Człowiek w labiryncie / Stacja Hawksbilla

Wydawnictwo: Solaris
The Man in the Maze / Hawksbill station
978-83-7590-016-3
silverberg, fiction

CZŁOWIEK W LABIRYNCIE Kultowa książka Silverberga, jedna z jego najbardziej znanych w Polsce powieści. Znany badacz kosmosu, spec od kontaktu z obcymi cywilizacjami – Richard Muller zostaje przez obcych przenicowany i obdarzony pewną skazą, z powodu której ludzkość go odrzuca. Muller chroni się w starożytnym labiryncie na planecie Lemnos. Ale mijają lata, ludzkość napotyka potężną obcą...

CZŁOWIEK W LABIRYNCIE

Kultowa książka Silverberga, jedna z jego najbardziej znanych w Polsce powieści. Znany badacz kosmosu, spec od kontaktu z obcymi cywilizacjami – Richard Muller zostaje przez obcych przenicowany i obdarzony pewną skazą, z powodu której ludzkość go odrzuca. Muller chroni się w starożytnym labiryncie na planecie Lemnos. Ale mijają lata, ludzkość napotyka potężną obcą cywlizację, z którą nie potrafi nawiązać kontaktu. Muller znowu jest potrzebny. Jak go jednak wywabić z tajemniczego labiryntu, pełnego pułapek, miraży i dzikich zwierząt.

STACJA HAWKSBILLA

Stany Zjednoczone wpadają w sidła demokracji. Pod populistycznymi hasłami władzę przejmują syndykaliści. Ameryka w szponach dyktatury oznacza tajną policję, aresztowania i zsyłki opozycjonistów. Rząd deklaruje jednak, że nie wykonuje wyroków śmierci. Gdzie więc znikają działacze opozycji? W przeszłości! Oto w przeszłości o miliard lat odległej od nas syndykaliści tworzą stację zsyłki niewygodnych politycznie więźniów. To czas, kiedy na Ziemi nie ukształtowały się jeszcze obecne kontynenty, a pierwsze zwierzęta nie wyszły na ląd. A podróż w czasie może się odbywać tylko w jedną stronę…

źródło opisu: http://solarisnet.pl/oferta/czlowiek_w_labiryncie_stacja_hawksbilla/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/czlowiek_w_labiryncie_stacja_hawksbilla/

czytamcałyczas | 2019-01-25

Okładka
zamyślony
skąd
biblioteka
moja opinia
Pierwsze opowiadanie,to dobre.Planety obce,za to drugie./
Miodzio,wysyłanie ludzi w przeszłość.O miliony lat.
Świetnie napisane.

SenioritaPięknyLolo | 2019-04-17

Dwie mikropowieści napisane w bardzo przystępny sposób, ale opowiadające wcale nie o tak prostych i oczywistych sprawach.

Pierwsza to historia człowieka obarczonego przez Obcych dziwną przypadłością, niepozwalającą mu przebywać wśród ludzi bez wywoływania u nich przykrych stanów fizycznych i emocjonalnych. Zaszywa się on więc w tytułowym labiryncie na planecie Lemnos, za towarzystwo mając jedynie dzikie zwierzęta. Po dziewięciu latach, w obliczu zagrożenia dla Ziemi i jej mieszkańców ze strony obcej kosmicznej rasy, oddział żołnierzy próbuje dostać się do pełnego śmiertelnie niebezpiecznych pułapek labiryntu, by skłonić mężczyznę do próby uratowania ludzkości przed obcym najeźdźcą. Pierwsza połowa utworu to głównie opisy labiryntu, jego pułapek oraz potyczek członków wyprawy, chcących cało dotrzeć do naszego bohatera. Druga to już głębsza analiza tego, co się działo w jego głowie w ciągu spędzonych w odosobnieniu lat, a także w głowach osób chcących się do niego dostać, a...

OmniModo | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Obydwie powieści napisane pod koniec lat sześćdziesiątych to skłaniające do refleksji niezwykłe studium człowieka postawionego przed nietuzinkowymi problemami. Chociaż książka jest trudna nie wywołuje znudzenia, a losy bohaterów śledzi się z zainteresowaniem.
Dwie powieści tworzące wybitne dzieło , dramat i tragedia w klasycznym rozumieniu. Zresztą "Człowiek z labiryntu" to przecież niezwykle sprawnie przeniesione w futurystyczną przyszłość losy bohaterów dramatu Sofoklesa "Filoktet". Genialne! 6/6
Z kolei "Stacja Hawksbilla" jest już gorszą powieścią, mocno przeplataną polityczno-społecznymi dywagacjami, ale też ciekawie napisaną. 4/6

