Drzewo kłamstw

Okładka książki Drzewo kłamstw Frances Hardinge
Okładka książki Drzewo kłamstw
Frances Hardinge Wydawnictwo: Czarna Owca literatura młodzieżowa
2017-07-19
2015-05-07
Krzysztof Mazurek
Inne

Bardzo dobra książka z motywem fantastycznym i ciekawą główną bohaterką, która staje się detektywką i próbuje rozwiązać zagadkę śmierci swojego ojca.
Tło wydarzeń to świetna sceneria trochę błotnista, blisko morza i wykopalisk. Jest to mała wyspa, miasteczko, gdzie każdy każdego zna i wie kim jest. I to właśnie tutaj rozgrywają się najważniejsze wydarzenia.
Wiktoriańskie społeczeństwo, rola kobiet, zabawy dzieci i przesądy pogrzebowe to najciekawsze zagadnienia tej historii.
Poznajemy w tej książce czym jest plotka i jaką posiada moc, czy są marzenia i że powinniśmy do nich dążyć nawet jak wydają nam się nieosiągalne lub czegoś nam nie wypada.
Niesamowicie wciągająca historia bardzo wam polecam :D

Wiktoriańskie...

Książka napisana w archiwalnym stylu i moim zdaniem jest zaadresowana do czytelników 60+
a szkoda bo ma fajny tytuł. Do 50 strony zupełnie nic się nie dzieje.

a szkoda bo ma fajny tytuł. Do 50 strony zupełnie nic się nie dzieje.

"Drzewo kłamstw" jest naprawdę osobliwą książką. Ma dosyć ciężką, mroczną atmosferę. Mimo to, czytało się ją bardzo szybko - mniej więcej od 200 strony zaczęła być naprawdę wciągająca. Bardzo podoba mi się fakt, że ta książka łączy w sobie kryminał, fantastykę i powieść historyczną. Uważam, że autorka mistrzowsko wykreowała całą przedstawioną tam intrygę. Jedyne, co mnie nieco zawiodło to zakończenie. Miałam nadzieję, że Faith po tylu kłamstwach zostanie w jakiś sposób ukarana, ale niestety - tak jak to zawsze bywa, główna bohaterka ze swojej przygody wyszła bez szwanku i nie spotkała się z żadnymi konsekwencjami.
Podsumowując, sądzę, że "Drzewo kłamstw" zdecydowanie jest pozycją wartą uwagi, choć przez swoją wyjątkowość może się nie każdemu spodobać.

Naprawdę interesująca powieść. Feministyczna w wydźwięku, jednak nie agresywna ani nie natarczywa, pokazująca zarówno dobre jak i złe strony kobiecości (tu nieco stereotypowej) oraz nie przedstawiająca pań jako bezbronnych ofiar... Aczkolwiek pokazująca, że były dla nich trudniejsze czasy, szczególnie dla tych inteligentniejszych. Dodatkowym atutem jest to w jaki sposób autorka łączy tu tajemnicę, dramat rodzinny z rasowym kryminałem i tytułowym elementem fantastycznym... Który, tak naprawdę stanowi jedynie tło historii i pretekst do jej zaistnienia, niż główny wątek, co książce wychodzi na dobre.

7/10. Dlaczego tylko 7? Nie potrafię powiedzieć. Zwyczajnie książka, chociaż sprawiła mi sporo radości, nie wciągnęła na tyle, abym ją czytała z zapartym tchem, czy też ślęcząc nad stronicami mówiła sobie "tylko jeszcze jedna strona i idę spać". Mimo to warto przeczytać, polecam i tak dalej. Nietypowe pomysły, jak ten, które do tego wypalają, są w cenie.

„Plotki są jak bezdomne wściekłe psy. Uciekasz, a one rzucają się za tobą w pogoń.”

Pierwsze spotkanie z twórczością France Hardinge przebiegało w fascynujących i porywających rytmach. Wiele się działo, akcja dynamicznie rozwijała się, a im dłużej trwało, tym większe wrażenie robiło. Powieść kierowana do młodzieży, jednakże jako dorosły odbiorca również przyjemnie się odnalazłam. Intryga szalenie ciekawie zapleciona, bazowała na oryginalnym pomyśle wspieranym atrakcyjnym tłem osobliwych zdarzeń i kreatywnym rysie fantastyki.

Mnóstwo przygód podchodzących pod klimat thrillera i sensacji, więcej tajemnic kręcących się wokół kryminalnej zagadki, mrowie mrocznych rodzinnych sekretów wkręcających posiadaczy w różnorodne relacje. Archeologiczna aura odkrywania i religijna wiara w stworzenie świata skontrastowana z naukowymi dociekaniami. Frances Hardinge z kilku ujęć podchodziła do przedstawienia trudnej sytuacji kobiet w połowie dziewiętnastego wieku, rodzącego się dążenia do walki o prawa do wykształcenia i wolności w decydowaniu o siebie, odrzucenia krępujących samorealizację węzłów społecznych, opinii powiązanych z niedocenianiem i wyszydzaniem, bezwzględnego podporządkowania decyzjom mężczyzn. Autorka koncentrowała się na młodym czytelniku, zatem opisała sceny bezpośrednimi przekazami i przytoczyła obrazowe przykłady.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/01/drzewo-kamstw.html

Faith postanawia odkryć prawdę po zagadkowej śmierci ojca. Przeszukując jego rzeczy odnajduje dziwne drzewo i nietypowe zapiski na jego temat. Drzewo żywi się szeptanymi kłamstwami i owocuje, ujawniając skrywane sekrety...

