Niepowszedni. Porwanie

Cykl: Niepowszedni (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Weronika

Nila i jej młodsza siostra Alla obdarzone są niezwykłymi mocami: Nila posiada zdolność leczenia wszelkich chorób, Alla natomiast potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem, a ponadto jest Gwarkiem – wystarczy, aby usłyszała jedno zdanie w obcym języku, a już potrafi płynnie się nim posługiwać. Dzieci obdarzone tak niespotykanym darem nazywano Niepowszednimi. Rodzili się bardzo rzadko, więc stanowili cenny łup dla handlarzy ludźmi.
Podczas konnej przejażdżki Nila i jej siostra zostały schwytane przez Okrutnych Złotników, bezwzględnych łowców, zamierzających doprowadzić Niepowszednich na Targ Niewolników w Łoterskim Krańcu. Wraz z Samborem – Unikiem posiadającym wybitną zdolność walki, Źrenicznikiem Dalko, dostrzegającym najmniejszy szczegół z dużej odległości oraz Wodniczką, wytrzymującą pod wodą przez wiele minut, próbują wyrwać się z łap handlarzy zanim dotrą do miejsca, w którym prawdopodobnie czeka ich śmierć.
Justyna Drzewicka zabiera czytelnika w fascynujący świat fantazji. Porywająca fabuła wciąga odbiorcę już od pierwszych stron, sprawiając, że utożsamia się z bohaterami i pragnie wraz z nimi przeżywać wszystkie pasjonujące przygody. Powieść, napisaną barwnym językiem, wzbogacają elementy graficzne.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1162

Wyjątkowe dzieci z wyjątkowymi mocami

Z książkowymi debiutami literackimi bywa różnie, niektóre okazują się objawieniami, inne najlepiej byłoby cisnąć w ciemny kąt i całkowicie o nich zapomnieć. Pewne powieści nie powinny po prostu powstać; szkoda na nie czasu autora i papieru. Bywają jednak takie pozycje, które plasują się gdzieś pośrodku – nie do końca spełniły oczekiwania czytelnika, jednak warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ coś sobą reprezentują. I właśnie taką książką okazali się „Niepowszedni. PorwanieJustyny Drzewickiej.

Nila i Alla nie są zwykłymi nastolatkami, obie dziewczynki mają moce, za które niejeden byłby gotowy zabić. Wprawdzie do tej pory bohaterki żyły w szczęściu i spokoju, a los okazywał im swą łaskę, jednak pewnego dnia wszystko zmienia się. Protagonistki zostają porwane przez łowców Niepowszednich, czyli osób ze specjalnymi mocami, takimi jak te Alli i Nili. Los dziewczynek zostaje przypieczętowany, one i reszta uprowadzonych dzieci, Wodniczka, Dalko oraz Sambor, staną się niewolnikami, którzy będą musieli wypełniać wolę swoich panów. Dzieci nie mają jednak zamiaru się poddać, urodziły się wolne i nie dadzą się zakuć w kajdany, nieważne czy będą one prawdziwe, czy symboliczne.

Justyna Drzewicka postanowiła przedstawić czytelnikom losy zniewolonej grupki młodych osób. Największy nacisk w swojej książce postawiła na kreację bohaterów oraz deskrypcje świata przedstawionego, a także wydarzeń w nim się rozgrywających.

Protagoniści zostali bardzo dobrze przemyślani – każdy okazuje się inny,...

Protagoniści zostali bardzo dobrze przemyślani – każdy okazuje się inny, posiada także odrębny dar. Autorka stworzyła świat, w którym żyją Niepowszedni – osoby obdarzone specjalnymi zdolnościami. I tak mamy Niepowszednich Trudu (Abakusi, którzy potrafią liczyć w pamięci, Gwarkowie, mówiący różnymi językami, czy Pogodnicy, znający się na właśnie na pogodzie), Domu (jak chociażby Obraźnik, posiadający talent malarski) oraz Boju (Źrenicznik widzi rzeczy znajdujące się bardzo daleko, Unik to urodzony wojownik, a Wodnik potrafi długo przebywać bez oddychania pod wodą). I nasi bohaterowie należą właśnie do tych wyjątkowych osób. Każdy z nich ma nie tylko inny dar, ale także charakter.

