Człowiek w labiryncie / Stacja Hawksbilla

Wydawnictwo: Solaris
The Man in the Maze / Hawksbill station
978-83-7590-016-3
silverberg, fiction

CZŁOWIEK W LABIRYNCIE Kultowa książka Silverberga, jedna z jego najbardziej znanych w Polsce powieści. Znany badacz kosmosu, spec od kontaktu z obcymi cywilizacjami – Richard Muller zostaje przez obcych przenicowany i obdarzony pewną skazą, z powodu której ludzkość go odrzuca. Muller chroni się w starożytnym labiryncie na planecie Lemnos. Ale mijają lata, ludzkość napotyka potężną obcą...

CZŁOWIEK W LABIRYNCIE

Kultowa książka Silverberga, jedna z jego najbardziej znanych w Polsce powieści. Znany badacz kosmosu, spec od kontaktu z obcymi cywilizacjami – Richard Muller zostaje przez obcych przenicowany i obdarzony pewną skazą, z powodu której ludzkość go odrzuca. Muller chroni się w starożytnym labiryncie na planecie Lemnos. Ale mijają lata, ludzkość napotyka potężną obcą cywlizację, z którą nie potrafi nawiązać kontaktu. Muller znowu jest potrzebny. Jak go jednak wywabić z tajemniczego labiryntu, pełnego pułapek, miraży i dzikich zwierząt.

STACJA HAWKSBILLA

Stany Zjednoczone wpadają w sidła demokracji. Pod populistycznymi hasłami władzę przejmują syndykaliści. Ameryka w szponach dyktatury oznacza tajną policję, aresztowania i zsyłki opozycjonistów. Rząd deklaruje jednak, że nie wykonuje wyroków śmierci. Gdzie więc znikają działacze opozycji? W przeszłości! Oto w przeszłości o miliard lat odległej od nas syndykaliści tworzą stację zsyłki niewygodnych politycznie więźniów. To czas, kiedy na Ziemi nie ukształtowały się jeszcze obecne kontynenty, a pierwsze zwierzęta nie wyszły na ląd. A podróż w czasie może się odbywać tylko w jedną stronę…

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/czlowiek_w_labiryncie_stacja_hawksbilla/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/czlowiek_w_labiryncie_stacja_hawksbilla/

Książka ta, miała być, według słów recenzentów z sieci, klasykiem literatury fantastycznej i tak też do niej podeszłam, czyli ze sporymi, nawet jak dla mnie, wymaganiami. Byłam akurat po lekturze "Cieplarni" - B. W. Aldissa i niemal z rozpędu zabrałam się do czytania. Jakże się zirytowałam, gdy okazało się, że trzymam w dłoniach totalne nieporozumienie. Opowieść Silverberga nie zachwyciła, mnie ani trochę chociaż pomysł na książkę był świetny - przyznaję, samo wykonanie natomiast - koszmarne. Zbyt często powtarzające się opisy, wpadające w pompatyczny, pełen przesadzonej emfazy ton; zdecydowanie za dużo dialogów i to, czego Anhelli nie znosi najbardziej w świecie: wulgaryzmy. Wybaczcie mi jeśli urażę was moją przesadzoną pruderyjnością, ale jak dla mnie, literatura powinna oferować coś więcej aniżeli niepotrzebne wstawki opisujące dogłębność procesu wchodzenia w kobietę i to zwłaszcza wtedy, kiedy nijak całość nie pasuje do kontekstu rozgrywających się zdarzeń, bo nie mam na myśli...

OmniModo | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Obydwie powieści napisane pod koniec lat sześćdziesiątych to skłaniające do refleksji niezwykłe studium człowieka postawionego przed nietuzinkowymi problemami. Chociaż książka jest trudna nie wywołuje znudzenia, a losy bohaterów śledzi się z zainteresowaniem.
Dwie powieści tworzące wybitne dzieło , dramat i tragedia w klasycznym rozumieniu. Zresztą "Człowiek z labiryntu" to przecież niezwykle sprawnie przeniesione w futurystyczną przyszłość losy bohaterów dramatu Sofoklesa "Filoktet". Genialne! 6/6
Z kolei "Stacja Hawksbilla" jest już gorszą powieścią, mocno przeplataną polityczno-społecznymi dywagacjami, ale też ciekawie napisaną. 4/6