Niezwykła, zaskakująca i porywająca powieść z mrocznym klimatem. Muszę przyznać, że zrobiła na mnie wrażenie.
Akcja osadzona jest w XIX w., stąd pewne sytuacje, charakterystyczne dla tych czasów, które budziły mój wewnętrzny sprzeciw.
Historia młodej dziewczyny pragnącej jak ojciec, badać i odkrywać zagadki przeszłości, co ze względu na obowiązujące wtedy standardy, budziło dezaprobatę wśród otoczenia.
Autorka wykreowała autentyczną i budzącą sympatię główną bohaterkę. Faith to postać mierząca się szeregiem przeciwności, okazująca ludzką słabość, popełniająca błędy, ale też pomimo chwil zwątpienia, walcząca o prawdę.
Wątek tytułowego drzewa jest intrygujący, tym bardziej... że nie do końca jasny. Opis wrażeń, które odczuwa się w jego obecności i sam sposób działania, tworzy nastrój niepokoju. Funkcjonowanie i pochodzenie drzewa jest zagadkowe, choć bohaterowie mają kilka teorii, pewne kwestie pozostają owiane tajemnicą...
Książka ma to coś... Nie do końca przewidywalna, przyciągająca oryginalnością, barwnymi opisami, nasycona humorystycznymi dialogami, chwilami zaskakuje brutalnością, napięciem i mroczną, tajemniczą aurą.
Jestem nią oczarowana, zagości na dłużej w mojej pamięci. Polecam! 😉

Akcja osadzona jest w XIX w., stąd pewne...

Książka jest bardzo specyficzna. Ciężko powiedzieć, czego się po niej spodziewałam. Na pewno nie czegoś, co okazało się delikatnie zarysowanym thrillerem psychologicznym z elementem fantasy. Klimat może wydawać się ciężki. Książka potrzebuje czasu, żeby się rozkręcić.

Fajna książką dla młodzieży, ale starsi również mogą przeczytać.

Fajna książką dla młodzieży, ale starsi również mogą przeczytać.

Książka jest interesująca i wciągająca. Jedynym minusem, według mnie, jest maniera pisarska, która była trudna w odbiorze. Po jakiś stu stronach, jednak się przyzwyczaiłam. Lektura jest naprawdę dobra i oryginalna. Książka była też zaskakująca i trzymała w napięciu. Polecam.

Autor: Frances Hardinge
Tytuł: Drzewo kłamstw Wydawnictwo: Czarna Owca Premiera: 2017-07-19 Liście były zimne i trochę lepkie. Nie dałoby się ich pomylić z niczym innym. Widziała dokładne odwzorowanie ich kształtów na ilustracji w dzienniku ojca. To była jego największa tajemnica, jego skarb i odkrycie – Drzewo Kłamstw. Teraz należy do niej. Podróż, której on nie dokończył, rozpościera się przed nią jak horyzont. Kiedy ojciec dziewczyny ginie w tajemniczych okolicznościach, Faith postanawia dojść do prawdy. Przeszukując jego rzeczy, odkrywa dziwne drzewo. Drzewo, które żywi się kłamstwami i owocuje, ujawniając skrywane sekrety. Nieprawdy wymykają się Faith spod kontroli, dziewczyna odkrywa, że tam, gdzie kłamstwa zwodzą i mamią, słowa prawdy burzą i niszczą. Nigdy wcześniej nie czytałam książek Frances Hardinge . Zaczynając czytać nie mogłam wcielić się w rolę bohaterów ze względu na odmienny pomysł autorki na przedstawienie fabuły. Zszokował mnie pomysł autorki. Zaczęła ona historię od momentu aktualnego. Moim zdaniem w lekturze został dodany fakt z lekką fantastyką. Zawiera ona w sobie genialną historię, która opisuje życie osób, którzy muszą poradzić sobie z problemami głowy rodziny. Nikt nie wie co się stało, dlatego ciężko jest brać go na poważnie. Szkoda, że historia skończyła się tak szybko, ponieważ poczytałabym o tym jeszcze trochę więcej. Pełno w niej elementów detektywistycznych. Autorka dba o naszą wyobraźnię, ponieważ każdą sytuację czy drobną rzecz opisuje bardzo dokładnie. Przyjemnie czytało mi się tę lekturę. Możemy tutaj przeczytać o determinacji do odkrycia prawdy. Każdy fakty wychodzący na światło dzienne wprowadza nas w osłupienie. Spotkanie z autorką uważam, za udane. Ocena 8/10

Autor: Frances Hardinge