Montedidio

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Montedidio
powieść włoska

Montedidio, w wolnym przekładzie: Góra Pana, uboga dzielnica Neapolu. Trzynastoletni chłopiec uczy się zawodu stolarza, miłości przez podwójne m (ammore), sztuki rzucania bumerangiem i dorosłego życia. Wieczorami pisze pamiętnik na rolce papieru. Po włosku, w języku wolnym od zgiełku dialektu, notuje zasłyszane historie, portretuje otaczających go ludzi, spisuje codzienne zdarzenia. Opowieści Rafaniella, ocalałego z Holokaustu szewca, który z dobrego serca naprawia buty biednym, i któremu w garbie rosną skrzydła śmierć matki i rozpacz ojca dramat Marii ślicznej sąsiadki molestowanej przez właściciela kamienicy. Subtelna, prosta historia o zwykłych ludziach i niewymyślnym życiu, dotykająca jednak spraw najważniejszych. Pachnąca siarką i rybami, Wezuwiuszem i zatoką Neapolitańską.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Marta | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Historia napisana w bardzo prosty sposób, pozbawiona wszelkiego patosu, a przy tym bardzo malownicza i ciepła. Po jej przeczytania nie do końca wiem, o czym tak naprawdę jest. O chłopcu, który stał się mężczyzną, o poszukiwaniu miłości, o potrzebie posiadania swojej drugiej połówki, ,,bo kiedy człowiek jest sam, to tak, jakby go nie było". O cierpieniu, stracie bliskiej i ukochanej osoby, o marzeniach i poszukiwaniu... siebie? Celu w życiu? Ale mam nieodparte wrażenie, że to książka jeszcze o czymś, czego nie potrafię uchwycić. Tak samo jak nie rozumiem, jaką tak naprawdę rolę pełni bumerang towarzyszący cały czas głównemu bohaterowi. Może, kiedy za jakiś czas wrócę do tej pozycji, zrozumiem więcej.

Aarionne | 2011-09-30
Przeczytana: 2010 rok

Powieść o marzeniach - tych górnolotnych, ale zrodzonych w umyśle młodego chłopca. Marzenia o lepszym życiu, o wyrwaniu się z własnego środowiska. Marzenia, na skrzydłach których kiedyś poleci się w świat. Tak jak poleci bumerang, tak jak lecą anioły. Tylko że anioły nie są żywymi istotami, a bumerang zawsze wraca... Rzeczywistość uderzająca prostotą myśli, w tej książce staje się pełna mistyki. Choćby dla tego efektu warto sięgnąć po lekturę.

luelle | 2015-10-10

Nawet o tym, co przygnębia, można opowiedzieć pięknie. To książka o sprawach trudnych, które dotykają każdego: samotność, miłość, tęsknota, zmagania z własną rzeczywistością i samym sobą, bliskość śmierci, wiara, pragnienie szczęścia... Zwykłe życie opowiedziane w sposób niezwykły: poetycki i jednocześnie wzruszająco prosty. (Absolutnie nie pakować do szuflady z etykietą "wyciskacz łez dla kobiet"!).

Karolina Kułakowska | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Świetnie skrojona opowieść o chłopcu,
który wchodzi w świat dorosłych.
Rewelacyjne opisy, bardzo poetyckie
i sugestywne, a zarazem pozbawione
jakiegokolwiek przegadania i patosu.
Gorąco polecam!

Mario | 2013-11-15

Ech... sami przeczytajcie.
Proza tak piękna, że na samo jej wspomnienie wilgotnieją mi oczy.

KasiaJ | 2016-07-19

Moja najkochańsza książka, napisana prostym i niezwykle malowniczym językiem. Pozwala na przeniesienie się w czasie do klimatycznych Włoch. Z pewnością sięgnę po inne dzieła tego autora.

klaju | 2014-03-21

Krótka książka o tym, jak chłopiec staje się mężczyzną. Bez patosu i wielkich słów, pełna swoistego ciepła i uspokajającej melancholii. Warto.

Katarzyna | 2014-09-01
Przeczytana: listopad 2013

Trafiła w moje ręce przez przypadek i zagościła w moim sercu na zawsze. Urocza, poetycka, mądra opowieść o chłopcu, który staje się mężczyzną. Czytałam jednym tchem i polecam, każdemu kto lubi piękne i "niemęczące" historie.

Ioanna | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Opowieśc o chłopcu, który nie mając nic ma naprawdę wartościowe życie.

majkabally | 2013-10-17
Przeczytana: 17 października 2013

Niestety nudy, spore rozczarowanie, bo recenzje miała doskonałe.