Niepowszedni to dzieci obdarzone szczególnymi darami. Rodzą się bardzo rzadko, więc stanowią cenny łup dla handlarzy ludźmi. Nila i jej towarzysze, uprowadzeni przez bandę Welesa do Łajdackiego Krańca, krainy bezprawia i dzikich ostępów, po brawurowej ucieczce wreszcie wrócili do domu. Niedługo po tym porywacze ponownie zaatakowali, tym razem posługując się podłą intrygą. Osaczeni w zaułkach...

Nila i jej towarzysze, uprowadzeni przez bandę Welesa do Łajdackiego Krańca, krainy bezprawia i dzikich ostępów, po brawurowej ucieczce wreszcie wrócili do domu. Niedługo po tym porywacze ponownie zaatakowali, tym razem posługując się podłą intrygą. Osaczeni w zaułkach wielkiego miasta Niepowszedni znów wygrali, wymyślając własny fortel. Chcąc na dobre uwolnić się od prześladowców, muszą urządzić na nich obławę w Łajdackim Krańcu. Terytorium Welesa jest jeszcze bardziej przerażające niż poprzednio. Surowa zima i głód to tylko część niebezpieczeństw. Nie wszyscy dotrą do celu. Wyprawa do budzącej grozę Mercaty i powrót do Bawidła okażą się najmniej ryzykownymi spośród licznych przygód. Być może najtrudniej będzie znieść straszną prawdę, która ujawni się wędrowcom podczas podróży z Brzeginki do Stromowych Wichrów. Zaskakująca przeszłość Welesa splecie się z życiem Nili. Wszystkie karty zostaną odkryte, ale za ich poznanie przyjdzie
zapłacić wysoką cenę.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

wiejskifilozof | 2017-10-04

Jak,to jest ,że to już koniec.No,ale przecież wiedziałem.Że,to trylogia czyli trzy książki i do widzenia.
Bohaterowie,których miałem przyjemność poznać w tomie numer jeden.
Bardzo przypadli mi do gustu.Każde spędzenie z nimi czasu.Dawkowało,jakoś niewyobrażalną dawką szczęścia i poczucia wspólnoty z nimi.
Taki,Justyna Drzewicka wprowadziła mnie w stan.Jawnej błogości,którą zawdzięczam.Czytaniu trylogii.
Ale,co z tomem trzecim ? Ja,wypada w porównaniu do tomu numer 1 i 2 ?
Czy bohaterowie ,są jacyś inni .
Otóż pojawiają się nowe postacie,są one niezwykle ważne dla zrozumienie.Losów Niepowszednich .

Mi się spodobała,przygoda gdzie.Była pantera śnieżna,oraz oczywiście używanie mocy.Przez bohaterów,ale z tym bywa różnie.
Oczywiście nadal,bohaterowie są ścigani.I nadal grozi im niebezpieczeństwo.
Ale,to już stali czytelnicy cyklu wiedzą.
Autorka,bardzo dobry sposób opisuje góry,tak dobry.Że,można się poczuć.Jakby tam się było,mimo że.To tylko opis w książce.

Pojawiają się też,pewne...

Leonidas1978 | 2017-10-24
Przeczytana: 2017 rok

THE BOYS & GIRLS ARE BACK…!

Długom czekał, … alem się doczekał. Trzeba przyznać, że stęskniłem się już trochę za ekipą z Kamiennych Kości od czasu kiedy przebywali „w potrzasku” Welesa. Rozbrat był na tyle długi, że musiałem trochę sobie przypomnieć wydarzenia z Ferretek, aby bezkolizyjnie z powrotem wejść w buty Nili i spółki.

No i udało się. A jak się bawiłem? Najlepiej zacznę od początku.
Przede wszystkim autorka, na co przygotowała czytelnika już w poprzedniej części, serwuje nam ulubionych bohaterów w zupełnie nowej roli. Przynajmniej w założeniu, to tym razem zbiry powinni obawiać się o swoją skórę. Dlaczego? Bo tym razem to Niepowszednich ciągnie na łowy!

Jak będą wyglądały realia – no cóż z pewnością nie będzie łatwo nikomu.

