Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów

Okładka książki Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów Justyna Drzewicka
Okładka książki Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów
Justyna Drzewicka Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Wakacje z Koszmarkiem (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wakacje z Koszmarkiem (tom 1)
Dwukropek
2023-05-17
2023-05-17

Gniazdo Wampirów

Niecodzienna przygoda ze zwariowanymi dziadkami. Co może pójść nie tak? Zdecydowanie wszystko 😁 zwłaszcza jesli podąża sie tropami tajemnic i próbuje sie rozwiązać niecodzienne zagadki. Przygotowania do walki z.. Wampirami, podejrzane typki, zaginione osoby i oczywiście niebezpieczeństwo.. Tu nie ma nudy a z autem ochrzczonym jako Koszmarek wszystko może się zdarzyć. Troche dreszczyku i trochę śmiechu ogólnie fajna przygoda połączona z mrokiem i odkryciami.

Gniazdo Wampirów

Lubicie czuć dreszczyk emocji? Sięgacie po książki, które przyprawiają o gęsią skórkę? A może preferujecie historie owiane tajemnicą, pełne niewyjaśnionych zjawisk?

Jeśli choć raz pomyśleliście: TAK! Mam dla Was książkę idealną. Taką, w której znajdziecie wszystkie te elementy. - "Wakacje z koszmarkiem. Gniazdo Wampirów" Justyny Drzewickiej.

Lena i Kacper wyruszają na wakacje z dziadkami. Nie będą to jednak typowe, nudne wakacje bo i dziadek Marek oraz babcia Ula nie są ani nudni ani typowi. Tworzą świetną patchworkową rodzinę. Całkiem niedawno pobrali się i próbują zgrać ze sobą swoje wnuki. Trzeba przyznać, że nieźle im to wychodzi.

Ta zwariowana rodzinka uwielbia przygody. Na miejsce wakacyjnych wojaży wybiera Jawornik, miejscowość w Bieszczadach słynącą z ... wampirów.

W Jaworniku całkiem niedawno, w niewyjaśnionych okolicznościach, zaginęła dwójka fizyków, a Lena, Kacper i ich dziadkowie, będą próbowali dowiedzieć się co stało się z nimi tak naprawdę?

Zamieszkają dokładnie w tym domku, w którym mieszkali zaginieni fizycy. Właściwie od samego początku Lena i Kacper będą czuli, że z tym miejscem jest coś nie tak. Największe podejrzenia wzbudzi ich sąsiad. Czy jest wampirem? Czy to on stoi za zniknięciem fizyków?

Brawa dla Pani Drzewickiej za styl i pomysł. Książkę czyta się jednym tchem. W naszych oczach koszmarek, czyli zdezelowany van, zyskał już miano kultowego, a Malina, czyli pies babci Uli stał się ulubieńcem całej rodziny.

Mam nadzieję, że spotkamy się z tymi bohaterami jeszcze wiele razy. Czekamy na kolejne przygody.

Lena i Kacper wyruszają na...

Granica pomiędzy horrorem a thrillerem jest dość cienka, niemal jak ta pomiędzy tym, co realne, a co zaczerpnięte z ludowych wierzeń. A gdy się to wszystko zgrabnie wymiesza w kotle bieszczadzkich bezkresów to można otrzymać świetną powieść grozy dla młodego czytelnika. Taką, doskonałą literacką miksturę zgotowała Justyna Drzewicka rozpoczynając „Gniazdem wampirów” cykl (mam nadzieję, że to będzie seria) Wakacje z Koszmarkiem.

Dreszczyk emocji można poczuć od początku przygód zupełnie nieprzeciętnych bohaterów – uroczo lekkomyślnych i totalnie luzackich dziadków, którzy dyscyplinę i odpowiedzialność mają za nic oraz ich wnucząt obdarzonych nad wyraz bujną wyobraźnią i silnie zafascynowanych lokalnymi bajaniami o wampirach. Wakacje w odludnej bieszczadzkiej wsi z pewnością na długo zapadną w ich pamięci – wędrówki po opuszczonych osadach i zapomnianych cmentarzyskach, podziemne lochy, nieumarli przemykający pod osłoną nocy pod oknami chatki, magiczny portal i niepokojąco podejrzany sąsiad. Efektowne zwroty akcji, granie suspensem, aura niepokoju podsycana lokalnymi legendami, świetnie wykreowani bohaterowie, intryga, która nie kłuje w oczy rozwiązaniem do pierwszych stron i solidna dawka lekkiego i prawdziwie zabawnego dowcipu – oto przepis na wakacyjny hit. Zwłaszcza, gdy zamknie się to w okładce, która wyszła spod ręki mistrza mrocznych klimatów – Marcina Minora.

