włoski
BlueKardelen

Inne wydania

“L’ultima cosa che vide, prima di uscire, furono gli occhi di lei, fissi nei suoi, perfettamente muti” Si chiamava Hervé Joncour, era mercante di bachi da seta. Ogni anno raggiungeva il Giappone, ogni anno ritornava. Nei suoi viaggi, si leggeva l’ideogramma di una passione silenziosa, rubata al rumore del mondo. Il libro è uscito per la prima volta nel 1996 e ne è stato tratto il film omonimo...

Si chiamava Hervé Joncour, era mercante di bachi da seta. Ogni anno raggiungeva il Giappone, ogni anno ritornava. Nei suoi viaggi, si leggeva l’ideogramma di una passione silenziosa, rubata al rumore del mondo. Il libro è uscito per la prima volta nel 1996 e ne è stato tratto il film omonimo nel 2007.

źródło opisu: http://www.feltrinellieditore.it

źródło okładki: http://www.feltrinellieditore.it

Sagittaire | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Joseph Conrad stwierdził, że "Autor pisze tylko połowę książki; druga połowa należy już do czytelnika".
I tak jest. Tyle, że to nie zawsze jest połowa.
Bo o ile Rosjanin - pędzony słowiańskim pragnieniem całkowitego i czasem aż niesmacznego uwewnętrznienia się - niebezpiecznie często pisze książkę aż w 95 %, to Włoch z natury pisze grubo mniej niż 40 %, resztę zostawiając czytelnikowi.

Kocham tę włoską oszczędność słów i włoską literaturę, która jest tylko jakby pretekstem do przemyśleń czytelnika.

Od strony formalnej książka "Jedwab" jest dla mnie przejawem geniuszu. Dawno nie czytałam tak cudnych zdań, tak genialnie poukładanych i mądrze przemyślanych. Niezwykle sprawny pisarz stworzył przepięknie poetyczną powieść przy użyciu banalnie prostych słów i króciutkich zdań; czasem jednowyrazowych. Nostalgiczne, tworzące bajkowy nastrój powtórzenia określeń,a czasem i całych rozdziałów z zaskakującymi, małymi zmianami - uzależniają jak opium. W to wszystko zgrabnie wkomponowane...

Bafka | 2015-10-22

Krótka to była opowieść, ot do przeczytania w jeden wieczór. Ale było warto. I chociaż nie polubiłam głównego bohatera, chociaż nie było w niej nic, co by mnie jakoś bardzo zaciekawiło czy urzekło, to jednak była to naprawdę dobra opowieść. Wypełniona tęsknotą, nostalgią i skrywanymi emocjami. I jeszcze czymś, czego nawet nie potrafię nazwać słowami, bo jak nazwać coś co jest, ale w gruncie rzeczy tego nie ma. Przestrzeń bez pustki. Niedopowiedziane.

luelle | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

To historia o cierpliwości - tak ją odbieram, tak ją czuję. Cierpliwa miłość żony głównego bohatera. Cierpliwe czekanie kobiety o oczach "niemających wykroju orientalnego". Cierpliwa tęsknota Herve'a. I mnóstwo emocji kryje się w lapidarnych zdaniach. Narrator używa niewielu słów dla opowiedzenia tej historii, ale tak je ze sobą zderza, że wydają niepowtarzalny dźwięk, więc słuchałam ich jak zahipnotyzowana. Kilkoma lub kilkunastoma słowami mówi i o ludziach, i o sprawach, o których można by opowiadać przez wiele stron. Ale tutaj właśnie zwięzłość i niedomówienia są sposobem na to, żeby pozostawić w czytelniku tak silne wrażenia.
"Jedwab" jest jak jedwab: dotyka delikatnie, ale przecież dotyka na pewno i czuje się jego dotyk długo...

„Jedwab” Aleksandro Baricco był kompletnie euforycznym doznaniem. „Jedwab” to nie jest książka o miłości, obsesji ani pożądaniu, ale opowiada o nich wszystkich. Nie ma tam namiętności, tęsknoty ani oczekiwania, ale to wszystko budzi lektura tej książki. Sam rytm tej powieści, oszczędność narracji i niezwykła subtelność języka przypominają trochę malarstwo tuszem, monochromatyczne, proste, w którym jedno pociągnięcie pędzla oddaje cały nastrój chwili. Taka jest powieść Baricca, intrygująca, tajemnicza i odrobinę egzotyczna, aż do najpiękniejszego zakończenia, jakie przeczytałam w ciągu ostatnich kilku lat, tak wzruszającego i tak gorzkiego jednocześnie, że kiedy przewróciłam już ostatnia stronę siedziałam zupełnie oniemiała. Bo ta książka jest wszystkim tym, czym może być jedwab.

