Niepowszedni. Porwanie

Cykl: Niepowszedni (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Weronika

Nila i jej młodsza siostra Alla obdarzone są niezwykłymi mocami: Nila posiada zdolność leczenia wszelkich chorób, Alla natomiast potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem, a ponadto jest Gwarkiem – wystarczy, aby usłyszała jedno zdanie w obcym języku, a już potrafi płynnie się nim posługiwać. Dzieci obdarzone tak niespotykanym darem nazywano Niepowszednimi. Rodzili się bardzo rzadko, więc stanowili cenny łup dla handlarzy ludźmi.
Podczas konnej przejażdżki Nila i jej siostra zostały schwytane przez Okrutnych Złotników, bezwzględnych łowców, zamierzających doprowadzić Niepowszednich na Targ Niewolników w Łoterskim Krańcu. Wraz z Samborem – Unikiem posiadającym wybitną zdolność walki, Źrenicznikiem Dalko, dostrzegającym najmniejszy szczegół z dużej odległości oraz Wodniczką, wytrzymującą pod wodą przez wiele minut, próbują wyrwać się z łap handlarzy zanim dotrą do miejsca, w którym prawdopodobnie czeka ich śmierć.
Justyna Drzewicka zabiera czytelnika w fascynujący świat fantazji. Porywająca fabuła wciąga odbiorcę już od pierwszych stron, sprawiając, że utożsamia się z bohaterami i pragnie wraz z nimi przeżywać wszystkie pasjonujące przygody. Powieść, napisaną barwnym językiem, wzbogacają elementy graficzne.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1275

Wyjątkowe dzieci z wyjątkowymi mocami

Z książkowymi debiutami literackimi bywa różnie, niektóre okazują się objawieniami, inne najlepiej byłoby cisnąć w ciemny kąt i całkowicie o nich zapomnieć. Pewne powieści nie powinny po prostu powstać; szkoda na nie czasu autora i papieru. Bywają jednak takie pozycje, które plasują się gdzieś pośrodku – nie do końca spełniły oczekiwania czytelnika, jednak warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ coś sobą reprezentują. I właśnie taką książką okazali się „Niepowszedni. PorwanieJustyny Drzewickiej.

Nila i Alla nie są zwykłymi nastolatkami, obie dziewczynki mają moce, za które niejeden byłby gotowy zabić. Wprawdzie do tej pory bohaterki żyły w szczęściu i spokoju, a los okazywał im swą łaskę, jednak pewnego dnia wszystko zmienia się. Protagonistki zostają porwane przez łowców Niepowszednich, czyli osób ze specjalnymi mocami, takimi jak te Alli i Nili. Los dziewczynek zostaje przypieczętowany, one i reszta uprowadzonych dzieci, Wodniczka, Dalko oraz Sambor, staną się niewolnikami, którzy będą musieli wypełniać wolę swoich panów. Dzieci nie mają jednak zamiaru się poddać, urodziły się wolne i nie dadzą się zakuć w kajdany, nieważne czy będą one prawdziwe, czy symboliczne.

Justyna Drzewicka postanowiła przedstawić czytelnikom losy zniewolonej grupki młodych osób. Największy nacisk w swojej książce postawiła na kreację bohaterów oraz deskrypcje świata przedstawionego, a także wydarzeń w nim się rozgrywających.

Protagoniści zostali bardzo dobrze przemyślani – każdy okazuje się inny,...

Protagoniści zostali bardzo dobrze przemyślani – każdy okazuje się inny, posiada także odrębny dar. Autorka stworzyła świat, w którym żyją Niepowszedni – osoby obdarzone specjalnymi zdolnościami. I tak mamy Niepowszednich Trudu (Abakusi, którzy potrafią liczyć w pamięci, Gwarkowie, mówiący różnymi językami, czy Pogodnicy, znający się na właśnie na pogodzie), Domu (jak chociażby Obraźnik, posiadający talent malarski) oraz Boju (Źrenicznik widzi rzeczy znajdujące się bardzo daleko, Unik to urodzony wojownik, a Wodnik potrafi długo przebywać bez oddychania pod wodą). I nasi bohaterowie należą właśnie do tych wyjątkowych osób. Każdy z nich ma nie tylko inny dar, ale także charakter.