Poza wciągającą fabułą (może wątek portali czasoprzestrzennych nie do końca mnie kupił, ale cała reszta jak najbardziej),bohaterami, których charyzma przyciąga jak magnez i skrajnymi emocjami, jakie towarzyszyły lekturze, ta opowieść przekonuje mnie nawiązaniem do lokalnego folkloru, mimochodem przekazywaną wiedzą o Bieszczadach i brakiem nadętego moralizatorstwa, za to totalnym luzem i zdrowym podejściem dziadków do czasu z wnukami.

Niecierpliwe czekam na kolejną przygodę tej niesamowitej rodzinki tropiącej niewyjaśnione sprawy – mam nadzieję, że będzie kontynuacja. A Wam gorąco polecam, bez względu czy odpoczywacie w Bieszczadach, nad morzem, na Mazurach czy w domu – sprawdzi się wszędzie!

„Miękki” horror odpowiedni dla dziecięcej wrażliwości, sporo przygody, dobrze zaplanowane zwroty akcji, suspens na koniec, a od początku do finału odrobina szczerego humoru, szczypta edukacji i dydaktyki, mnóstwo nienachalnej apoteozy przyjaźni, polszczyzna potoczysta i zarazem stylistycznie wysublimowana, wzorcowa kompozycja, życiowe dialogi, ujmujący bohaterowie – czego chcieć więcej? Inaczej mówiąc, wysoki poziom, ale bez modnego ostatnio tu i ówdzie wyrywania moralnych wnętrzności, którego typowy młodszy nastolatek po prostu nie lubi. Jeszcze innymi słowy, Autorka trzyma swój zwykły poziom, jednocześnie pisząc dla czytelników, a nie dla własnego dobrego samopoczucia. Tylko – tu malutki spojler – czy to na pewno horror? :) No, ale – jak zaznaczyłem – suspens, panie dziejku, suspens.

Gdy zobaczyłam książkę “Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo Wampirów” pomyślałam, że jak ja lubię wampiry w książkach, to sprawdzę czy i moje dziecko polubi. Ponadto stwierdziłam, że to może być fajna książka z subtelnym dreszczykiem, a syn lubi też takie mroczniejsze historie czy filmy. Czyli testowałam gust mojego dziecka. Czy ta książka do niego przypadła ? No oczywiście , że tak 🙂

To książka naszej polskiej autorki - Justyny Drzewickiej. Standardowo, bo wg mnie to znak rozpoznawczy Wydawnictwa Dwukropek, została pięknie wydana, w twardej oprawie, z przyciągającą wzrok i uwagę okładką. Można powiedzieć, że to taki lekki thriller dla młodych czytelników w wieku 8-12 lat. Czyli w sam raz dla moich.

Książka napisana bardzo fajnym stylem. Akcja rozgrywa się w Bieszczadach. Jak sama nazwa serii mówi - w wakacje, czyli książka idealna na teraz i najbliższe miesiące. Ale oczywiście nie sugeruję, że w innym okresie, nie nadaje się do czytania ;)

Bohaterami są Kacper i Lena ( oboje po 11 lat),babcia Ula, dziadek Marek i cudowny owczarek belgijski - Malina. A kim jest Koszmarek ? To ledwo trzymający się kupy ale jednak wciąż wożący bohaterów na liczne przygody - van ;) Cała grupa rusza by rozwikłać pewną zagadkę - przyczynę tajemniczego zaginięcia dwójki fizyków. Krążą słuchy, że stoją za nimi …wampiry. Jak jest naprawdę ?

Prawda jest taka, że książka wciąga i to widać. Jak dziecko wraca ze szkoły i czyta, lub słyszę - nie gaś lampki, jeszcze chociaż dwa rozdziały - wtedy wiem, że historia porwała bez reszty. Atutem jest ta aura tajemniczości, zagadka do rozwiązania, swojski, rodzinny klimat i wyjątkowy humor jaki gwarantują nam dziadkowie młodych bohaterów.

To pierwszy tom serii i już wiem, że będziemy czekać na kolejne i oby było tych pełnych wyjątkowych wątków książek - jak najwięcej. Autorka ma talent, fajnie wplotła do tej historii ciekawostki o tradycjach z naszego kraju, o miejscach jakie mogą zainteresować w Polsce i uczy - wiary w siebie, samoakceptacji, miłości do zwierząt. Tak często zapominamy, że książki powinny uczyć dzieci. Nie muszą być jak podręcznik ale gdy mają w sobie takie lekcje życia, człowieczeństwa, to jest to zdecydowanie cenniejszy egzemplarz. Też tak sądzicie ?