czytający | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Przedziwna to historia, której początki sięgają fascynacji gładkim i bardzo przyjemnym w dotyku materiałem. Osaczony ze wszystkich stron wypieszczoną i zmysłową opowiastką, otrzymałem widok przesłodzonych podróży jedwabnym szlakiem. Miałem wrażenie, że im piękniejsze uroki odkrywał przede mną spektakl zwany życiem, tym większą powściągliwością witałem każdy kolejny rozdział. Zabarwiona na biało jedwabista osnowa, gwarantowała mi spokój i ciszę. Metodycznie kierowała mój wzrok na owalne kokony jedwabników, jakbym miał się w nich doszukiwać głębszego znaczenia. Akcja tonęła w bezruchu. Czarny atrament, który zostawiał ślady w postaci ideogramów, czasami dokonywał w moim umyśle olśnienia. Jednak fascynacja trwała zbyt krótko. Hervé Joncour potrafił z końca świata przewieźć prawdziwy skarb i cieszyć się jego zagadkowym znaczeniem przywleczonym z Dalekiego Wschodu. Niestety dla mnie jego podróże skończyły się poważnym zastanawianiem się nad tym, czy warto było gnać na złamanie karku do...

chomiki204 | 2016-06-16

Przy wszechobecnych opasłych tomiskach, które często pomimo milionów użytych wyrazów, oprócz rozrywki, niewiele wnoszą do naszego życia, ta mała książeczka zdecydowanie zasługuje na uwagę. Niewielkie arcydzieło w którym autor, bez zbędnych słów, ukazuje niewypowiedzianą głebię uczuć, prozę życia, ból istnienia. Opisane jest niewiele, ale i tak wszystko wiadomo. W tej ciszy jest miejsce i na wzruszenie, i na swoistą medytację, i na zaskoczenie... i może właśnie na nas? Warto tej ciszy poświęcić trochę czasu.

Polecam, ale nie każdemu i nie na już, bo w moim odczuciu, taką podróż można odbyć tylko we właściwym dla siebie momencie.

Od autora: "Można by powiedzieć, że jest to historia miłosna. Ale gdyby tylko o to chodziło, nie warto byłoby opowiadać. Są tu pragnienia i cierpienia, które znasz dobrze, ale nie znajdujesz słowa zdolnego je wyrazić. W każdym razie nie jest to słowo 'miłość'"

chiara | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Baricco w uroczy sposób przedstawia historię prywatnego eksportu jedwabników z Japonii do Francji i powstawania francuskich przędzalni jedwabiu w połowie XIX w. Jest to jednocześnie zwięzła opowieść o przyjaźni, o fascynacji Wschodem, o pogoni za nieistniejącą miłością, o niedostrzeganiu tego, co dzieje się w duszy najbliższej osoby.

Grażyna | 2012-12-12

Tak!, bardzo mi się spodobała, ostatnio mam szczęście do bardzo dobrych książek, a to dzieki Wam Drodzy Czytelnicy.
Książka krótka, czasem dosadna ;), a jednocześnie nostalgiczna, bardzo lubię....i jestem ciekawa co autor jeszcze napisał.

książek: 1964

Teraz przynajmniej wiem, że literatura włoska nie kończy się na 'Dekameronie' czy Federicu Moccii.
'Jedwab' to niewielka książka, która ma w sobie coś niepowtarzalnego. Czytając o podróżach i życiu Hervé Joncoura miałam wrażenie, że powieść z samej formy przypomina baśń. Naprowadziły mnie do tego skojarzenie poetyckość świata przedstawionego i jednoczesna oszczędność w opisach, powtórzenia niektórych fraz i niektóre zachowania bohaterów (np. gra w bilard). Oczywiście, nie zapominajmy o miłości i jedwabnikach:-)
Jestem zachwycona po lekturze 'Jedwabiu' - czasem historia może być nudna, ale wszystko wynagradza czytelnikowi sam język.

MONIA | 2014-07-03

Pięknie napisane

Nie tylko Umberto Eco

Dawniej byli Dante i Petrarka, kilka stuleci później objawili się Italo Calvino i Umberto Eco. Włoscy pisarze od zawsze wiedli prym w świecie literatury. Dziś właśnie o nich – o pięciu autorach w (niemal) pięciu akapitach.