Jeżeli chodzi o bohaterów, ich sposób postępowania, wartości, jakim hołdują, czy ogólnie sylwetki zostały przemyślane. Postaci nie są ani nudne, ani jednowymiarowe. Każda wnosi coś do opowiadanej historii, a ich zachowania okazują się racjonalne i bardzo prawdopodobne. W większości pozycji młodzieżowych ich protagoniści to tytani nie do pokonania, którym niestraszna żadna przygoda. Niepowszedni są bardziej „ludzcy”: mają swoje wady, wątpią, popełniają błędy. I właśnie ten realizm zachowań bohaterów tak przyciąga do tej książki.

Niestety dwie rzeczy sprawiają, iż powieść trudno nazwać bardzo dobrą, czy nawet dobrą. Pierwszą z nich jest bardzo naiwny i niezwykle nachalny wątek miłosny, który jakby przyplątał się do fabuły. Ani nie okazuje się ciekawy, ani tym bardziej wciągający. Ot, autorka postanowiła go dodać, bo tak trzeba, niech para bohaterów powzdycha do siebie, powymienia wyznania miłosne i pomartwi się o siebie.

Drugi niezwykle denerwujący element fabuły to spirala porwań. Akcja rozpoczyna się od owego porwania Alli i reszty postaci, później pojawia się motyw ucieczki, i jeszcze raz porwanie, i jeszcze jedna ucieczka, a potem kolejne porwanie… I na tym w sumie opiera się większość akcji. Na dostawaniu się do niewoli i uciekaniu z niej. Po drodze, jako przerywniki, mamy do czynienia z wszelkimi nieszczęściami, jakie tylko mogą spaść na bohaterów, bo przecież nikt nie mówił, że będzie łatwo. Za dużo, wszelkich złych wydarzeń, pecha, porwań. Choć w sumie bez tego wszystkiego książka byłaby bardzo krótka…

W pewnym momencie czytelnik odnosi wrażenie, że w Niepowszednich ma się do czynienia z przerostem formy nad treścią. Opisy urzekają, choć czasami też śmieszą (krwisty mak, karminowe płatki czy oczy o barwie gryczanego miodu), ale fabuła okazuje się bardzo przeciętna. Dobrze, że pisarka wykreowała tak ciekawe postaci, bo to one ratują całą historię przed zapomnieniem.

Niepowszedni. Porwanie nie jest może najlepszym debiutem literackim, z jakim miałam do czynienia, jednak widać w nim potencjał. Stworzenie żywych bohaterów to już wielki krok naprzód, a takie właśnie nietuzinkowe charaktery wykreowała Drzewicka. Warto jednak popracować nad fabułą i tym nieszczęsnym wątkiem miłosnym.

Monika „Katriona” Doerre

Wiki010502 | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Niepowszedni rodzą się bardzo rzadko, więc są cennym łupem dla łowców.
Nila wraz z czwórką innych dzieci zostaje porwana z domu, aby zostać sprzedana. Po drodze na Targ Niewolników próbują różnych sztuczek i spotykają pomocnych ludzi, aby uciec złym łowcom.
Cudowny debiut literacki Justyny Drzewickiej.

Muinice | 2019-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 20 marca 2019

Niepowszedni, czyli początek serii, która skradła moje serce. A zaczęło się jak zawsze-niewinnie. Książkę kojarzyłam po okładce a o autorze nie miałam zielonego pojęcia. Ciekawość jednak zwyciężyła a ja łapczywie po nią sięgnęłam...
I tak właśnie poznałam Nile, Alle, Sambora, Flawie oraz Dalko. Piątkę Niepowszednich, czyli osoby obdarzone cennymi darami. Jak w każdej historii i tutaj nie zabraknie czającego się zła. Jest nim łotr, tyran, złodziej a zwą go Weles-przywódca Okrutnych Złotników. A jak wiadomo Niepowszedni to 'góra złota' po którą chciwie wyciągnie swe łapska.

Choć kilka pierwszych stron kartkowałam z ociąganiem reszta 'paliła' mi się w rękach. Bardzo polubiłam głównych bohaterów i to w jaki sposób przedstawione zostały relacje między nimi. Nasuwa mi się powiedzenie, że 'Nie szata zdobi człowieka' a to co mamy w środku. Mimo nieszczęść i niepowodzeń, które przytrafiły się przyjaciołom najważniejsze było to, by być razem. W jedności siła a w końcu i Fortuna się do nas...