Jeżeli chodzi o bohaterów, ich sposób postępowania, wartości, jakim hołdują, czy ogólnie sylwetki zostały przemyślane. Postaci nie są ani nudne, ani jednowymiarowe. Każda wnosi coś do opowiadanej historii, a ich zachowania okazują się racjonalne i bardzo prawdopodobne. W większości pozycji młodzieżowych ich protagoniści to tytani nie do pokonania, którym niestraszna żadna przygoda. Niepowszedni są bardziej „ludzcy”: mają swoje wady, wątpią, popełniają błędy. I właśnie ten realizm zachowań bohaterów tak przyciąga do tej książki.

Niestety dwie rzeczy sprawiają, iż powieść trudno nazwać bardzo dobrą, czy nawet dobrą. Pierwszą z nich jest bardzo naiwny i niezwykle nachalny wątek miłosny, który jakby przyplątał się do fabuły. Ani nie okazuje się ciekawy, ani tym bardziej wciągający. Ot, autorka postanowiła go dodać, bo tak trzeba, niech para bohaterów powzdycha do siebie, powymienia wyznania miłosne i pomartwi się o siebie.

Drugi niezwykle denerwujący element fabuły to spirala porwań. Akcja rozpoczyna się od owego porwania Alli i reszty postaci, później pojawia się motyw ucieczki, i jeszcze raz porwanie, i jeszcze jedna ucieczka, a potem kolejne porwanie… I na tym w sumie opiera się większość akcji. Na dostawaniu się do niewoli i uciekaniu z niej. Po drodze, jako przerywniki, mamy do czynienia z wszelkimi nieszczęściami, jakie tylko mogą spaść na bohaterów, bo przecież nikt nie mówił, że będzie łatwo. Za dużo, wszelkich złych wydarzeń, pecha, porwań. Choć w sumie bez tego wszystkiego książka byłaby bardzo krótka…

W pewnym momencie czytelnik odnosi wrażenie, że w Niepowszednich ma się do czynienia z przerostem formy nad treścią. Opisy urzekają, choć czasami też śmieszą (krwisty mak, karminowe płatki czy oczy o barwie gryczanego miodu), ale fabuła okazuje się bardzo przeciętna. Dobrze, że pisarka wykreowała tak ciekawe postaci, bo to one ratują całą historię przed zapomnieniem.

Niepowszedni. Porwanie nie jest może najlepszym debiutem literackim, z jakim miałam do czynienia, jednak widać w nim potencjał. Stworzenie żywych bohaterów to już wielki krok naprzód, a takie właśnie nietuzinkowe charaktery wykreowała Drzewicka. Warto jednak popracować nad fabułą i tym nieszczęsnym wątkiem miłosnym.

Monika „Katriona” Doerre

Beata | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017

Doskonały debiut. Powieść fantasy dla młodzieży, ale każdy czytelnik, bez ograniczeń wiekowych, przeczyta z przyjemnością. Przygody grupki nastolatków, obdarzonych niezwykłymi mocami, porwanych przez grupę łowców niepowszednich, wciągają i przykuwają uwagę.
Powieść napisana ładnym językiem, bez wulgaryzmów, akcja spójna i logiczna, nieprzesłodzona, czasami mroczna i zła, ale bez epatowania brutalnością. Przemyślane uniwersum.

wiejskifilozof | 2016-06-22

Zamarzyłem sobie tę właśnie,książkę.
Bardzo chciałem,ją kupić i już to zrobiłem.I jestem już po czytaniu.
To,dopiero początek tej pięknej przygody.
Jaką zafundowała mi autorka,bo będą jeszcze 2 części.