julia | 2012-08-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Pierwsze opowiadanie: Człowiek w Labiryncie. Opowiada ono o człowieku, który został dotknięty przez obcą cywilizację dziwną właściwością emanowania emocjami. Bohater musi skryć się przed innymi ludźmi na planecie Lemnos. Jest tam bowiem labirynt, tak zwodniczy i śmiertelny, iż nikt nie zdołał dostać się do jego wnętrza. Jemu jednak to się udaje, i dzięki temu zyskuje samotnię. Po latach gdy ludzkości grozi niebezpieczeństwo do Labiryntu zostaje wysłana grupa ludzi, którzy dobrowolnie bądź pod przymusem muszą go wyciągnąć z tej samotnie. Jest on bowiem jedynym człowiekiem, który może pomóc oddalić niebezpieczeństwo.
Czytając to opowiadanie, które przeplatało się z wspomnieniami głównego bohatera odniosłam wrażenie, iż Labirynt stanowi przenośnie dla ludzkiego ducha i emocji. Niczym umysł człowieka szykuje pułapki dla tych którzy stąpają tam gdzie nie powinni. Z każdą stroną historia wciąga bardziej i do ostatniej chwili nie jesteśmy pewni zakończenia. Zakończenie zaś zdaje się tylko...

Pete489 | 2014-07-13

Wysoka ocena dotyczy Stacji Hawksbilla. Bardzo oryginalny pomysł oraz ciekawie przedstawione stosunki międzyludzkie małej społeczności. Dla osób ceniących podróże w czasie pozycja obowiązkowa.

Człowiek w Labiryncie jest pełen niespójności, nawet w odniesieniu do głównej przypadłości bohatera. Chociaż sam labirynt trzeba przyznać serwuje spora dawkę przeszkód.

Polecam (Ze względu na "Stację"; tekst o labiryncie można przeczytać przy okazji).

charlotte | 2010-11-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jako fanka SF wiele spodziewałam się po klasycznej powieści klasyka gatunku. Nie zawiodłam się - powieść wciąga, zaskakuje i zadziwia. Niezwykła historia życia Mullera zmusza czytelnika do refleksji nad istotą człowieczeństwa. Niebezpieczny, perfekcyjnie zbudowany labirynt staje się tu wręcz pełnoprawnym bohaterem z krwi i kości.
W wydaniu Solarisa znajduje się jeszcze jedna świetna powieść - "Stacja Hawksbilla". Metody działania totalitarnej władzy przedstawionej w tej powieści przerażają stokroć bardziej niż najokrutniejsze tortury średniowiecznej inkwizycji - osoby zagrażające systemowi wysyłane są do przeszłości bez możliwości powrotu. Samotność i beznadzieję obecnej sytuacji podkreśla obraz pozbawionej wszelkiego życia skalistej Ziemi wczesnego kambru. Naprawdę przeraża!

Aislinn | 2011-01-07

Książka genialna, ale też dość trudna. Obecnie rzadko autor wymaga od czytelnika pewnego wysiłku - myślenia. A "Człowiek w labiryncie" skłania do refleksji. Przeczytałam ją spory kawałek czasu temu, a w dalszym ciągu jestem pod jej wrażeniem. Cudowne studium człowieka,które zmusza do, czasem smutnych, przemyśleń.

bambuska | 2010-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Historia człowieka zdolnego do bohaterskich czynów, historia człowieka samotnego. Czy dobro ogółu jest ważniejsze od dobra jednostki? "Człowiek w labiryncie" nie jest kolejną książką o obcych. To opowieść o nas wszystkich i o tym co znajduje się głęboko w ludzkiej duszy.
Polecam!

lelek | 2013-07-14
Przeczytana: 01 lipca 2013

Oddaję honor panu Robertowi. Zawsze troszkę nudziły mnie jego piękne aczkolwiek przydługawe opisy aż tu nagle...świetne pomysły z odrobiną akcji w konkretnym wydaniu.

Stardust | 2016-10-09
mario44 | 2016-08-26