CzytaćKażdyMoże | 2018-11-28
Przeczytana: 2018 rok

Historia pełna niebezpieczeństw oraz wspaniałych mocy? 1 tom cyklu Niepowszedni przyjęłam z lekkim powątpiewaniem, ale lubię naszych rodzimych autorów, więc sięgnęłam po lekturę. Czy się zawiodłam? Nie! Po części dlatego, że dałam tej pozycji ogromny kredyt zaufania, ale po części dlatego, że czekała na półce wraz z dwoma kolejnymi tomami zdecydowanie za długo.

Tak więc poznajemy główne bohaterki, siostry i dziewczyny zupełnie inne. Nila oraz jej młodsza siostra Alla jak można się było spodziewać, posiadają wyjątkowe umiejętności i to one właśnie przysporzyć im miały problemy. Obie bohaterki łatwo polubić, choć do mnie bardziej przemówiła Alla :) Kolejni bohaterowie, których poznajemy są wykreowani w fajny, wciągający sposób i uważam, że pasowali do przedstawionego świata idealnie.

Akcja rozgrywa się szybko, bez dłużących się momentów, ale jej schematyczność jest małym minusem powieści. Porwanie, ucieczka i ... znów porwanie?! Treść powieści wciągnęłam mnie, ale uważam, że...

Naddia | 2018-11-08
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, 2018
Przeczytana: 08 listopada 2018

Fajna okładka.

TinyGirl | 2018-09-14
Przeczytana: marzec 2018

Niepowszedni Porwanie to powieść fantasy dla młodzieży, ale właściwie starszy czytelnik też może w niej coś dla siebie znaleźć – przynajmniej ja zaliczam się już do tych starszych i w moim odczuciu książka jest naprawdę niezła.
Autorka postanowiła przedstawić czytelnikom losy zniewolonej grupki młodych osób – tak zwanych Niepowszednich, czyli osoby obdarzone specjalnymi zdolnościami, rodzące się bardzo rzadko, przez co są bardzo cennym łupem dla handlarzy ludźmi.
Pani Justyna największy nacisk w swojej książce postawiła na kreację bohaterów oraz deskrypcje świata przedstawionego, a także rozgrywających się w niej wydarzeń– a trzeba przyznać, że oj dzieje się tu dzieje. .. momentami możemy nawet mieć wrażenie, że za dużo. W każdym bądź razie akcja jest spójna i logiczna, przykuwa uwagę i wciąga, a sama powieść napisana została ładnym językiem, w którym brak wulgaryzmów. Nie znaczy to, że w całej historii brak jest mocniejszych scen i to opisanych dość obrazowo. Problemy i...

NaWidelcu | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Wyjątkowe, wręcz magiczne umiejętności, młodzież i przygoda. Czy nie tak brzmi fabuła większości najnowszych książek z kategorii fantastyka? Część czytelników ma już dość tego schemat i odkłada książkę, gdy tylko dostrzeże, chociażby cień tego modelu. Czy warto sięgnąć po „Niepowszednich”? Czy powieść ta oferuje coś nowego?

Nila i jej siostra Alla nie są zwykłymi dziewczynami. To Niepowszednie obdarzone wyjątkowymi mocami. Nila potrafi leczyć wiele chorób, z kolei Alla dysponuje zdolnością panowania nad zwierzętami. I właśnie dlatego dziewczyny są niezwykłe i... bardzo cenne. Zwłaszcza dla łowców, którzy dla pieniędzy są w stanie zrobić wszystko, nawet porwać i sprzedać dzieci. Taki właśnie los spotyka Nilę, Alli oraz kilka innych Niepowszednich. Zostają porwani i wiezieni na największy targ niewolników. Teraz na próbę będą wystawione nie tylko ich umiejętności, ale przede wszystkim determinacja i wola życia. Czy uda im się uciec? Z każdym przebytym kilometrem małą coraz mniej...

Wiiki_books | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

ABY PRZETRWAĆ, MOGĄ LICZYĆ TYLKO NA SIEBIE

Książka "Niepowszedni" opowiada o dzieciach obdarzonych szczególnymi darami. Ze względu na to, że rodzą się bardzo rzadko stanowią cenny łup dla handlarzy ludźmi. Powieść Justyny Drzewickiej opowiada o perypetiach Nili, jej młodszej siostry, oraz trójki nowo poznanych przez nich młodzieńców, Samborze, Dalko oraz Wodniczce. Niestety wszyscy z nich trafili w ręce handlarzy ludźmi, i razem próbują wyrwać się z ich łap. Wspólnie przemierzają miejsca w których nigdy nie byli, pozbawieni pomocy ze strony bliskich.