Fabuła bardzo mi się podobała,taka mieszanka fantasty i przygodówki.
Są tu młodzi ludzi,którzy mają różne umiejętności.
Widzą bardzo dalekie rzeczy,obłaskawiają zwierzęta.Także leczą,
ale zostają oni porwani przez porywaczy.Którym dowodzi Weles.

W książce bardzo dużo się dzieje,spotykamy różnych ludzi.
Bierzemy udział,w przedstawieniach dla ludu.
Poznajemy fajne moce naszych bohaterów.

Ja jestem bardzo zadowolony,z tej książki.Spełniła ona moje marzenie,oby szybko wyszły dwa następne tomy.

Leonidas1978 | 2016-04-19
Przeczytana: 2016 rok

Po ostatnio "ciężkawych" pozycjach na które się decydowałem naszła mnie ochota na jakąś przyjemną fantastykę. Nie ukrywam przy tym, że często sięgam po literaturę młodzieżową, która niejednokrotnie okazuje się zdecydowanie lepsza od tej kierowanej do starszych odbiorców.
Przeczytawszy więc opis "Niepowszednich" szybko podjąłem decyzję o nabyciu tej powieści. Nie omieszkam napomknąć, że przy okazji wyboru chciałem również dać szansę zapoznania się z prozą nieznanej mi zupełnie autorki, której okładkowa historia o tym jak mąż założył jej w komputerze pliki do pisania niniejszej powieści, w uroczy sposób mnie ujęła
Przejdźmy jednak do meritum...
Otwieram książkę, zaczynam czytać i ... jest fajnie, nawet bardzo. Pierwsze co rzuca się w oczy to świetny styl i sposób narracji. Książka jest napisana w sposób przypominający stylem Sapkowskiego. Lokacje w których toczy się cała historia również bardzo kojarzą się z klimatami wiedźmińskimi. Dużo tu gór, lasów i innych niezbadanych miejsc,...

Estera | 2017-01-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Książka Justyny Drzewieckiej pod tytułem "Niepowszedni. Porwanie" przyciągnęła mój wzrok okładką. Pozornie niczym się nie wyróżnia, a jednak przykuwa spojrzenie. I chyba jeszcze nigdy nie widziałam tylu ludzi na jednej okładce...

Bardzo rzadko rodzą się dzieci o niezwykłych zdolnościach. Potrafią one, na przykład kontaktować się ze zwierzętami, mówić płynnie w obcym języku po usłyszeniu ledwie kilku zdań, walczyć znakomicie każdą bronią, jaką tylko weźmie do ręki, a także uzdrawiać, również odbierać życie. Są niezwykle cennym łupem dla handlarzy niewolników, a choć w królestwie Ferretum prawo surowo każe za uprawianie tego procederu, w innych krajach żyją ludzie pozbawieni wszelkich skrupułów, współczucia oraz moralności, dla których jedyną świętością są złote monety brzęczące w sakiewkach...

Książka opowiada o losach pięciorga porwanych przez owych łajdaków dzieci, które obdarzone są niecodziennymi zdolnościami. Opisuje uczucia młodych ludzi, próby ucieczek zakończone porażką,...

PapierowyTygrys | 2016-05-01

Znacznie więcej niż tylko solidna porcja świetnej literatury dziecięco – młodzieżowej. W gatunku, który reprezentuje ta książka, czyli w fantasy dla młodego czytelnika, to prawdziwy diamencik. Piękny bogaty język, spójna fabuła (w której od początku do końca wszystko się zazębia, współgra i prze do – widać to na pierwszy rzut oka – z góry przemyślanego finału), galopująca akcja, bohaterowie, z którymi można łatwo się utożsamić, interesujące i z rozmachem namalowane uniwersum oraz… coś jeszcze, coś specjalnego. SCHEMAT.
Nie pierwszy raz o tym piszę i czuję się nieomal niezręcznie zwracając na to uwagę, ale schemat jest w literaturze czymś oczywistym i naturalnym. Próby podążania obok schematu udają się tylko w eksperymentach najbardziej wybitnych twórców, a w książkach popularnych owocują jedynie dziwactwem, które w najlepszym przypadku może okazać się modne przez jeden sezon, dopóki ktoś nie spróbuje czegoś jeszcze bardziej szokującego. W „Niepowszednich” schemat jest wyraźny,...