Książka ta, miała być, według słów recenzentów z sieci, klasykiem literatury fantastycznej i tak też do niej podeszłam, czyli ze sporymi, nawet jak dla mnie, wymaganiami. Byłam akurat po lekturze "Cieplarni" - B. W. Aldissa i niemal z rozpędu zabrałam się do czytania. Jakże się zirytowałam, gdy okazało się, że trzymam w dłoniach totalne nieporozumienie. Opowieść Silverberga nie zachwyciła, mnie ani trochę chociaż pomysł na książkę był świetny - przyznaję, samo wykonanie natomiast - koszmarne. Zbyt często powtarzające się opisy, wpadające w pompatyczny, pełen przesadzonej emfazy ton; zdecydowanie za dużo dialogów i to, czego Anhelli nie znosi najbardziej w świecie: wulgaryzmy. Wybaczcie mi jeśli urażę was moją przesadzoną pruderyjnością, ale jak dla mnie, literatura powinna oferować coś więcej aniżeli niepotrzebne wstawki opisujące dogłębność procesu wchodzenia w kobietę i to zwłaszcza wtedy, kiedy nijak całość nie pasuje do kontekstu rozgrywających się zdarzeń, bo nie mam na myśli...

julia | 2012-08-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

Pierwsze opowiadanie: Człowiek w Labiryncie. Opowiada ono o człowieku, który został dotknięty przez obcą cywilizację dziwną właściwością emanowania emocjami. Bohater musi skryć się przed innymi ludźmi na planecie Lemnos. Jest tam bowiem labirynt, tak zwodniczy i śmiertelny, iż nikt nie zdołał dostać się do jego wnętrza. Jemu jednak to się udaje, i dzięki temu zyskuje samotnię. Po latach gdy ludzkości grozi niebezpieczeństwo do Labiryntu zostaje wysłana grupa ludzi, którzy dobrowolnie bądź pod przymusem muszą go wyciągnąć z tej samotnie. Jest on bowiem jedynym człowiekiem, który może pomóc oddalić niebezpieczeństwo.
Czytając to opowiadanie, które przeplatało się z wspomnieniami głównego bohatera odniosłam wrażenie, iż Labirynt stanowi przenośnie dla ludzkiego ducha i emocji. Niczym umysł człowieka szykuje pułapki dla tych którzy stąpają tam gdzie nie powinni. Z każdą stroną historia wciąga bardziej i do ostatniej chwili nie jesteśmy pewni zakończenia. Zakończenie zaś zdaje się tylko...

Pete489 | 2014-07-13

Wysoka ocena dotyczy Stacji Hawksbilla. Bardzo oryginalny pomysł oraz ciekawie przedstawione stosunki międzyludzkie małej społeczności. Dla osób ceniących podróże w czasie pozycja obowiązkowa.

Człowiek w Labiryncie jest pełen niespójności, nawet w odniesieniu do głównej przypadłości bohatera. Chociaż sam labirynt trzeba przyznać serwuje spora dawkę przeszkód.

Polecam (Ze względu na "Stację"; tekst o labiryncie można przeczytać przy okazji).

charlotte | 2010-11-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Jako fanka SF wiele spodziewałam się po klasycznej powieści klasyka gatunku. Nie zawiodłam się - powieść wciąga, zaskakuje i zadziwia. Niezwykła historia życia Mullera zmusza czytelnika do refleksji nad istotą człowieczeństwa. Niebezpieczny, perfekcyjnie zbudowany labirynt staje się tu wręcz pełnoprawnym bohaterem z krwi i kości.
W wydaniu Solarisa znajduje się jeszcze jedna świetna powieść - "Stacja Hawksbilla". Metody działania totalitarnej władzy przedstawionej w tej powieści przerażają stokroć bardziej niż najokrutniejsze tortury średniowiecznej inkwizycji - osoby zagrażające systemowi wysyłane są do przeszłości bez możliwości powrotu. Samotność i beznadzieję obecnej sytuacji podkreśla obraz pozbawionej wszelkiego życia skalistej Ziemi wczesnego kambru. Naprawdę przeraża!

lelek | 2013-07-14
Przeczytana: 01 lipca 2013

Oddaję honor panu Robertowi. Zawsze troszkę nudziły mnie jego piękne aczkolwiek przydługawe opisy aż tu nagle...świetne pomysły z odrobiną akcji w konkretnym wydaniu.

Aislinn | 2011-01-07

Książka genialna, ale też dość trudna. Obecnie rzadko autor wymaga od czytelnika pewnego wysiłku - myślenia. A "Człowiek w labiryncie" skłania do refleksji. Przeczytałam ją spory kawałek czasu temu, a w dalszym ciągu jestem pod jej wrażeniem. Cudowne studium człowieka,które zmusza do, czasem smutnych, przemyśleń.

bambuska | 2010-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Historia człowieka zdolnego do bohaterskich czynów, historia człowieka samotnego. Czy dobro ogółu jest ważniejsze od dobra jednostki? "Człowiek w labiryncie" nie jest kolejną książką o obcych. To opowieść o nas wszystkich i o tym co znajduje się głęboko w ludzkiej duszy.
Polecam!