Pielgrzymka na ziemię

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Pilgrimage to Earth
8320711215
corrum

zbiór opowiadań: * A TOBIE DWA RAZY TYLE * Bitwa * Cena * Cena ryzyka * Coś za nic * CZY PANI COŚ CZUJĘ, KIEDY TO ROBIĘ? * I CEBULA, I MARCHEWKA * Instynkt myśliwski * MNEMON * Nie kończący się western * OFIARA BRAKORÓBSTWA * OKRUTNE RÓWNANIA * Pielgrzymka na Ziemię * Potwory * PTAKI-CZUJNIKI * Ręce przy sobie * Sen *...

zbiór opowiadań:
* A TOBIE DWA RAZY TYLE
* Bitwa
* Cena
* Cena ryzyka
* Coś za nic
* CZY PANI COŚ CZUJĘ, KIEDY TO ROBIĘ?
* I CEBULA, I MARCHEWKA

* Wykaz ważniejszych epidemii
* Wystarczy zadać pytanie
* ZWIADOWCA-MINIMUM

Bosy_Antek | 2018-11-09

Tak się już nie pisze i dlatego pewnie tyle przyjemności sprawiły mi opowiadania Roberta Sheckleya zebrane w tomie "Pielgrzymka na Ziemię". Tak się już nie pisze, a i czytelnicy dzisiejsi chyba oczekują od tekstów sondowania możliwości science fiction i zaprzęgania fantastyki do ciężkiej pracy. Dobra fantastyka ma być oszałamiająca, wirtuozerska formalnie, ma zabierać głos w BARDZO WAŻNYCH SPRAWACH, przewidywać przyszłość, ilustrować obawy naszych czasów, kończyć teksty imponującymi "plottłistami". "Pielgrzymka na Ziemię" jest nie dla Was, jeżeli tego właśnie szukacie w science fiction.

Teksty te powstały w złotych dla amerykańskich pisarzy science fiction czasach. Lata 50 i 60 to epoka pism, w których drukowani byli tacy giganci jak Dick, Clarke, Asimov, a forma opowiadania wydawało się być właściwym dla sf habitatem.

Gdzieś przeczytałem, że teksty Sheckleya przypominają skrzyżowanie nowelek telewizyjnych spod znaku "Strefy mroku" i odcinków "Star Trek". Jest w tym...

Xavion | 2012-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2012

"Pielgrzymka na Ziemię" to 27 opowiadań zebranych na 340 stronach, a więc średnia na opowiadanie to niezbyt wiele, bo zaledwie 12 stron. Oczywiście są opowiadania krótsze i dłuższe, ale żadne nie wychodzi poza 30 stron. Mimo to, autor potrafi na tych kilkunastu stronach tak oczarować czytelnika oryginalnym pomysłem i światem przedstawionym, że od samego początku z zainteresowaniem śledzimy losy bohaterów opowiadań. Trzeba jednak powiedzieć, że to nie bohaterzy są głównym atutem opowiadań, ponieważ trudno byłoby stworzyć skomplikowany, oryginalny i jednocześnie wiarygodny portret psychologiczny na kilkunastu stronach. Głównym atutem jest wizja świata w przyszłości - oczywiste podróże kosmiczne, obce formy życia (zwane często nieziemcami) czy rozwinięta robotyka. Wydaje się, że to nic nowego, najprostsze pomysły. Ale każde z opowiadań jest tak naprawdę inne i często niesie ze sobą jakieś przesłanie związane z rozwojem ludzkości. Zazwyczaj niezbyt optymistyczne. Autor często ukazuje...

Ewa | 2019-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Znajomy, który polecił mi tę książkę nie mógł się jej nachwalić, a ja szczerze powiedziawszy nie dostrzegam zbyt wielu rzeczy aby okrzyknąć ją rewelacyjną.
Książka składa się z sporej ilości krótkich opowiadań, które nie mają nic ze sobą wspólnego. Plusem jest bogata wyobraźnia autora i na serio w niektórych opowiadaniach zaskoczył mnie pomysłowością rozwiązań jak i zakończeniem, jednak nic poza tym. Każde opowiadanie uwypukla inną cechę, lub prowadzi do morału, który czytelnik już po drugim akapicie opowiadania jest w stanie wydedukować.

MilesTeg | 2016-09-21
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Powrót do kolejnej książki czytanej przed laty i kolejny mistrz s-f i krótkiej formy. Dużo specyficznego humoru i przewrotne zakończenia, tak można scharakteryzować opowiadania R. Sheckley-a. Ciężko któreś z opowiadań wyróżnić, zrobię to trochę na siłę: Zwiadowca -minimum, Ofiara brakoróbstwa, Specjalista, Potwory, Okrutne równania, Mnemon, Coś za nic, itd...
I jeszcze jedno, pod warstwą błyskotliwego humoru często kryją się poważne ostrzeżenia przed tym co sami możemy sobie zrobić.

krzysztof chrobak | 2016-12-10

Oldschoolowe SF. Generalnie dobre rzemiosło. Być może trzydzieści lat temu zachwyciłoby bardziej, dziś większość futurologicznych konceptów trąci już myszką. Niemniej, jest tu kilka dobrych opowiadań - zwłaszcza ostatnie do takich należy.

Kachna Jadach | 2017-09-18
Przeczytana: 2014 rok

Uważam, że to wybitna książka, ale w pełni docenią ja tylko czytelnicy o umysłach ścisłych (np. matematycy i informatycy ;)). Polecam osobom zaliczającym się do tej grupy.
Jest to zbiór opowiadań, coś w rodzaju science-fiction: wizja dalekiej przyszłości, wyobrażenia życia na innych planetach (a także na Ziemi). Niby tematyka nie jest specjalnie oryginalna. Za to podejście do tematu - genialne! :)

Damian Jankowiak | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Absolutne mistrzostwo w kategorii opowiadań sci-fi :) Po prostu trzeba to przeczytać :) Momentami zabawne, innymi skłaniające do przemyśleń, super napisane :)

Patryk | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Gdańsk

Rewelacyjny zbór opowiadań dający dużo do myślenia, a w szczególności ostatnie opowiadanie

krasnylud | 2015-06-07

Kilka przerażających i poruszających opowiadań jest w tym zbiorze

kipog | 2013-05-07
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Swietne! Po lekturze tego zbioru chce wiecej Sheckleya! Niby retro i vintage, ale pomysly nadal świeże-z każdego opowiadania można by zrobic mega produkcję z Tomem Cruizem w roli głownej z masą efektów specjalnych.