Polecam serdecznie tę wyjątkową książkę. Mam nadzieję, że i Waszych młodych książkoholików wciągnie bez reszty. Dziękujemy za egzemplarz Wydawnictwu Dwukropek.

Lubię książki, które trochę klimatem nawiązują do Nienackiego czy Bahdaja. To taka współczesna wersja, więc rodzice 8-11 latków - chwytajcie dla swoich dzieciaków, a potem zabierajcie je w nasze piękne Bieszczady! Bo tam właśnie dzieje się akcja tego niby thrillera dla młodszej młodzieży. I to jest fajne - można potem pojeździć śladami bohaterów. Świetnie skonstruowane postacie - babcia i dziadek w wersji współczesnych hippies ze świetnym poczuciem humoru. Cudny pies. I w ogóle fajnie się czyta powieści rodzimych autorów/-ek, którzy nie mizdrzą się do młodzieży, nie udają 'luzaków'. Piszą fajnie, z pazurem. Dobra rodzima literatura!

Dziś przychodzę do Was z recenzją mojego patronatu 📚 "Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów" autorstwa Justyny Drzewickiej. Tę datę wybrałam nie bez powodu - lektura ma dziś bowiem premierę! 🤩

Dwoje seniorów oraz ich "tak jakby wnuczęta" 😉 ruszają w podróż, aby rozwiązywać tajemnicze sprawy. W wakacyjnej wyprawie towarzyszy im owczarek belgijski Malina. 🐕 Babcia Ula, dziadek Marek, jedenastolatkowie Lena i Kacper oraz ich wierny pies podróżują zdezelowanym vanem, 🚙 którego nazywają Koszmarkiem. 😉 Jako pierwszy przystanek obierają Jawornik w Bieszczadach, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęło dwoje fizyków. 😯 Miejscowi sądzą, że naukowców porwały wampiry. 😱 Czy to prawda❓️ Tego próbują dowiedzieć się bohaterowie.

Uwielbiam motyw wampirów w książkach! 😍 Nawet, jeśli są to książki dla młodszego czytelnika, do jakich zaliczają się "Wakacje z Koszmarkiem". Lektura sprawiła mi dużo frajdy i bardzo miło spędziłam przy niej czas. ☺️ Przygoda, jaką przeżywają bohaterowie jest ciekawa, a fabuła książki wciągająca. 🤩 Postaci wykreowanych przez autorkę nie da się nie lubić. 😊 Szaleni i nowocześni dziadkowie są wulkanami energii, a ich wnuczęta to świetne dzieciaki. No i Malina❗️🐕 Ten owczarek belgijski skradł moje serce! ❤️ Nie mogło być inaczej - to w końcu jedna z moich ulubionych ras. 🤷‍♀️

Ta przygodowa historia z odrobiną grozy niesie też za sobą wartość edukacyjną i porusza kilka istotnych tematów. 👍 Autorka prezentuje tu miejsca, które faktycznie można znaleźć na mapie Polski, przestawia też nieco faktów historycznych oraz ciekawostek na temat wierzeń i obrzędów z dawnych czasów. 🧐 Wspomina o ważnych sprawach takich jak akceptacja siebie czy miłość do zwierząt. 🐶

"Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów" to napisana łatwoprzyswajalnym dla młodego odbiorcy językiem historia z nutą grozy 🫣 i humoru. 😃 Jeśli lubicie tajemnice oraz przygody i nie przerażają Was niebezpieczeństwa i stare cmentarzyska wampirów, to sięgajcie po tę książkę! Polecam❗️😊

Oceny proponowane wystawione, w szkole coraz więcej sprawdzianów, by zdążyć przed finalnymi, za oknem coraz częściej słońce. To niechybny znak, że zbliżają się wakacje. Można więc już ochoczo zabrać się do gromadzenia lektur na błogie wolne dni albo do pochłaniania wakacyjnych historii z nostalgią i rozmarzeniem. W obu tych przypadkach śmiało sięgnąć możecie z dzieciakami po powieść Justyny Drzewickiej Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów.