"Niepowszedni" to lekka fantastyka dla młodzieży, która zachwyca i wciąga od pierwszej strony. Powieść jest ujmująca, emocjonalna oraz oryginalna, choć momentami styl pisma autorki, oraz świat przez nią wykreowany przypominały mi "Wiedźmina". Akcja w książce jest wartka, spójna oraz logiczna, a sama powieść zapada w pamięć. W chęcią zagłębiłam się w świat Nili, Alli i ich towarzyszy, w którym intrygi przeplatają się z tajemnicami i...

allexandrine | 2018-08-06

Książki młodzieżowe rozbudziły we mnie pasję czytania i wracam do nich bardzo często. Kiedy ujrzałam zapowiedz książki „Niepowszedni. Porwanie” od razu zwróciłam na nią uwagę. Fakt, iż jest to debiut literacki Pani Justyny Drzewickiej, dodatkowo pobudził mój apetyt na tę lekturę i nie pozostał mi nic innego, jak zaczytać się w tej pasjonującej historii.
Niepowszedni, to dzieci obdarzone niezwykłymi zdolnościami i rodzą się bardzo rzadko. Nila wraz z młodszą siostrą żyją w bezpiecznym, odciętym od świata rwącą rzeką, miejscu. Nigdy nie sądziły, że zostaną złapane. Dziewczęta wraz z innym Niepowszednimi, Samborem, Dalko oraz Wodniczką zmierzają na targ niewolników. Pozbawieni nadziei na ratunek, zrobią wszystko, by uciec niebezpiecznej bandzie rzezimieszków.
Tłem dla toczących się wydarzeń są często surowe i nieprzyjazne dla ludzi tereny. Czytając ma się wrażenie uczestniczenia w podróży bohaterów. Piękne widoki, niebezpieczne miejsca i klimat, który pięknie oddziałuję na czytelnika....

Nila i jej młodsza siostra Alla są niepowszednimi. Takie dzieci rodzą się bardzo rzadko i mają niezwykłe moce. Nila może leczyć ludzi i ranić dotykiem. Alla może oswoić każde zwierzę i rozumie zdania w innych językach. Dziewczyny zostają porwane przez bezwzględnych łowców, sprzedających takich jak one na Targu Niewolników. Rodzeństwo nie jest jedyne. Okrutni handlarze przetrzymują także inne dzieci, między innymi Sambora, Dalko i Wodniczkę. Niepowszedni postanawiają połączyć siły i wyrwać się z łap złoczyńców. Wiedzą, że jeżeli chcą przetrwać, muszą liczyć tylko na siebie.
Książkę od dłuższego czasu chciałam przeczytać, bo zaciekawił mnie opis z tyłu okładki, fabuła i genialny pomysł z darami Niepowszednich. Bardzo się ucieszyłam, gdy otrzymałam całą serię do recenzji od Wydawnictwa Jaguar. Miałam dość duże oczekiwania co do serii, czytając wcześniej w większości same pozytywne opinie. Niestety, seria okazała się być zupełnie inna, niż się spodziewałam. Miałam nadzieję na...

esclavo | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Niepowszedni to debiut polskiej autorki i jak to z debiutami bywa, może być ciężko. Niestety. Książka opowiada o grupie dzieci, które mają specjalne zdolnosci. Rodzą się rzadko i ich umiejętności sprawiają, że są łakomym kąskiem dla łówców Niepowszednich.

Nila potrafi uleczyć każdą ranę lub zabrać życie, wraz z młodszą o rok siostrą, Allą, którą traktuje jak pięciolatkę, wybiera się na konną przejeżdżkę. Niestety zostają schwytane przez łowców głów, sprzedających ludzi na Targu Niewolników. Wraz z nimi do niewoli dostają się Sambor, potrafiący przewidzieć każdy ruch przeciwnika, Dalko, który charakteryzuje się znakomitym wzrokiem i Wodniczka. Ta grupka dzieci może liczyć tylko na siebie i swoje zdolności.

Wydaje mi się że autorka nie bardzo miała pomysł jak poprowadzić bohaterów przez wydarzenia. Postacie, mimo że dobrze wykreowane, utknęły w spirali niewoli, próbach nie przemyślanych ucieczek i kolejnej niewoli. Wszystko idzie źle, na dzieciaki spadają wszystkie nieszczęścia,...