić się tą pozycją jednak w całości nie potrafię! Co nie oznacza, że jej polecać nie będę. ZDECYDOWANIE bowiem warto z "Pierścieniem" się czytelniczo...

| 2011-08-01
Przeczytana: 1989 rok

Przed "Budowniczymi..." trzeba było mi przejść ponownie po dwudziestu paru latach"Pierścień"żeby odnowić pamięć szczegółów.No i cóż mogę powiedzieć?-Taką fantastykę rzadko można spotkać.Nie ma w niej żadnych dłużyzn,niczego zbędnego,żadnych wywodów filozoficzno-egzystencjalnych autora(te zresztą same niejako nasuwają się pobocznie),ciągle coś się dzieje,z bohaterami ma się ścisłą więź emocjonalną.Nie trzeba mieć doktoratów z fizyki,mechaniki,astronomii itp.,żeby doskonale wiedzieć o co chodzi i z czym to się je.W "Pierścieniu "jest ten kosmiczny rozmach,którego często w dzisiejszej fantastyce brakuje,a przede wszystkim jest przygoda,bo o to przecież chodzi w prawdziwej sci-fi.Czytając taką książkę świat "za oknem" jest bez znaczenia,i pozostaje jedynie żal,ze się w tej historii osobiście nie uczestniczy.Błogosławione niech będą geny,które wydają na świat takich "nivenów".

Pablos | 2011-11-18
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 17 listopada 2011

Zaliczany do ścisłego kanonu science fiction “Pierścień” Larry’ego Nivena prędzej czy później trafi na półkę każdego, kto lubi ten gatunek. Nie mam najmniejszych wątpliwości - jest to książka, która obok “Kawalerii kosmosu”, “Diuny”, “Władców marionetek”, “Fundacji”, “Odysei kosmicznej 2001” czy “Wiecznej wojny” tworzy silną grupę pozycji, bez których fantastyka naukowa byłaby znacznie uboższa.

Otwierając bardzo fajnie wydaną przez Solaris książkę spodziewałem się twardej science fiction, czując lekką obawę przed lekturą, która wpierw zdobyła wszystkie najważniejsze dla fantastyki nagrody, a ponadto od czterdziestu jeden lat otrzymuje same pozytywne recenzje.

Okazało się jednak, że “Pierścień” wcale nie jest lekturą trudną. Wydaje mi się, że wszelkie zaprezentowane tu przez autora pomysły są nawet o wiele łatwiej i przystępniej wyjaśnione, niż zdarza się to zazwyczaj. A pomysłów jest wiele, jeszcze zanim dotrzemy do samego Pierścienia zostaniemy zarzuceni ciekawymi rozwiązaniami,...

Dominik | 2014-03-06
Przeczytana: 05 marca 2014

Odświeżyłem sobie tą książkę po jakichś 8 latach (chyba) i doszedłem do wniosku, że choć dalej czyta się przyjemnie to jednak nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś.
Autor przedstawił dwie całkowicie odmienne i interesujące rasy obcych: Kzinów, nieustraszonych wojowników, których natura nieustannie pcha do podboju wszelkich innych ras oraz Laleczników, tchórzliwych roślinożerców nieustannie dążących do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Blado na tym tle wypadają mieszkańcy Ziemi, a już pomysł że para ludzi znajdując łóżko rzuca wszystko po to aby się „zabawić” był zwyczajnie głupi.
Niezbyt przekonujący był także sposób zwerbowania załogi na wyprawę w celu zbadania tytułowego Pierścienia.
Sam opis wędrówki po Pierścieniu jest nierówny, są fragmenty ciekawe, są nudne ale są również i głupie. Odniosłem wrażenie, że autor wpadł na ciekawy pomysł na powieść, ale potem już nie do końca udało mu się ten potencjał wykorzystać.
Pomimo pewnych bijących po oczach wad każdy fan sci-fi...

behemot | 2014-03-22
Przeczytana: 1990 rok

Jest to jedna z najciekawszych koncepcyjnie książek s-f. Stworzony przez Nivena świat jest na tyle spójny i oryginalny, że spowodował podjęcie polemiki z autorem przez naukowców całkiem poważnie analizujących możliwość realnego zaistnienia opisanego w książce systemu.
Do tego dochodzi wciągająca fabuła i kreacja oryginalnych bohaterów: błyskotliwego, lekko znudzonego spokojnym życiem człowieka Louisa, kzina – futrzanej maszynki do zabijania u której wieloletnie wojenne klęski w drodze ewolucyjnej hekatomby jednostek najbardziej agresywnych wykształciły nową dla gatunku zdolność panowania nad sobą (do pewnego stopnia), oraz najbardziej tchórzliwej istoty na świecie dla której najwyższym priorytetem w każdej sytuacji jest własne bezpieczeństwo, choć zawsze znajdzie się jednostka na tyle (tyle o ile) szalona, by rzucić wyzwanie nieznanemu - czyli lalecznika.
Piszę: lalecznika, ponieważ pierwsze tłumaczenie jest dużo lepsze od dość topornego i marnego tłumaczenia w nowym wydaniu...

Pan_Paweł | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Jedna z najlepszych książek jaką do tej pory przeczytałem.
Wyobraźnia pana Nivena powala na kolana, wielka chwała mu za to.
Świetny pomysł, rewelacyjne wykonanie, główni bohaterowie których nie da się nie polubić (zwłaszcza dwójka zwariowanych Obcych).
Jest to książka z którą ciężko się rozstać po jej zakończeniu, na szczęście pozostają kolejne tomy które zdobędę i przeczytam, by znów spotkać owych bohaterów.

Grzegorz | 2014-04-26
Przeczytana: 10 marca 2014

Biorąc pod uwagę fakt że książka została napisana w latach 70 ubiegłego stulecia nadal sprawdza się jako historia SF. Zaskakuje wizją przedstawianego wielorasowego świata przyszłości, nie męczy naukowym żargonem, oraz oferuje niesamowicie wiele możliwości spekulacji i prób wyobrażenia sobie ogromu świata pierścienia. Sam kilkukrotnie odkładałem książkę i próbowałem sobie uzmysłowić i przeliczyć podane tam odległości. Po lekturze Pierścienia chętnie przeczytam następną z serii.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-20

Mówi się na takie książki, klasyka? Ano klasyka. Do tego znakomicie napisana i jeszcze lepiej pomyślana. Kiedyś czytałem w odcinkach, a ostatnio cholera poszedłem i kupiłem w twardej oprawie. Niech czeka na dzieciaki :-)

Hattu | 2012-09-18
Przeczytana: 14 września 2012

To był powrót do tej książki po.... hmmm..... 20 latach. I cóż - nie zawiodłem się, ale też nie zachwyciłem. Wspaniale wykreowany świat, ciekawe postaci, fantastyczne miejsca i.... jednocześnie czegoś w tym brakuje - akcja nie klei się, dialogi miejscami wyglądają na sztuczne. Potwierdza się to że Niven to raczej wizjoner niż pisarz. Mimo wszystko 7 - za kreację.

hermilion | 2018-06-11
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Klasyczna pozycja space-opera, którą kazdy fan SF powinien znać, wstęp do świata "Known Space", bardzo skomplikowanej wizji świata rozwijanej z dużą wyobrażnią przez L. Nivena

No i laleczniki - są naprawdę ciekawie wymyślone.