Kacper i Lena mają po jedenaście lat i nie są spokrewnieni. A jednak jadą wspólnie z dziadkami na wakacje. Jak to możliwe? Po pierwsze dlatego, że babcia i dziadek najpierw owdowieli, a potem założyli nową rodzinę. A po drugie dlatego, że dzieciaki świetnie się ze sobą dogadują i mają wspólne zainteresowania, co natchnęło ich wakacyjnych opiekunów do zorganizowania ciekawej wyprawy śladami tajemnic, duchów, UFO i upiorów.

Cała piątka - bo jest jeszcze z nimi fantastyczny owczarek belgijski Malina - podróżuje tak brzydkim autem, że nazwać można je tylko Koszmarkiem. A ich pierwszym celem jest bieszczadzki Jawornik, gdzie w tajemniczych okolicznościach zniknęła para naukowców. Osobliwością tej miejscowości jest tamtejszy cmentarz, na terenie którego dokonywano niegdyś wampirycznych pochówków. Czy Lenie, Kacprowi i ich barwnym dziadkom uda się wpaść na trop naukowców?

Jest taki typ książek, które nazywam lekturami hamakowymi, idealnymi do czytania w plenerze, w wakacje, umilającymi wolny czas, ale będącymi też lekarstwem na wakacyjną nudę. I w ten właśnie nurt Wakacje z Koszmarkiem wpisują się znakomicie, będą przyjemne w odbiorze i jednocześnie odpowiednio ekscytujące. osadzone w wakacyjnym czasie i przepełnione przygodami.

Same Wakacje z Koszmarkiem porównałabym do czytanych przeze mnie lata temu książek z Panem Samochodzikiem ze względu na specyficzną aurę łączącą w sobie podróże w autentyczne miejsca, tajemnice, zagadki, szczyptę niesamowitości, barwnych bohaterów i... nietypowy pojazd. Oczywiście autorka nie stara się nikogo naśladować, jej historia skierowana jest do młodszych odbiorców, nietypowy pojazd to koszmarnie brzydki Koszmarek, a bohaterowie w niczym nie przypominają Pana Samochodzika. A jednak ze względu właśnie na klimat opowieści trudno mi było porównania uniknąć.

Bohaterowie książki tylko czekają na to, aby ich pokochać. Jestem ogromną fanką dziadków, którzy mają w sobie mnóstwo ciekawości i radości życia, głód wrażeń i przygody, a dla dzieciaków są nie tylko opiekunami, ale wspaniałymi kompanami. Natomiast Lena i Kacper są świetnie wykreowanymi postaciami, z którymi aż chce się zaprzyjaźnić. Te dzieciaki mają swoje osobne pasje - Lena byłaby świetną kandydatką do Master Chefa, a Kacper jest prawdziwym preppersem - a przy okazji są ciekawe świata, głodne przygód i choć nie są może całkiem nieustraszone, potrafią działać w niemal każdych okolicznościach.

Pierwsza z wakacyjnych przygód tej niezwykłej ekipy dostarcza mnóstwa emocji z naszego i nie z tego świata. Oczywiście nie mogę zdradzić nic więcej, ale zadowoleni będą zarówno miłośnicy powieści przygodowych, jak i ci poszukujący w książkach niesamowitości. A przy okazji akcja osadzona w Bieszczadach kusi do planowania własnej podróży, tym bardziej że elementem fabuły jest niejedna atrakcja turystyczna.

Justyna Drzewicka stworzyła świetną powieść przygodową, która jest doskonałą rozrywką dla młodszej młodzieży i fantastyczną propozycją na leniwy dzień wolny od szkoły. Zabiera czytelnika w ciekawe, realne miejsca, a jednocześnie oferuje wciągającą, pełną przygód, a jednocześnie łatwą w odbiorze fabułę. Naprawdę trudno się od tej książki oderwać i mam nadzieję, że Wakacje z Koszmarkiem to zalążek całej świetnej serii.

Jeśli masz ciekawość świata i odwagę, by wyruszyć w poszukiwaniu niezwykłej przygody, to właśnie z tą książką okazję masz na wyciągnięcie ręki. Ramię w ramię z fantastyczną ekipą energicznych seniorów i dociekliwych dzieciaków oraz ich wiernym psem, który ma swój wkład w wyprawę. Za okładką książki czają się emocje i masa niezapomnianych wrażeń, które poniosą cię ze sobą, gdziekolwiek jesteś. Tę przygodę przeżyć możesz we własnym pokoju, na hamaku, kocu czy w podróży i na kilka chwil przenieść się prosto w Bieszczady. Wystarczy tylko chcieć.

• Serie
  • Dla szkrabów
  • E-booki do kupienia
  • Wypożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki Wakacje z Koszmarkiem. Gniazdo wampirów