Stella | 2016-08-04

Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Po raz kolejny sprawdziło się u mnie przysłowie "Nie oceniaj książki po okładce", która mnie nie zainteresowała. Naprawdę było dużo akcji i jej zwrotów. Może dużo się nie pośmiałam, bo to nie książka w tym typie, ale naprawdę miło spędziłam czas.

Magdalena | 2018-02-21

Historia jest o dwóch siostrach Nili i Alli. Nie są to jednak zwykłe dziewczęta, tylko Niepowszednie - są to ludzie obdarzeni wyjątkowymi zdolnościami. Nila jest żniwiarzem, czyli potrafi wyleczyć każdą chorobę, a Alla jest w połowie Gwarkiem, dzięki czemu, kiedy usłyszy jedno słowo z obcego języka, potrafi się w nim od razu płynnie porozumiewać, jest też Bestiarką - potrafi porozumiewać się ze zwierzętami jak i narzucać im swoją wolę.
Jako, że Niepowszedni rodzą się bardzo rzadko, a ich talenty są wielce pożądane, dla handlarzy niewolników są "luksusowym towarem". I tak zaczyna się nasza historia.
Korzystając z okazji osuszenia się terenów w Kamiennych Kościach, gdzie mieszkają bohaterki z Łajdackiego Krańca przedostają się ludzie szukający Niepowszednich - oczywiście na sprzedaż. Dziewczynki zostają uprowadzone wraz z innymi dziećmi: Samborem, który jest unikiem, czyli posiada wyjątkowe umiejętności walki oraz siłę godną żołnierza; Dalkiem - źrenicznikiem, który widzi wyraźnie...

eMeLka | 2016-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 września 2016

Historia piątki dzieciaków porwanych przez łowców. Historia o rodzącej się miłości, o przyjaźni, bezwzględności, odwadze i nadziei.

Niepowszedni posiadają niezwykłe zdolności. Są wiele warci. Porwano ich z rodzinnej wioski aby sprzedać na targu jak niewolników. Czy uda im się przechytrzyć ich oprawców, i wrócić na wolność?

Jasna | 2018-03-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Grupa młodych ludzi, obdarzonych nadzwyczajnymi zdolnościami, zostaje porwana przez handlarzy niewolników.
Wiem, wiem że to literatura młodzieżowa ale co z tego, czasami fajnie jest poczuć się "młodzieżą" :) :) :)
Książka o przyjaźni, miłości i o tym, że dobro zawsze zwycięża. "Niepowszedni" to przemieszanie fantasy i przygody.

Wiiki_books | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

ABY PRZETRWAĆ, MOGĄ LICZYĆ TYLKO NA SIEBIE

Książka "Niepowszedni" opowiada o dzieciach obdarzonych szczególnymi darami. Ze względu na to, że rodzą się bardzo rzadko stanowią cenny łup dla handlarzy ludźmi. Powieść Justyny Drzewickiej opowiada o perypetiach Nili, jej młodszej siostry, oraz trójki nowo poznanych przez nich młodzieńców, Samborze, Dalko oraz Wodniczce. Niestety wszyscy z nich trafili w ręce handlarzy ludźmi, i razem próbują wyrwać się z ich łap. Wspólnie przemierzają miejsca w których nigdy nie byli, pozbawieni pomocy ze strony bliskich.

"Niepowszedni" to lekka fantastyka dla młodzieży, która zachwyca i wciąga od pierwszej strony. Powieść jest ujmująca, emocjonalna oraz oryginalna, choć momentami styl pisma autorki, oraz świat przez nią wykreowany przypominały mi "Wiedźmina". Akcja w książce jest wartka, spójna oraz logiczna, a sama powieść zapada w pamięć. W chęcią zagłębiłam się w świat Nili, Alli i ich towarzyszy, w którym intrygi przeplatają się z tajemnicami i...