Muszę przyznać, że początek III tomu troszkę mnie zaskoczył. Odniosłem wrażenie jakby mniejszej dynamiki akcji, ale… w nagrodę dostałem „trzęsienie ziemi”, które dotknęło jedną z bohaterek, a tym samym na dobre pozwoliło mi wskoczyć z powrotem w...

Czytaczyk | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

„Niepowszedni. Obława” to trzeci tom cyklu „Niepowszedni” i zarazem rozwinięcie dalszych losów bohaterów znanych z „Niepowszedni. Porwanie” oraz „Niepowszedni. W potrzasku”.

Po ryzykownej i odważnej ucieczce z brutalnej krainy Łajdackiego Krańca, do domu powróciła Nila wraz z przyjaciółmi. Jednak nie jest im dane nacieszyć się tym w pełni. Okazuje się bowiem, że to jeszcze nie koniec ich zmagań z groźnymi przestępcami, którzy uknuli podstępną intrygę. Ponownie dali o sobie znać zastawiając zaplanowaną pułapkę, która mimo przeważającego efektu zaskoczenia nie do końca poszła zgodnie z planem. Niepowszedni zdołali odeprzeć atak i obronić swoje miasto.Żeby raz na zawszę uwolnić się spod jarzma nieobliczalnego Welesa, postanawiają przypuścić szturm na terytorium bandyckiej społeczności, ową krainę Łajdackiego Krańca i obalić fortecę groźnego wroga. Pełna niebezpieczeństw wyprawa, obleczona zatrważającym zimnem górskich szlaków oraz owiewana grozą panosząca się na każdym kroku,...

Pierwszą rzeczą, dzięki której zwróciłam w ogóle uwagę na tę serię, był tytuł. Zapewne większość z Was się tutaj nie zdziwi, bo w końcu, kto nie czyta tytułów. Dla mnie jednak nadrzędną sprawą jest opis oraz zamysł na fabułę, a nie na odwrót. Kończąc tą małą dygresję, wróćmy do istoty sprawy. Niepowszedni – coś innego, niecodziennego, odmiennego, przeciwnego do rutyny, i właśnie ten ostatni zwrot przemówił do mnie ostatecznie. Jak myślicie, udało się Justynie Drzewickiej przełamać moją szarość dnia? Jeżeli jesteście ciekawi, to czytajcie dalej.

Fabuła, bohaterowie co prawda czasem irytujący, ale, świat wykreowany, w ogóle sam pomysł na Niepowszednich i ich magiczne, ukryte zdolności było jak na najlepszej drodze ku sukcesowi, więc to zostawiamy i tego się nie czepiamy. Natomiast, jeżeli chcieć się tutaj do czegoś przyczepić, bo przecież krytyka to ukochana praca blogerów, to należy wspomnieć o wykonaniu i innych zjawiskach, które za tym idą. Jak ja to lubię mówić – chęci były...

PapierowyTygrys | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Godne zwieńczenie świetnej trylogii. Drugi tom był lepszy od pierwszego, a trzeci przebija oba poprzedzające. Podoba mi się, że mniej jest galopady, a więcej gry nastrojem. Że główni bohaterowie wciąż w naturalny sposób dojrzewają pod wpływem wydarzeń. Że drugoplanowe postaci są znacznie mniej czarnobiałe. Że powrót dzieciaków do Łajdackiego Krańca fabularnie nie był powrotem do schematu (bo to już inny, Łajdacki Kraniec, ukazany w innych lokalizacjach, a i starzy znajomi – doświadczywszy tego i owego – nie są tacy sami). Ale obserwując rozwój warsztatu Autorki tego mogłem się spodziewać – postępu. Nie przewidziałem najlepszego, a raczej dwóch najlepszych rzeczy. Po pierwsze okazało się, że od początku tkwiła w tym wszystkim tajemnica, że jako czytelnik byłem zgrabnie prowadzony na pasku, że dałem się wprowadzić w maliny, że – ujmując rzecz wprost – chodziło o coś, czego nie wziąłem pod uwagę, a co koniec końców okazało się uzasadnione, udokumentowane, przygotowane i...

