Uczta dla wron, część 2: Sieć spisków

Okładka książki Uczta dla wron, część 2: Sieć spisków George R.R. Martin
Okładka książki Uczta dla wron, część 2: Sieć spisków
George R.R. Martin Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 4.2) fantasy, science fiction
Pieśń Lodu i Ognia (tom 4.2)
A Feast for Crows
Zysk i S-ka
2006-01-01
2006-01-01
Michał Jakuszewski
Pieśń Lodu i Ognia

Okładka książki Panowanie smoka Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Panowanie smoka Linda Antonsson, El...
Okładka książki A Clash of Kings: The Graphic Novel. Volume Four George R.R. Martin, Mel Rubi, Landry Q. Walker
A Clash of Kin... George R.R. Martin,...

Po mocno szokującym i dramatycznym finale Nawałnicy Mieczy przyszła pora na spokojniejszą i bardziej stonowaną Ucztę Dla Wron.

Akcja Uczty Dla Wron rozgrywa się zaraz po zakończeniu Krwi i Złota. Większość kluczowych graczy o tron została zmieciona z szachownicy, ale niedobitki wciąż koczują w lasach. Po zamordowaniu Tywina Lannistera rządy nad królestwem przejęła królowa regentka, a jej największy rywal o tron Stannis Baratheon jednoczy siły na północy.

Jak już wspomniałem we wstępie, Uczta Dla Wron jest znacznie spokojniejsza od swojego poprzednika. Spowodowane jest to przez fakt, że Martin wybił większość kluczowych postaci w poprzednim tomie i zaczyna wprowadzać nowe. Dużym plusem jest to, że poruszono wątki, które w poprzednich tomach zostały potraktowane po macoszemu np: Dorne, ale smuci, że nadal nie wiemy jak potoczyły się dalsze losy Theona - Martin ewidentnie wymaga od swoich czytelników sporo cierpliwości.

Uczta Dla Wron nie wywołuje tak potężnych wstrząsów jak Nawałnica Mieczy, ale nie jest pozbawiona zwrotów akcji i znakomitych dialogów. Zwieńczenie pewnego wątku miażdzy niemniej niż śmierć Robba Starka w Nawałnicy Mieczy. Dla niektórych wadą może być fakt, że połowa postaci została pominięta, ale dzięki temu Martinowi udało się lepiej rozwinąć pozostałe postacie, które wcześniej znajdowały się zaledwie na peryferiach sagi, a obecnie grają pierwsze skrzypce.

Uczta Dla Wron trzyma poziom Pieśni Lodu i Ognia.

9/10

Na półkach: , , , , , , ,

Choć być może w 4 tomie Pieśni brakuje gwałtownych i szkodujących zwrotów akcji z poprzednich części, ale wciąż największe zalety powieści zostały zachowane, tj. cała paleta barwnych, świetnie napisanych postaci, zachwycający z szczegółach kreacji świat i porywający nurt opowieści.

Wspaniała saga, która zasługuje na wspaniałe zakończenie.

Wspaniała saga, która zasługuje na wspaniałe zakończenie.

Z pewnością najsłabszy ze wszystkich tomów Pieśni Lodu i Ognia, niemniej trzyma wysoki poziom całego cyklu. Z bólem serca rozpoczynam Taniec ze smokami, nie wiem czym zapełnię lukę po zakończeniu serii.

Druga część czwartego tomu w dalszym ciągu skupiona była głównie wobec wydarzeń w Królewskiej Przystani. Cersei po stracie Joffreya i ojca zaczęła się gubić i była ogarnięta obsesją przepowiedni, którą usłyszała w dzieciństwie. Postanawia wykorzystać świętą wiarę i intrygi żeby pozbyć się młodej królowej z rodu Tyrellów, ale nie przewiduje tego, że sama wpadnie we własne sidła. Pozbawiony ręki Jamie dostaje misję zdobycia Riverrun, Sam i Goździk docierają do Starego Miasta, Brienne w dalszym ciągu poszukuje Sansy, która to udaje córkę Littlefingera. Znakomicie się to czytało, do odświeżenia został mi jeszcze tylko ostatni tom w dwóch częściach.

Drugi tom jest początkowo równie przegadany i nudnawy jak pierwszy. Wątek porwania Myrcelli i jego konsekwencje wydają się dopisane na siłę, rozwleczony wątek podróży morskiej Sama podobnie. Pod koniec jednak akcja się ożywia, zaczyna się dziać, i to niebezpiecznie dla protagonistów. A sam autor, zdając sobie sprawę, że nie na to czekali czytelnicy, obiecuje powrót do ulubieńców w kolejnych tomach.

Ta książka jest przede wszystkim do kolejnej części i czytamy ją niemal jedynie po to, by mieć zarys akcji, bo, paradoksalnie do długości powieści, nie ma za dużo. Poza paroma punktami, losy bohaterów nie zmieniają się specjalnie, można wręcz powiedzieć, że pionki przesunęły się o jedno miejsce, by umożliwić działanie ciekawszym figurom.
Jest to także taki etap serii, w którym naprawdę trudno mi ogarnąć wszystkich bohaterów drugo i trzecioplanowych.
Są to naturalne efekty uboczne dzieła tak obszernego jakim jest "Pieśń lodu i ognia", więc tym bardziej doceniam, że wciąż mam ochotę je czytać.

Jest to także taki etap serii, w...

4 część jest według mnie najgorsza z całej sagi ale mimo wszystko dalej jest wspaniała

2052

Pierwsza część tomu czwartego nie podobała mi się tak bardzo, że potrzebowałam dwóch lat, aby zebrać tyłek i dokończyć (Martin ponad dziesięć i dalej nie ma zakończenia, więc nie ma presji). Za to ta podobała mi się tak bardzo, że nie mogłam się rozstać na długo, ale też trochę rozciągnęłam ją w czasie, bo nie do końca chciałam tak szybko kończyć i musiałam sobie poprzypominać trochę rzeczy. Świetny tom, ale radość z czytania trochę psuje fakt, że moge nigdy nie poznać zakończenia.

W posłowiu Martin pisze, że ma nadzieję kolejną książkę wydać w następnym roku. Wyszła po sześciu latach 💀 Chłop serio żyje w innym wymiarze czasu chyba.
"Uczta" nie może się z pewnością równać do niemalże perfekcyjnej "Nawałnicy mieczy", ale to wciąż bardzo dobra książka. To, jak skrupulatnie prowadzona intryga Cersei, rozwala się w końcu na kawałeczki - mistrzostwo. Szkoda, że pewnie nigdy nie dowiem się, co z tym wątkiem będzie dalej...

Lepsze niż pierwsza część, chociaż świat jest dużo mniejszy i akcja wolniejsza niż w pierwszych trzech tomach. Autor napisał w podziękowaniach, że męczył się przy pisaniu tej książki i to rzeczywiście widać.