Niepowszedni to dzieci obdarzone darami, rodzą się bardzo rzadko, więc są cennym łupem dla handlarzy ludźmi. Nila, Alla, Sambor, Dalko i Flawia zdołali przeżyć kolejne spotkanie z Okrutnymi Złotnikami, niestety są nadal narażeni na atak z ich strony. Aby go uniknąć, postanawiają zaryzykować i wyjść naprzeciw wrogowi. Przyjaciele powracają do Łajdackiego Krańca, miejsca, z którym mają wiele najgorszych wspomnień, aby odnaleźć Welesa i jego bandę. Rozumieją, że to dla nich ostateczność, muszą raz na zawsze uwolnić się od prześladowców. Podróż nie należy do najłatwiejszych, wokół panuje sroga zima, a dzieci są ciągle narażone na lawiny albo spotkanie ze śnieżną panterą. Niepowszedni są zdeterminowani, żeby pokonać złoczyńców, ale czy wystarczająco, żeby im się to udało?
Ze wszystkich trzech części "Niepowszedni. Obława" ma najlepszą okładkę. Chociaż nie pasuje kolorystycznie do reszty, idealnie oddaje zimowy klimat wydarzeń rozgrywających się w książce. Pisząc już o klimacie, akcja...

Magdalena | 2018-04-11

Trzeci tom przygód Niepowszednich. Równie zaskakuje co poprzednie.
Nasi bohaterowie wyruszają do miejsca, do którego nigdy nie chcieliby wracać - Łajdackiego Krańca. Niestety, aby sprawiedliwości stało się zadość muszą udać się "do piekła", aby sami złapać winnych ich krzywd.
Sambor, Nila, Dalko, Flawia i Ala oraz dwóch wskazanych przez hrabię pomocników: Sulmira - mistrza walki na dwa miecze iraz Hermana "Jaśniepana" zarządcę Baldwina I muszą dostać się do Łajdackiego Krańca i odnaleźć Walesa, Dragona i Lubgosta.
Od samego początku ich podróży te podłe ziemie sprawiają problemy i są im jak najbardziej przeciwne. Bohaterowie, aby dotrzeć do sprawców muszą zacisnąć zęby, nie zdradzić się z tym, że są Niepowszednimi i nie mogą próbować uratować innych niewolników.
Nila-żniwiarka traci swoje moce co odbija się na jej sposobie bycia oraz życiu innych w drużynie. Czy utraci te moce tylko na chwilę i czy pogodzi się z ich stratą? Czy da radę dalej leczyć za pomocą tylko ziół, bez...

MarlenaC | 2018-03-30

Po przeczytaniu trylogii mam mieszane uczucia. I część świetna, trzymająca w napięciu, ciekawa i porywająca, jednak II i III część dla mnie odrobinę nużące- można było je połączyć i zrobić ciekawszą duologię. Byłam już zmęczona tym uganianiem się Weles-Nila Nila-Weles i reszta.

Biedronka125 | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Prawdziwa perełka. Ostatnia część trylogii Niepowszednich postawiła poprzeczkę naprawdę wysoko ;)

allexandrine | 2018-08-03

„Niepowszedni. Obława” Justyny Drzewickiej to trzeci i jednocześnie ostatni tom przygód dzieci obdarzonych niezwykłymi mocami. Nila, Alla, Sambor, Dalko oraz Flawia są wolni, ale mimo wszystko odczuwają niepokój. Dobrze wiedzą, że aby się go pozbyć raz na zawsze, muszą stanąć naprzeciw niego i spojrzeć mu w oczy. Wszak Weles, łowca Niepowszednich, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i oni dobrze o tym wiedzą. Zdają sobie sprawę, że nie spocznie, póki ich nie dopadnie. Dlatego też po wspólnej naradzie postanawiają udać się na jego terytorium i urządzić obławę. I właśnie od tego zaczyna się ostatnia część przygód Niepowszednich. Od przypłynięcia do Łajdackiego Krańca.
„Rozumieli, że jeśli nie wezmą spraw w swoje ręce i nie wyjdą złu naprzeciw, przyjdzie im tylko czekać w strachu na następną wizytę Welesa”
Niektórzy bohaterowie niezmiennie mnie irytowali. Też tak macie, że czasami na wskroś dobry bohater wychodzi Wam już bokiem? Nie da się już czytać o jego chęci pomocy, dobrych...